Προς το περιεχόμενο

μισθός Python developer και data analyst στην Ελλάδα


markos158

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, intensobank είπε

Οσα και να παρεις φιλε μου, αν δεν εισαι παραγωγικος και πανω απο ολα αποδοτικος σε οποιαδηποτε δουλεια κανεις στο τελος παλι απο εξω θα βρεθεις.

Το χαρτι ειναι το εισητηριο για μια θεση, μετα αν δεν τσουλησει το πραγμα βρισκεσαι γρηγορα εκτος.

 

για αλλο θεμα μιλαμε....
πολλες εταιρειες σε θεσεις που δεν ειναι τοσο ελκστικο το στακ δινουν παραπανω λεφτα για να προσελκυσουν κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

για αλλο θεμα μιλαμε....
πολλες εταιρειες σε θεσεις που δεν ειναι τοσο ελκστικο το στακ δινουν παραπανω λεφτα για να προσελκυσουν κοσμο

Γραψε λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2021 στις 11:04 ΠΜ, splanis είπε

επειδη υπαρχουν δηλαδη τα παρακατω που λες πρεπει οσι γραφουν react / django κλπ να παιρνουν 700 δηλαδη;

Όχι. 700 ευρώ δεν πρέπει να παίρνει κανείς σε καμία δουλειά. Στη παρούσα φάση έτσι έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στην Ελλάδα. Αν μια εταιρία θέλει άτομο με phd δεν θα βρει εύκολα και γι' αυτό θα προσφέρει καλύτερο μισθό για να τον βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να θέλω να φανώ  "snob" 
Ρε παιδιά, όσοι δέχεστε να δουλέψετε για τόσο χαμηλές αποδοχές (700-800 ευρώ) θα σας πω κάτι απλό..

Entry level, βάσει ευρωπαϊκού μέσου όρου, θα πρεπε να είναι στα 25-35k το χρόνο, σε απλά stack και μάλιστα αυτά χωρίς να μετράμε Benefits όπως εταιρικά αυτοκίνητα, κινητά, Η/Υ, ιδιωτική ασφάλιση, meal vouchers κτλ..

Τώρα θα μου πείτε, "όταν είσαι άνεργος, όλα καλά είναι"... και έχετε δίκιο.. αλλά υπάρχει και το remote με πολύ καλά λεφτά (γύρω στα 30-40k για entry και 40-50k για 4-5 χρόνια εμπειρίας, εκτός Ελλάδος εννοείται) και χωρίς να σου σπάνε τα ούμπαλα για πτυχία κτλ.

Δεν μπορεί η Arης / Intrasoft και λοιπές ελληνικές εταιρίες να κονταροχτυπιούνται και να δίνουν 40-50% παραπάνω από τον βασικό μισθό σε entry level web devs με όλα τα έξτρα και στην Ελλάδα, οι ίδιες εταιρίες να δίνουν 700-800 ευρ καθαρό πολύ απλά γιατί με αυτά τα λεφτά βρίσκουν κόσμο..

χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, αλλά κάτω από 1000-1100 καθαρό δεν θα έπρεπε να παίρνει κανείς με το κόστος ζωής της Ελλάδος.
 

μια γεύση μισθών..

Επεξ/σία από shuin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας πω και μια προσωπική εμπειρία. Κοπεγχάγη entry level με πτυχίο πληροφορικής (από Ελλάδα) και master (σε πανεπιστήμιο εκεί), έδιναν 3600 καθαρά (full stack). Το σπίτι ήταν ένα υπνοδωμάτιο, μπάνιο μικρό και ένας χώρος με κουζίνα σαλόνι κλπ (όλα μαζί ~40τμ) και κόστιζε 2000 ευρώ (και ήθελαν 5 ενοίκια μπροστά = 10Κ). Το κόστος ζωής είναι λίγο πιο ακριβό από Ελλάδα (όχι πολύ) με 1000 την πέρναγες λίγο οικονομικά... 600 Ευρώ σου μένουν καβάτζα.

Υπήρχαν και άλλοι που έμενα σε κάτι τρύπες 2 ή 3 άτομα με σκοπό να τους μείνουν λεφτά. 

Ζυγίζεις ποιότητα ζωής και διαλέγεις! 

Επεξ/σία από Lside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lside είπε

Να σας πω και μια προσωπική εμπειρία. Κοπεγχάγη entry level με πτυχίο πληροφορικής (από Ελλάδα) και master (σε πανεπιστήμιο εκεί), έδιναν 3600 καθαρά (full stack). Το σπίτι ήταν ένα υπνοδωμάτιο, μπάνιο μικρό και ένας χώρος με κουζίνα σαλόνι κλπ (όλα μαζί ~40τμ) και κόστιζε 2000 ευρώ (και ήθελαν 5 ενοίκια μπροστά = 10Κ). Το κόστος ζωής είναι λίγο πιο ακριβό από Ελλάδα (όχι πολύ) με 1000 την πέρναγες λίγο οικονομικά... 600 Ευρώ σου μένουν καβάτζα.

Υπήρχαν και άλλοι που έμενα σε κάτι τρύπες 2 ή 3 άτομα με σκοπό να τους μείνουν λεφτά. 

Ζυγίζεις ποιότητα ζωής και διαλέγεις! 

Το θέμα είναι ότι σε μια 5ετία στην Κοπεγχάγη, αν είσαι καλός, από τα 3600 θα πας στα 5-6 (για να μην πω παραπάνω) ενώ στο Ελλαδιστάν θα παρακαλάς για ένα-δύο το πολύ κατοστάρικα αύξηση.

Σχετικά με αυτό που λες για ποιότητα ζωής, στην Ελλάδα ακόμα και 1000-1100 που θεωρείται νορμάλ μισθός αν πας να νοικιάσεις ένα κανονικό διαμέρισμα σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη, κάτω από 450€ δεν θα βρεις. Οπότε άντε βγάλε τον μήνα, λογαριασμοί-σουπερ μαρκετ-έξοδα μετακίνησης με τα υπόλοιπα 500-600 κατοστάρικα. Στο τέλος δεν σου μένει τίποτα, αν δεν μπεις μέσα, και σκέφτεσαι ότι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

Επεξ/σία από denz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχ πόσο μου αρέσουν αυτά τα θέματα.

Η πραγματικότητα για την Ελλάδα μπορεί να αποτυπωθεί με τις 2 προτάσεις παρακάτω.

 

Ξεκίνησα να δουλεύω ως φοιτητής σε μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη part time (όχι πρακτική) με 350 ευρώ.  Μετά από λίγο καιρό ζήτησα να γίνω fulltime και πήρα 700.  Στα 2.5 χρόνια ζήτησα αύξηση καθώς ήμουν σε μία μικρή ομάδα και το πρότζεκτ το κουβαλούσε ένας senior/lead και εγώ.  Ζήτησα 1100 και μου είπαν είναι πολλά, πάρε 950.  Μετά από 1 μήνα έφυγα.

Δούλευα ως full stαck με διάφορες γλώσσες (laravel, react, aws μπλα μπλα)

Στην εταιρεία που είμαι τώρα (Ολλανδία) 4 μήνες, ξεκίνησα με ένα σχετικό χαμηλό μισθό.  Στους 3 μήνες χωρίς να πω κάτι, πήρα αύξηση 10% (που είναι περίπου 300+ ευρώ το μήνα).

Δεν ξέρω ποιός φταίει και γιατί, αλλά αυτό που βλέπω είναι πως αν είσαι προγραμματιστής και σέβεσαι τον εαυτό σου, φεύγεις έξω γιατί εδώ οι εταιρείες που είναι σοβαρές, μπορεί να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Επεξ/σία από woopsi
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, woopsi είπε

Δεν ξέρω ποιός φταίει και γιατί, αλλά αυτό που βλέπω είναι πως αν είσαι προγραμματιστής και σέβεσαι τον εαυτό σου, φεύγεις έξω γιατί εδώ οι εταιρείες που είναι σοβαρές, μπορεί να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Δεν χρειάζεται να φύγεις έξω. Απλά δουλεύεις full remote σε εταιρεία εξωτερικού, οπως κάνουν όλο και περισσότεροι επαγγελματίες του κλάδου. Πλέον το brain drain γίνεται χωρίς να φύγεις από την χώρα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν χρειάζεται να φύγεις έξω. Απλά δουλεύεις full remote σε εταιρεία εξωτερικού, οπως κάνουν όλο και περισσότεροι επαγγελματίες του κλάδου. Πλέον το brain drain γίνεται χωρίς να φύγεις από την χώρα σου.

Ναι ισχύει και αυτό, αλλά προσωπικά θέλω να δω/ζήσω έξω γιατί ξέρω πως ο τρόπος ζωής μου ταιριάζει περισσότερο από οτι εδώ.

Το αποτέλεσμα όπως και να χει είναι πως η Ελλάδα σοβαρό  software development δεν κάνει/θα κάνει και αυτό που μου αφήνει μια πίκρα η αλήθεια είναι το γεγονός πως αυτό δεν βλέπω να αλλάζει.  Ας βολευτούν με τους "κακους" που απομένουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Lside είπε

Να σας πω και μια προσωπική εμπειρία. Κοπεγχάγη entry level με πτυχίο πληροφορικής (από Ελλάδα) και master (σε πανεπιστήμιο εκεί), έδιναν 3600 καθαρά (full stack). Το σπίτι ήταν ένα υπνοδωμάτιο, μπάνιο μικρό και ένας χώρος με κουζίνα σαλόνι κλπ (όλα μαζί ~40τμ) και κόστιζε 2000 ευρώ (και ήθελαν 5 ενοίκια μπροστά = 10Κ). Το κόστος ζωής είναι λίγο πιο ακριβό από Ελλάδα (όχι πολύ) με 1000 την πέρναγες λίγο οικονομικά... 600 Ευρώ σου μένουν καβάτζα.

Υπήρχαν και άλλοι που έμενα σε κάτι τρύπες 2 ή 3 άτομα με σκοπό να τους μείνουν λεφτά. 

Ζυγίζεις ποιότητα ζωής και διαλέγεις! 

Η Κοπεγχάγη εχει τους πιο υψηλούς μισθούς στη Ευρώπη μετά την Ελβετία, χωρίς να εχει ιδιαιτέρως υψηλότερο κόστος ζωής σε σχέση με τις γειτονικές χώρες. Ειναι καλή φάση. Κάποιος όμως χωρίς ιδιαίτερο βιογραφικό και σκιλς, στέλνοντας απλά από την Ελλάδα, δεν είμαι σίγουρος ότι έχει και τρελές ελπίδες. 

Remote σε χώρα του εξωτερικού (και με μισθό εξωτερικού) δεν σου χαρίζεται, πρέπει να το παλέψεις. Συγκεκριμένα, το πρόβλημα είναι ότι μπορείς να είσαι μόνο με μπλοκακι, σαν ελεύθερος επαγγελματίας δηλαδή, και πολλές εταιρείες δεν θέλουν να έχουν freelancers. Προφανώς υπάρχουν και αρκετές  που προσφέρουν βέβαια, αλλά συναγωνίζεσαι με μεγάλο κομμάτι του παγκόσμιου πληθυσμού. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, woopsi είπε

Στην εταιρεία που είμαι τώρα (Ολλανδία) 4 μήνες, ξεκίνησα με ένα σχετικό χαμηλό μισθό.  Στους 3 μήνες χωρίς να πω κάτι, πήρα αύξηση 10% (που είναι περίπου 300+ ευρώ το μήνα).

Δεν ξέρω ποιός φταίει και γιατί, αλλά αυτό που βλέπω είναι πως αν είσαι προγραμματιστής και σέβεσαι τον εαυτό σου, φεύγεις έξω γιατί εδώ οι εταιρείες που είναι σοβαρές, μπορεί να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Θα μπορούσες να μου δώσεις παραπάνω info σε pm; Δουλεύω κοντά 3,5 χρόνια ως προγραμματιστής και θέλω να κάνω το επόμενο βήμα κάπου που να έχουν την οργάνωση και τεχνογνωσία. Δίνω λίγο ακόμη χρόνο σε ελληνικές εταιρείες, που μπορώ να αγγίξω τα requirements, και αν δεν βρω κάτι αξιόλογο θα το κυνηγήσω για έξω ενεργά.

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Δεν χρειάζεται να φύγεις έξω. Απλά δουλεύεις full remote σε εταιρεία εξωτερικού, οπως κάνουν όλο και περισσότεροι επαγγελματίες του κλάδου. Πλέον το brain drain γίνεται χωρίς να φύγεις από την χώρα σου.

Σε συζήτηση που είχα πρόσφατα έμαθα ότι φημολογείται πως στην μετά covid εποχή (το πότε δεν το ξέρει κανείς), θα ξεφυτρώσουν νομοσχέδια που θα ορίζουν τον μισθό σου αναλογικά με βάση την χώρα που μένεις άσχετα το που έχει έδρα η εταιρεία που εργάζεσαι.

π.χ. αν δουλεύεις σε Γερμανική εταιρεία και πας να μείνεις στο Μπαλί, από εκεί που μπορεί να καθαρίζεις 5000€ τον μήνα μπορεί να πέσεις στα 1500€. Ελπίζω να είναι ράδιο αρβύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, denz είπε

Σε συζήτηση που είχα πρόσφατα έμαθα ότι φημολογείται πως στην μετά covid εποχή (το πότε δεν το ξέρει κανείς), θα ξεφυτρώσουν νομοσχέδια που θα ορίζουν τον μισθό σου αναλογικά με βάση την χώρα που μένεις άσχετα το που έχει έδρα η εταιρεία που εργάζεσαι.

π.χ. αν δουλεύεις σε Γερμανική εταιρεία και πας να μείνεις στο Μπαλί, από εκεί που μπορεί να καθαρίζεις 5000€ τον μήνα μπορεί να πέσεις στα 1500€. Ελπίζω να είναι ράδιο αρβύλα.

Αυτό και τώρα γίνεται. Εννοείται ο τι η εταιρεία προσαρμόζει τις μισθοδοσίες στη χώρα που ζεις. Πχ εγώ έχω στο team μου έχω 2 Ισπανούς και 1 από το Λουξεμβούργο. Προφανώς και αυτοί δεν παίρνουν τον ίδιο μισθό με εμένα.

Εκτός αν εννοείς πως, αν πχ εγώ φύγω τώρα από Ελλάδα και πάω να ζήσω Βουλγαρία, τότε ο μισθός μου θα προσαρμοστεί αυτόματα βάση νόμου. Εαν γίνει αυτό όμως, τότε το ίδιο πρέπει να γίνει, αν αποφασίσω να πάω να ζήσω στη Νέα Υόρκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, denz είπε

Θα μπορούσες να μου δώσεις παραπάνω info σε pm; Δουλεύω κοντά 3,5 χρόνια ως προγραμματιστής και θέλω να κάνω το επόμενο βήμα κάπου που να έχουν την οργάνωση και τεχνογνωσία. Δίνω λίγο ακόμη χρόνο σε ελληνικές εταιρείες, που μπορώ να αγγίξω τα requirements, και αν δεν βρω κάτι αξιόλογο θα το κυνηγήσω για έξω ενεργά.

Σε συζήτηση που είχα πρόσφατα έμαθα ότι φημολογείται πως στην μετά covid εποχή (το πότε δεν το ξέρει κανείς), θα ξεφυτρώσουν νομοσχέδια που θα ορίζουν τον μισθό σου αναλογικά με βάση την χώρα που μένεις άσχετα το που έχει έδρα η εταιρεία που εργάζεσαι.

π.χ. αν δουλεύεις σε Γερμανική εταιρεία και πας να μείνεις στο Μπαλί, από εκεί που μπορεί να καθαρίζεις 5000€ τον μήνα μπορεί να πέσεις στα 1500€. Ελπίζω να είναι ράδιο αρβύλα.

Δεν μπορεί να γίνει αυτό φίλε μου. Άμα μένεις στο Μπαλί για γερμανική εταιρία θα είσαι εξωτερικός συνεργάτης, όχι υπάλληλος, που σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για την εταιρία όσον αφορά τις απολαβές σου. Δεν υπάρχει ούτε κατώτατος, ούτε συνδικάτο για να διαπραγματευτεί τον μισθό σου, ούτε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/8/2021 στις 10:11 ΜΜ, panatha1369 είπε

τι μισθο μπορω να ζητησω απο μια εταιρια σαν entry network engineer?

Μπορείς να ζητήσεις ότι θες (ανάλογα το CV αν και entry level δεν θα πολύ ασχοληθούν με πιθανά πτυχία). αλλά θα σου προσφέρουν 3ψηφιο νούμερο.

Γενικά το επάγγελμα της πληροφορικής αν ξεκινήσει κανείς με μια πρώτη δουλεία (χαμηλό μισθό δηλ.) και ασχολείται, μαθαίνει, το κυνηγάει κλπ . θα φτάσει να έχει ένα κάλο εισόδημα (για δεδομένα Ελλάδας). Αλλά όλο αυτό σε κρατάει σε μια διαδικασία να ασχολείσαι μόνο με τη δουλειά...

Στις 31/7/2021 στις 5:48 ΜΜ, denz είπε

Το θέμα είναι ότι σε μια 5ετία στην Κοπεγχάγη, αν είσαι καλός, από τα 3600 θα πας στα 5-6 (για να μην πω παραπάνω) ενώ στο Ελλαδιστάν θα παρακαλάς για ένα-δύο το πολύ κατοστάρικα αύξηση.

Σχετικά με αυτό που λες για ποιότητα ζωής, στην Ελλάδα ακόμα και 1000-1100 που θεωρείται νορμάλ μισθός αν πας να νοικιάσεις ένα κανονικό διαμέρισμα σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη, κάτω από 450€ δεν θα βρεις. Οπότε άντε βγάλε τον μήνα, λογαριασμοί-σουπερ μαρκετ-έξοδα μετακίνησης με τα υπόλοιπα 500-600 κατοστάρικα. Στο τέλος δεν σου μένει τίποτα, αν δεν μπεις μέσα, και σκέφτεσαι ότι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

Ναι συμφωνώ τα 1000-1100 δεν είναι ζωή είναι επιβίωση. Ωστόσο οι μισθοί για  senior φτάνουν τις 2000 στην Ελλάδα και ανεβαίνουν για manager κλπ. (Δηλ. τα αντίστοιχα 5-6Κ της Κοπεγχάγης είναι ~2Κ εδώ). Φυσικά για να τα πάρεις πρέπει να δουλέψεις σκληρά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...