Προς το περιεχόμενο

μισθός Python developer και data analyst στην Ελλάδα


markos158

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 30/4/2021 στις 2:03 ΜΜ, valkon είπε

Δηλαδή θα δώσεις λίγοτερα από 700 εσύ στην εταιρεία σου; Και μετά αναρωτιέστε γιατί φεύγουν στους 6-7 μήνες, έλα ντε.

Δεν ξέρω αν είσαι σχετικός με τον κλάδο, αλλά ο προγραμματισμός θέλει κάθε μέρα διάβασμα οπότε αυτό θα πληρώσεις. 500€ που θες να δώσεις μόνο σε πρακτικάριους. Άτομο σοβαρό που διαβάζει και αναπτύσεται θα γελάσει πολύ πολύ δυνατά στο interview που θα του κάνεις και θα του πεις <700€.

Μάλλον σου διέφυγε το "entry", όπως επίσης και η αύξηση σε 6 και 12 μήνες που θα σταματήσει να είναι entry. Δε γράφω πουθενά ότι θέλω να δώσω 500, ότι έχω εταιρεία, ή ότι κάποιος entry δε θα μπορούσε να πάρει περισσότερα από 700. Το μόνο που είπα είναι ότι 700 ευρώ δεν είναι παράλογο ποσό για έναν entry.

Ένας πρακτικάριος κι ένας entry level προγραμματιστής είναι γενικά στο ίδιο επίπεδο. Άρα, σύμφωνα με σένα, και πολλά είναι τα 700.

 

19 ώρες πριν, nepomuk είπε

Να καταστει ιδιοκτητης αλυσιδας ταχυφαγειων , μεχρι και μεγαλοξενοδοχος αν εχει μυαλο και ματια ανοικτα.

Το ότι μπορεί να ξέρεις 1-2-10 σερβιτόρους που κατάφεραν αυτό που λες δε σημαίνει κάτι. Αν θες εξήγησέ μου λίγο πώς ένας σερβιτόρος σε κάποιο καφέ ή σουβλατζίδικο ή ακόμη και σε κάποια πολυεθνική τύπου McDonald's μπορεί να εξελιχθεί όπως λες, γιατί δε μπορώ να καταλάβω πώς αποτελεί ρεαλιστική επιλογή καριέρας για την πλειοψηφία των σερβιτόρων.

Επεξ/σία από Kercyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

το θεμα ειναι πολυπλευρο, εχω δει μετριους dev που πουλανε τον εαυτο τους και την τριχα την κανουν τριχια καιχ τυπανε υψηλους μισθιυς, και καλους dev που νομιζουν οτι ειναι μετριοι η χαντακωνονται σε εταιρειες με μικρες αυξησεις κτλ...

επισης ειναι και το αλλο θεμα , οταν πας σε μια εταιρεια που ξερεις οτι βγαζει παρα πολλα, γιατι να μην ζητησεις μεγαλυτερο κομματι ααπο την πιτα? 

Αν συμμετέχεις με καλό ποσοστό στην πίτα δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά όχι σε πίτα που έχεις πολύ μικρή συμμετοχή γιατί τότε τρως από αλλουνού το κομμάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2021 στις 7:56 ΜΜ, Predatorkill είπε

Που το βασιζεις αυτο αν επιτρεπεται;

 

ερωτω καθως ο ναος λεει αλλα πραγματα: https://insights.stackoverflow.com/survey/2020#technology-most-loved-dreaded-and-wanted-languages-loved

Έχει ανεβεί τόσο πολύ η rust?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Έχει ανεβεί τόσο πολύ η rust?

ολα αυτα ειναι  μοδες που αλλαζουν, η καθε εταιρια βγαζει μια γλωσσα για τα δικα της συμφεροντα.
ποτε γινεται χαμος με την ruby , perl ποτε με την go ποτε η dart...
ο απολυτος κριτης ειναι το production και η αγορα πως θα επιβιωσει..
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλος graduate με μαστερ βρηκε δουλεια με 1000 καθαρα το μηνα σε πολυεθνικη στην Ελλαδα με ιδιωτικη ασφαλιση. Ειχε αλλη μια προταση στο χιλιαρικο καθαρα το μηνα και αλλη μια με μπλοκακι 1500 το μηνα (μικτα). Ειναι αξιοπιστη πηγη. Απο τις συζητησεις που καναμε τα 700 το μηνα ειναι μαλλον πολυ λιγα.

Ολα αυτα εν μεσω πανδημιας, το αντικειμενο εχει τρελη ζητηση.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Φιλος graduate με μαστερ βρηκε δουλεια με 1000 καθαρα το μηνα σε πολυεθνικη στην Ελλαδα με ιδιωτικη ασφαλιση. Ειχε αλλη μια προταση στο χιλιαρικο καθαρα το μηνα και αλλη μια με μπλοκακι 1500 το μηνα (μικτα). Ειναι αξιοπιστη πηγη. Απο τις συζητησεις που καναμε τα 700 το μηνα ειναι μαλλον πολυ λιγα.

Ολα αυτα εν μεσω πανδημιας, το αντικειμενο εχει τρελη ζητηση.

θα ξανακανω την ερωτηση , τι γλωσσα ,framework ktl?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

θα ξανακανω την ερωτηση , τι γλωσσα ,framework ktl?

Αν δεν κανω λαθος το παιδι ειχε κυριως εμπειρια πανω σε python. Τωρα τι κανει στη δουλεια θα σε γελασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 12:28 ΜΜ, denz είπε

Πάντως για να δουλέψεις ως Data Analyst / Engineer σε κάποια σοβαρή θέση / εταιρεία, ένα μεταπτυχιακό το ζητάνε. Στο κομμάτι αυτό είναι πολύ δυνατή και η Scala.

Γνωρίζοντας απλά Python και να αυτοματοποιείς κάποια πράγματα, θεωρώ ότι δεν αρκεί ή ότι δεν έχεις τύχη.

 

15 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Φιλος graduate με μαστερ βρηκε δουλεια με 1000 καθαρα το μηνα σε πολυεθνικη στην Ελλαδα με ιδιωτικη ασφαλιση. Ειχε αλλη μια προταση στο χιλιαρικο καθαρα το μηνα και αλλη μια με μπλοκακι 1500 το μηνα (μικτα). Ειναι αξιοπιστη πηγη. Απο τις συζητησεις που καναμε τα 700 το μηνα ειναι μαλλον πολυ λιγα.

Ολα αυτα εν μεσω πανδημιας, το αντικειμενο εχει τρελη ζητηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Διαβάζοντας το thread θέλω να πω πως δεν είναι τα πάντα web dev. smartphone apps ούτε απαιτούν frameworks κλπ. Δεν χρειάζεται καν πτυχίο για να τα κάνεις αυτά (για την ακρίβεια το πτυχίο δεν θα στα μάθει καν πάλι μόνος/η πρέπει να τα μάθεις ή μέσα σε χώρο εργασίας) και είναι πολύ λογικό να πάρει ένας entry που θα γράψει πρώτη φορά στη ζωή του laravel, react ή ξέρω γω django 700Ε (στην ουσία είναι ανειδίκευτος).

Όμως υπάρχουν και άλλες θέσεις (π.χ. data science / analyst / data engineer (και διάφορους άλλους ωραίους τίτλους) που απαιτούν πτυχίο πληροφορικής / maths / psysics ή άλλων θετικών επιστημών. Ακόμη απαιτούν master και εκτιμούν αν έχεις phd. Αυτές οι θέσεις δεν πληρώνουν μόνο 700Ε. Όμως αυτά που πληρώνουν δεν ξέρω αν θα σου κάνουν ποτέ απόσβεση όλα αυτά τα πτυχία. Εκεί ζητούν κυρίως python / R / sql.

Στις 3/5/2021 στις 12:22 ΠΜ, MitsarasAth είπε

θα ξανακανω την ερωτηση , τι γλωσσα ,framework ktl?

Μην κολλάμε στα πτυχία αλλά μην κολλάμε και στα frameworks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2021 στις 10:43 ΜΜ, nikosLT είπε

Λοιπον εγω τωρα τελειωσα με την πρακτικη μου (580€) και μου προσφεραν θέση στην εταιρεια με μισθό 800€, χωρίς δευτερη σκέψη την απέρριψα και ξεκινησα να ψάχνω κατι που θα μου έδινε τα λεφτα που πιστευω οτι αξιζει η δουλεια που βγαζω. Από την πρωτη μερα της πρακτικης συνεισφερα στο development δεν προκειτε να δεχομουν να κατσω να δω courses στο udemy γιατι για 4 χρονια στην σχολή εκανα παρα πολλα πραγματα μονος. 1-2 βδομαδες μετα απο μερικά interview εκλεισα θεση για 1200€ (καθαρα). Τωρα αν καποιος που πιστευει οτι ξερει πραγματα δεχεται να δουλευει για 700€ συνεισφέρει στο προβλημα κατα την γνωμη μου

προσωπικά επειδή δεν ξέρω πράγματα για να εργαστω ως επαγγελματίας ευκολα πήγαινα με 700 για  αρχή (με προυπόθεση αξιολόγησης στο 6μηνο) στον τομέα του προγραμματισμού. Αντίθετα για στατιστικές αναλύσεις δε θα πήγαινα με κάτω από 1000 καθαρά  οπως και για τον κλαδο που εχω πρωτο πτυχίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 2:45 ΜΜ, Lside είπε

Διαβάζοντας το thread θέλω να πω πως δεν είναι τα πάντα web dev. smartphone apps ούτε απαιτούν frameworks κλπ. Δεν χρειάζεται καν πτυχίο για να τα κάνεις αυτά (για την ακρίβεια το πτυχίο δεν θα στα μάθει καν πάλι μόνος/η πρέπει να τα μάθεις ή μέσα σε χώρο εργασίας) και είναι πολύ λογικό να πάρει ένας entry που θα γράψει πρώτη φορά στη ζωή του laravel, react ή ξέρω γω django 700Ε (στην ουσία είναι ανειδίκευτος).

Όμως υπάρχουν και άλλες θέσεις (π.χ. data science / analyst / data engineer (και διάφορους άλλους ωραίους τίτλους) που απαιτούν πτυχίο πληροφορικής / maths / psysics ή άλλων θετικών επιστημών. Ακόμη απαιτούν master και εκτιμούν αν έχεις phd. Αυτές οι θέσεις δεν πληρώνουν μόνο 700Ε. Όμως αυτά που πληρώνουν δεν ξέρω αν θα σου κάνουν ποτέ απόσβεση όλα αυτά τα πτυχία. Εκεί ζητούν κυρίως python / R / sql.

Μην κολλάμε στα πτυχία αλλά μην κολλάμε και στα frameworks.

επειδη υπαρχουν δηλαδη τα παρακατω που λες πρεπει οσι γραφουν react / django κλπ να παιρνουν 700 δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 2:45 ΜΜ, Lside είπε

 

Μην κολλάμε στα πτυχία αλλά μην κολλάμε και στα frameworks.

η ερωτηση μου ηταν σχετικα με τα λεφτα που ειπε πιο πανω καποιος. για entry level και φανταζομαι για παραπανω παιζει ρολο...
ενας cobol entry developer θα παιρνει παραπανω απο εναν angular developer λογω περιερισμενου αριθμου ατομων που ξερουν cobol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

η ερωτηση μου ηταν σχετικα με τα λεφτα που ειπε πιο πανω καποιος. για entry level και φανταζομαι για παραπανω παιζει ρολο...
ενας cobol entry developer θα παιρνει παραπανω απο εναν angular developer λογω περιερισμενου αριθμου ατομων που ξερουν cobol.

Οσα και να παρεις φιλε μου, αν δεν εισαι παραγωγικος και πανω απο ολα αποδοτικος σε οποιαδηποτε δουλεια κανεις στο τελος παλι απο εξω θα βρεθεις.

Το χαρτι ειναι το εισητηριο για μια θεση, μετα αν δεν τσουλησει το πραγμα βρισκεσαι γρηγορα εκτος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...