Προς το περιεχόμενο

Η MSI λέγεται ότι θα αυξήσει τις τιμές στις κάρτες γραφικών λόγω των ελλείψεων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, donstefano είπε

Στο τέλος θα έχεις και δίλημμα να πάρω αυτοκινητο εξοχικό στις Σεϊχέλες η GPU με τέτοιες τιμές που έχουν πάει!!!!!!!

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα δικιο το εχουν .

οκ δεν μπορείς να διαθέτεις 5 κομμάτια στην αγορά στην εκπληκτική  τιμή 2000-5000 ευρω για 3080 και να μην μένει ούτε 1 λεποτ στο μαγαζί.

πρεπει να ανεβάσεις τιμή για διάφορους λογούς.

1.να μείνει λιγο παραπάνω στο ραφι να προλαβει κανεις

2.να δούμε τις αντοχές του καταναλωτή

3.να δούμε πόσο θα φτάσει να μπορεί να υπολογίσει την επόμενη σειρά πόσο θα την πουλήσει

γενικά ενα πείραμα είναι ολα να είναι καλά τα παιδιά .

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε πως υπάρχει έλλειψη στις κάρτες. Υπάρχει, αλλά ο λόγος δεν είναι τόσο η πανδημία αλλά αυτοί οι αναθεματισμενοι miners και οι μαυραγωρίτες. Βέβαια οι εταιρίες δεν κάνουν κάτι γι' αυτό γιατί έχουν χεστεί στο χρήμα. Η μόνη λύση για να επανέλθουν οι τιμές είναι να σταματήσουμε να αγοράζουμε τα προϊόντα τους για κάποιο χρονικό διάστημα, μέχρι τότε ας αφήσουμε τον ενθουσιασμό μας στην άκρη. Θα μείνω με την gtx 1060 μέχρι να επανέλθει η λογική στην αγορά. 

1 ώρα πριν, Silverage είπε

Σκουπιδοεταιρεία. Μηδενικό support και ότι έχω πάρει έχει χαλάσει.

Συμφωνώ απόλυτα, επίσης εγώ έχω πολύ κακή εμπειρία απ' τα προϊόντα της Corsair, επιεικώς απαράδεκτα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ’ αρέσει που συνειδητοποιούμε  σιγά σιγά πόσο σάπιο είναι το σύστημα που δίνει υπεραξία σε προϊόντα που ούτε καν τα έχουμε ανάγκη...

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και περίεργο που δεν έχουν αυξηθεί ήδη οι τιμές. Δεν έχουν δείξει ιδιαίτερη ευελιξία σε αυτό οι εταιρίες. Ουσιαστικά έχουν αναλάβει οι scalpers να εξισορροπήσουν την αγορά, ώστε αυτοί που έχουν πραγματικά ανάγκη την επεξεργαστική ισχύ να μπορούν να προμηθευτούν GPU πληρώνοντας ένα premium. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silverage είπε

Είχα πάρει μια μητρική γύρω στα 200€ για νέο pc  που έστηνα και δεν δούλευε.Την επέστρεψα στο amazon κατευθείαν και πήρα άλλη μάρκα.

Μετά πήρα ένα gaming laptop 1500€, στην αρχή χάλασε ο φορτιστής και μετά το πληκτρολόγιο. Για τον φορτιστή μου είπαν να πάρω άλλον απο εξουσιωδοτημένο κατάστημα. 60€ κόστος το οποίο το είπα στο amazon και μου τα επέστρεψαν. Για το πληκτρολόγιο μου είπαν δεν φτιάχνεται ενώ ήταν ακόμα οριακά στην εγγύηση. Το επέστεψα στο amazon εκτός εγγύησης και μου δώσαν πίσω τα μισά λεφτά.

Τέλος, πήρα μία 2080ti 1300€ που στον 1,5 χρόνο χάλασε και κράσαρε μόλις πήγαινα να παίξω παιχνίδια. Πάλι το support είπε δεν αναλαμβάνουν αυτοί και να μιλήσω με το κατάστημα που την αγόρασα. Την επέστρεψα στο amazon και πήρα πίσω τα λεφτά μου.

3 ακριβά πράγματα, 3 φορές χαλασαν, 3 φορές το support με ξεφορτώθηκε και δεν ασχολήθηκε καν. Αν δεν τα είχα πάρει απο το amazon θα έκλαιγα τα λεφτά μου.

Το laptop δεν το πήγες σε service να σου το φτιάξουν η να σου αλλάξουν πληκτρολόγιο γιατί το να χάσεις 750€ για ενα πληκτρολόγιο είναι πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

γιατι μεχρι τωρα οι τιμες ολων των καρτων ηταν φθηνες!!! 🤣🤣

αντε στα 3000 ευχομαι να πανε!!!

Άστα να πάνε, λες και είναι αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, masteripper είπε

Ολες οι εταιρείες είναι δεμένες στο "αρμα" των Miners....υπάρχει τιμοκατάλογος για Miners...αγοράζουν μεγάλες ποσότητες σε No Questions asked (όχι παζάρια,όχι Support όχι έχασα 1 Frame στο τάδε παιχνίδι...όχι τίποτα, έχουν δικό τους εξειδικευμένο προσωπικό πρώην υπαλλήλους Nvidia)
Ενδεικτικά αγορά 3060 ->550€

Έχω βάλει και 1 βιντεάκι που μου στείλαν αναλυτικό

που είναι το βιντεάκι;

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Brosla είπε

Λένε πως υπάρχει έλλειψη στις κάρτες. Υπάρχει, αλλά ο λόγος δεν είναι τόσο η πανδημία αλλά αυτοί οι αναθεματισμενοι miners και οι μαυραγωρίτες. Βέβαια οι εταιρίες δεν κάνουν κάτι γι' αυτό γιατί έχουν χεστεί στο χρήμα. Η μόνη λύση για να επανέλθουν οι τιμές είναι να σταματήσουμε να αγοράζουμε τα προϊόντα τους για κάποιο χρονικό διάστημα, μέχρι τότε ας αφήσουμε τον ενθουσιασμό μας στην άκρη. Θα μείνω με την gtx 1060 μέχρι να επανέλθει η λογική στην αγορά.

Η άποψή μου είναι ότι οι gamers πρέπει να αντιδράσουν, όπως αντέδρασαν οι redditers στο scalping της Gamestop από τα ζόμπυ του χρήματος της Wall Street.
Το πρόβλημα είναι ότι πιθανόν κάποιοι gamers ίσως είναι και miners και scalpers και εκεί χάνεται η μπάλα.

Καιρός και για λίγο retrogaming, υπάρχουν τόσα ωραία παιχνίδια ήδη :) σε pc αλλά και σε κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μ’ αρέσει που συνειδητοποιούμε  σιγά σιγά πόσο σάπιο είναι το σύστημα που δίνει υπεραξία σε προϊόντα που ούτε καν τα έχουμε ανάγκη...

Fight club, Brand pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε δυνατά στα 2.5κ την 3080

5 λεπτά πριν, BABTISTA είπε

Μονο ASUS και μονο ASUS σε μητρικες και καρτες γραφικων και μονο τα ποιο high end μοντελα της!!

Ήταν η πρώτη που δήλωσε και αύξησε τις τιμές σε κάρτες γραφικών και λοιπα

Επεξ/σία από stifler12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως έχουμε πέσει στο πιο τρελό παιχνίδι ever. Που δεν πίστευαν ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα οι εταιρίες. 

Εγώ προς το παρόν ηρεμώ και έχω στήσει 2 pc-ια ένα επαγγελματικό για σχέδιο με i9 10850K που κάνει παρέα η όμορφη Quadro P2200 και ενα για ελαφρύ gaming για τα παιδιά που δεν έχει καθόλου κάρτα γραφικών πάνω αλλα χρησιμοποιεί την ενσωματωμένη i5 10600K. 

ξερω θα πείτε γιατί ρε φίλε Intel. Για τον απλό λόγο οτι ο i5 10600K έχει κάτω απο 200 ευρω στην Ελληνική αγορά και ο i9 10850K έχει κατέβει κάτω απο τα 400 ευρώ. 

Ουσιαστικά έχω αφήσει τις κάρτες γραφικων στην άκρη και χτίζω σιγά σιγά μηχανήματα που θα κρατήσουν για τα επόμενα χρόνια. Ακόμα μια Quadro ισως είναι χρήσιμη για το κοντινό μέλλον.

 

pc.png

Επεξ/σία από Leonardo_10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...