Προς το περιεχόμενο

μισθός Python developer και data analyst στην Ελλάδα


markos158

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη μέση ελληνική εταιρεία για να φτάσεις τα 1000 καθαρά θέλεις τουλάχιστον 2-3 χρόνια συνολικής προϋπηρεσίας στον προγραμματισμό. Ειδικά εκτός Αθηνών δεν νομίζω ότι παίζει κάτι άλλο. 

Στην Αθήνα θεωρώ ότι παίζεις στα 1200+ αν είσαι καλός και έχεις τουλάχιστον τα χρόνια προϋπηρεσίας που ανέφερα.

Τα γράφω από προσωπική εμπειρία και από ότι έχω ακούσει από γνωστούς που εργάζονται στον χώρο. Αν κάπου είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Συμφωνώ ότι υπάρχει μεγάλη μυστικοπάθεια σχετικά με τον μισθό που παίρνει ο καθένας. Λες και δεν ξέρουμε σε τι χώρα ζούμε και θα παρεξηγήσουμε ή θα ειρωνευθούμε τον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλό είναι πως μήνα με το μήνα αυξάνεται το ποσοστό των θέσεων που είναι remote παγκοσμίως. Αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με το Linkedin, υπάρχουν 36.000 διαθέσιμες θέσεις remote παγκοσμίως για Python, περίπου 8.8% των συνολικών θέσεων.

Για ποιον λόγο να ασχοληθεί κάποιος με ελληνική εταιρία πλέον όταν οι διαθέσιμες θέσεις είναι πολύ λιγότερες, με λιγότερα λεφτά και κυρίως in-house, όταν έχει ως επιλογή 70πλάσιες διαθέσιμες θέσεις εργασίας με καλύτερα λεφτά και να δουλεύει από το σπίτι του ή από όπου αλλού θέλει;

Επεξ/σία από archer100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που έχω συνειδητοποιήσει από τον κύκλο μου και από αυτά που διαβάζω είναι ότι δεν υπάρχει στάνταρ ταρίφα και έχει να κάνει με τον εργοδότη ποσό είναι διατεθειμένος να δώσει αλλά και από τον ίδιο τον προγραμματιστή πως πουλάει τον εαυτό του.
 

Ξέρω άτομο που μετά τη πρακτική τον κράτησαν με 1000€ και ξέρω και άτομο που είχε 7 χρόνια προϋπηρεσία και έπαιρνε λίγα παραπάνω (και ήταν πολύ καλός και έβγαζε πολύ δουλειά).

Αυτος πλέον έχει αλλάξει  δουλειά και είναι σχεδόν στα διπλάσια από ότι έπαιρνε.(10+ χρόνια εμπειρία)

Επεξ/σία από Στεφανος123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, archer100 είπε

Το καλό είναι πως μήνα με το μήνα αυξάνεται το ποσοστό των θέσεων που είναι remote παγκοσμίως. Αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με το Linkedin, υπάρχουν 36.000 διαθέσιμες θέσεις remote παγκοσμίως για Python.

Για ποιον λόγο να ασχοληθεί κάποιος με ελληνική εταιρία πλέον όταν οι διαθέσιμες θέσεις είναι πολύ λιγότερες, με λιγότερα λεφτά και κυρίως in-house, όταν έχει ως επιλογή 70πλάσιες διαθέσιμες θέσεις εργασίας με καλύτερα λεφτά και να δουλεύει από το σπίτι του ή από όπου αλλού θέλει;

 Επειδή ο ανταγωνισμός για αυτές τις 70πλασιες θέσεις είναι 700πλασιος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

 Επειδή ο ανταγωνισμός για αυτές τις 70πλασιες θέσεις είναι 700πλασιος. 

Δε θα το λεγα. Ρίξε μια ματιά σε μία Ελληνική θέση in house και μία ξένη remote. Ο αριθμός των views και applicants δε διαφέρει και πολύ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, archer100 είπε

Δε θα το λεγα. Ρίξε μια ματιά σε μία Ελληνική θέση in house και μία ξένη remote. Ο αριθμός των views και applicants δε διαφέρει και πολύ

Οι καλύτεροι θα βρουνε θέση remote σε ξένες εταιρίες. Αυτό θα αναγκάσει τις Ελληνικές εταιρίες να αύξησουν τα κίνητρα τους ώστε να προσεκλυσουν σενιορ (κοινώς να ανεβάσουν τους μισθούς και να επιτρεξουν 90%+ ρεμοτε). 

Βέβαια σε αυτό το σημείο πρέπει να πω, ότι από όσους ξέρω να εργάζονται από Ελλάδα για εταιρίες εξωτερικού, η συντριπτική πλειοψηφία έχουν ζήσει και δουλέψει έξω κάποια χρόνια. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Οι καλύτεροι θα βρουνε θέση remote σε ξένες εταιρίες. Αυτό θα αναγκάσει τις Ελληνικές εταιρίες να αύξησουν τα κίνητρα τους ώστε να προσεκλυσουν σενιορ (κοινώς να ανεβάσουν τους μισθούς και να επιτρεξουν 90%+ ρεμοτε). 

Προσωπικά εκτιμώ πως σε 2-3 χρόνια το ποσοστό remote θα ανέβει πάνω από 50% Το παρακολουθώ εδώ και μήνες και ανεβαίνει διαρκώς σε όλες τις χώρες παγκοσμίως. Όταν περάσει το 15-20% οι εναπομείνασες εταιρίες που δεν προσφέρουν remote θα αναγκαστούν να προσαρμοστούν βίαια και από το 20 θα πάει στο 50% ίσως και πολύ παραπάνω σε πολύ λίγο χρόνο. 

Ταυτόχρονα τα εργαλεία και οι υποδομές που υποστηρίζουν το remote βελτιώνονται διαρκώς. 

Σε 10 χρόνια είμαι σχεδόν βέβαιος πως μόνο ένα 10% maximum του χρόνου των προγραμματιστών παγκοσμίως θα ξοδεύεται εντός των γραφείων της εταιρίας.

Επεξ/σία από archer100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

 

Βέβαια σε αυτό το σημείο πρέπει να πω, ότι από όσους ξέρω να εργάζονται από Ελλάδα για εταιρίες εξωτερικού, η συντριπτική πλειοψηφία έχουν ζήσει και δουλέψει έξω κάποια χρόνια. 

To εχω ακουσιε και εγω αυτο, αλλα το θεμα ειναι τους προτιμουν οι εταιρειες γαιτι εχουν καλυτερη εμπειρια πως δουλευουν εξω κτλ, η απλα οι συγκεκριμενοι ντεβς το προτιμουν περισσοτερο γιατιε χουν την εμπειρια του εξω ενω ας πουμε ντεβ σαν και εμενα που δνε εχουν δουλεψει για εξω ειναι πιο κλειστοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά τους μισθούς, υπάρχει μυστικοπάθεια γιατί έτσι και πει κάποιος, πόσα παίρνει για να "κάθεται σε ένα γραφείο μέσα στο αρκοντισιον (no typo here) και να χαζεύει όλη μέρα στον υπολογιστή" αρχίζει τις ειρωνείες και τις ζηλοφθονίες. Ειδικά αν είναι πάνω από 45-50 δεν μπορεί να καταλάβει ακριβώς τι κάνεις. Ευτυχώς στις νέες γενιές αυτό τείνει να εξαλειφθεί.

Επίσης, δεν υπάρχει στάνταρ ταρίφα. Επειδή έχει τύχει να πάρω συνεντευξεις (σε μεγάλη, πολυεθνική εταιρεία) δεν μου μου είχαν δώσει cap για μισθό. Για senior θέση πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική υπάρχουν και στην Ελλάδα αρκετά καλοπληρωμένες θέσεις, με έως 90% ρεμοτε:

https://www.randstad.gr/θέσεις-εργασίας/net-developer-3000-4000-gross-monthly_μαρούσι_26918/

https://www.randstad.gr/θέσεις-εργασίας/senior-net-developer-4500-5000-gross-monthly_marousi_26914/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Βέβαια σε αυτό το σημείο πρέπει να πω, ότι από όσους ξέρω να εργάζονται από Ελλάδα για εταιρίες εξωτερικού, η συντριπτική πλειοψηφία έχουν ζήσει και δουλέψει έξω κάποια χρόνια. 

Αυτο ίσχυε προ-covid . Τώρα έχει αρχίσει να αλλάζει. Εγώ πχ δεν έχω φύγει ποτέ από Ελλάδα, αλλά δουλεύω full remote σε γαλλική εταιρία. Η οποία εταιρεία έχει πάρα πολλούς Έλληνες devs full remote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Σε ότι αφορά τους μισθούς, υπάρχει μυστικοπάθεια γιατί έτσι και πει κάποιος, πόσα παίρνει για να "κάθεται σε ένα γραφείο μέσα στο αρκοντισιον (no typo here) και να χαζεύει όλη μέρα στον υπολογιστή" αρχίζει τις ειρωνείες και τις ζηλοφθονίες. Ειδικά αν είναι πάνω από 45-50 δεν μπορεί να καταλάβει ακριβώς τι κάνεις. Ευτυχώς στις νέες γενιές αυτό τείνει να εξαλειφθεί.

σιγουρα αυτο ισχυει για ανθρωπους εκτος κλαδου, οσο λιγοτερα γνωριζουν τοσο το καλυτερο για εσενα 😛
αλλα εντος κλαδου πιστευω πρεπει να υπαρχει μια καλυτερη επικοινωνια μεταξυ μας.Οι περισσοτερες εταιρειες του εξωτερικου σου λενε το μπατζετ ενω εδω σκοπιμος το κρυβουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

σιγουρα αυτο ισχυει για ανθρωπους εκτος κλαδου, οσο λιγοτερα γνωριζουν τοσο το καλυτερο για εσενα 😛
αλλα εντος κλαδου πιστευω πρεπει να υπαρχει μια καλυτερη επικοινωνια μεταξυ μας.Οι περισσοτερες εταιρειες του εξωτερικου σου λενε το μπατζετ ενω εδω σκοπιμος το κρυβουν

Η μυστικοπάθεια εκ μέρους των εταιριών, είναι κατανοητή, ειδικά όταν οι μισθοί είναι χαμηλοί.

Η μυστικοπάθεια εκ μέρους των υπαλλήλων, σε προσωπικό κύκλο γνωστών, συναδέλφων, κλπ είναι επίσης κατανοητή

Η μυστικοπάθεια όμως από υπαλλήλους σε ΑΝΩΝΥΜΑ ΦΟΡΟΥΜ, είναι πλήρως ακατανόητη. 

Εδώ και 3 χρόνια στο insomnia ή και αλλού, δεν έχω δει ούτε έναν να γράφει "δουλεύω στον τάδε ρόλο και παίρνω τόσα"

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Στην τελική υπάρχουν και στην Ελλάδα αρκετά καλοπληρωμένες θέσεις, με έως 90% ρεμοτε:

https://www.randstad.gr/θέσεις-εργασίας/net-developer-3000-4000-gross-monthly_μαρούσι_26918/

https://www.randstad.gr/θέσεις-εργασίας/senior-net-developer-4500-5000-gross-monthly_marousi_26914/

Σίγουρα υπάρχουν!!  Γενικώς υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Αλλά από ένα σημείο και έπειτα, δεν κοιτάς μόνο τα χρήματα. Κοίτας και τις τεχνολογίες και γενικά ντην εταιρεία. Πχ εγώ σε .net δεν θα πήγαινα ννα δουλέψω ξεπερασμένη τεχνολογία (με την έννοια ότι έχει βγει αντικαταστάτης, όχι ότι δεν χρησιμοποιείται, ειδικά στην Ελλάδα) σε .net core από την άλλη, πολύ θα ήθελα να την δω.

1 λεπτό πριν, MitsarasAth είπε

σιγουρα αυτο ισχυει για ανθρωπους εκτος κλαδου, οσο λιγοτερα γνωριζουν τοσο το καλυτερο για εσενα 😛
αλλα εντος κλαδου πιστευω πρεπει να υπαρχει μια καλυτερη επικοινωνια μεταξυ μας.Οι περισσοτερες εταιρειες του εξωτερικου σου λενε το μπατζετ ενω εδω σκοπιμος το κρυβουν

Αυτό πρέπει να το αλλάξουμε εμείς!!!! Εγώ από το πρώτο μύνημα στο LinkedIn (άσχετα αν θα προχωρήσω η όχι) ζητάω πάντα salary range. Η κλασική απάντηση είναι "δεν υπάρχει salary range" και όταν μου το λένε αυτό, τους απαντάω κάτι εξωπραγματικά πόσα, τύπου 500€ την ώρα. Ξέρω, ακούγεται αντί- επαγγελματικό αλλά έχει τύχει να ξοδεψω άπειρο χρόνο σε πρότζεκτ και συνεντεύξεις για senior θέσεις και να μου λένε στο τέλος σε θέλουμε, αλλά μισθός 1000€ .

1 λεπτό πριν, archer100 είπε

Εδώ και 3 χρόνια στο insomnia ή και αλλού, δεν έχω δει ούτε έναν να γράφει "δουλεύω στον τάδε ρόλο και παίρνω τόσα"

Λολ, σε άλλο φορούμ γράφεις; Ξέρεις τι κράξιμο έχει να πέσει, έτσι και πεις πως πχ, παίρνεις 1500€ και ο εργοδότης σου δεν σε γ@μαει κάθε μέρα, σου δίνει άδειες και δώρα και γενικώς είσαι ευχαριστημένος από τη δουλειά σου;;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Σίγουρα υπάρχουν!!  Γενικώς υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Αλλά από ένα σημείο και έπειτα, δεν κοιτάς μόνο τα χρήματα. Κοίτας και τις τεχνολογίες και γενικά ντην εταιρεία. Πχ εγώ σε .net δεν θα πήγαινα ννα δουλέψω ξεπερασμένη τεχνολογία (με την έννοια ότι έχει βγει αντικαταστάτης, όχι ότι δεν χρησιμοποιείται, ειδικά στην Ελλάδα) σε .net core από την άλλη, πολύ θα ήθελα να την δω.

Αυτό πρέπει να το αλλάξουμε εμείς!!!! Εγώ από το πρώτο μύνημα στο LinkedIn (άσχετα αν θα προχωρήσω η όχι) ζητάω πάντα salary range. Η κλασική απάντηση είναι "δεν υπάρχει salary range" και όταν μου το λένε αυτό, τους απαντάω κάτι εξωπραγματικά πόσα, τύπου 500€ την ώρα. Ξέρω, ακούγεται αντί- επαγγελματικό αλλά έχει τύχει να ξοδεψω άπειρο χρόνο σε πρότζεκτ και συνεντεύξεις για senior θέσεις και να μου λένε στο τέλος σε θέλουμε, αλλά μισθός 1000€ .

πιστευω προσωπικα καλα κανεις.
περα απο αυτο που αναφερεις οτι πραγματικα ειναιχ ασιμο χρονου κτλ που δεν το σεβονται οι ιδιοι.
Εχεις ηδη δουλεια και το κινητρο να σε κανουν αν αλλαξεις αν δεν ειναι τοσο χαλια εκει ειναι το χρηματικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...