Προς το περιεχόμενο

Η Sony θα καταργήσει τα ψηφιακά καταστήματα των PlayStation 3, PSVita και PSP


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Choutas είπε

Εφόσον δεν μπορείς να τα κατεβάσεις νόμιμα πια δεν είναι δικά σου. Αν σου κάει η κονσόλα ή ο σκληρός και αντικαταστήσεις σκληρό ή κονσόλα τι συμβαίνει;.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του ψηφιακού είναι ότι έχεις αγοράσει το license χωρίς φυσικές φθορές, χωρίς συμβατότητα με μελλοντικές κονσόλες έχεις το νόμιμο license μόνο όσο υπάρχει το στορ.

Δεν συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Αν σου χαλάσει το δισκάκι δλδ που έχεις αγοράσει; Απλά το αγοράζεις ξανά. Κάποια στιγμή είχα ρίξει μια ματιά στα terms and conditions των digital καταστημάτων και μέσα κάπου αναφέρεται ότι μπορεί η εταιρεία μπορεί ανά πάσα στιγμή να τερματίσει την παροχή του content (με το οποίο δε συμφωνώ, αλλά δεν παύει να είναι το ίδιο με το να αποσύρει το game από τα ράφια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

αν διαβάσεις τους όρους χρήσης αγοράς ψηφιακών παιχνιδιών θα διαπιστώσεις αγαπητέ μου φίλε την σκληρή αλήθεια ότι μπορεί να το κάνει και κανείς δεν θα τις κάνει τίποτα απολύτως όποτε αν έχεις 100+ τίτλους και δεν θες να τα χάσεις κατέβασε τα στην κονσόλα σου τουλάχιστον για να μπορείς να τα παίζεις γιατί αν καταργήσει το store τα έχασες και ας τα έχεις "αγοράσει".

Καλά θα δούμε και τους δικούς μου όρους χρήσης θέλουν να πουλήσουν κονσόλες χωρίς οπτικό από δω και στο εξής δισκάκια τερματισμό του παιχνιδιού και κατευθείαν πούλημα να μου το θυμηθείς αδελφέ με αυτή τη νοοτροπία δεν θα πουλήσουν και πολλές κονσόλες χωρίς οπτικό Drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, trelos_ είπε

Καλά θα δούμε και τους δικούς μου όρους χρήσης θέλουν να πουλήσουν κονσόλες χωρίς οπτικό από δω και στο εξής δισκάκια τερματισμό του παιχνιδιού και κατευθείαν πούλημα να μου το θυμηθείς αδελφέ με αυτή τη νοοτροπία δεν θα πουλήσουν και πολλές κονσόλες χωρίς οπτικό Drive

μαζί σου

εγώ που ανήκω στα "αντίπαλα στρατόπεδα" δηλαδή κονσόλα MS (XBOX 360 Slim - XBOX One - XBOX One X και σύντομα το XBOX Series X) αλλά και υπολογιστή ικανό να παίζει τα πάντα έχω οπτικό drive ανεξάρτητα αν αγοράζω "Digital" τα παιχνίδια και τα αποθηκεύω σε δικά μου αποθηκευτικά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

αν διαβάσεις τους όρους χρήσης αγοράς ψηφιακών παιχνιδιών θα διαπιστώσεις αγαπητέ μου φίλε την σκληρή αλήθεια ότι μπορεί να το κάνει και κανείς δεν θα τις κάνει τίποτα απολύτως όποτε αν έχεις 100+ τίτλους και δεν θες να τα χάσεις κατέβασε τα στην κονσόλα σου τουλάχιστον για να μπορείς να τα παίζεις γιατί αν καταργήσει το store τα έχασες και ας τα έχεις "αγοράσει".

μην θεωρείς απίθανο η MS να αγοράσει την SONY καθώς στην μόνη αγορά που υπάρχει ως εταιρεία είναι οι κονσόλες

η MS έχει τεράστια οικονομική δύναμη άνετα μπορεί να αγοράσει τα πάντα....

Αν είναι να παρατησουμε το gaming για να κυριαρχήσει η MS... Φαντάσου μια αγορά με την MS να είναι σχεδόν μόνη της. Θα έφευγα από το χόμπι αυτό την ίδια στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, pictorino είπε

Αν είναι να παρατησουμε το gaming για να κυριαρχήσει η MS... Φαντάσου μια αγορά με την MS να είναι σχεδόν μόνη της. Θα έφευγα από το χόμπι αυτό την ίδια στιγμή. 

δεν ξέρω αν θα κυριαρχήσει πάντως το σκεπτικό της να αγοράζει κορυφαία στούντιο κάπου αποσκοπεί...

δηλαδή μου λες ότι δεν θα έπαιζες παιχνίδια?

συγνώμη αλλά ακόμα και εγώ που είμαι 49 χρονών παίζω παιχνίδια είτε στον υπολογιστή μου είτε στην κονσόλα μου είτε μόνος είτε με παρέα (ειδικά τώρα που έχουμε και το lockdown) αλλιώς θα είχα σαλτάρει με το σπίτι-δουλειά-σπίτι-εξ αποστάσεως εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ioannisdenton είπε

καλα αμα δεις καποια μερα στο dashboard του xbox ενα εικονιδιο Sony μη σου κανει εντυπωση, ακομα και κατηγορια μεσα στο gamepass. Η σονυ δε τα παει καλα μαρκετιστικα καια υτο φαινεται. ξερω πολλους που πλεον πηραν xbox αυτη τη γενια. Ο λογος που η σονυ ακομα κραταει γερα ειναι το goodwill και το word of mouth που χτιστηκε ολα αυτα τα χρονια. Το αφηγημα ps exclusives ακομα κραταει αλλα υπάρχουν πολλες ρωγμες. Τωρα αν θελεις να εθελοτυφλουμε οτι η σονυ πεταει - σκιζει κτλ τοτε παω πασο.

Δηλαδή μας λες ότι τώρα η Sony δεν τα πάει καλά. Η Microsoft τα πάει καλύτερα, τόσο καλύτερα που θα φάει τη Sony, θα την εξαγοράσει κιόλας..! Αν εσύ ξέρεις αρκετούς που πήραν XBOX εγώ ξέρω περισσότερους που έχουν πάρει PS5, και ακόμη περισσότερους που περιμένουν την παραγγελία τους! Τι είναι αυτά που λες τε φίλε,  πλάκα μας κάνεις; Τόσο Microsoft fandoy?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν ξέρω αν θα κυριαρχήσει πάντως το σκεπτικό της να αγοράζει κορυφαία στούντιο κάπου αποσκοπεί...

δηλαδή μου λες ότι δεν θα έπαιζες παιχνίδια?

συγνώμη αλλά ακόμα και εγώ που είμαι 49 χρονών παίζω παιχνίδια είτε στον υπολογιστή μου είτε στην κονσόλα μου είτε μόνος είτε με παρέα (ειδικά τώρα που έχουμε και το lockdown) αλλιώς θα είχα σαλτάρει με το σπίτι-δουλειά-σπίτι-εξ αποστάσεως εργασία.

Εννοείται ότι δεν θα έπαιζα παιχνίδια με την Ms ή κάποια άλλη εταιρεία να έχει αγοράσει τους πάντες ή σχεδόν τους πάντες και να μην έχει ανταγωνισμό. 

Επεξ/σία από pictorino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

μην θεωρείς απίθανο η MS να αγοράσει την SONY καθώς στην μόνη αγορά που υπάρχει ως εταιρεία είναι οι κονσόλες

η MS έχει τεράστια οικονομική δύναμη άνετα μπορεί να αγοράσει τα πάντα....

Ναι, γιατί η Sony πεινάει και ψάχνεται για τα λεφτά της Microsoft! Μόνο στις κονσόλες υπάρχει σαν εταιρία; Καλά τι πίνεις; Σε πιο παράλληλο σύμπαν ζεις πες μας. Κάνε  έναν έλεγχο στο Google πρώτα (γιατί βαριέμαι να κάθομαι να σου εξηγήσω) και μετά πέτα τις εξυπνάδες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Izorai είπε

Δηλαδή μας λες ότι τώρα η Sony δεν τα πάει καλά. Η Microsoft τα πάει καλύτερα, τόσο καλύτερα που θα φάει τη Sony, θα την εξαγοράσει κιόλας..! Αν εσύ ξέρεις αρκετούς που πήραν XBOX εγώ ξέρω περισσότερους που έχουν πάρει PS5, και ακόμη περισσότερους που περιμένουν την παραγγελία τους! Τι είναι αυτά που λες τε φίλε,  πλάκα μας κάνεις; Τόσο Microsoft fandoy?

Είναι το δεξί χέρι του Φιλ κάτι ξέρει 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Izorai είπε

Ναι, γιατί η Sony πεινάει και ψάχνεται για τα λεφτά της Microsoft! Μόνο στις κονσόλες υπάρχει σαν εταιρία; Καλά τι πίνεις; Σε πιο παράλληλο σύμπαν ζεις πες μας. Κάνε  έναν έλεγχο στο Google πρώτα (γιατί βαριέμαι να κάθομαι να σου εξηγήσω) και μετά πέτα τις εξυπνάδες σου.

μάλλον δεν έχεις καταλάβει το οικονομικό μέγεθος μιας εταιρείας όπως είναι η MS ή αλλιώς Microsoft

ούτε έχεις καταλάβει που αποσκοπεί η αγορά των Game Studio που πραγματοποίησε και θα πραγματοποιήσει έναντι ενός σκασμού δις ευρώ/δολαρίων και διάφορα άλλα σχέδια που κάνει...

ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις τι κάνει και που αποσκοπεί...

τι πίνω? "τσίπουρο" σκοτώνει τους ιούς που κυκλοφορούν

θα πρότεινα να κάνεις εσύ έναν έλεγχο στο GOOGLE που είπες θα δεις μια πληροφορία που μάλλον δεν την έχεις προσέξει

PLAYSTATION αυτό πουλάει η SONY αγαπητέ μου φίλε όπως και PLAYSTATION GAMES (εννοώ δικά της όσα κυκλοφορούν)

σε όλους τους υπόλοιπους τομείς θα έλεγα έχει πατώσει

τηλεοράσεις - κινητά τηλέφωνα - φωτογραφικές μηχανές - φορητοί υπολογιστές

συγνώμη αν ξέχασα κάτι

6 λεπτά πριν, Tatofski64 είπε

Είναι το δεξί χέρι του Φιλ κάτι ξέρει 🤣🤣🤣

καλή η ειρωνεία σου αλλά κράτα την για τον εαυτό σου και τους φίλους σου όχι σε εμένα αυτά

αν ήμουν το δεξί χέρι του φιλ δεν θα έγραφα εδώ πέρα αλλά θα σας είχα γραμμένους και θα απολάμβανα την θέα από την πισίνα του σπιτιού μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεγαμε ορισμενοι οχι στο digital και πεφτανε να μας φανε....(οχι οτι και οι φυσικοι δισκοι δεν ειναι εξαρτημενοι απο σερβερ αλλα λεμε)

δυστυχως σκοτωνουν το gaming με τετοιες πρακτικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ikorolis είπε

μάλλον δεν έχεις καταλάβει το οικονομικό μέγεθος μιας εταιρείας όπως είναι η MS ή αλλιώς Microsoft

ούτε έχεις καταλάβει που αποσκοπεί η αγορά των Game Studio που πραγματοποίησε και θα πραγματοποιήσει έναντι ενός σκασμού δις ευρώ/δολαρίων και διάφορα άλλα σχέδια που κάνει...

ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις τι κάνει και που αποσκοπεί...

τι πίνω? "τσίπουρο" σκοτώνει τους ιούς που κυκλοφορούν

θα πρότεινα να κάνεις εσύ έναν έλεγχο στο GOOGLE που είπες θα δεις μια πληροφορία που μάλλον δεν την έχεις προσέξει

PLAYSTATION αυτό πουλάει η SONY αγαπητέ μου φίλε όπως και PLAYSTATION GAMES (εννοώ δικά της όσα κυκλοφορούν)

σε όλους τους υπόλοιπους τομείς θα έλεγα έχει πατώσει

τηλεοράσεις - κινητά τηλέφωνα - φωτογραφικές μηχανές - φορητοί υπολογιστές

συγνώμη αν ξέχασα κάτι

Στο μόνο που έχει πατωσει είναι τα κινητά! Όχι τόσο όμως όσο η Microsoft που να τα παρατήσει! Γιατί σε όλα τα υπόλοιπα είναι από τις καλύτερες στο είδος της. Και να σου θυμίσω πως πρώτη η Sony ξεκίνησε να αγοράζει στούντιο. Μαλλον αποσκοπεί κι αυτή κάπου! Μπορεί να έχει πιο πολύ ρευστό γιατί εντάξει,  η Microsoft είναι και έχει τα Windows. Δε νομίζω πως έχει σωτηρία ούτε σε αυτή την γενιά κονσολών κι ας αγόρασε την Bethesda

Επεξ/σία από Izorai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, czarjuly είπε

Τα λεγαμε ορισμενοι οχι στο digital και πεφτανε να μας φανε....(οχι οτι και οι φυσικοι δισκοι δεν ειναι εξαρτημενοι απο σερβερ αλλα λεμε)

δυστυχως σκοτωνουν το gaming με τετοιες πρακτικες

Θα συμφωνήσω μαζί σου

άλλη μαγεία είχαν τα κουτιά που είχαν τα παιχνίδια με πάρα πολλές σελίδες βιβλίου και διάφορα άλλα

μετά χάλασε η συνταγή όταν έβγαιναν παιχνίδια σε τύπου DVD Case με 1-5 σελίδες οδηγίες και χάλια εξώφυλλο δεν συζητώ καν την ποιότητα του οπτικού μέσου που πολλές φορές ήταν χάλια...

καθώς έχω τεράστια συλλογή σε φυσικούς δίσκους από παιχνίδια που δεν κυκλοφορούν πλέον και μερικά από αυτά είναι σφραγισμένα ούτε καν έχουν εγκατασταθεί ή παίξει

δυστυχώς το μέλλον του gaming είναι digital , cloud κτλ...

1 λεπτό πριν, Izorai είπε

Στο μόνο που έχει πατωσει είναι τα κινητά! Όχι τόσο όμως όσο η Microsoft που να τα παρατήσει! Γιατί σε όλα τα υπόλοιπα είναι από τις καλύτερες στο είδος της. Και να σου θυμίσω πως πρώτη η Sony ξεκίνησε να αγοράζει στούντιο. Μπορεί να έχει πιο πολύ ρευστό γιατί εντάξει,  η Microsoft είναι και έχει τα Windows. Δε νομίζω πως έχει σωτηρία ούτε σε αυτή την γενιά κονσολών κι ας αγόρασε την Bethesda

είδες που βιάζεσαι να πεις την "εξυπνάδα που διάβασες" και εκτίθεσαι...

η SONY αγαπητέ μου φίλε το σωσίβιο της είναι το PS ή αλλιώς PLAYSTATION σε συνδυασμό με τα PS GAMES του.

η MS ποιος σου είπε ότι ο σκοπός της είναι να πουλάει κονσόλες δεν είσαι καλά ενημερωμένος...ο σκοπός της είναι να αγοράσει GAMES STUDIOS και να πουλάει GAMES

έφτιαξε ένα πολύ δυνατό σύστημα που λέγεται XBOX Series X και με το οικοσύστημα που πάει να φτιάξει με τα GAMES και με το GAMEPASS θα δεις τι θα επακολουθήσει στο προσεχές μέλλον...

να ενημερωθείς καλύτερα το GOOGLE είναι φίλος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ikorolis είπε

είδες που βιάζεσαι να πεις την "εξυπνάδα που διάβασες" και εκτίθεσαι...

η SONY αγαπητέ μου φίλε το σωσίβιο της είναι το PS ή αλλιώς PLAYSTATION σε συνδυασμό με τα PS GAMES του.

η MS ποιος σου είπε ότι ο σκοπός της είναι να πουλάει κονσόλες δεν είσαι καλά ενημερωμένος...ο σκοπός της είναι να αγοράσει GAMES STUDIOS και να πουλάει GAMES

έφτιαξε ένα πολύ δυνατό σύστημα που λέγεται XBOX Series X και με το οικοσύστημα που πάει να φτιάξει με τα GAMES και με το GAMEPASS θα δεις τι θα επακολουθήσει στο προσεχές μέλλον...

να ενημερωθείς καλύτερα το GOOGLE είναι φίλος μας.

Χάχα, ναι ότι πεις. Δεν εκτίθεμαι καθόλου. Πήγαινε να παίξεις λοιπόν κανένα παιχνίδι τώρα κανένα από τα πολλά exclusive σας στο Series X μπας και χαλαρώσεις λίγο. Γιατί το Google σου μάλλον ποτέ δεν έχει δει τις λέξεις Sony ή PlayStation και σε ενημερώνει μόνο για την MS (ή αλλιώς Microsoft)

Επεξ/σία από Izorai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...