Προς το περιεχόμενο

μισθός Python developer και data analyst στην Ελλάδα


markos158

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αν πούμε ότι λαμβάνουμε υπ' όψην και τα tips (γιατί τα 700 υποθέτω μόνο έτσι τα παίρνεις), τι προοπτικές έχει ένας σερβιτόρος/εστίαση/delivery σε 2-5-10 χρόνια; Entry σημαίνει δεν έχω ξαναδουλέψει στη ζωή μου και δεν έχω ιδέα πώς αναπτύσσω κώδικα σε ένα επαγγελματικό περιβάλλον. Δε θα μείνεις entry για πολύ, οπότε δίνεις στην αρχή το χρόνο σου για λιγότερα λεφτά, με αντάλλαγμα όλες τις γνώσεις και την εκπαίδευση που θα πάρεις τους πρώτους μήνες στην πρώτη σου δουλειά ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

σερβιτορς, εστιαση, ντελιβερι, εργατης σε εργοαστασιο μια χαρα χτυπανε την 700αρα

Η διαφορά είναι πως στο 6μηνο ο entry level θα πάρει αύξηση, το ίδιο και στον ένα χρόνο (συνήθως έτσι γίνεται στις μεγάλες εταιρείες) και στα 2 χρόνια που θα γίνει mid, εύκολα χτυπάει 1200-1400 καθαρά.
Entry level όταν λέμε εννοούμε να μην ξέρεις τίποτα, να σε πάρει η εταιρεία και 8 ώρες την ημέρα να κάνεις udemy.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, filip123go είπε

Η διαφορά είναι πως στο 6μηνο ο entry level θα πάρει αύξηση, το ίδιο και στον ένα χρόνο (συνήθως έτσι γίνεται στις μεγάλες εταιρείες) και στα 2 χρόνια που θα γίνει mid, εύκολα χτυπάει 1200-1400 καθαρά.
Entry level όταν λέμε εννοούμε να μην ξέρεις τίποτα, να σε πάρει η εταιρεία και 8 ώρες την ημέρα να κάνεις udemy.

@Kercyn συμφωνω αλλες οι προοπτικες που εχεις...
στο θεμα των αυξησεων παντως κραταω επιφυλαξεις γιατι καποιες εταιρειες οτι επαιρνες πρωτο μισθο και αυξηση στα δυο χρονια...

Επεξ/σία από MitsarasAth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kercyn είπε

Πού ρε παιδιά ανειδίκευτος στα mid-20s θα πάρει 700 πρώτο μισθό; Πόσα θεωρείτε ότι θα έπρεπε να παίρνει ένας entry προγραμματιστής που σε 6-12 μήνες θα θεωρείται junior; Για καθαρά μιλάω πάντα.

Ανάλογα πάντα. Εγώ στην πρακτική που έκανα τώρα έπαιρνα κάμποσα πάνω απ τα 700, για 6-12 μήνες προϋπηρεσία θα έλεγα 900-1300 ανάλογα την εταιρία/skills. Τα 700 όπως είπαν και πάνω, μόνο αν βλέπεις όλη μέρα udemy.

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν στους 12 μήνες παίρνεις 1300 στα 5 χρόνια πόσα θα παίρνεις; Στα 15; Τι να πω, μακάρι να είστε τόσο καλοί και να βρίσκετε κάποιον να σας τα δίνει, αλλά μου ακούγονται εξωπραγματικά νούμερα αυτά για να είναι η νόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Kercyn είπε

Αν στους 12 μήνες παίρνεις 1300 στα 5 χρόνια πόσα θα παίρνεις; Στα 15; Τι να πω, μακάρι να είστε τόσο καλοί και να βρίσκετε κάποιον να σας τα δίνει, αλλά μου ακούγονται εξωπραγματικά νούμερα αυτά για να είναι η νόρμα.

Δεν είπα ότι είναι η νόρμα τα 1300. Είπα 900 με 1300, ανάλογα την εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 700 καθαρά θέλεις 820 μεικτά τον μήνα. Από 10+ άτομα που ξέρω από την σχολή μου όλοι παίρνουν παραπάνω. Δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά δεν μου φαίνεται τόσο σπάνιο. Συνηθισμένο νούμερο είναι τα 1000 μεικτά και προφανώς υπάρχουν (αρκετές) εξαιρέσεις με μια περίπτωση στα 1500 καθαρά (ναι δεν έκανα τυπογραφικό) σε εταιρία με γραφείο Ελλάδα.

Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Look με την λειψανδρία σε developers το 2021 άνετα στο έτος πάνω goodbye sayonara και σε άλλη εταιρεία. Το 700ρι για το πρώτο έτος καλά είναι απλά για να γράψει εμπειρία το κοντέρ. Μετά χτυπάς ψηλότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, splanis είπε

Δεν είπα ότι είναι η νόρμα τα 1300. Είπα 900 με 1300, ανάλογα την εταιρία.

Ε ναι αλλά στους 12 μήνες δεν είσαι πια entry. Τέλος πάντων, δεν έχει και πολύ νόημα η συζήτηση, τα ίδια λέμε πάνω-κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως για κάποιον ανεξήγητο λόγο, υπάρχει μεγάλη μυστικότητα και ο κόσμος δε θέλει να πει-γράψει πόσα λεφτά παίρνει, ακόμα και σε ανώνυμα φόρουμ.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, archer100 είπε

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως για κάποιον ανεξήγητο λόγο, υπάρχει μεγάλη μυστικότητα και ο κόσμος δε θέλει να πει-γράψει πόσα λεφτά παίρνει, ακόμα και σε ανώνυμα φόρουμ.

Δεν έχεις και άδικο. Και αυτό προφανώς συμφέρει τους εργοδότες, όχι τους εργαζόμενους προφανώς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 10:51 ΜΜ, MitsarasAth είπε

σερβιτορς, εστιαση, ντελιβερι, εργατης σε εργοαστασιο μια χαρα χτυπανε την 700αρα

Γιατί ο προγραμματιστής τι είναι παραπάνω από αυτούς?

Ο μισθός είναι ανάλογος τι φέρνεις πίσω στην εταιρεία. Αν φέρνεις λίγα, θα πάρεις και λίγα.

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, youraccount είπε

Γιατί ο προγραμματιστής τι είναι παραπάνω από αυτούς?

Ο μισθός είναι ανάλογος τι φέρνεις πίσω στην εταιρεία. Αν φέρνεις λίγα, θα πάρεις και λίγα.

Πιο δυσεύρετος. Είχα ακούσει κάτι από έναν ξένο καθηγητή στο YouTube, με το οποίο νομίζω ότι συμφωνώ. Στο περίπου: "Τα λεφτά που παίρνεις είναι ανάλογα του πόσα λεφτά φέρνεις και πόσο δύσκολο είναι να αντικατασταθείς".

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, youraccount είπε

Γιατί ο προγραμματιστής τι είναι παραπάνω από αυτούς?

Ο μισθός είναι ανάλογος τι φέρνεις πίσω στην εταιρεία. Αν φέρνεις λίγα, θα πάρεις και λίγα.

Σερβιτόρος και ντελίβερι και εργάτης σε εργοστάσιο, με μια βδομάδα εκπαίδευση ο καθένας μπορεί να το κάνει. Σε 2 μήνες έχεις μάθει ότι ήτανε να μάθεις. Προγραμματιστής ακόμη και μετά από έναν χρόνο εκπαίδευση είσαι ακόμη νεούδι, ένας senior μπορει να ειναι 5 φορες πιο χρησιμος απο σενα. Eνας senior σερβιτορος αντε να ειναι 1.2 φορες πιο χρησιμος στην επιχείρηση. Τα νούμερα προφανώς είναι τυχαία, αλλά η λογική ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.  

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, youraccount είπε

Γιατί ο προγραμματιστής τι είναι παραπάνω από αυτούς?

Ο μισθός είναι ανάλογος τι φέρνεις πίσω στην εταιρεία. Αν φέρνεις λίγα, θα πάρεις και λίγα.

κακα τα ψεμματα ολες οι δουλειες δεν ειναι ιδιες. 
Η ευθυνη το τι δινεις στην εταιρεια και το expertise, ο βαθμος επικυνδηνοτητας παιζουν πολλα ρολο.

Ενας γιατρος  δεν μπορει να συγκριθει η ευθυνη που εχει και ο κοπος του expertise του με εναν πωλητη σε καταστημα ρουχων(και δνε μιλαω απο την απεξω εχω περασει απο πολλες δουλειες ανειδικευτου)

Επεξ/σία από MitsarasAth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...