Προς το περιεχόμενο

H SpaceX δεν σχεδιάζει κλιμακωτή τιμολόγηση για το Starlink


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αυτό προκύπτει από τις δηλώσεις της Γκουέν Σότγουελ, προέδρου της εταιρίας

Η SpaceX άνοιξε τις προπαραγγελίες για το Starlink το Φεβρουάριο, με την προκαταβολή από τους ενδιαφερόμενους 99 δολαρίων, όμως από ό,τι φαίνεται η εταιρία δεν σχεδιάζει να προσφέρει κάποιου είδους κλιμακωτή τιμολόγηση, για όσους πελάτες ενδεχομένως ενδιαφέρονταν να έχουν περισσότερες επιλογές πακέτου.

Την Τρίτη, η Γκουέν Σότγουελ, πρόεδρος της SpaceX, στη διάρκεια ομιλίας της στο πλαίσιο διαδικτυακού φόρουμ, ανέφερε πως εκτιμά ότι "δεν πρόκειται να προσφέρουμε κλιμακωτή τιμολόγηση στους καταναλωτές" για τις υπηρεσίες δορυφορικού διαδικτύου μέσω του Starlink, σύμφωνα με το ρεπορτάζ του CNBC. H Σότγουελ ανέφερε επίσης πως η εταιρία θα "καταβάλει προσπάθεια να διατηρήσει [την υπηρεσία] όσο το δυνατόν απλή και ξεκάθαρη, επομένως επί του παρόντος δεν υπάρχουν σχέδια για κλιμακωτά προγράμματα για τους καταναλωτές".

Η απόφαση αυτή ενδεχομένως να επιδράσει καταλυτικά σε πιθανούς συνδρομητές που ήλπιζαν για κάποιο οικονομικότερη -ή ακόμη πιο εξελιγμένη- εκδοχή της υπηρεσίας, σε σχέση με αυτή που παρέχεται για την ώρα. Η προκαταβολή ύψους 99 δολαρίων, για την οποία παρέχεται δικαίωμα υπαναχώρησης και ξεκίνησε να προσφέρεται το Φεβρουάριο δεν καλύπτει το συνολικό κόστος της υπηρεσίας.

Το πακέτο σύνδεσης με το Starlink στοιχίζει 499 δολάρια και περιλαμβάνει τροφοδοτικό, Wi-Fi router καθώς και δορυφορική κεραία με δυνατότητες τοποθέτησης σε διάφορα σημεία. Το κόστος αποστολής αναμένεται να προσθέσει τουλάχιστον 50 δολάρια σε αυτή την τιμή. Έπειτα, είναι και το κόστος της ίδιας της υπηρεσίας, το οποίο ανέρχεται στα 99 δολάρια το μήνα. Όλα αυτά τα έξοδα ενδεχομένως να καταστήσουν την υπηρεσία λιγότερο προσιτή, για παράδειγμα, σε νοικοκυριά με χαμηλά εισοδήματα, σε απομακρυσμένες περιοχές. Όμως, αυτοί ακριβώς οι καταναλωτές είναι που θα μπορούσαν να εξυπηρετηθούν καλύτερα από το Starlink, σε σχέση με ένα δίκτυο 5G.

Την ίδια στιγμή, η Σότγουελ σε αυτούς ακριβώς τους ανθρώπους ανέφερε πως απευθύνεται το Starlink, επισημαίνοντας ότι η εταιρία "θα είναι σε θέση να εξυπηρετήσει κάθε επαρχιακό νοικοκυριό στις Ηνωμένες Πολιτείες", ή αλλιώς περίπου 60 εκατομμύρια ανθρώπους, σύμφωνα πάντοτε με το ρεπορτάζ του CNBC.

Εφόσον πράγματι αυτός είναι ο στόχος, τότε ίσως οι αρμόδιοι για την τιμολογιακή πολιτική του Starlink θα έπρεπε να επανεξετάσουν σοβαρά το προκαταβολικό κόστος της υπηρεσίας.

Μέσα στο έτος η Starlink αναμένεται να διαθέσει τις υπηρεσίες της και στη χώρα μας, με τις προπαρσγγελίες του εξοπλισμού να έχουν ήδη ξεκινήσει.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

H Σότγουελ ανέφερε επίσης πως η εταιρία θα "καταβάλει προσπάθεια να διατηρήσει [την υπηρεσία] όσο το δυνατόν απλή και ξεκάθαρη, επομένως επί του παρόντος δεν υπάρχουν σχέδια για κλιμακωτά προγράμματα για τους καταναλωτές".

 

Νμζ ότι αναλόγως την απήχηση που θα εχει , θα κυμανθεί και η τιμολογιακή πολιτική του σχεδίου αυτού..

..Σιγουρα φθηνό δεν το λες , αλλα σε σχέση με τους υπόλοιπους ISPs που στηρίζονται σε ενα προϋπάρχον δίκτυο για να προσφέρουν/επεκτείνουν τις υπηρεσίες τους,το κόστος φαντάζει όντως μεγαλύτερο..

Μακαρι η απήχηση να ειναι τέτοια ώστε να αναθεωρήσουν..Ειδικά στην Ελλάδα , θα επωφελησει πολλούς που ειναι εκτός των αστικών κέντρων..

Επεξ/σία από mAs_81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοί νομίζουν ότι είναι απλό πιατάκι 

αυτό παλιά ήταν 2500-3500$ με την μαζική παραγωγή το έριξαν 1500$ κόστος και το δινουν 500$  ... και θέλουν στο Τέξας να ανοίξουν εργοστάσιο συναρμολόγησης... 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BadIronTree είπε

πολλοί νομίζουν ότι είναι απλό πιατάκι 

αυτό παλιά ήταν 2500-3500$ με την μαζική παραγωγή το έριξαν 1500$ κόστος και το δινουν 500$  ... και θέλουν στο Τέξας να ανοίξουν εργοστάσιο συναρμολόγησης... 

Μάλιστα κάπου διάβαζα τις προάλλες ότι ανακοίνωσαν πως ελπίζουν να κατεβάσουν το κόστος πώλησης ακόμα περισσότερο (σε λίγες εκατοντάδες ευρώ) συνεχίζοντας να απορροφούν τη διαφορά. Ελπίζω μια όχι πολύ μακρινή μέρα να καταφέρω να βάλω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω διαβάσει πουθενά, και δε μπορώ να το βρω.

Τα 99 δολάρια το μήνα αφορούν "ετήσιο συμβόλαιο" ή θα μπορείς ας πούμε να το έχεις για π.χ. 4 μήνες το χρόνο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Αυτό που δεν έχω διαβάσει πουθενά, και δε μπορώ να το βρω.

Τα 99 δολάρια το μήνα αφορούν "ετήσιο συμβόλαιο" ή θα μπορείς ας πούμε να το έχεις για π.χ. 4 μήνες το χρόνο;

Η ετήσιο η για δύο έτη φανταζομαι. Καμία εταιρεία δεν θα παρείχε τέτοια υπηρεσία για 4 μήνες. Ίσως εφόσον έχει την ανάλογη ανταπόκριση σε βάθος χρόνου να βγουν και προγράμματα "εξοχικού" βέβαια. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Αυτό που δεν έχω διαβάσει πουθενά, και δε μπορώ να το βρω.

Τα 99 δολάρια το μήνα αφορούν "ετήσιο συμβόλαιο" ή θα μπορείς ας πούμε να το έχεις για π.χ. 4 μήνες το χρόνο;

 

8 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Η ετήσιο η για δύο έτη φανταζομαι. Καμία εταιρεία δεν θα παρείχε τέτοια υπηρεσία για 4 μήνες. Ίσως εφόσον έχει την ανάλογη ανταπόκριση σε βάθος χρόνου να βγουν και προγράμματα "εξοχικού" βέβαια. 

Και όμως δεν έχει συμβόλαιο. Ελλάδα είναι 99€ με όλους τους φόρους και σταματάς όποτε θες. Και ο πρώτος μηνάς είναι δώρο... Απλά με το που δεν πληρώσεις σταμάτα και σου βγάζει μήνυμα στο app. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BadIronTree said:

 

Και όμως δεν έχει συμβόλαιο. Ελλάδα είναι 99€ με όλους τους φόρους και σταματάς όποτε θες. Και ο πρώτος μηνάς είναι δώρο... Απλά με το που δεν πληρώσεις σταμάτα και σου βγάζει μήνυμα στο app. 

Δεν αμφιβάλω γι αυτό που λες. Αλλά σε άρθρα που έχω κοιταξει, δεν έχω βρει κάτι. επειδή ξέρεις και λεπτομέρειες (π.χ. για το app), το ξέρεις από άλλη πηγή ή υπάρχει κάπου επίσημα αυτό;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Δεν αμφιβάλω γι αυτό που λες. Αλλά σε άρθρα που έχω κοιταξει, δεν έχω βρει κάτι. επειδή ξέρεις και λεπτομέρειες (π.χ. για το app), το ξέρεις από άλλη πηγή ή υπάρχει κάπου επίσημα αυτό;

Τα πιο πολλά είναι από τους verified Beta testers στο https://www.reddit.com/r/Starlink/
Και επειδή έχω κάνει εγγραφή και έχω πάρει τα  email. Είμαι στην ουρά από τους πρώτους Ελλάδα, μαζί με κάτι φίλους σε ξεχασμένα Νησιά :P

και στο FAQ https://www.starlink.com/faq

 Can I cancel my order?

Yes, you can cancel your order at any time in the Customer Account Portal. There are no contracts and you can return your Starlink Kit within 30 days of shipment for a full refund of your hardware payment if you decide this service is not a good fit for you.

 

Επεξ/σία από BadIronTree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BadIronTree είπε

Τα πιο πολλά είναι από τους verified Beta testers στο https://www.reddit.com/r/Starlink/
Και επειδή έχω κάνει εγγραφή και έχω πάρει τα  email. Είμαι στην ουρά από τους πρώτους Ελλάδα, μαζί με κάτι φίλους σε ξεχασμένα Νησιά :P

και στο FAQ https://www.starlink.com/faq

 Can I cancel my order?

Yes, you can cancel your order at any time in the Customer Account Portal. There are no contracts and you can return your Starlink Kit within 30 days of shipment for a full refund of your hardware payment if you decide this service is not a good fit for you.

Μετά τις 30 μέρες δηλαδή, απλά το κρατάς;

Στις 31 μέρες προβλέπω να το αλλάξουν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Doubt said:

Μετά τις 30 μέρες δηλαδή, απλά το κρατάς;

Στις 31 μέρες προβλέπω να το αλλάξουν. :P

Αναφέρει ότι το επιστρέφεις.

Για εξοχικό βέβαια δε βολεύει αυτή η λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Αναφέρει ότι το επιστρέφεις.

Αν το επιστρέψεις λέει εντός 30 ημερών σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Εκτός αν το γράφει κάπου αλλού και δεν το πρόσεξα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Doubt said:

Αν το επιστρέψεις λέει εντός 30 ημερών σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Εκτός αν το γράφει κάπου αλλού και δεν το πρόσεξα.

Σωστό, το διάβασα από το κινητο και λίγο βιαστικα. Άρα αλλάζει το πράγμα... Θα το ψάξω περισσότερο για να κάνω αιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, BadIronTree said:

Τα πιο πολλά είναι από τους verified Beta testers στο https://www.reddit.com/r/Starlink/
Και επειδή έχω κάνει εγγραφή και έχω πάρει τα  email. Είμαι στην ουρά από τους πρώτους Ελλάδα, μαζί με κάτι φίλους σε ξεχασμένα Νησιά :P

και στο FAQ https://www.starlink.com/faq

 Can I cancel my order?

Yes, you can cancel your order at any time in the Customer Account Portal. There are no contracts and you can return your Starlink Kit within 30 days of shipment for a full refund of your hardware payment if you decide this service is not a good fit for you.

Ξέρεις τι γίνεται με το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...