Προς το περιεχόμενο

μισθός Python developer και data analyst στην Ελλάδα


markos158

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με τους softwareραδες είναι καθαρά λόγω υψηλής ζήτησης; Γιατί στον κύκλο των μηχανικών τα πράγματα είναι πολύ άσχημα. Ναι μεν φέρνεις πολύ χρήμα αλλά είσαι εύκολα αντικαταστασιμος. Οπότε αρχικός μισθός 800ε για πολλά χρόνια. Στη δεκαετία πολύ δύσκολα 1500, όταν κάποτε 1500 ήταν αρχικός μισθός συλλογικής συμβασης. Στο εξωτερικό βέβαια άλλες κλίμακες. Η Ελλάδα είναι νεκρή από πολλές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, splanis είπε

αυτα τα ατομα που λες χωρις εργασιακη εμπειρια ξεκινανε απ το 0; βλεπουν courses κλπ; γιατι το οτι δεν εχουν εργασιακη εμπειρια δεν σημαινει κατι, μπορει να εχουν κανει projects και να εχουν την εμπειρια να ενσωματωθουν γρηγορα στην εταιρια και να βγαζουν δουλεια. Η αυξηση που λες στο 3μηνο απ τα 700 δηλαδη στα ποσα; Τα 700 ακουγονται πολυ λιγα παντως εμενα θα μ φαινοταν αστειο αν μ το λεγε καποιος, ουτε στην πρακτικη δεν επαιρνα τοσα.

Αστείο, σοβαρό έτσι είναι. Υπάρχει junior που θα βγει σούπερ και junior που θα παραμείνει εκεί γύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, youraccount είπε

Αστείο, σοβαρό έτσι είναι. Υπάρχει junior που θα βγει σούπερ και junior που θα παραμείνει εκεί γύρω.

δεν απαντησες σε καμια ερωτηση, τελος παντων

μαλλον το προβλημα στην τελικη ειναι και αυτοι που τα δεχονται αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον εγω τωρα τελειωσα με την πρακτικη μου (580€) και μου προσφεραν θέση στην εταιρεια με μισθό 800€, χωρίς δευτερη σκέψη την απέρριψα και ξεκινησα να ψάχνω κατι που θα μου έδινε τα λεφτα που πιστευω οτι αξιζει η δουλεια που βγαζω. Από την πρωτη μερα της πρακτικης συνεισφερα στο development δεν προκειτε να δεχομουν να κατσω να δω courses στο udemy γιατι για 4 χρονια στην σχολή εκανα παρα πολλα πραγματα μονος. 1-2 βδομαδες μετα απο μερικά interview εκλεισα θεση για 1200€ (καθαρα). Τωρα αν καποιος που πιστευει οτι ξερει πραγματα δεχεται να δουλευει για 700€ συνεισφέρει στο προβλημα κατα την γνωμη μου

Επεξ/σία από nikosLT
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Αυτό με τους softwareραδες είναι καθαρά λόγω υψηλής ζήτησης; Γιατί στον κύκλο των μηχανικών τα πράγματα είναι πολύ άσχημα. Ναι μεν φέρνεις πολύ χρήμα αλλά είσαι εύκολα αντικαταστασιμος. Οπότε αρχικός μισθός 800ε για πολλά χρόνια. Στη δεκαετία πολύ δύσκολα 1500, όταν κάποτε 1500 ήταν αρχικός μισθός συλλογικής συμβασης. Στο εξωτερικό βέβαια άλλες κλίμακες. Η Ελλάδα είναι νεκρή από πολλές απόψεις.

Τι εννοείς μηχανικοί; Είναι εξαιρετικά ευρύς ο κλάδος. Και στην τελική πολύ softwareραδες είναι και μηχανικοί. 

Πάντως και στο εξωτερικό, ένας software engineer μπορει να παρει σιγουρα περισσότερα απο ενα πολιτικο μηχανικο η αρχιτέκτονα. Τα ίδια ισχύουν και στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Αυτό με τους softwareραδες είναι καθαρά λόγω υψηλής ζήτησης; Γιατί στον κύκλο των μηχανικών τα πράγματα είναι πολύ άσχημα. Ναι μεν φέρνεις πολύ χρήμα αλλά είσαι εύκολα αντικαταστασιμος. Οπότε αρχικός μισθός 800ε για πολλά χρόνια. Στη δεκαετία πολύ δύσκολα 1500, όταν κάποτε 1500 ήταν αρχικός μισθός συλλογικής συμβασης. Στο εξωτερικό βέβαια άλλες κλίμακες. Η Ελλάδα είναι νεκρή από πολλές απόψεις.

Ναι το ακούω αρκετά για μηχανικούς αυτό που λες... όποιος μπορεί έξω χωρίς 2η σκέψη. 

Σχετικά με τους softwaράδες-αεριτζήδες όπως μας λένε αρκετοί... έχω να πω ότι οι προγραμματιστές-μηχανικοί λογισμικού είναι οι πυλώνες κάθε σύγχρονης εταιρείας με ότι αυτό συνεπάγεται.

12 λεπτά πριν, nikosLT είπε

Λοιπον εγω τωρα τελειωσα με την πρακτικη μου (580€) και μου προσφεραν θέση στην εταιρεια με μισθό 800€, χωρίς δευτερη σκέψη την απέρριψα και ξεκινησα να ψάχνω κατι που θα μου έδινε τα λεφτα που πιστευω οτι αξιζει η δουλεια που βγαζω. Από την πρωτη μερα της πρακτικης συνεισφερα στο development δεν προκειτε να δεχομουν να κατσω να δω courses στο udemy γιατι για 4 χρονια στην σχολή εκανα παρα πολλα πραγματα μονος. 1-2 βδομαδες μετα απο μερικά interview εκλεισα θεση για 1200€ (καθαρα). Τωρα αν καποιος που πιστευει οτι ξερει πραγματα δεχεται να δουλευει για 700€ συνεισφέρει στο προβλημα κατα την γνωμη μου

Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες; π.χ. ποια σχολή τελείωσες, με τι γλώσσα-τεχνολογίες ασχολείσαι και σε ποια πόλη βρήκες πρώτη δουλειά με 1200; Μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας για Ελλάδα πάντα.

Επεξ/σία από denz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 11:03 ΜΜ, Kercyn είπε

 τι προοπτικές έχει ένας σερβιτόρος/εστίαση/delivery σε 2-5-10 χρόνια;

Να καταστει ιδιοκτητης αλυσιδας ταχυφαγειων , μεχρι και μεγαλοξενοδοχος αν εχει μυαλο και ματια ανοικτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, denz είπε

Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες; π.χ. ποια σχολή τελείωσες, με τι γλώσσα-τεχνολογίες ασχολείσαι και σε ποια πόλη βρήκες πρώτη δουλειά με 1200; Μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας για Ελλάδα πάντα.

Δεν εχω τελειωσει ακομα σπουδαζω στο ΤΕΙ Αθηνας τελευταιο ετος, βρηκα δουλεια στην Αθηνα σε ελληνικη εταιρεια και ασχολουμαι (δυστηχως) με backend development

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nikosLT είπε

Δεν εχω τελειωσει ακομα σπουδαζω στο ΤΕΙ Αθηνας τελευταιο ετος, βρηκα δουλεια στην Αθηνα σε ελληνικη εταιρεια και ασχολουμαι (δυστηχως) με backend development

γιατι δυστηχως?? 😛
 τι γλωσσα, framework  γραφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MitsarasAth είπε

γιατι δυστηχως?? 😛
 τι γλωσσα, framework  γραφεις?

δυστηχως για να τιλταρω τον @splanis😂

στην πρακτικη εκανα nodejs, τωρα κανω ruby

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα, κάνω ακόμα πρακτική (διάρκειας 6 μηνών), ενώ στην πρακτική μου θα έπρεπε να πληρώνομαι 580 ευρω (μέσω χρηματοδότισης ΟΑΕΔ) μου πρόσφεραν 700, τα οποία μάλιστα μετά το πέρας της πρακτικής αν μείνω στην εταιρεία θα γίνουν 950 (δηλαδή 6 μήνες προυπηρεσία). Προσωπικά τα 700 τα θεωρώ απλα "οκ" αν προκειται για entry level (καθώς στην ουσία είσαι εκει για να μάθεις) αλλά είναι λίγα αν προκειται για junior developer (όπου εκεί είναι που ξεκινάς να προσφέρεις στην εταιρεία). Τώρα βέβαια το διάστημα που θα κάνει ο καθένας να φύγει απ το entry και να θεωρηθεί junior διαφέρει απο άτομο σε άτομο και έχει να κάνει πόσο προσπαθείς εσύ προσωπικά να εξελιχθείς σαν προγραμματιστής.

ΥΓ. Το να μου προσφέρουν παραπάνω απ όσα ορίζει η επιχορήγηση του ΟΑΕΔ συμπεριλαμβάνει το γεγονός ότι δεν πηγα εκεί χωρίς να έχω ιδέα απο προγραμματισμό (εκεί παίζει ρόλο και το github profile σου το οποίο θα δεί ο εργοδότης).
ΥΓ2. Η τεχνολογία που δουλεύω είναι React-Typescript frontend development. Εργασία σε Ελλαδα-Αθήνα.

Επεξ/σία από nasouga
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, splanis είπε

δεν απαντησες σε καμια ερωτηση, τελος παντων

μαλλον το προβλημα στην τελικη ειναι και αυτοι που τα δεχονται αυτα

Τι εννοείς δέχονται? Και 2000 να πάρουν αν δεν είναι καλοί θα βρεθούν άνεργοι. 

Ο αρχικός μισθός δεν είναι το κλειδί πάντα. Να ζητάς ότι αξίζεις, όχι ότι θέλεις να πάρεις. Αν αξίζεις πολλά, απόδειξε το και πάρτα γρήγορα.

12 ώρες πριν, nasouga είπε

Προσωπικα, κάνω ακόμα πρακτική (διάρκειας 6 μηνών), ενώ στην πρακτική μου θα έπρεπε να πληρώνομαι 580 ευρω (μέσω χρηματοδότισης ΟΑΕΔ) μου πρόσφεραν 700, τα οποία μάλιστα μετά το πέρας της πρακτικής αν μείνω στην εταιρεία θα γίνουν 950 (δηλαδή 6 μήνες προυπηρεσία). Προσωπικά τα 700 τα θεωρώ απλα "οκ" αν προκειται για entry level (καθώς στην ουσία είσαι εκει για να μάθεις) αλλά είναι λίγα αν προκειται για junior developer (όπου εκεί είναι που ξεκινάς να προσφέρεις στην εταιρεία). Τώρα βέβαια το διάστημα που θα κάνει ο καθένας να φύγει απ το entry και να θεωρηθεί junior διαφέρει απο άτομο σε άτομο και έχει να κάνει πόσο προσπαθείς εσύ προσωπικά να εξελιχθείς σαν προγραμματιστής.

ΥΓ. Το να μου προσφέρουν παραπάνω απ όσα ορίζει η επιχορήγηση του ΟΑΕΔ συμπεριλαμβάνει το γεγονός ότι δεν πηγα εκεί χωρίς να έχω ιδέα απο προγραμματισμό (εκεί παίζει ρόλο και το github profile σου το οποίο θα δεί ο εργοδότης).
ΥΓ2. Η τεχνολογία που δουλεύω είναι React-Typescript frontend development. Εργασία σε Ελλαδα-Αθήνα.

Για να σου τα προσφέρουν σημαίνει κάτι είδαν.

15 ώρες πριν, nikosLT είπε

Λοιπον εγω τωρα τελειωσα με την πρακτικη μου (580€) και μου προσφεραν θέση στην εταιρεια με μισθό 800€, χωρίς δευτερη σκέψη την απέρριψα και ξεκινησα να ψάχνω κατι που θα μου έδινε τα λεφτα που πιστευω οτι αξιζει η δουλεια που βγαζω. Από την πρωτη μερα της πρακτικης συνεισφερα στο development δεν προκειτε να δεχομουν να κατσω να δω courses στο udemy γιατι για 4 χρονια στην σχολή εκανα παρα πολλα πραγματα μονος. 1-2 βδομαδες μετα απο μερικά interview εκλεισα θεση για 1200€ (καθαρα). Τωρα αν καποιος που πιστευει οτι ξερει πραγματα δεχεται να δουλευει για 700€ συνεισφέρει στο προβλημα κατα την γνωμη μου

Για να σου δώσουν 1200 καθαρά σημαίνει είδαν ότι ξέρεις αυτά που θέλουν, άρα θα αποδώσεις άμεσα. Τι συγκρίνεις τον εαυτό σου με κάποιον enty level ή και "junior" που ίσως δεν ξέρει να γράψει ένα απλό αλγόριθμο. Είναι λίγα τα 700 για αυτόν?

Κανένας δεν παίρνει 700 και να είναι καλός, το υπογράφω.

Με την ευκαιρία κανένας .net web developer υπάρχει διαθέσιμος? Ας μου στείλει ένα pm 

Επεξ/σία από youraccount
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, youraccount είπε

Για να σου δώσουν 1200 καθαρά σημαίνει είδαν ότι ξέρεις αυτά που θέλουν, άρα θα αποδώσεις άμεσα. Τι συγκρίνεις τον εαυτό σου με κάποιον enty level ή και "junior" που ίσως δεν ξέρει να γράψει ένα απλό αλγόριθμο. Είναι λίγα τα 700 για αυτόν?

Κανένας δεν παίρνει 700 και να είναι καλός, το υπογράφω

Εγω δεν ειπα ποτε οτι ολοι αξιζουν πανω απο 700, εγω ειπα οτι εγω που πιστευω οτι αξιζω περισσότερα μου δωσανε 800€, αρα το κανενας δεν παιρνει 700 αν ειναι καλος που λες δεν ισχυει, εκτως αν τα 800 εχουν μεγαλη διαφορα απο τα 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, youraccount είπε

Τι εννοείς δέχονται? Και 2000 να πάρουν αν δεν είναι καλοί θα βρεθούν άνεργοι. 

Ο αρχικός μισθός δεν είναι το κλειδί πάντα. Να ζητάς ότι αξίζεις, όχι ότι θέλεις να πάρεις. Αν αξίζεις πολλά, απόδειξε το και πάρτα γρήγορα.

το θεμα ειναι πολυπλευρο, εχω δει μετριους dev που πουλανε τον εαυτο τους και την τριχα την κανουν τριχια καιχ τυπανε υψηλους μισθιυς, και καλους dev που νομιζουν οτι ειναι μετριοι η χαντακωνονται σε εταιρειες με μικρες αυξησεις κτλ...

επισης ειναι και το αλλο θεμα , οταν πας σε μια εταιρεια που ξερεις οτι βγαζει παρα πολλα, γιατι να μην ζητησεις μεγαλυτερο κομματι ααπο την πιτα? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikosLT είπε

Εγω δεν ειπα ποτε οτι ολοι αξιζουν πανω απο 700, εγω ειπα οτι εγω που πιστευω οτι αξιζω περισσότερα μου δωσανε 800€, αρα το κανενας δεν παιρνει 700 αν ειναι καλος που λες δεν ισχυει, εκτως αν τα 800 εχουν μεγαλη διαφορα απο τα 700.

Δεν είπα ακριβώς αυτό. Πως θα καταλάβει κάποιος ότι γνωρίζεις πράγματα με μηδενική εργασιακή εμπειρία? Δεν είναι εύκολο, άρα ξεκινάς και σύντομα ανεβαίνεις εφόσον είσαι καλός. Αυτή την άποψη έχω εγώ.

Επεξ/σία από youraccount
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...