Προς το περιεχόμενο

Θυμάται κανείς το mIRC και το GRNet ?


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που όλοι οι 30+ πρωτογνωρίσαμε το internet chatting, IRC κτλ, χρησιμοποιούσαμε είτε το λογισμικό mirc είτε μέσω διαφόρων sites με java scripts που έμπαινες από εκεί. Σχολικά χρόνια, χαβαλές στο μάθημα της πληροφορικής, ψωνιστήρι και ηλεκτρονικό καμάκι για καμιά κοπελίτσα και ανταλλαγές κινητών, επιστροφή στο σπίτι και χάζεμα με τις ώρες μπροστά από την οθόνη CRT. Πριν έρθουν τα msn και τα φατσομπούκια, συνδεδεμένος χιλιάδες κόσμος από όλα τα netcafe τότε.

Εδώ και χρόνια ξεχασμένο με ελάχιστο κόσμο, λογικό είναι βέβαια αφού δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις εκεί πλέον εκτός από αναμνηστικούς - εθιμοτυπικούς λόγους.

Σήμερα τερματίζει οριστικά την λειτουργία του με το υπάρχον domain και δίκτυο, αναβάθμιση το λένε και καλά. Θα προσαρτηθεί σε άλλο μεγαλύτερο δίκτυο με τα υπάρχοντα κανάλια και μητρώα χρηστών. Υπήρχε και ένα ξεχασμένο κανάλι του insomnia εκεί με 1-2 άτομα bots.

Κάποιοι θα το είχαν ξεχάσει τελείως. Δεν αποτελεί κάποιο ιδιαίτερο νέο, το αναφέρω έτσι ενημερωτικά, για ένα ξέθαμα αναμνήσεων από παλιά.

Servers, urls κτλ τα έχω σβήσει μην θεωρηθεί spam.

 

 

123123.jpg

  • Like 12
  • Sad 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Εκεί που όλοι οι 30+ πρωτογνωρίσαμε το internet chatting, IRC κτλ, χρησιμοποιούσαμε είτε το λογισμικό mirc είτε μέσω διαφόρων sites με java scripts που έμπαινες από εκεί. Σχολικά χρόνια, χαβαλές στο μάθημα της πληροφορικής, ψωνιστήρι και ηλεκτρονικό καμάκι για καμιά κοπελίτσα και ανταλλαγές κινητών, επιστροφή στο σπίτι και χάζεμα με τις ώρες μπροστά από την οθόνη CRT. Πριν έρθουν τα msn και τα φατσομπούκια, συνδεδεμένος χιλιάδες κόσμος από όλα τα netcafe τότε.

Εδώ και χρόνια ξεχασμένο με ελάχιστο κόσμο, λογικό είναι βέβαια αφού δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις εκεί πλέον εκτός από αναμνηστικούς - εθιμοτυπικούς λόγους.

Σήμερα τερματίζει οριστικά την λειτουργία του με το υπάρχον domain και δίκτυο, αναβάθμιση το λένε και καλά. Θα προσαρτηθεί σε άλλο μεγαλύτερο δίκτυο με τα υπάρχοντα κανάλια και μητρώα χρηστών. Υπήρχε και ένα ξεχασμένο κανάλι του insomnia εκεί με 1-2 άτομα bots.

Κάποιοι θα το είχαν ξεχάσει τελείως. Δεν αποτελεί κάποιο ιδιαίτερο νέο, το αναφέρω έτσι ενημερωτικά, για ένα ξέθαμα αναμνήσεων από παλιά.

Servers, urls κτλ τα έχω σβήσει μην θεωρηθεί spam.

 

 

123123.jpg

Εγώ ακόμη συνδέομαι κάποιες φορές μέσω HexChat (IRC client σε linux) και σε πληροφορώ σε κανάλια για διανομές linux υπάρχει κόσμος και σε βοηθάει σε προβλήματα. Σίγουρα δεν είναι όπως παλιά αλλά δεν έχει εξαφανιστεί.

Απλά τότε το είχαμε για να μιλάμε με γκόμενες (ή μουσάτους πότε δεν θα μάθουμε) 🤣

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασμα mp3 με resume, πράγμα ανήκουστο τότε αν εξαιρέσεις το DC++.

@find Metallica και πατούσες @get , κατέβαινε σε 2-3 ώρες αλλά ήταν άλλο πράγμα. 

Μποτάκια που είχαν έτοιμες απαντήσεις, κοπέλες / γκόμενες που έβγαινες αποτυχημένο ραντεβού και άλλαζες πεζοδρόμιο με το που τις έβλεπες. 

Nukes, spam με /notice και ctcp flood μέχρι να πέσει ο τύπος που σε εκνεύριζε που έμπαινε με panafonet. 

κάποια στιγμή έμαθα να περνάω προξυ βελγικά, ένιωσα τέτοια ικανοποίηση που ακόμα τα θυμάμαι .

Τίμια χρόνια, χωρίς idle λόγω adsl. 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιούσα πολύ έως και το 2011. Μετά για ένα διάστημα όλοι το γυρίσανε στο facebook. Ευτυχώς επανήλθε αυτού του είδους το chatting με το discord.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θυμομαστε λέει.... χρυσές εποχές 2003-2010. Ειδικα 2004-2009 τα χρυσα χρονια με το Mad chat μεσω Irc. 

 

Θυμαμαι στο mad με ειχε πετυχει ενας συμμαθητης το βράδυ του καλοκαιριου του 2005 για να μου πει οτι 'εχουν βγει τα αποτελεσματα των πανελλαδικων κ να πάω να τα δω..... έφυγα μεσα στη νυχτα καλοκαιρι τοτε Ιουνιος 2005 (δδεν θυμαμαι ακριβως ημερομηνια). 

 

Απιστευτα χρονια... ανέμελα. 

 

Μπράβο Βασιλη μας συγκινησες απόψε. Εισαι πολυ ωραιος τύπος. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Απλά τότε το είχαμε για να μιλάμε με γκόμενες (ή μουσάτους πότε δεν θα μάθουμε)

Αυτή η απορία θα με φάει και εμένα... Τελικά η Ντέμπορα μήπως ήταν Βρασίδας από τα κιούρκα;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι που ο πατέρας μου σήκωνε το τηλέφωνο για να τσεκάρει αν είμαστε στο ίντερνετ και μετά είτε επανερχόταν μετά από κάμποση ώρα η έπεφτε η γραμμή και έπρεπε να κάνω redial.μετά μας έβαλε ο ΟΤΕ ένα intracom netmod και μπορούσαν να μας καλέσουν όσο ήμασταν on-line

θυμάμαι για να μου στείλουν ένα τραγούδι mp3 έπρεπε να περιμένω κανένα τέταρτο με ταχύτητα λήψης 6kb/s.

θυμάμαι και είχα πάει σε καμποσα ραντεβού και να μου σκάνε μύτη από μαντράχαλοι μέχρι να το πω κομψά παχουλές άλλα και τρελάρες! εμ ραντεβού στα τυφλά και 20αρης αδαής αυτά  πάθαινα.

τα θυμάμαι  τώρα και πραγματικά γελάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...