Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κυκλοφορεί (επιτέλους) έκδοση 64-bit για το OneDrive στα Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νέα έκδοση ίσως βοηθήσει περισσότερο στη μεταφορά μεγαλύτερων σε μέγεθος αρχείων.

Η Microsoft κυκλοφόρησε την πρώτη έκδοση 64-bit των Windows στην εποχή των XP. Το OneDrive κυκλοφόρησε το 2007. Παρά τα πολλά χρόνια κυκλοφορίας, η 64-bit έκδοση του OneDrive, της δημοφιλής εφαρμογής συγχρονισμού αρχείων, θα κυκλοφορήσει φέτος, με τη Microsoft να ανακοινώνει τη νέα έκδοση. Την ανακοίνωση βρήκε ο podcaster Paul Thurrot, μέσα στην οποία η αμερικανική εταιρεία αναφέρει πως η νέα έκδοση του OneDrive θα βοηθήσει εκείνους τους χρήστες που μεταφέρουν είτε πολύ μεγάλα αρχεία είτε πολλά αρχεία ταυτόχρονα, καθώς τα συστήματα 64-bit μπορούν να έχουν πρόσβαση σε περισσότερους πόρους από τα αντίστοιχα των 32-bit.

Η Microsoft δήλωσε:

Γνωρίζουμε ότι αυτό ήταν ένα πολυαναμενόμενο χαρακτηριστικό και είμαστε ενθουσιασμένοι που θα το κάνουμε διαθέσιμο. Τώρα μπορείτε να κάνετε λήψη της έκδοσης 64-bit OneDrive για χρήση σε λογαριασμούς εργασίας, σχολείου αλλά και για χρήση στο σπίτι.

Ένα πράγμα που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι η preview έκδοση του OneDrive 64-bit είναι διαθέσιμη μόνο σε υπολογιστές που τρέχουν Windows 64-bit. Εάν για παράδειγμα κάποιος έχει το Surface Pro X το οποίο διαθέτει τα Windows 10 ARM, θα πρέπει να περιμένει. Η Microsoft συνιστά για αυτούς τους χρήστες να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν την 32-bit έκδοση.

Download OneDrive 64-bit Preview


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Κάτι και για Linux βρε παιδιά;

Υποτίθεται βάζουμε Linux για να γλιτώσουμε από τον καρκίνο της Microsoft κ εσύ θες να τον κάνεις μετάσταση;;!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, jack124 είπε

Ποτέ δεν το χρησιμοποίησα, το έχω απενεργοποιήσει :P

Σωστός... το ίδιο.
Και ο τίτλος "Microsoft respects your privacy"  από μόνος του φέρνει πολλά γέλια 😁😁😁

Επεξ/σία από ΒΟΡΕΙΟS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Κάτι και για Linux βρε παιδιά;

εγώ χρησιμοποιώ το rclone για να κάνω sync τα αρχεία μου στο onedrive και το βρίσκω μια χαρά. Βέβαια δεν έχει γραφικό περιβάλλον (νομίζω), οπότε δεν ξέρω αν βολεύει σε όλες τις περιπτώσεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, nzeppos said:

Κάτι και για Linux βρε παιδιά;

Στο Ubuntu 18.04 υπάρχει onedrive client απλά δεν έχει GUI (terminal based) αν δε σε ενοχλεί. Το χρησιμοποιώ εδώ και 1.5 χρόνο απροβλημάτιστα με δύο διαφορετικά accounts ταυτόχρονα.

http://manpages.ubuntu.com/manpages/bionic/man1/onedrive.1.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, foniki_melitzana είπε

εγώ χρησιμοποιώ το rclone για να κάνω sync τα αρχεία μου στο onedrive και το βρίσκω μια χαρά. Βέβαια δεν έχει γραφικό περιβάλλον (νομίζω), οπότε δεν ξέρω αν βολεύει σε όλες τις περιπτώσεις

https://kapitainsky.github.io/RcloneBrowser/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Καμία σχέση δεν έχει το αν είναι 32 bit ή 64 bit με την μεταφορά μεγάλων αρχείων, που επισημαίνει το άρθρο.

Τι λες; Πως θα καταμείνει ένα αρχείο άνω των 4GB; Έστω και στιγμαία χρειάζεται η δυνατότητα για assign σε όσον τον δυνατόν περισσότερα resource. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ChownTuen είπε

Τι λες; Πως θα καταμείνει ένα αρχείο άνω των 4GB; Έστω και στιγμαία χρειάζεται η δυνατότητα για assign σε όσον τον δυνατόν περισσότερα resource. 

Κανένα νόημα δεν βγάζει αυτό που γράφεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...