Προς το περιεχόμενο

Η Sony θα καταργήσει τα ψηφιακά καταστήματα των PlayStation 3, PSVita και PSP


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το online όμως τι θα γίνει ρε παιδιά?😥 Εγώ με την παρέα μου ακόμα παίζουμε και παρόλο που είναι παλιό σύστημα το PS3 ακόμα το ευχαριστιόμαστε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tatofski64 είπε

Έχεις χίλια δικιά και συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

Δυστυχώς αν δεν με απατάει η μνήμη μου, στους όρους και προυποθέσεις όταν αγοράζουμε ένα ψηφιακό παιχνίδι, λέει ότι το παιχνίδι δεν σου ανήκει. Αλλά σου ανήκει η άδεια να παίζεις το παιχνίδι για όσο θέλει ο δημιουργός και ο διανομέας του. Για να κάνουν τέτοια κίνηση είναι λογικά καλυμμένοι νομικά. Είχα διαβάσει τους όρους όταν ψώνισα ένα παιχνιδι από το Xbox store, και από περιέργεια έκατσα και το διάβασα. Και ένα λινκ που βρήκα το επιβεβαιώνει με λιγότερα λόγια γιατί είναι τεράστιο χάος να διαβάσεις όλους τους όρους. 

https://www.google.com/amp/s/segmentnext.com/2019/01/07/do-we-ever-own-digital-games/amp/

Ώρε φίλε "μ@@@@ια* , εγώ φταίω βέβαια που κορόιδευα κόσμο που αγοράζει physical .Τώρα καταλαβαίνω....Αλλά από την άλλη τη κονσόλα την έχω στο πατάρι λυπάμαι τους υπόλοιπους Έλληνες που το χρησιμοποιούσαν τακτικά είτε για παιδιά ανήψια είτε για προσωπική χρήση.

19 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Στα παπακια μας ... τωρα το χακαραμε το ps vita ...Θα κατεβαζω εκτος store και Θα παιζω τσαμπα μια ζωη ... Αντε γεια !!!!

Άστα εάν πας από marketplace μεριά να δεις πόσοι πουλάνε πειραγμενα switch για τον ίδιο λόγο που λες θα τρελαθείς .Το μόνο πρόβλημα είναι η έλλειψη online σε παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Ώρε φίλε "μ@@@@ια* , εγώ φταίω βέβαια που κορόιδευα κόσμο που αγοράζει physical .Τώρα καταλαβαίνω....Αλλά από την άλλη τη κονσόλα την έχω στο πατάρι λυπάμαι τους υπόλοιπους Έλληνες που το χρησιμοποιούσαν τακτικά είτε για παιδιά ανήψια είτε για προσωπική χρήση.

Τα τωρινά physical θέλουν και αυτά τα update τους για να παίξουν σωστά είναι η αλήθεια, μεγάλη πλειοψηφία θα μπορεί να παίξει "ημιτελή" Ps4 παιχνίδια αν και όταν γίνει αυτό και στο ps4, προσωπικά ξέρω παρεες που ακόμα παίζουν τα ΣΚ στο χαβαλέ στο ps3 για το free online multiplayer.  Πέρασαν τα χρόνια και η Σόνι και κάθε Σόνι σαν εταιρεία θέλει λιγότερες οικονομικές ζημιές όπως είναι να κρατήσει server ανοιχτους, δεν γνωρίζω βέβαια ποσο κοστίζει κάτι τέτοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tatofski64 είπε

Τα τωρινά physical θέλουν και αυτά τα update τους για να παίξουν σωστά είναι η αλήθεια, μεγάλη πλειοψηφία θα μπορεί να παίξει "ημιτελή" Ps4 παιχνίδια αν και όταν γίνει αυτό και στο ps4, προσωπικά ξέρω παρεες που ακόμα παίζουν τα ΣΚ στο χαβαλέ στο ps3 για το free online multiplayer.  Πέρασαν τα χρόνια και η Σόνι και κάθε Σόνι σαν εταιρεία θέλει λιγότερες οικονομικές ζημιές όπως είναι να κρατήσει server ανοιχτους, δεν γνωρίζω βέβαια ποσο κοστίζει κάτι τέτοιο. 

Τωρα εντωμεταξυ διαβαζα οτι ο διευθυντης της εταιρειας Sony ειχε πιαστει on record που λεμε να λεει "Δεν πιστευω οτι ο κοσμος εχει ενδιαφερον για παλια παιχνιδια' το διαβασα σε ενα ξενο forum ,καθως ειμαι λιγο international love pitbull GIFαλλα να τοποθετηθει τετοιος ανθρωπος σε τετοια θεση που ουσιαστικα να μην αγαπα τα βιντεοπαιχνιδια μου φαινεται παραλογο.Απο την αλλη ξεχναω οτι αυτος και γενικα η πλειοψηφια τους νοιαζονται μονο για τα λεφτα χ@@@@καν για τους παιχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε φίλε,τιναυτό που κάνουνε τώρα ? Ενας επιπλέον λόγος όταν βγάζουνε τέτοιες αποφάσεις,που το backwards combatibility γίνεται πραγματικά "χρυσό".

spacer.png

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτειτε οτι παιχνιδια οπως τα resistance, killzone, infamous, god of war ascension και αλλα εκατονταδες και αλλα τα διαγραφουν ουσιαστικα. Διαγραφουν την ιστορια τους. Εγω εχω πολλα ψηφιακα στο ps3 μου, ειδκα DLC. Σονυ τελος απο εμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται παράλογο να μην μπορείς να κατεβάσεις ότι έχεις αγοράσει η κάποιο DLC για το παιχνίδι εκτός και αν στα γράμματακια που απλά λέμε όλοι Ναι έγραφε ότι αυτό κάποτε λιγει...

Επεξ/σία από Nos20VT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Nos20VT said:

Μου φαίνεται παράλογο να μην μπορείς να κατεβάσεις ότι έχεις αγοράσει η κάποιο DLC για το παιχνίδι εκτός και αν στα γράμματακια που απλά λέμε όλοι Ναι έγραφε ότι αυτό κάποτε λιγει...

Μακάρι να μην ισχύει. Πάντως κάτι αντίστοιχο έκανε και η Nintendo πριν καιρό με το Wii.

Σίγουρα κάτι θα είχε στα ψιλά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε καμία αμφιβολία ότι η sony θα έκανε κάτι τέτοιο? αφού όλοι ξέρουμε την αγάπη της για τα remaster aka easy money. Αν δεν ήταν και η microsoft που προώθησε τόσο πολύ το backwards compatibility αμφιβάλλω αν το PS5 θα επαιζε ps4 παιχνίδια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

εκτός και αν στα γράμματακια που απλά λέμε όλοι Ναι έγραφε ότι αυτό κάποτε λιγει...

Εσύ τι πιστεύεις, ότι ξύπνησαν ένα πρωί και είπαν τα κλείνουμε όλα έτσι αέρα; Φυσικά και υπάρχουν αυτοί οι όροι και προυποθέσεις για να είναι καλυμμένοι νομικά, και στη Sony και στο Steam και στο Spotify (όπου συνέχεια βγαίνουν/μπαίνουν τραγούδια) και παντού στα παρεμφερή digital marketplaces.

Είναι standard industry practice και καλό είναι να μην πέφτουν πολλοί από τα σύννεφα σήμερα που ανακαλύπτουν (?!) την εφήμερη/άυλη φύση του ψηφιακού που έχουν πληρώσει εν γνώσει τους. Tο αντίστοιχο της γνωστής λατινικής ρήσης "verba volent...." Δεν κάνει κακό να τα διαβάζουμε για να το γνωρίζουμε τουλάχιστον.

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Feregorn said:

Εσύ τι πιστεύεις, ότι ξύπνησαν ένα πρωί και είπαν τα κλείνουμε όλα έτσι αέρα; Φυσικά και υπάρχουν αυτοί οι όροι και προυποθέσεις για να είναι καλυμμένοι νομικά, και στη Sony και στο Steam και στο Spotify (όπου συνέχεια βγαίνουν/μπαίνουν τραγούδια) και παντού στα παρεμφερή digital marketplaces.

Στο Steam συγκεκριμένα, αν κάποιο παιχνίδι που αγόρασες βγει από το store, παραμένει στη βιβλιοθήκη και μπορείς να το παίξεις/κατεβάσεις.

Αμφιβάλλω ομως οτι θα βάλουν library στο PS3 με κάποιο τελικό update, για να κατεβάζει ο κόσμος τις αγορές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η αγαπημένη εταιρεία πολλών δυστυχώς αρχίζει να ξε γράφει και να προσπαθεί να πουλήσει καινούργιες κονσόλες με τρόπους απελπισίας αλλά δεν έχουν ανάγκη οι φανς έχουνε λεφτά για να αγοράζουν από το PlayStation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...