Προς το περιεχόμενο

Τί μου θυμίζει...; Τί μου θυμίζει...;


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Τόσες μέρες μετά το θυμήθηκα εντελώς συμπτωματικά! :shock:

 

Δημήτρη, Γιώργο και Μιχάλη, θα θυμάστε που στο IRC σας ρωτούσα ποιο τραγούδι έχει sample από το 'Grandma's Hands' του B. Withers, εκτός από το 'No Diggity' των Blackstreet και δεν μπορούσα με τίποτα να το θυμηθώ...

 

Ε, λοιπόν το θυμήθηκα!!! :P

 

'Sarah Connor - French Kissing'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 557
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για βοηθήστε λίγο και μένα τώρα, γιατί σπάω το κεφάλι μου εδώ και καιρό! Το 'Rich Girl' της Gwen Stefani δεν σας θυμίζει κάτι δικό μας παραδοσιακό; Ή εγώ κάνω τόσο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διασκευή του If I were a rich man από τo μιούζικαλ Fiddler on the roof. Δεν ξέρω αν και αυτό βασίζεται σε κάποιο άλλο, αλλά θα μου φαινόταν πιό λογικό να βασίζεται σε παραδοσιακό Ρωσικό και όχι σε Ελληνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διασκευή του If I were a rich man από τo μιούζικαλ Fiddler on the roof[/i']. Δεν ξέρω αν και αυτό βασίζεται σε κάποιο άλλο, αλλά θα μου φαινόταν πιό λογικό να βασίζεται σε παραδοσιακό Ρωσικό και όχι σε Ελληνικό.

Να'σαι καλά γλύτωσε ο τοίχος απ'την κατεδάφιση!!! Όντως αυτό είναι... Στο μεταξύ λίγο νωρίτερα που έκανα επεξεργασία ήχου σε κάποια παραδοσιακά, διαπίστωσα ότι το κομμάτι φέρνει σε κάποιο παραδοσιακό της Κέρκυρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα άκουγα το 'Over And Over' του Nelly feat. Tim McGraw. Και μου είχε κολλήσει η μελωδία... Κάτι μου θυμίζει είπα και σκέφτηκα πως είναι προφανώς sample από κάποιο μουσικό κομμάτι. Βάλθηκα να ψάξω όλα τα δισκάκια με τα mp3 μου και τελικά βρήκα, πως απλά μοιάζει πάαααααρα πολύ! :???:

Αν σας ενδιαφέρει, η μελωδία του 'Over And Over' μοιάζει πολύ με το 'Nothern Lights' των Lux. (Το κομμάτι υπάρχει στο 6ο ή 7ο δισκάκι της συλλογής Cafe Del Mar). :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω Μαρία! Νόμιζα πως αυτό το κόλλημα το είχα μόνο εγώ! :P

Έχω χάσει άπειρες ώρες ύπνου, ψάχνοντας αν κάτι μου θυμίζει κάτι άλλο! :lol:

Κι έχω κάμποσα τώρα τελευταία που μου θυμίζουν κάτι αλλά όλο το αμελώ να τα postάρω! :roll: :D

 

Edit:

 

Να... Ας πούμε, τώρα κάνει ο Γιώργος (me_r0bas) εκπομπή και έβαλε αυτό:

'AngelZoom ft. Joachim Witt - Back in the moment',

το οποίο κάτι μου θυμίζει κι έχω σκάσει από την 1η στιγμή που μου είπε να το κατεβάσω και να το ακούσω! Oof! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να... Ας πούμε' date=' τώρα κάνει ο Γιώργος ([b']me_r0bas[/b]) εκπομπή και έβαλε αυτό:

'AngelZoom ft. Joachim Witt - Back in the moment',

το οποίο κάτι μου θυμίζει κι έχω σκάσει από την 1η στιγμή που μου είπε να το κατεβάσω και να το ακούσω! Oof! :lol:

 

Να που μου έβαλες ιδέα τώρα και το κατεβάζω κι εγώ. Απ΄το λίγο που άκουσα (εισαγωγή) μου έφερε στο μυαλό το 'Do you see the light' των Snap. Στην πορεία θα δω τι άλλο θα μου θυμίσει! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cristina επανήλθα. Ούτε καν το μισό δεν κατέβασα και διακόπηκε. Μάλλον κατέβασε ασφάλεια ο χρήστης που μου το δάνειζε! Τέλος πάντων' μέχρι εκεί που κατέβασα... Επιμένω στην προήγουμενη απάντηση για snap (εισαγωγικό μέρος) και το υπόλοιπο ήταν σαν να άκουγα Enigma με φωνητικά Lorenna McKennitt! Καλό ε; :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ... Τα φωνητικά μου θύμισαν εμένα την Sarah Brightman...

Αλλά η μουσική είναι που μου θυμίζει κάτι. Μάλλον όχι το Do You See The Light, που παρεμπιπτόντως, μου άρεσε παααααάρα πολύ όταν βγήκε! Όλο εκείνο το album των SNAP!. :)

 

Μάλλον κάτι από Gothic Metal θα μου θυμίζει... Ίσως και Nightwish... Δεν μπορώ να το προσδιορίσω... :|

 

Επί τη ευκαιρία, μήπως μπορείτε να μου πείτε τί μου θυμίζει το «The Kids Are On High Street» των Madrugada και το «Living» των Transistor; :roll: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τελειωμενος gamer, πιστευω οτι η αρχη (και μονο η αρχη) ενος καινουργιου τραγουδιου του ροκκου (η καρδια μου θα σπασει....) , μοιαζει με την αρχη-ρυθμο των τιτλων τελους του maxpayne 2 (The Poets of the Fall - Late Goodbye )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙ!!!!!

Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ μόλις το άκουσα!!!

Μιλάμε... Είχα πάθει πλάκα!!! Μα να μοιάζουν τόοοοσο πολύ;;; :shock: :D

Τέλειο το «Late Goodbye»... :D

 

Και όοοοοολο το album του Ρόκκου!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ah Μαρία! :D

Κι εγώ έσπαγα το κεφάλι μου! :lol:

 

Δεν θυμάμαι να κατέληξα κάπου με σιγουριά, αλλά από το μυαλό μου πέρασε ο Yiann Tiersen και η 'Amelie' καθώς και το 'Ciao!' από Lush (το σημείο με το ακορντεόν).

Αλλά και πάλι ρε γμτ... Μάλλον με κάποιο άλλο μοιάζει... :P

 

Νωρίτερα άκουγα το 'Tu Es Foutu' από InGrid... Μήπως...; Μπα, ε...; :P

Δεν ξέρω! Δεν ξέρω! :lol: :P

 

Edit:

 

Να... Και τώρα όσο το σκέφτομαι ξεφυτρώνουν κι άλλα, όπως το 'Nocturne in Paris' από Usual Masters, ίσως και Gotan Project...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο έργο Be Cool παίζουν οι Black Eyed Peas το κομμάτι Sexy από το άλμπουμ Elephunk. To πιάνο [προς το τέλος αυτού του κομματιού] κάτι μου θυμίζει, ένα παλιό τραγούδι. Μήπως το ξέρει κανένας?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...