Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα εξοπλίσει τον Αμερικάνικο στρατό με 120,000 Hololens


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, magnam είπε

Προφανώς, αλλά μιλάμε και για άλλο προϋπολογισμό.

Για αρχή δεν είπα πως πρόκειται στρατιώτης (κοινώς, άτομα που θα αξιοποιηθούν μόνο σε λειτουργίες ΔΜ και σε πολύ τετριμμένα/βασικά καθήκοντα) να αξιοποιήσει τα αντίστοιχα οπλικά και μη συστήματα. Για να στο θέσω και πιο απλά: δεν πρόκειται να δεις/χρησιμοποιήσεις τα ηλεκτρονικά συστήματα υπολογισμού τροχιάς (πυροβολικού) μιας και δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί ένας απλός στρατιώτης σε κάποιο Κέντρο Διεύθυνσης Πυρός.

Εκτός κι εάν πιστεύεις πως όλες οι Ένοπλες Δυνάμεις λειτουργούν στο επίπεδο του στρατιώτη (τυφέκιο G3, πυρ και κίνηση, και μαγειρεία το βράδυ). Εάν ναι, τότε πάω πάσο, δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Γι' αυτό και λέω πως για κάθε 1 πράγμα που είδατε στη θητεία σας, υπάρχουν αλλά 1000 από πίσω.

Λάθος μου, νόμιζα πως αναφερόταν γενικότερα στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Ο φίλος μίλησε για τον απλό στρατιώτη/πεζικάριο που στην Ελλάδα είναι Γ Τ Π με ελλειπή/παλιό ρουχισμό, ελλειπή/παλιό εξοπλισμό και ελλιπέστατη εκπαίδευση.

Κατά την άποψη μου η Ελλάδα έπρεπε να έχει μόνο επαγγελματικό στρατό στα πρότυπα του Αγγλικού/Αμερικανικού με τον καλύτερο ιματισμό/εξοπλισμό και εκπαίδευση  και δεν χρειαζόταν πάνω από 50 με 80.000 στο πεζικό οι οποίοι θα είχαν μαχητικές ικανότητες  10 φορές παραπάνω από τους  απλούς φαντάρους που έχουμε σήμερα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...