Προς το περιεχόμενο

Το YouTube θα αρχίσει να κρύβει τον αριθμό των dislikes σε μερικούς χρήστες της πλατφόρμας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω μια τάση των κυβερνήσεων των χωρών και φυσικά τις εταιρείες που είναι τα σκυλάκια τους  να προσπαθούν να βάλουν φίμωτρο παντού .Μια περίοδο το διαδίκτυο ήταν ελεύθερο τώρα πλέον για να είσαι καθαρά ελεύθερος η λύση σχεδόν μόνο είναι dark web μέσω onion και κουμπωμενο vpn .Αλλά και πάλι ένας Θεός ξέρει εάν όντως ναι με αυτά είναι κάποιος 100% ελεύθερος .Άλλωστε ο Orwell στο 1984 τα είχε προβλέψει όλα αυτά κατά γράμμα που με κάνει να αναρωτιέμαι εάν όλα ήταν προσχεδιασμένα για έλεγχο της μάζας ή απλή συγκυρία .

Επεξ/σία από jerry banana
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vigilante1319 είπε

Οδηγουμαστε πραγματικα σε ενα φασιστικο κοσμο.Καθε μικρο βημα θα καταληξει σε κατι πολυ μεγαλο. Εχω αρχισει να φοβαμαι.

Είμαστε σε φασιστικό κόσμο.....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Επίσης πρέπει να καταλάβεις οτι το deslike δεν είναι το αντίθετο του like , το deslike δεν θα πει ή δεν ερμηνεύεται σαν κάτι που δεν σου αρέσει. Εκτος και αν θέλουμε να αλλάξουμε την αγγλική γλώσσα για χάρη του youtube.

Είναι από τις στιγμές που δυσκολεύομαι με τους ανθρώπους, δυσκολεύομαι να καταλάβω αν με τρολάρουν ή όχι. Dislike σημαίνει ακριβώς αυτό, που μπορεί να είναι από απλά "δεν μου αρέσει" ίσως και μέχρι κάτι που "απεχθάνομαι."

Υπάρχει το περιεχόμενο, το context που λένε στα αγγλικά.

Σε ένα βίντεο παραπλανητικό, πατάς dislike για αυτόν τον λόγο. Δεν σου αρέσει επειδή σε παραπλανεί, επειδή δεν κάνει αυτό που λέει, επειδή είναι clickbait etc.

Σε ένα βίντεο με δηλώσεις πολιτικών μπορεί να πατήσεις dislike γιατί δεν σου αρέσουν αυτά που ακούς να λένε.

Παρομοίως, σε ένα μουσικό βίντεο, απλά δεν σου αρέσει και γι αυτό το πατάς. Δεν ψάχνεται κανείς να κάνει dislike στον Ρέμο επειδή δεν ακούει Ρέμο, το πιθανότερο είναι αν είσαι logged in και έχεις άλλα γούστα να μην σου προτείνει ποτέ Ρέμο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Είμαστε σε φασιστικό κόσμο.....  

26 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Μια περίοδο το διαδίκτυο ήταν ελεύθερο τώρα πλέον για να είσαι καθαρά ελεύθερος η λύση σχεδόν μόνο είναι dark web μέσω onion και κουμπωμενο vpn .Αλλά και πάλι ένας Θεός ξέρει εάν όντως ναι με αυτά είναι κάποιος 100% ελεύθερος

Να, αυτά δεν μπορώ.

Αερολογίες και γενικότητες.

Ζούμε σε μια εποχή που υπάρχουν δεκάδες κανάλια έκφρασης, ο λόγος του καθενός από εμάς φτάνει σε περισσότερα μάτια και αυτιά από ποτέ στην ιστορία, και κάποιοι νομίζουν πως ζουν και καταπίεση ή φασισμό επειδή δεν μπορούν να εκφραστούν στο ίντερνετ με τρόπο που face to face δεν θα τολμούσαν καν.

Παιδιά, δε ζείτε σε "φασιστικό κόσμο" επειδή το YouTube μπορεί να κρύψει τα dislikes. Όταν σας κόψει το ίντερνετ το κράτος όπως στην Μιανμάρ, το συζητάμε.

Εν τω μεταξύ, οι ίδιοι οι δημιουργοί που ανεβάζουν στο YouTube μπορούν να κόβουν σχόλια, να κρύβουν likes/dislikes εδώ και πολύ καιρό. Εν δυνάμει "φασίστες" όλοι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Να, αυτά δεν μπορώ.

Αερολογίες και γενικότητες.

Ζούμε σε μια εποχή που υπάρχουν δεκάδες κανάλια έκφρασης, ο λόγος του καθενός από εμάς φτάνει σε περισσότερα μάτια και αυτιά από ποτέ στην ιστορία, και κάποιοι νομίζουν πως ζουν και καταπίεση ή φασισμό επειδή δεν μπορούν να εκφραστούν στο ίντερνετ με τρόπο που face to face δεν θα τολμούσαν καν.

Παιδιά, δε ζείτε σε "φασιστικό κόσμο" επειδή το YouTube μπορεί να κρύψει τα dislikes. Όταν σας κόψει το ίντερνετ το κράτος όπως στην Μιανμάρ, το συζητάμε.

Εν τω μεταξύ, οι ίδιοι οι δημιουργοί που ανεβάζουν στο YouTube μπορούν να κόβουν σχόλια, να κρύβουν likes/dislikes εδώ και πολύ καιρό. Εν δυνάμει "φασίστες" όλοι;

Το έχω ξανά πει φίλε μου, έχουμε καταντήσει κακομαθημένοι και δυστυχώς αυτό το φαινόμενο θα συνεχίσει να διογκώνεται όσο κάποιοι δεν μαθαίνουν από τα λάθος των άλλων...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Να, αυτά δεν μπορώ.

Αερολογίες και γενικότητες.

Ζούμε σε μια εποχή που υπάρχουν δεκάδες κανάλια έκφρασης, ο λόγος του καθενός από εμάς φτάνει σε περισσότερα μάτια και αυτιά από ποτέ στην ιστορία, και κάποιοι νομίζουν πως ζουν και καταπίεση ή φασισμό επειδή δεν μπορούν να εκφραστούν στο ίντερνετ με τρόπο που face to face δεν θα τολμούσαν καν.

Παιδιά, δε ζείτε σε "φασιστικό κόσμο" επειδή το YouTube μπορεί να κρύψει τα dislikes. Όταν σας κόψει το ίντερνετ το κράτος όπως στην Μιανμάρ, το συζητάμε.

Εν τω μεταξύ, οι ίδιοι οι δημιουργοί που ανεβάζουν στο YouTube μπορούν να κόβουν σχόλια, να κρύβουν likes/dislikes εδώ και πολύ καιρό. Εν δυνάμει "φασίστες" όλοι;

 

 

βασικα δεν ειπα κατι τετοιο ειπα απλως οτι ελευθερια πραγματικη δεν υπαρχει στο διαδικτυο .Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.Ισως δεν διαβασες καλα την αποψη μου :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jerry banana είπε

βασικα δεν ειπα κατι τετοιο ειπα απλως οτι ελευθερια πραγματικη δεν υπαρχει στο διαδικτυο .Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.Ισως δεν διαβασες καλα την αποψη μου :) .

Μια χαρά σε διάβασα. Στο ίντερνετ, στην χώρα που ζούμε τουλάχιστον (αν ζεις κι εσύ στην Ελλάδα), είμαι ελεύθερος να κάνω το οτιδήποτε. Ούτε dark web χρειάζομαι, ούτε onion, ούτε vpn μη τυχόν με δουν να τα λέω με τον θείο.

Το αν αυτό το οτιδήποτε θα έχει συνέπειες είναι άσχετο με το αν είμαι ελεύθερος ή όχι.

Το να με κάνει ban ένα κανάλι στο YouTube δεν στερεί κάποια ελευθερία μου.
Το να μην μπορώ να κάνω dislike ένα βίντεο στο YouTube δεν στερεί κάποια ελευθερία μου.
Το να με μπλοκάρεις εσύ στο Facebook δεν στερεί κάποια ελευθερία μου.
Το να με διώξει ένα κοινωνικό δίκτυο επειδή δρω ασύδοτα ή παράνομα δεν στερεί κάποια ελευθερία μου.
(όλα αυτά εν τω μεταξύ, αν παίξω με τους κανόνες τους με δέχονται πίσω...)

Like in real life: αν δε σε γουστάρω, σπίτι μου δε σε βάζω.
Like in real life: αν θες να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο, κοπάνα το. Κακό του κεφαλιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Μια χαρά σε διάβασα. Στο ίντερνετ, στην χώρα που ζούμε τουλάχιστον (αν ζεις κι εσύ στην Ελλάδα), είμαι ελεύθερος να κάνω το οτιδήποτε. Ούτε dark web χρειάζομαι, ούτε onion, ούτε vpn μη τυχόν με δουν να τα λέω με τον θείο.

Το αν αυτό το οτιδήποτε θα έχει συνέπειες είναι άσχετο με το αν είμαι ελεύθερος ή όχι.

Το να με κάνει ban ένα κανάλι στο YouTube δεν στερεί κάποια ελευθερία μου.
Το να μην μπορώ να κάνω dislike ένα βίντεο στο YouTube δεν στερεί κάποια ελευθερία μου.
Το να με μπλοκάρεις εσύ στο Facebook δεν στερεί κάποια ελευθερία μου.
Το να με διώξει ένα κοινωνικό δίκτυο επειδή δρω ασύδοτα ή παράνομα δεν στερεί κάποια ελευθερία μου.
(όλα αυτά εν τω μεταξύ, αν παίξω με τους κανόνες τους με δέχονται πίσω...)

Like in real life: αν δε σε γουστάρω, σπίτι μου δε σε βάζω.
Like in real life: αν θες να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο, κοπάνα το. Κακό του κεφαλιού σου.

Ναι ίσως εγώ έτσι όπως το έγραψα παρερμηνεύσα το νόημα.Μιλουσα και για άλλες ευρωπαϊκές χώρες και μη όχι μόνο για την Ελλάδα σαν σύνολο.Εννοειται ότι εδώ δεν χρειάζεσαι αλλά εάν δεις στο εξωτερικό τα θες αυτά που είπα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Ναι ίσως εγώ έτσι όπως το έγραψα παρερμηνεύσα το νόημα.Μιλουσα και για άλλες ευρωπαϊκές χώρες και μη όχι μόνο για την Ελλάδα σαν σύνολο.Εννοειται ότι εδώ δεν χρειάζεσαι αλλά εάν δεις στο εξωτερικό τα θες αυτά που είπα :)

Να συμφωνήσω 1000% σε αυτά που γράφεις αν μου μίλαγες για την Ρωσία, την Τουρκία, το Ιράν ή την Κίνα... το να μου μιλάς όμως για την Γερμανία, την Γαλλία ή δεν ξέρω πια άλλη ευρωπαϊκή χώρα έχεις στο μυαλό σου, επειδή δεν σε αφήνουν να κατεβάσεις από τον θείο ή επειδή κόβονται κάποια μηνύματα που είναι αντίθετα σε ανθρώπινα δικαιώματα και να τις καταστάσεις στην ίδια κατηγορία, συγνώμη αλλά μου φέρνει και μικρή δυσφορία... 🙂

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

θα μάρεσε περισσότερο να μην υπήρχε καν το dislike, δεν σαρέσει κάτι ; πήγαινε στο επόμενο βίντεο, απλά μην κάνεις like.

Συνελθετε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Ναι ίσως εγώ έτσι όπως το έγραψα παρερμηνεύσα το νόημα.Μιλουσα και για άλλες ευρωπαϊκές χώρες και μη όχι μόνο για την Ελλάδα σαν σύνολο.Εννοειται ότι εδώ δεν χρειάζεσαι αλλά εάν δεις στο εξωτερικό τα θες αυτά που είπα :)

Το VPN να το δεχτώ, κι όχι μόνο για τον θείο αλλά και για privacy. Δυστυχώς ο τρόπος εμπορευματοποίησης και μεγιστοποίησης κέρδους από αυτούς που τρέχουν το ίντερνετ (ISP's included) περιλαμβάνει καταγραφή των πάντων. Και πάλι, έχεις επιλογές, απλά όχι δωρεάν. 

Ο τρόπος για να αλλάξουν αυτά περιλαμβάνει από καλύτερα πρωτόκολλα μέχρι κατάλληλη νομοθεσία κι όχι το dark web πάντως. 

Τέλος πάντων, πάει off topic, είναι μεγάλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετα με το γεγονός, το θέμα είναι να φύγει ο κόσμος από το youtube. 

Καμία εταίρια δε πρέπει να αποκτάει τόση δύναμη διότι μετά κάνει ό,τι θέλει. και σίγουρα δεν έχει να κάνει μόνο με το youtube αλλά με τον καθένα που είναι μονοπώλιο.

σε όποιον δώσεις δύναμη θα την χρησιμοποιήσει (εναντίον σου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Το VPN να το δεχτώ, κι όχι μόνο για τον θείο αλλά και για privacy. Δυστυχώς ο τρόπος εμπορευματοποίησης και μεγιστοποίησης κέρδους από αυτούς που τρέχουν το ίντερνετ (ISP's included) περιλαμβάνει καταγραφή των πάντων. Και πάλι, έχεις επιλογές, απλά όχι δωρεάν. 

Ο τρόπος για να αλλάξουν αυτά περιλαμβάνει από καλύτερα πρωτόκολλα μέχρι κατάλληλη νομοθεσία κι όχι το dark web πάντως. 

Τέλος πάντων, πάει off topic, είναι μεγάλη κουβέντα.

Δεν διαφωνώ ναι ,εννοείται ότι το dark web δεν είναι η λύση αλλά πχ το 4chan ήταν πριν κάτι χρόνια ο παράδεισος της ελευθερίας .Το οποίο τώρα που το σκέφτομαι έχει και μια ειρωνία μέσα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.Οτι δεν υπάρχει κάποιο site η forum που μπορείς να μιλήσεις όντως ελεύθερα και όταν λέω ελεύθερο για οτιδήποτε με οτιδήποτε εκφράσεις θες.Ειτε θα το δει mod και θα φύγει bann είτε η ιστοσελίδα θα ρίξει αυτόματο μέσα από keywords κλπ.Η ελευθερία της έκφρασης μετράει.

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Να συμφωνήσω 1000% σε αυτά που γράφεις αν μου μίλαγες για την Ρωσία, την Τουρκία, το Ιράν ή την Κίνα... το να μου μιλάς όμως για την Γερμανία, την Γαλλία ή δεν ξέρω πια άλλη ευρωπαϊκή χώρα έχεις στο μυαλό σου, επειδή δεν σε αφήνουν να κατεβάσεις από τον θείο ή επειδή κόβονται κάποια μηνύματα που είναι αντίθετα σε ανθρώπινα δικαιώματα και να τις καταστάσεις στην ίδια κατηγορία, συγνώμη αλλά μου φέρνει και μικρή δυσφορία... 🙂

Συμφωνώ ακριβώς δεν μιλάω για το θείο ο Θείος είναι κάτι λιγότερο αλλά εάν μιλήσεις για κάποια πολιτικά κόμματα σε χώρες που είπες και εκφράσεις κάπως απρεπως όχι αναγκαστικά με βρισιές κλπ λίγα forum θα σε αφήσουν ή ιστοσελίδες είτε γιατί δεν συμφωνείς με mods είτε με την σελίδα.Φυσικα το μήνυμά μου έγραψα πριν δεν είναι για την παράνομη πειρατεία αλλά για γενικότερη έκφραση του λόγου.Με καιρό που μου έρχεται στο μυαλό είναι όπως είπα και σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα το κοντινότερο που σκέφτομαι για "πλήρη" (όχι πλήρη τελείως ) ανωνυμία και ήσουν άνετος να πεις ότι θες πλην του dark web ήταν το chan το οποίο και αυτό μετά από καιρό πήρε τη κάτω βόλτα.Ολοο έγραφαν ότι ήθελαν και αισθανοντουσαν χωρίς έννοιες για bann και εγώ δεν ξέρω τι .Από κάτι άπλο όπως  τι τους ενοχλεί ή τη ψυχολογία τους μέχρι ακραία πράγματα για κόμματα ή οτιδήποτε τους προβληματίζει.Εγω δεν μπορώ να σκεφτώ για έναν άλλο χρήστη Μάι ιστοσελίδα που να μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει για ότι θέλει στο διαδίκτυο για την Ελλάδα και μη.,Θα μου πεις από την άλλη θα είμαστε ζούγκλα και θα συμφωνήσω αλλά εκεί εννοώ για ελευθερία .Όχι όπως Κίνα η Ρωσία που θα έρθουν στη πόρτα σου να σε πάρουν σηκωτο αλλά για γενική πλοήγηση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...