Προς το περιεχόμενο

Η MSI λέγεται ότι θα αυξήσει τις τιμές στις κάρτες γραφικών λόγω των ελλείψεων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς, αυτή η συνεχιζόμενη έλλειψη σε GPU μπορεί να διαρκέσει για όλο το 2021.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα DigiTimes, η MSI πρόκειται να αυξήσει τις τιμές στις κάρτες γραφικών λόγω των συνεχιζόμενων ελλείψεων και των θεμάτων παραγωγής που έχουν προκύψει, τόσο από την AMD όσο και από την Nvidia. Ο Πρόεδρος της MSI, Joseph Hsu, ανέφερε ότι οι τιμές των GPU θα αυξηθούν για να αντικατοπτρίζουν την υψηλή ζήτηση της περιόδου και ότι ενδέχεται αυτή η «ατυχής κατάσταση» να διαρκέσει έως τα τέλη του 2021.

Προφανώς, αυτό είναι ένα διπλό χτύπημα για τους gamers που θέλουν να αγοράσουν μία νέα κάρτα γραφικών, αφού με την MSI να «αναγκάζεται» να αυξήσει τις τιμές, αυτό αναπόφευκτα οδηγεί σε εικασίες για το αν κι άλλοι κατασκευαστές ακολουθήσουν την ίδια στρατηγική. Ο Πρόεδρος της MSI έκανε τα σχόλια κατά τη διάρκεια της ανακοίνωσης κερδών του Q4 2020, με την εταιρία να κερδίζει λιγότερα χρήματα από το αναμενόμενο. Το κόστος αυξήθηκε το τελευταίο τρίμηνο λόγω μιας σειράς θεμάτων που περιελάμβαναν προβλήματα εφοδιασμού αλλά και την ενίσχυση του νομίσματος της Ταϊβάν. Παρ’ όλα αυτά,  ο Πρόεδρος σημείωσε πως πέρυσι η εταιρία του είδε νέο υψηλό κερδών.

Ο Hsu προέβλεψε ότι θα υπάρξει «ισχυρή» ζήτηση όχι μόνο για τις κάρτες γραφικών της MSI αλλά για μητρικές κάρτες και gaming laptops, κατά τη διάρκεια του 2021. Όπως αναφέρει ο Πρόεδρος, αυτά τα προϊόντα θα γνωρίσουν διψήφια ανάπτυξη.

Πρόσφατα και η Asus επισήμανε την έλλειψη GPU της Nvidia που είχε ως αποτέλεσμα να αυξηθούν οι τιμές, λέγοντας επίσης πως το πρόβλημα με τις κάρτες γραφικών «επιμένει». Είναι σχεδόν αδύνατον να αγοράσει κάποιος μία νέα κάρτα γραφικών καθώς όταν οι RTX ή Big Navi κάρτες εμφανίζονται διαθέσιμες, αυτές σχεδόν στιγμιαία εξαφανίζονται από τα «ράφια» είτε από τους λεγόμενους «scalpers» που θέλουν να μεταπωλήσουν την κάρτα για περισσότερα χρήματα είτε από τους «ανθρακωρύχους» κρυπτονομισμάτων.

Αυτό έχει οδηγήσει σε μία περίεργη κατάσταση με ακραία μέτρα, όπως την Nvidia να επανακυκλοφορεί την GTX 1050 Ti (μία κάρτα που είχε σταματήσει η παραγωγή εδώ και 2 χρόνια) για να δώσει έστω μία επιλογή στους χρήστες που αναζητούν μία budget λύση για να παίξουν τα παιχνίδια τους.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Silverage είπε

Σκουπιδοεταιρεία. Μηδενικό support και ότι έχω πάρει έχει χαλάσει.

Τα 3 τελευταια χρονια εχω συναντησει προβληματα με τις φθηνες τους armor edition , μια 2070 armor παρουσιαζε atifact day one , η επομενη είχε coil whine , γενικως καπου εχει χασει το παιχνιδι ή προσπαθει να σε σπρωξει στα ακριβα της μοντελα.  η εικονιζομενη ειναι απο τα ακριβα της μοντελα παντως ....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, EvilEyes είπε

Να δούμε και τώρα με τις ελλείψεις που θα παρουσιαστούν λόγω Σουεζ που θα πάνε οι τιμές. 

 Δεν θα επηρεάσει καθόλου. Το πλοιο το εχει σχεδον ξεκολησει κατα 80% και σε 2-3 εκτιμαται να ξεκινησουν να περνανε τα πλοια που ηδη περιμενουν (393 συνολο το πρωι). Σε 5/6 μερες θα ειναι ολα ομαλα απο θεμα κυκλοφοριας.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/03/2021 at 17:54, trib said:

... Ο Πρόεδρος της MSI, Joseph Hsu, ανέφερε ότι οι τιμές των GPU θα αυξηθούν για να αντικατοπτρίζουν την υψηλή ζήτηση της περιόδου και ότι ενδέχεται αυτή η «ατυχής κατάσταση» να διαρκέσει έως τα τέλη του 2021. ...

κάτι ξέρει αυτός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι περιεργος τι θα κανουν οι υπολοιπες εταιρειες κ κυριως ποιες δεν θα αισχροκερδησουν

τελος (κ κραταω μικρο καλαθι για αυτο) θελω να δω αν οι καταναλωτες θα επιβραβευσουν τις εταιρειες που δεν πηγαν να τους παρουν το σκαλπ με ευκαιρια την κατασταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, forgotten είπε

Τα 3 τελευταια χρονια εχω συναντησει προβληματα με τις φθηνες τους armor edition , μια 2070 armor παρουσιαζε atifact day one , η επομενη είχε coil whine , γενικως καπου εχει χασει το παιχνιδι ή προσπαθει να σε σπρωξει στα ακριβα της μοντελα.  η εικονιζομενη ειναι απο τα ακριβα της μοντελα παντως ....

Είχα πάρει μια μητρική γύρω στα 200€ για νέο pc  που έστηνα και δεν δούλευε.Την επέστρεψα στο amazon κατευθείαν και πήρα άλλη μάρκα.

Μετά πήρα ένα gaming laptop 1500€, στην αρχή χάλασε ο φορτιστής και μετά το πληκτρολόγιο. Για τον φορτιστή μου είπαν να πάρω άλλον απο εξουσιωδοτημένο κατάστημα. 60€ κόστος το οποίο το είπα στο amazon και μου τα επέστρεψαν. Για το πληκτρολόγιο μου είπαν δεν φτιάχνεται ενώ ήταν ακόμα οριακά στην εγγύηση. Το επέστεψα στο amazon εκτός εγγύησης και μου δώσαν πίσω τα μισά λεφτά.

Τέλος, πήρα μία 2080ti 1300€ που στον 1,5 χρόνο χάλασε και κράσαρε μόλις πήγαινα να παίξω παιχνίδια. Πάλι το support είπε δεν αναλαμβάνουν αυτοί και να μιλήσω με το κατάστημα που την αγόρασα. Την επέστρεψα στο amazon και πήρα πίσω τα λεφτά μου.

3 ακριβά πράγματα, 3 φορές χαλασαν, 3 φορές το support με ξεφορτώθηκε και δεν ασχολήθηκε καν. Αν δεν τα είχα πάρει απο το amazon θα έκλαιγα τα λεφτά μου.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

οι καταναλωτες θα επιβραβευσουν τις εταιρειες που δεν πηγαν να τους παρουν το σκαλπ με ευκαιρια την κατασταση

Εννοείται! Για αυτό θα παραμείνω πιστός πελάτης της Πλαίσιο. Πέρα από τον πλακα , όλοι τα ίδια κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρυπτο πέφτει σε λίγο διάστημα θα είναι ξανα ασύμφορο να κάνεις εξόρυξη με medium gpus ,να δω τι θα κάνουν τις χιλιάδες κάρτες που έχουν πάρει οι μαυραγορίτες σε τριπλάσιες τιμές .

τώρα το ότι θα ανέβουν και άλλο οι τιμές είναι καθαρά τρικ για να τις ξεπουλήσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rtx3080 gaming X trio. High end κάρτα και από τις 3 πιο ακριβές υλοποιήσεις. Την πλασάρουν και καλά με backplate γραφενίου, ενώ στην πραγματικότητα είναι graphene coated πλαστικό. Αστεία thermal pads και thermal paste. Έχουν κάνει μεγάλες περικοπές στην ποιότητα τα τελευταία χρόνια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...