Προς το περιεχόμενο

μισθός Python developer και data analyst στην Ελλάδα


markos158

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, filip123go είπε

έχει τύχει να ξοδεψω άπειρο χρόνο σε πρότζεκτ και συνεντεύξεις...

Άλλο φρούτο αυτό, με τα ατελείωτα round από interviews και technical tests

Εγώ έχω βάλει πλέον στο προφίλ στο linkedin μου, πως είμαι ανοιχτός μόνο σε ρόλους που περιλαμβάνουν μάξιμουμ 2 rounds από τα παραπάνω.

Ειδικά για ρόλους contracting 6μηνα, χρόνο κλπ, θεωρώ αδιανόητο να απασχολείς τον άλλον με 3-4 συνεντεύξεις για να να καταλάβεις αν σου κάνει, ειδικά όταν κάποιος έχει χρόνια στην αγορά εργασίας. Αν μία εταιρία δε σέβεται το χρόνο σου και δε μπορεί να εκτιμήσει το επίπεδο/ποιότητα σου σε 2 round, τότε μάλλον αυτή κάτι δεν κάνει καλά και ας πάει στην ευχή της Παναγίας

Επεξ/σία από archer100
  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, archer100 είπε

Άλλο φρούτο αυτό, με τα ατελείωτα round από interviews και technical tests

Εγώ έχω βάλει πλέον στο προφίλ στο linkedin μου, πως είμαι ανοιχτός μόνο σε ρόλους που περιλαμβάνουν μάξιμουμ 2 rounds από τα παραπάνω.

Ειδικά για ρόλους contracting 6μηνα, χρόνο κλπ, θεωρώ αδιανόητο να απασχολείς τον άλλον με 3-4 συνεντεύξεις για να να καταλάβεις αν σου κάνει, ειδικά όταν κάποιος έχει χρόνια στην αγορά εργασίας. Αν μία εταιρία δε σέβεται το χρόνο σου και δε μπορεί να εκτιμήσει το επίπεδο/ποιότητα σου σε 2 round, τότε μάλλον αυτή κάτι δεν κάνει καλά

Έχει τύχει να γράψω assignments με deadlines τα οποία ολοκλήρωσα στο 100% και να μην προχωρήσω σε επόμενο round, ενώ μου είπαν ότι η λύση είναι σωστή. Έχει τύχει επίσης να κάνω συνέντευξη 1.5 ώρα με HR και PM ταυτόχρονα και ενώ μου είπαν ότι έχουν θετική εικόνα, να με απορρίψουν επειδή δεν θα ανοίξει τελικά η θέση. Τελευταία με προσέγγισαν μέσω του Linkedin και ενώ έκανα μια πρώτη επικοινωνία με τον άνθρωπο (1 ώρα τηλεφωνικώς), έπειτα έγραψα το κλασικό assignment (1.5+ ώρα) και ξανά έκανα συνέντευξη με πιο ειδικό HR (άλλη 1+ ώρα)... δεν τους άρεσε το γεγονός ότι ήμουν διστακτικός στο να "ξοδέψω" άλλες 2-3 ώρες σε επόμενες συνεντεύξεις συν assignments με HR (του τελικού πελάτη) χωρίς πρώτα να μου αποκαλύψουν το τι προσφέρουν για την θέση.

Νομίζω ότι οι εταιρείες ή οι HR τους προσεγγίζουν πολύ λάθος το θέμα. Ειδικά όταν ο υποψήφιος εργάζεται ήδη και ψάχνει κάτι καλύτερο.

edit: Επειδή κάποιος μπορεί να πει... "εντάξει έκανες και 2 συνεντεύξεις έγραψες και 1 τεστ, γενικά ξόδεψες 2-3 ώρες για μια θέση, τι θέλεις τώρα να σε λυπηθούμε;" , θέλω να απαντήσω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο για κάποιον που δουλεύει και τρώει 10-11 ώρες την ημέρα (μαζί με το πήγαινε έλα) να ετοιμαστεί και να χωρέσει αυτές τις συνεντεύξεις στο ωράριο του HR, μέσα στην ημέρα. Πολλοί HR ζητάνε να κάνεις δεύτερη και τρίτη συνέντευξη μέσα στο ωράριο τους, χωρίς μάλιστα να σου αποκαλύψουν τι προσφέρουν. Δυστυχώς με αυτόν τον τρόπο που λειτουργούν τα "ταλέντα" που ψάχνουν θα την κάνουν για άλλες πολιτείες...

Επεξ/σία από denz
  • Like 11
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω οτι η μυστικοπαθεια με τους μισθους ειναι λαθος και συμφερει μονο τους εργοδοτες, θα εγραφα μισθο αλλα καλως η κακως δεν ειναι υπαρχει και πληρης ανωνυμια στο insomnia 😕

οσο αφορα την συζητηση με τις συνεντευξεις, το καλοκαιρι που εψαχνα πρακτικη ειχα κανει task 4-5 ημερων στο 100% και δεν μου απαντησαν ποτε στο πως τα πηγα. 😤

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 10:49 ΜΜ, Kercyn είπε

Πού ρε παιδιά ανειδίκευτος στα mid-20s θα πάρει 700 πρώτο μισθό; Πόσα θεωρείτε ότι θα έπρεπε να παίρνει ένας entry προγραμματιστής που σε 6-12 μήνες θα θεωρείται junior; Για καθαρά μιλάω πάντα.

Δηλαδή θα δώσεις λίγοτερα από 700 εσύ στην εταιρεία σου; Και μετά αναρωτιέστε γιατί φεύγουν στους 6-7 μήνες, έλα ντε.

Δεν ξέρω αν είσαι σχετικός με τον κλάδο, αλλά ο προγραμματισμός θέλει κάθε μέρα διάβασμα οπότε αυτό θα πληρώσεις. 500€ που θες να δώσεις μόνο σε πρακτικάριους. Άτομο σοβαρό που διαβάζει και αναπτύσεται θα γελάσει πολύ πολύ δυνατά στο interview που θα του κάνεις και θα του πεις <700€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, splanis είπε

συμφωνω οτι η μυστικοπαθεια με τους μισθους ειναι λαθος και συμφερει μονο τους εργοδοτες, θα εγραφα μισθο αλλα καλως η κακως δεν ειναι υπαρχει και πληρης ανωνυμια στο insomnia 😕

Κατανοητό. Αν θέλετε πάντως, μπορώ να φτιάξω ένα Poll-έρευνα στο σαιτ μου, όπου όλα τα αποτελέσματα θα είναι φανερά σε όλους, δηλαδή γραμμές πίνακα με στήλες μισθό,γλώσσες, χρόνια εμπειρίας, κλάδο, πόλη, ηλικία, πτυχίο, κλπ

Θα είναι πλήρως ανώνυμο

 

Αξίζει τον κόπο λέτε; Θα υπάρχει ανταπόκριση;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valkon είπε

Δηλαδή θα δώσεις λίγοτερα από 700 εσύ στην εταιρεία σου; Και μετά αναρωτιέστε γιατί φεύγουν στους 6-7 μήνες, έλα ντε.

Δεν ξέρω αν είσαι σχετικός με τον κλάδο, αλλά ο προγραμματισμός θέλει κάθε μέρα διάβασμα οπότε αυτό θα πληρώσεις. 500€ που θες να δώσεις μόνο σε πρακτικάριους. Άτομο σοβαρό που διαβάζει και αναπτύσεται θα γελάσει πολύ πολύ δυνατά στο interview που θα του κάνεις και θα του πεις <700€.

Η αλήθεια είναι ότι ξεκινάς από χαμηλά, αλλά όπως λες άτομα που αναπτύσσουν τις γνώσεις τους συνεχώς θα ανεβούν αρκετά στο οικονομικό κομμάτι σε λίγα χρόνια. Η πληροφορική είναι δύσκολή αλλά πληρώνει καλύτερα από τον μέσο όρο όταν φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, archer100 είπε

Κατανοητό. Αν θέλετε πάντως, μπορώ να φτιάξω ένα Poll-έρευνα στο σαιτ μου, όπου όλα τα αποτελέσματα θα είναι φανερά σε όλους, δηλαδή γραμμές πίνακα με στήλες μισθό,γλώσσες, χρόνια εμπειρίας, κλάδο, πόλη, ηλικία, πτυχίο, κλπ

Θα είναι πλήρως ανώνυμο

 

Αξίζει τον κόπο λέτε; Θα υπάρχει ανταπόκριση;

μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, splanis είπε

μεσα

Οκ, θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το κάνω όταν βρω χρόνο

Θα το κάνω να είναι διαρκές, ώστε να παρακολουθούμε την πορεία των μισθών και άλλων παραμέτρων στην πορεία του χρόνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, archer100 είπε

Οκ, θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το κάνω όταν βρω χρόνο

Θα το κάνω να είναι διαρκές, ώστε να παρακολουθούμε την πορεία των μισθών και άλλων παραμέτρων στην πορεία του χρόνου

Ενδιαφέρον θα είχε ένα poll με τεχνολογίες πάνω στις οποίες δουλέυει ο καθένας. Παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, archer100 είπε

Οκ, θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το κάνω όταν βρω χρόνο

Θα το κάνω να είναι διαρκές, ώστε να παρακολουθούμε την πορεία των μισθών και άλλων παραμέτρων στην πορεία του χρόνου

οπως επισης αν δουλευεις ελλαδα, εξωτερικο, η απο ελλαδα remote  για εταιρεια εξωτερικου.
πιστευω θα ειναι ενα καλο συμπερασμα

Επεξ/σία από MitsarasAth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τρέχει ένα poll για μισθούς από τους social nerds https://docs.google.com/forms/u/1/d/e/1FAIpQLSdwaQiXQclDxno-Je08OKb7Y3Re0VpCqVvNqEXEasrSC_dp6Q/alreadyresponded?usp=send_form

Είχαν ξανά κάνει poll και τα αποτελέσματα τα έβγαλαν έδω 

τώρα άνοιξαν και δεύτερο poll, νομίζω με περισσότερες ερωτήσεις για να βγουν καλύτερα αποτελέσματα όποτε θα ξανά βγάλουν νέο βιντεάκι με τους μισθούς.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Kercyn είπε

Πιο δυσεύρετος. Είχα ακούσει κάτι από έναν ξένο καθηγητή στο YouTube, με το οποίο νομίζω ότι συμφωνώ. Στο περίπου: "Τα λεφτά που παίρνεις είναι ανάλογα του πόσα λεφτά φέρνεις και πόσο δύσκολο είναι να αντικατασταθείς".

Συμφωνώ απόλυτα, αυτό πιστεύω κι εγώ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ένας junior python developer έχει κάτι από τα 2 παραπάνω. Άρα βασικός και μια χαρά είναι για αρχή και για να προσεγγίσει τα 2 αυτά πράγματα.

6 ώρες πριν, valkon είπε

Δηλαδή θα δώσεις λίγοτερα από 700 εσύ στην εταιρεία σου; Και μετά αναρωτιέστε γιατί φεύγουν στους 6-7 μήνες, έλα ντε.

Δεν ξέρω αν είσαι σχετικός με τον κλάδο, αλλά ο προγραμματισμός θέλει κάθε μέρα διάβασμα οπότε αυτό θα πληρώσεις. 500€ που θες να δώσεις μόνο σε πρακτικάριους. Άτομο σοβαρό που διαβάζει και αναπτύσεται θα γελάσει πολύ πολύ δυνατά στο interview που θα του κάνεις και θα του πεις <700€.

Έχεις λάθος. Εγώ δίνω 700 στην εταιρεία μου για άτομα χωρίς καμία εργασιακή εμπειρία. Αλλά αν είναι καλοί και μαθαίνουν κάθε 3 μήνες παίρνουν σοβαρή αύξηση. Γιατί να φύγουν στο εξάμηνο?

11 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Σερβιτόρος και ντελίβερι και εργάτης σε εργοστάσιο, με μια βδομάδα εκπαίδευση ο καθένας μπορεί να το κάνει. Σε 2 μήνες έχεις μάθει ότι ήτανε να μάθεις. Προγραμματιστής ακόμη και μετά από έναν χρόνο εκπαίδευση είσαι ακόμη νεούδι, ένας senior μπορει να ειναι 5 φορες πιο χρησιμος απο σενα. Eνας senior σερβιτορος αντε να ειναι 1.2 φορες πιο χρησιμος στην επιχείρηση. Τα νούμερα προφανώς είναι τυχαία, αλλά η λογική ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.  

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς. Ο σερβιτόρος θα ξεκινήσει με 700 γιατί αποδίδει αμέσως και θα φτάσει μετά από πολλά χρόνια λέμε 1200. Ο προγραμματιστής θα ξεκινήσει από 700 αλλά θα φτάσει πολύ παραπάνω στην πορεία. Μόνος σου το λες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, youraccount είπε

Συμφωνώ απόλυτα, αυτό πιστεύω κι εγώ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ένας junior python developer έχει κάτι από τα 2 παραπάνω. Άρα βασικός και μια χαρά είναι για αρχή και για να προσεγγίσει τα 2 αυτά πράγματα.

Έχεις λάθος. Εγώ δίνω 700 στην εταιρεία μου για άτομα χωρίς καμία εργασιακή εμπειρία. Αλλά αν είναι καλοί και μαθαίνουν κάθε 3 μήνες παίρνουν σοβαρή αύξηση. Γιατί να φύγουν στο εξάμηνο?

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς. Ο σερβιτόρος θα ξεκινήσει με 700 γιατί αποδίδει αμέσως και θα φτάσει μετά από πολλά χρόνια λέμε 1200. Ο προγραμματιστής θα ξεκινήσει από 700 αλλά θα φτάσει πολύ παραπάνω στην πορεία. Μόνος σου το λες...

 

αυτα τα ατομα που λες χωρις εργασιακη εμπειρια ξεκινανε απ το 0; βλεπουν courses κλπ; γιατι το οτι δεν εχουν εργασιακη εμπειρια δεν σημαινει κατι, μπορει να εχουν κανει projects και να εχουν την εμπειρια να ενσωματωθουν γρηγορα στην εταιρια και να βγαζουν δουλεια. Η αυξηση που λες στο 3μηνο απ τα 700 δηλαδη στα ποσα; Τα 700 ακουγονται πολυ λιγα παντως εμενα θα μ φαινοταν αστειο αν μ το λεγε καποιος, ουτε στην πρακτικη δεν επαιρνα τοσα.

Επεξ/σία από splanis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, splanis είπε

αυτα τα ατομα που λες χωρις εργασιακη εμπειρια ξεκινανε απ το 0; βλεπουν courses κλπ; γιατι το οτι δεν εχουν εργασιακη εμπειρια δεν σημαινει κατι, μπορει να εχουν κανει projects και να εχουν την εμπειρια να ενσωματωθουν γρηγορα στην εταιρια και να βγαζουν δουλεια. Η αυξηση που λες στο 3μηνο απ τα 700 δηλαδη στα ποσα; Τα 700 ακουγονται πολυ λιγα παντως εμενα θα μ φαινοταν αστειο αν μ το λεγε καποιος, ουτε στην πρακτικη δεν επαιρνα τοσα.

Και πολύ καλά θα κανείς να ζητήσει και να πάρεις όσα πιστεύεις ότι αξίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...