Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
38 minutes ago, Crus said:

Το προτεινουν γιατι περισσοτερο κακο παρα καλο κανουν. Συγκεκριμενα προκαλουν το λεγομενο soap opera effect που προσωπικα δεν μπορω να το βλεπω σε ταινια. Αν εσενα σου αρεσουν ολα αυτα τα smoothing techniques και δεν σε ενοχλουν αστα ως εχουν.

Οσον αφορα τα Picture modes, οι περισσοτεροι Professional calibrators οπως ο HDTV προτεινουν Cinema ή Cinema Home για HDR και Expert ή Expert Bright για ταινιες, σειρες κλπ διοτι ειναι τα picture modes με την πιο σωστη χρωματικη αποδοση και τα λιγοτερα ενεργοποιημενα motion handling/smoothing modes. Για αθλητικα πχ μπορεις να εχεις καποιο αλλο mode.

Τωρα εαν εσενα σου αρεσει αυτο το ψευτικο φωτεινο του Vidid ή Standard mode, κρατα αυτο. Απλα η χρωματικη αποδοση σε αυτα τα Modes ειναι κακη και οχι σωστη.

Τα συγκεκριμενα settings ειναι χρησιμα και προσωπικα τα ακολουθησα για HDR gaming στο Xbox Series X, αλλα ουσιαστικα ειναι αυτα του HDTV και απλα εχει περισσοτερη αναλυση στα gaming settings, τα οποια παλι εχουν παρθει απο τα videos που εχει κανει.

Από το Cinema mode όμως μέχρι και το Vivid υπάρχουν ανάμεσα άπειρες άλλες ρυθμίσεις που μπορεί να δοκιμάσει ο καθένας ώστε να έχει το οπτικό αποτέλεσμα που τον ικανοποιεί! Για παράδειγμα κάποιες από τις ΑΙ λειτουργίες της CX τις έχω ενεργοποιημένες γιατί στο μάτι μου η εικόνα φαίνεται καλύτερη.

Επίσης πέρα από τις ταινίες σε 4Κ ανάλυση, HDR Κλπ, υπάρχει και το απλό HD τηλεοπτικό περιεχόμενο, το οποίο δεν μπορώ να πω πως τα πάει και πολύ καλά με τις expert ρυθμίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Μίλησα στο τηλέφωνο με την LG και την ρώτησα συγκεκριμένα για το burn in αν το καλύπτει κάποιο από τα πακέτα. 

Αφού στην αρχή μου είπε τα κλασικά, ότι δεν εμφανίζεται πλέον κτλ, μου ανέφερε ότι αυτό καλύπτεται σαν αστοχία προϊόντος από την απλή εγγύηση και ότι η premium είναι για τη ζημιά από το ρεύμα κτλ. 

Βέβαια μου είπε ότι κάθε περίπτωση αξιολογείται διαφορετικά και ότι δεν συστήνει να χρησιμοποιήσουμε την τηλεόραση για μόνιτορ με την μπάρα των Windows κολλημένη από κάτω. 

Δλδ και η απλή επέκταση στα 5 χρόνια καλύπτει με τον ίδιο τρόπο αυτή την περίπτωση. Εγώ επειδή έχω καλή εμπειρία από τη ΔΕΗ, καθώς ξύπνησα ένα πρωί και είχε καεί η οθόνη του υπολογιστή, σκέφτομαι να πάρω την premium. 

Αν κάποιος σκέφτεται την απλή, νομίζω από MM θα του βγει πιο οικονομικα 

Γνωρίζεις μήπως αν η premium καλύπτει και σπάσιμο μέσω LG ή ΜΜ εκτός από το ρεύμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η premium από MM δε γνωρίζω αν καλύπτει ρεύμα, η απλή πάντως σίγουρα όχι.
Αν συμβεί κάτι με το ρεύμα, θα το καταλάβουν όμως;

Τέλος πάντων, η premium από MM καλύπτει σίγουρα σπάσιμο αλλά μόνο για το 1ο χρόνο.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, billdanos είπε

Από το Cinema mode όμως μέχρι και το Vivid υπάρχουν ανάμεσα άπειρες άλλες ρυθμίσεις που μπορεί να δοκιμάσει ο καθένας ώστε να έχει το οπτικό αποτέλεσμα που τον ικανοποιεί! Για παράδειγμα κάποιες από τις ΑΙ λειτουργίες της CX τις έχω ενεργοποιημένες γιατί στο μάτι μου η εικόνα φαίνεται καλύτερη.

Επίσης πέρα από τις ταινίες σε 4Κ ανάλυση, HDR Κλπ, υπάρχει και το απλό HD τηλεοπτικό περιεχόμενο, το οποίο δεν μπορώ να πω πως τα πάει και πολύ καλά με τις expert ρυθμίσεις...

Ενα-ενα μην προτρεχεις. 😛

Οι Cinema & Cinema Home για HDR και Expert ή Expert Bright για SDR content προτεινονται για οποιαδηποτε περιεχομενο που ΔΕΝ ειναι Gaming ή Sports. Κοινως σειρες, ταινιες και προφανως και το τηλεοπτικο σημα.

Εγω για παραδειγμα σε expert bright room βλεπω τηλεοπτικο και το αποτελεσμα, τηρουμενου του αθλιου τηλεοπτικου σηματος, ειναι τελειο. Η τηλεοραση κανει εξαιρετικο Upscalling σε 4Κ χωρις να χανει σε details, με πανεμορφα και σωστα χρωματα και με λιγο de-judder adjustment εισαι υπερκομπλε.

Ο λογος που προτεινονται ειναι λογω σωστης χρωματικης αποδοσης και γενικα των λιγοτερων δυνατων ενεργοποιημένων smoothing & motion handling by default. Η να το πω πιο σωστα, ακομα και αν ειναι ενεργοποιημενες ειναι σε επιλογες low και οχι high κλπ.

Aπο εκει και περα προφανως το καθε mode εχει και αλλες επιλογες (πχ de-judder) που οπως και τα προηγουμενα motion handling εχουν να κανουν με τα γουστα του καθενως. Εγω πχ εχω απενεργοποιημενο οτιδηποτε Motion handling υπαρχει, καθως και αλλες χαζομαρες τυπου AI brightness κλπ. Δεν θεωρω πως το τελικο αποτελεσμα ακομα και στο τηλεοπτικο σημα βελτιωνεται ενεργοποιωντας τα. Αν καποιος τα δοκιμασει και θεωρει οτι του δινουν επιθυμητο αποτελεσμα, προφανως ας τσεκαρει.

Απο εκει και περα οι προτασεις βασικων settings σε καθε mode που αναφερθηκε και πριν που αφορουν την εικονα, οπως πχ brightness, contrast, sharpness, color κλπ ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθηθουν διοτι εχουν οι ανθρωποι που τις προτεινουν δεν το κανουν "με το ματι" αλλα με επαγγελματικο εξοπλισμο και σου τα προτεινουν προκειμενου η τηλεοραση να εχει την πιο σωστη αποδοση εικονας. Αν σε ενδιαφερει το απολυτο, κανεις calibration με το αντιστοιχο εξοπλισμο η την βοηθεια ενος επαγγελματια.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, k_dinos είπε

Αυτό έχω δει να προτείνουν όλα τα sites με ρυθμίσεις για calibration, και πιο συγκεκριμένα να φτιάξεις ένα από τα expert προφίλ απενεργοποιώντας όλες τις βελτιώσεις, το true Motion κτλ..

Η ερώτησή μου είναι, γιατί πχ κάποιος να έδινε παραπάνω χρήματα για να πάρει την CX με καλύτερο επεξεργαστή εικόνας αν είναι να κλείσει όλα τα extra που μπορεί να προσφέρει? και κυριότερο, γιατί υπάρχουν αυτά τα παραπάνω αφού όλοι συμφωνούν ότι είναι καλύτερο να τα απενεργοποιείς?

 

Το true motion πως μειώνει την φωτεινότητα. Το έχω στο φυσική και βάζω απενεργοποιηση και καμιά διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, achisael είπε

Το true motion πως μειώνει την φωτεινότητα. Το έχω στο φυσική και βάζω απενεργοποιηση και καμιά διαφορά.

Μα δεν έγραψα ότι το true motion μειώνει την φωτεινότητα.

Εγώ στην Β8 που έχω μέχρι στιγμής (η Βx είναι στο δρόμο, την περιμένω) έχω σταθερές ρυθμίσεις και παίζω με την εξοικονόμηση ενέργειας. Όταν έχει απλό τηλεοπτικό σήμα το βάζω μεσαίο ή μέγιστο και για ταινίες, παιχνίδια το απενεργοποιώ. Είναι και πολύ πιο εύκολο να το βρείς στο μενού, πραγματικά 2 κλικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ρε παιδιά τα Cinema & Filemaker Mode μου φάνηκαν ψηλοιδια, οποτε ανεβασα στο Filemaker το Olded light στο 50 και βλεπω ετσι.

Εννοείται όμως ότι πρέπει σταδιακά να ζυγίζεις το τι θες ανάλογα με κάθε πηγή και να ρυθμίσεις ανάλογα.

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι άλλο το οποίο προφανώς αφορά όλες τις σύγχρονες τηλεοράσεις. Επειδή προέρχομαι από PC με Adguard και Android με YouTube Vanced...

Υπάρχει τρόπος να κόψουμε τις διαφημίσεις στο YouTube app της τηλεόρασης, ή τελικά όλοι πέρνετε την επέκταση εγγύησης για θραύση επειδή θα τη σπάσετε γι αυτο το λόγο; 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγιστη φωτεινότητα το έχω στο χαμηλή.

Να το βάλω απενεργοποηση ? Τι λέτε?

Στο χαμηλή έχει ωραίο φως στο απενεργοποιηση λίγο ποιο σκοτεινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, billdanos είπε

Και πάλι το θέμα είναι τι σε ικανοποιεί εσένα. Από τεχνικής άποψης συνήθως τα cinema modes είναι καλύτερα μιας και απενεργοποιούν όλες τις έξτρα λειτουργίες μιας τηλεόρασης ώστε να έχεις μια εμπειρία πιο κοντά σε αυτή του κινηματογράφου. Ταυτόχρονα όμως αυτές οι ρυθμίσεις απαιτούν σχεδόν σκοτεινό δωμάτιο την ώρα που θα βλέπεις την ταινία και αν δεν το έχεις θα χάσεις πολλές λεπτομέρειες από αυτή. Εγώ πειράζω και αποθηκεύω κάθε φορά τις ρυθμίσεις στο “user” mode και κάνω διάφορες δοκιμές ανάλογα με το προγραμμα που θέλω να δω. Μέχρι στιγμής πάντως δεν βρηκα τις ιδανικές ρυθμίσεις που να ταιριάζουν με όλα και μάλλον δεν γίνεται κάτι τέτοιο! :) 

Πάντα σε σκοτεινό δωμάτιο βλέπω home cinema. Άρα μένω έτσι ? Στο τηλεοπτικό τελικά το αφήνουμε eco ή πρότυπο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Πάντα σε σκοτεινό δωμάτιο βλέπω home cinema. Άρα μένω έτσι ? Στο τηλεοπτικό τελικά το αφήνουμε eco ή πρότυπο ?

Τηλεοπτικό παίξε στο expert bright ή στο expert dark,με oled light το πολύ μέχρι το 50,όχι σε αυτά που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ξερα αν πριν ρωτησετε εδω μερικοι εχετε κανει τον κοπο να διαβασετε το πρωτο post για τις ρυθμισεις. Ειναι τοσο αναλυτικες που καποιες απο τις ερωτησεις που κανετε τις εχουν ηδη απαντησει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, Crus said:

Ενα-ενα μην προτρεχεις. 😛

Οι Cinema & Cinema Home για HDR και Expert ή Expert Bright για SDR content προτεινονται για οποιαδηποτε περιεχομενο που ΔΕΝ ειναι Gaming ή Sports. Κοινως σειρες, ταινιες και προφανως και το τηλεοπτικο σημα.

Εγω για παραδειγμα σε expert bright room βλεπω τηλεοπτικο και το αποτελεσμα, τηρουμενου του αθλιου τηλεοπτικου σηματος, ειναι τελειο. Η τηλεοραση κανει εξαιρετικο Upscalling σε 4Κ χωρις να χανει σε details, με πανεμορφα και σωστα χρωματα και με λιγο de-judder adjustment εισαι υπερκομπλε.

Ο λογος που προτεινονται ειναι λογω σωστης χρωματικης αποδοσης και γενικα των λιγοτερων δυνατων ενεργοποιημένων smoothing & motion handling by default. Η να το πω πιο σωστα, ακομα και αν ειναι ενεργοποιημενες ειναι σε επιλογες low και οχι high κλπ.

Aπο εκει και περα προφανως το καθε mode εχει και αλλες επιλογες (πχ de-judder) που οπως και τα προηγουμενα motion handling εχουν να κανουν με τα γουστα του καθενως. Εγω πχ εχω απενεργοποιημενο οτιδηποτε Motion handling υπαρχει, καθως και αλλες χαζομαρες τυπου AI brightness κλπ. Δεν θεωρω πως το τελικο αποτελεσμα ακομα και στο τηλεοπτικο σημα βελτιωνεται ενεργοποιωντας τα. Αν καποιος τα δοκιμασει και θεωρει οτι του δινουν επιθυμητο αποτελεσμα, προφανως ας τσεκαρει.

Απο εκει και περα οι προτασεις βασικων settings σε καθε mode που αναφερθηκε και πριν που αφορουν την εικονα, οπως πχ brightness, contrast, sharpness, color κλπ ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθηθουν διοτι εχουν οι ανθρωποι που τις προτεινουν δεν το κανουν "με το ματι" αλλα με επαγγελματικο εξοπλισμο και σου τα προτεινουν προκειμενου η τηλεοραση να εχει την πιο σωστη αποδοση εικονας. Αν σε ενδιαφερει το απολυτο, κανεις calibration με το αντιστοιχο εξοπλισμο η την βοηθεια ενος επαγγελματια.

 

 

Δεν προτρέχω!

Εξηγώ πολύ απλά πως οι «expert» ρυθμίσεις, όσο σωστές κι αν είναι, δεν ειναι απαραίτητο να τις ακολουθεί κάποιος με το ζόρι αν δεν του αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα που βλέπει στην τηλεόρασή του! Γι’αυτό και οι τηλεοράσεις έχουν άπειρες ρυθμίσεις ώστε να τις φέρνει ο καθένας στα προσωπικά του μέτρα! :) 

Κάποια στιγμή να κάνουμε και μια συζήτηση για «σκοτεινό» περιεχόμενο σε HDR που κάποιοι αρνούνται να πειράξουν τις «expert» ρυθμίσεις ενώ δεν βλέπουν σχεδόν τίποτα...

Για να μην υπερβάλουμε όμως, να πω πως κι εγώ σε ταινίες κλπ ακολουθώ αυτές τις ρυθμίσεις (σχεδόν) αλλά το κλειδί κάθε φορά είναι οι συνθήκες που επικρατούν στο χώρο που βρίσκεται η τηλεόραση παρά οι ίδιες οι ρυθμίσεις! 

4 hours ago, Innersense said:

 

Υπάρχει τρόπος να κόψουμε τις διαφημίσεις στο YouTube app της τηλεόρασης, ή τελικά όλοι πέρνετε την επέκταση εγγύησης για θραύση επειδή θα τη σπάσετε γι αυτο το λόγο; 😂

 

Όχι, εκτός κι αν κάνεις συνδρομή στο YouTube...

2 hours ago, Vasilis 07 said:

Πάντα σε σκοτεινό δωμάτιο βλέπω home cinema. Άρα μένω έτσι ? Στο τηλεοπτικό τελικά το αφήνουμε eco ή πρότυπο ?

Το Eco προσωπικά το έχω κλειστό παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την εγγυηση απο lg οσοι δεν εχουν κανει απο Mediamarkt τι λετε αξιζει? και ποια? η απλη 5 χρονια (160) η προνομιακη (3 χρονια 110-5 χρονια 225 ? Με τις δοσεις δεν μπορω να βγαλω ακρη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...