Προς το περιεχόμενο

Η Google παρακολουθεί παράνομα τους χρήστες Android, σύμφωνα με νέα καταγγελία


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Dharma108 είπε

Απο ενα video που κυκλοφορουσε παλια ενας τυπος ειχε μετρησει ποσες φορες ενα android και ενα iphone συνδεονται στους servers της καθε εταιριας ανα ωρα. Τα αποτελεσματα, αν θυμαμαι καλα, ηταν 90 φορες για android και 40 φορες για ios. Οποτε οποια συσκευη και να εχεις δεδομενα φευγουν απο το τηλεφωνο και πηγαινουν σε αυτους.

Τωρα τι ακριβως παιρνουν και πως το χρησιμοποιουν αυτο δεν νομιζω να το μαθουμε.

Χάρις σε αυτά τα στοιχεία κινείται η παγκόσμια αγορά, κινούνται παραπάνω από τα πλοία που περνούν στην διώρυγα του Σουέζ μεταφέροντας από ledoταινιες μέχρι ps5, μέχρι και το πόσο παραπάνω ιδρώνει ένας εργάτης στην foxconn. Σαν το το φαινόμενο της πεταλούδας ένα πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tetrabitos είπε

Και iPhone όταν είχα τα ίδια μου έβγαζε. Αφού και εκεί Google maps, YouTube και από την άλλη πλευρά Facebook, Instagram όλα με βομβάρδιζαν διαφημίσεις.

Ε οκ αν πας σε iphone η λογική είναι ότι θα χρησιμοποιείς apple mail, safari, icloud και youtube χωρίς account

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μέχρι τώρα δεν μου έχει βγάλει το κινητό διαφήμιση για κάτι που απλά συζητούσα. 

Κοιτάει κανείς άραγε τι δικαιώματα δίνει σε κάθε εφαρμογή? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν χθες θυμάμαι τις χαρές του κόσμου όταν πρωτοεμφανίστηκε η google με τα πρώτα επιτεύγματά της... Μέχρι και για τις εργασιακές συνθήκες στην εταιρία διαβάζαμε... Και να τα ρεπορτάζ για την επανάσταση που φέρνει στον χώρο η Google και να οι εξομολογήσεις των πληροφορικάριων οτι το όνειρό τους είναι να δουλέψουν στην Google και να οι πίνακες με την πορεία της μετοχής της... Και με ρωτάει ο γιός μου "γιατί χαίρεται και χαμογελάει ο κόσμος μπαμπά ?"

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, panoskatos είπε

Που να το ψάξουμε;  

Στο google ;

duckduckgo.com

10 ώρες πριν, NickTG είπε

Πάντως μέχρι τώρα δεν μου έχει βγάλει το κινητό διαφήμιση για κάτι που απλά συζητούσα. 

Κοιτάει κανείς άραγε τι δικαιώματα δίνει σε κάθε εφαρμογή? 

 

εχω 10-20 εφαρμογες οι περισσοτερες με μηδενικα tracker και χωρις καν προσβαση στο ιντερνετ. Μονο 1-2 ειναι της google, που επισης δεν εχουν δικαιωματα μικροφώνου, και ΝΑΙ αν ξεχασω να συνδεσω το microphone blocker σε επιπεδο hardware αρχιζω να βλεπω στο facebook διαφημισεις σχετικα με πραγματα που συζητουσα..

14 ώρες πριν, Dr.Fuzzy είπε

Ακόμα ένας λόγος για να αγοράσεις IPhone.

Οχι.

Στο android OS σε παρακολουθουν και το βλεπεις γιατι ειναι open source.

Στο οικοσυστημα της apple σε παρακολουθουν και δεν το βλεπεις γιατι ειναι closed source

Κανε ενα traffic analysis και θα καταλαβεις πολλα..

Στις 11/4/2021 στις 1:51 ΠΜ, serifos75 είπε

Δειτε και αυτη εδω την εταρια με της εφαρμογες που δουλευει της εχω εδω και καιρο και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος για κινητο

https://www.protectstar.com/en/

Πολύ ύποπτο για τα γούστα μου. Περιέχει 3 trackers της google + οτι η πολιτική απορρήτου τους δεν είναι οτι καλύτερο.. (ναι, κάθισα και την διάβασα) αναφέρει οτι τα δεδομένα σου - τα οποία δεν περιορίζονται μόνο στο ποιες εφαρμογες εχεις εγκατεστημενες, θα μοιράζονται σε 3ες εταιρείες, χωρίς να τις κατονομάζει.

Ευχαριστώ δε θα πάρω :p 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, george12mst είπε

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες, ώρα να ψαχτω για ενα καλο microphone blocker.

https://mic-lock.com/ χωρις να κανω διαφημιση, ειναι οτι καλυτερο στο θεμα microphone blocker. Δοκιμασμενα πραγματα και φθηνά (προσεξτε το τελωνειο μονο να μην ξεπερναει η αγορα τα 22 ευρω ανα παραγγελία μιας και ερχεται απο αμερικη)

 

2 ώρες πριν, neo80 είπε

Η μοναδική εταιρεία που προσφέρει hardware στις παρακολουθήσεις είναι αυτή και είναι και Ελληνική, εκτός και αν κάνω λάθος.

Ελβετικη ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2021 στις 6:03 ΜΜ, Eloy είπε

Σαν χθες θυμάμαι τις χαρές του κόσμου όταν πρωτοεμφανίστηκε η google με τα πρώτα επιτεύγματά της...

Τοτε που το gmail ηταν ακομα μονο με προσκληση και προσπαθουσαμε να πεισουμε γνωστους και φιλους να κανουν λογαριαμο εκει 😅  Ουτε μετοχες να ειχαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, zernex201 είπε

Ελβετικη ειναι

Άσχετα με το αν είναι η έδρα της στην Ελβετία για φοροτεχνικούς λόγους, ο CEO είναι Έλληνας Πασχάλης Παπαγρηγορίου λέγεται.  Και μπράβο του και μαγκιά του που μπόρεσε να καινοτομήσει.

Respect :D το άτομο μόλις έγινε ο μέντορας μου.

Απο ότι βλέπω το πράγμα στον χώρο του ΙΤ κινείται προς την ασφάλεια.

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, neo80 είπε

Απο ότι βλέπω το πράγμα στον χώρο του ΙΤ κινείται προς την ασφάλεια.

Μόνο οι αδμινς του ινσομνια μας σνομπάρουν και δεν ανοίγουν ένα καινούριο thread με αποκλειστικό θέμα την ασφάλεια/απόρρητο. Ε , τα ακούτε αδμινς ? ;):) 

Εγώ το ειχα προτείνει και ειπατε μπααα...

16 ώρες πριν, Dharma108 είπε

Τοτε που το gmail ηταν ακομα μονο με προσκληση και προσπαθουσαμε να πεισουμε γνωστους και φιλους να κανουν λογαριαμο εκει 😅  Ουτε μετοχες να ειχαμε....

και τώρα προσπαθούμε να τους τραβήξουμε σε νορμάλ εναλλακτικές τύπου protonmail, tutanota κλπ 

Που καλως η κακως ετσι ειναι γιατι οι εταιρειες και το ιντερνετ γενικα εξελισσεται αλλα που να το εξηγησεις σε μερικους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, zernex201 είπε

Μόνο οι αδμινς του ινσομνια μας σνομπάρουν και δεν ανοίγουν ένα καινούριο thread με αποκλειστικό θέμα την ασφάλεια/απόρρητο. Ε , τα ακούτε αδμινς ? ;):) 

Εγώ το ειχα προτείνει και ειπατε μπααα...

Για Desktop PC tails ή Qubes και είσαι αθόρυβος. :devil:

 

bonus δες εδώ και εδώ

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, neo80 είπε

Για Desktop PC tails ή Qubes και είσαι αθόρυβος. :devil:

 

bonus δες εδώ και εδώ

Ναι αλλα αυτα πρεπει να πανε συνδιαστικά και οχι αυτονομα.. Δηλαδη με το να κατεβασεις απλα το tails δε σημαινει οτι δεν φαινεσαι κιολας. Πρεπει να ξερεις τι κανεις και το tails να παιξει υποστηρικτικο ρολο.

Σκεψου να βγεις εξω φορωντας μια μασκα για να μη σε αναγνωριζουν και οποιον συναντας να του λες: "Χαιρεται, ειμαι ο ταδε και μενω εκει" τοτε εχεις χασει το νοημα..

το copperhead OS ειναι παρατημενο και αρκετα αμφιλεγομενο project.. Αυτη τη στιγμη προτεινεται ανετα το CalyxOS ή το grapheneOS (αν εισαι σκληροπυρηνικος και δε θες να εχει τιποτα απο google μεσα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...