Προς το περιεχόμενο

Η Sony θα καταργήσει τα ψηφιακά καταστήματα των PlayStation 3, PSVita και PSP


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τους χρήστες, όπως όλα δείχνουν, να μην μπορούν να κατεβάσουν τα παιχνίδια που αγόρασαν σε ψηφιακή μορφή

Τα ψηφιακά καταστήματα των PlayStation 3, PSVita και PSP σκοπεύει να καταργήσει μέσα στο έτος η Sony, καθώς σύμφωνα με έγκυρες και πιστοποιημένες πηγές της ιστοσελίδας TheGamer, η ανακοίνωση θα γίνει τέλος αυτού του μήνα και τον Ιούλιο θα αρχίσει η σταδιακή κατάργηση.

Τα καταστήματα των PlayStation 3 και PSP θα κλείσουν 2 Ιουλίου, ενώ το κατάστημα του PSVita θα παραμείνει ενεργό για το καλοκαίρι και θα κλείσει 27 Αυγούστου. Από αυτές τις ημερομηνίες και μετά, οι κάτοχοι των κονσολών δε θα μπορούν να αγοράσουν άλλα παιχνίδια ή DLC σε ψηφιακή μορφή.

Το ανησυχητικό είναι πως όπως όλα δείχνουν, μετά το κλείσιμο των ψηφιακών καταστημάτων, δε θα μπορεί να κατεβάσει κανείς τα παιχνίδια που αγόρασε. Με άλλα λόγια, καλό θα ήταν οι κάτοχοι να κατεβάσουν τις αγορές τους το συντομότερο δυνατό.

Το PlayStation 3 κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 2006 και κατάφερε να φτάσει τις 87 εκατομμύρια πωλήσεις κατά τη διάρκεια της ζωής του, ενώ το PSP κυκλοφόρησε τον Μάρτιο του 2005, ξεπερνώντας τα 80 εκατομμύρια σε πωλήσεις. Τέλος, το PSVita είναι ίσως η πιο αποτυχημένη κονσόλα της Sony, καθώς από τον Δεκέμβριο του 2011 που κυκλοφόρησε, κατάφερε να πουλήσει 10 με 15 εκατομμύρια κονσόλες, παρά που τεχνολογικά ήταν πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό του.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απαράδεκτο. Θα χαθούν όλα τα ψηφιακά παιχνίδια. Τα ερωτήματα για το που μας οδηγούν (digital) είναι πολλά. Τα δισκάκια όμως δεν θα χαθούν. Θα παίρνουν όμως ενημερώσεις; Αν δεν παίρνουν θα υπάρχει η δυνατότητα να παίζουμε ημιτελή παιχνίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσάρεστη εξέλιξη αυτή και δεν εξηγεί και τον λόγο που το κάνει. Εδω λέμε να πάνε τα πάντα προς αυτή την κατεύθυνση μπας και βελτιωθεί και η κατάσταση στις ταχύτητες του ίντερνετ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικα μέσα απο την library θα μπορείς να κατεβάζεις. Το PSP δεν είχε πρόσβαση στο store εδω και κάποια χρόνια. Εγω που έχω το PSP go μπορούσα μεσα απο την library να κατεβάζω οτι είχα.

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bella Thorne Wait GIF by NETFLIXΚαθηστε ρε παιδια εγω το ps3 μου πλεον δεν το χρησιμοποιω,το εχω παρατησει τελειως καθως ειχα ολοκληρωσει οτι υπηρχε απο αποκλειστικοτητα εκει.Αλλα για τους ανθρωπους που κυριως λογω covid στις μερες μας που δεν ειναι ευκολο να πας σε καταστημα φυσικο ,επισης αλλοι κατοικουν σε νησια οποτε το delivery παιχνιδιων παιρνει καιρο,αυτοι τι θα κανουν εαν τα παιχνιδια τους τα ειχαν σε ψηφιακη μορφη?Εγω πχ στο ps3 μου εχω σχεδον ολα τα αποκλειστικα απο demon souls,red dead ,persona 5 κλπ σε digital .Θα την φαμε για τα καλα?Η υπαρχει καποιο παραθυρακι?Προσωπικα και να τη φαω δεν με νοιαζει αλλα σαν καταναλωτης αφου το εχω πληρωσει θα επρεπε να μου δινει καποιο τροπο να κρατησω το παιχνιδι.Εστω να μπορω να το χωσω στο pc για emulation.Το εχω αγορασει που το εχω αγορασει.............Ειλικρινα λυπαμαι το κοσμο που δεν ειχε την οικονομικη δυνατοτητα για το 4 και εμεινε μεχρι τωρα με το 3  για χ ψ λογους.Και ναι δεν εινα ευκολο για ολους τους Ελληνες να δωσουν 200 ευρω για κονσολα και μπορει το παιδακι τους να εχει το ps3 ακομα ή οτιδηποτε μην με αρχισετε με τα "καλα δεν μπορει καποιος να αποθηκευσει 200 ευρω στην ακρη για κονσολα κλπ" γιατι μπορει να την εχει μονο για το 12-10 χρονο παιδακι του και να μην εχει τη δυνατοτητα για περισσοτερα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μα δεν ειπε πουθενα οτι θα χαθουν, αλλα οτι θα παψει να λειτουργει, λογικα θα μπορεις να τα κατεβασεις στο ps4 ή στο ps5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ιδιοι τους επι PS3 εποχή μιλούσανε ότι θα κατέχεις το ψηφιακό παιχνίδι για εφόρου ζωής. Τόσο πολύ κοστίζει να κρατήσεις έναν σέρβερ για να παραμείνουν ανοικτά εστω και υποδεέστερα τα store;  

5 λεπτά πριν, vorlon είπε

Λογικα μέσα απο την library θα μπορείς να κατεβάζεις. Το PSP δεν είχε πρόσβαση στο store εδω και κάποια χρόνια. Εγω που έχω το PSP go μπορούσα μεσα απο την library να κατεβάζω οτι είχα.

Μια απο τα ίδια και έβρισκα τρόπο να βρώ τα παίχνιδια που ήθελα τελευταια λογω υποστήριξης online π.χ. Patapon 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Bella Thorne Wait GIF by NETFLIXΚαθηστε ρε παιδια εγω το ps3 μου πλεον δεν το χρησιμοποιω,το εχω παρατησει τελειως καθως ειχα ολοκληρωσει οτι υπηρχε απο αποκλειστικοτητα εκει.Αλλα για τους ανθρωπους που κυριως λογω covid στις μερες μας που δεν ειναι ευκολο να πας σε καταστημα φυσικο ,επισης αλλοι κατοικουν σε νησια οποτε το delivery παιχνιδιων παιρνει καιρο,αυτοι τι θα κανουν εαν τα παιχνιδια τους τα ειχαν σε ψηφιακη μορφη?Εγω πχ στο ps3 μου εχω σχεδον ολα τα αποκλειστικα απο demon souls,red dead ,persona 5 κλπ σε digital .Θα την φαμε για τα καλα?Η υπαρχει καποιο παραθυρακι?Προσωπικα και να τη φαω δεν με νοιαζει αλλα σαν καταναλωτης αφου το εχω πληρωσει θα επρεπε να μου δινει καποιο τροπο να κρατησω το παιχνιδι.Εστω να μπορω να το χωσω στο pc για emulation.Το εχω αγορασει που το εχω αγορασει.............Ειλικρινα λυπαμαι το κοσμο που δεν ειχε την οικονομικη δυνατοτητα για το 4 και εμεινε μεχρι τωρα με το 3  για χ ψ λογους.Και ναι δεν εινα ευκολο για ολους τους Ελληνες να δωσουν 200 ευρω για κονσολα και μπορει το παιδακι τους να εχει το ps3 ακομα ή οτιδηποτε μην με αρχισετε με τα "καλα δεν μπορει καποιος να αποθηκευσει 200 ευρω στην ακρη για κονσολα κλπ" γιατι μπορει να την εχει μονο για το 12-10 χρονο παιδακι του και να μην εχει τη δυνατοτητα για περισσοτερα.

Έχεις χίλια δικιά και συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

Δυστυχώς αν δεν με απατάει η μνήμη μου, στους όρους και προυποθέσεις όταν αγοράζουμε ένα ψηφιακό παιχνίδι, λέει ότι το παιχνίδι δεν σου ανήκει. Αλλά σου ανήκει η άδεια να παίζεις το παιχνίδι για όσο θέλει ο δημιουργός και ο διανομέας του. Για να κάνουν τέτοια κίνηση είναι λογικά καλυμμένοι νομικά. Είχα διαβάσει τους όρους όταν ψώνισα ένα παιχνιδι από το Xbox store, και από περιέργεια έκατσα και το διάβασα. Και ένα λινκ που βρήκα το επιβεβαιώνει με λιγότερα λόγια γιατί είναι τεράστιο χάος να διαβάσεις όλους τους όρους. 

https://www.google.com/amp/s/segmentnext.com/2019/01/07/do-we-ever-own-digital-games/amp/

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το φιάσκο με το ps5 (εννοοώ τη διαθεσιμότητα) , μου φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά στη Sony...

Η ίδια πριν λίγο καιρό έθαψε και μια αξιόλογη μηχανή της -> PS VITA

Παρόμοιες σαχλαμάρες κάνει κλεινοντας servers σε παιχνίδια μετά από 2-3 χρόνια κυκλοφορίας τους...

Μήπως άρχισε η αντίστροφη μέτρηση ???

 

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vorlon είπε

Λογικα μέσα απο την library θα μπορείς να κατεβάζεις. Το PSP δεν είχε πρόσβαση στο store εδω και κάποια χρόνια. Εγω που έχω το PSP go μπορούσα μεσα απο την library να κατεβάζω οτι είχα.

Δεν θυμάμαι τι γίνεται με το Psp αλλά στο Ps3 η βιβλιοθήκη είναι μέσα στο store.

9 λεπτά πριν, ariel555 είπε

μα δεν ειπε πουθενα οτι θα χαθουν, αλλα οτι θα παψει να λειτουργει, λογικα θα μπορεις να τα κατεβασεις στο ps4 ή στο ps5...

Εννοείς να τα αγοράσεις πάλι για Ps4 ή Ps5 γιατί δεν υπάρχει BC για τα παιχνίδια του Ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Στα παπακια μας ... τωρα το χακαραμε το ps vita ...Θα κατεβαζω εκτος store και Θα παιζω τσαμπα μια ζωη ... Αντε γεια !!!!

εκει ήθελα να καταλήξω κι εγώ πριν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί τα ψηφιακά Ποτέ δεν είναι δικά μας.. τα νοικιάζουμε στην τιμή που θα τα αγοράζαμε..

Επεξ/σία από anthkout
  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...