Προς το περιεχόμενο

Τί μου θυμίζει...; Τί μου θυμίζει...;


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 557
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Pyx lax - monaxia mou ola, thymizei entona to

cardigans - erase and rewind. H mipos to antitheto? Den xero kai pio vgike proto

 

will smith - getting jiggy with it exei sample apo to the greatest dancer - sister sledge

 

will smith - just the 2 of us exei oli tin akolouthia apo ena jazz kommati palio pou den thymamai pio einai

 

elastica - waking up thymizei to heroes ton stranglers. Nomizo tous eixan paei sta dikastiria gi auto.

 

oasis dont look back in anger thymizei to imagine tou lennon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bspus άλλο να πάρουν την μελωδία και να την κάνουν sample σε κάποιο κομμάτι (που άλλωστε το αναφέρουν και στα βιβλιαράκια των cd τους) κι άλλο μια μελωδία με μικρούλες παραλλαγές να σου θυμίζει κάποια άλλη! Erase And Rewind και Μοναξιά Μου Όλα, δεν νομίζω ότι οι μελωδίες τους μπορούν να θυμίζουν το ένα ή το άλλο τραγούδι! Όσο για τους Oasis σε παλιότερη δήλωσή τους, είχαν πει ότι θα ήθελαν να είναι οι νεώτεροι Beatles!!!

Χθες ακούγοντας κάποια τραγούδια που έχω κατεβάσει (αλλά ξεχνώ να ακούσω τι κατεβάζω :oops: ), κάποιο από αυτά κάτι μου θύμιζε! Συγκεκριμένα το 'Teardrops' από The 411 το οποίο αν και r'n'b έχει μελωδία ενός γνωστού κομματιού των Portishead (ντροπή μου που δεν το θυμάμαι)! Αυτό είναι που λέμε: μα τι μου θυμίζει; Και ξέρεις ότι κάπου αλλού 'πάτησαν' για να βγάλουν το δικό τους κομμάτι! Ελλείψη έμπνευσης... :? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yia tous pyx lax kai tous cardigans i eisagogi exei akrivos tis idies allages kai sto idio kleidi. Diladi einai aparallaxti To eixa pei kai se allous paliotera kai symfonousan ara den einai i idea mou.

Oso gia ta samples exeis dikio fysika den einai to idio alla polla apo ta kommatia pou anaferthikan sto thread itan me samples. Kai polles fores ena sample ama einai diakritiko i den einai sto refrain tou original mporei na min to katalaveis amesos.

Nai tous oasis tous thymamai me tis ilithies diloseis tous. An kai to imagine den einai beatles vevaia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εκπομπή τα κομμάτια των Πυξ Λαξ και Cardigans θα το κολλούσα μαζί γιατί απλά ταιριάζουν κι όχι ότι έχει γίνει αντιγραφή του ρυθμού του ενός απ'τον άλλον! Αυτή είναι η άποψη μου...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου τι μου θυμίζουν γιατί σπάω το κεφάλι μου και δεν... Tίποτε! Κενό αέρος! :lol:

Αναφέρομαι στα: Jetstream - New Order και Υπάρχει Άλλη - Μάρω Λύτρα! Κάτι από 80s μου φέρνουν στο μυαλό και δεν μπορώ να το ξεδιαλύνω το μυστήριο! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το track που έλεγε η Cristina, από το οποίο πήραν οι Him το πιάνο στο "Join Me"

 

Είναι από μια συλλογή εν ονόματι "Cafe Paradise" { πολύ πιθανό να είναι ελληνική compilation }

 

Cafe Paradise Track 3

 

by the way, αν έχει την συγκεκριμένη συλλογή κάποιος θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε να μου δώσει την tracklist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...