Προς το περιεχόμενο

πειράζει αν το λαπτοπ μου είναι συνέχεια συνδεδεμένο στην πρίζα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακόμα πιο φθηνο lifehack παρα αυτες τις παλιες μπριζες με ρολοι που ειχαμε πρι το wifi ξερεις με τα δοντακια σε στρογγυλο ρολοι που τα εβαζες μεσα ή εξω αναλογα εαν ηθελες να ειανι on ή off. Οπότε βαζε το να κλεινει το βραδυ. 

περαν αυτου, η μπαταριες πλεον ειναι φθηνες, δηλαδη οκ και να μην το εχεις στιν μπριζα ποσο θα αντεξει 1 χρονο 2 χρονια,μ παρε καινουρια μπαταρια καθε 1.5 χρονο. Εγω παντως στο laptop, το εχω στην μπριζα μεχρι να παει 100% και μετα το βγαζω μεχρι να αδειασει η μπαταρια και στο 5% που ειναι κοκκινο το ξαναβαζω. Και καλα καπου ειχα διαβασει οτι εινα καλυερο και για ητν μπαταρια να αδειαζει και να φορτιζει. Καπου το διαβασα λεω...

οπως και να εχει i do not care, καθε χρονο αλλαζω μπαταρια και ειμαι κομπλε. (παλιο lenovo 14") λειτουργεια ΣΚ και διακοπες

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Άκου lifehack 

Άσε τον φορτιστή πάνω συνέχεια και κλείνε απλώς το πολυπριζο  

Πχ . Το χρησιμοποιείς χωρίς ανοιχτό το πολυπριζο και έτσι κατεβαίνει η στάθμη της μπαταρίας και αν δεις και έχει κατέβει πολύ ανοίγεις το πολυπριζο και μόλις φορτίσει το ξανακλεινεις  

Απλά τα πράγματα 

Ετσι λειτουργουν οι κυκλοι φορτισης - αποφορτισης συνεχεια και χαλαει πιο γρηγορα η μπαταρια

Ας μενει στον φορτιστη καλυτερα, περισσοτερο θα κρατησει η μπαταρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Άκου lifehack 

Άσε τον φορτιστή πάνω συνέχεια και κλείνε απλώς το πολυπριζο  

Πχ . Το χρησιμοποιείς χωρίς ανοιχτό το πολυπριζο και έτσι κατεβαίνει η στάθμη της μπαταρίας και αν δεις και έχει κατέβει πολύ ανοίγεις το πολυπριζο και μόλις φορτίσει το ξανακλεινεις  

Απλά τα πράγματα 

Και αντι να καθεται να κανει την δουλεια της στο φορητο , θα καθεται να κοιταει την σταθμη της μπαταριας και να αναβοσβηνει το πολυπριζο :) Που υποθετουμε οτι δεν εχει αλλες συσκευες πανω... Ασε δε , που οι απανωτες φορτισεις εκφορτισεις θα ξελιγωσουν την μπαταρια.
Αν διαβασεις το ακριβως προηγουμενο ποστ μου , το συγκεκριμενο φορητο εχει καποια παρομοια ρυθμιση στο BIOS , οπου ρυθμιζεις ποιες ωρες της ημερας το φορητο να λειτουργει με την μπαταρια και ποιες ωρες με το ρευμα , ασχετως αν ειναι συνεχως στο ρευμα. Βεβαια αυτο προυποθετει οτι η εργασια σου με το μηχανημα ειναι καθε μερα η ιδια. Αν προκυψει κατι διαφορετικο π.χ. την ωρα που εισαι με την μπαταρια και εχει πεσει η σταθμη και χρειαστει να βγεις εξω και θες φορτισμενη μπαταρια... ατυχησες.

Για το συγκεκριμενο φορητο , το dell power manager , που ενδεχεται να κανει ρυθμισεις οσον αφορα την φορτιση και την σταθμη της μπαταριας , θεωρω ειναι η καλυτερη λυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Ας μενει στον φορτιστη καλυτερα, περισσοτερο θα κρατησει η μπαταρια

Είσαι εντελώς λάθος.

Η βέλτιστη στάθμη για την μπαταρία είναι περίπου στο 60%.
Σε αυτό το επίπεδο η ηλεκτροχημική τάση είναι μικρή και αποφεύγεται η φθορά.
Οι κύκλοι φόρτισης επίσης προξενούν ηλεκτροχημική φθορά - όσο περισσότεροι τόσο μεγαλύτερη.
Και η πολύ χαμηλή στάθμη (κάτω από 10%) επίσης είναι βλαβερή.
Οι διεργασίες που συμβαίνουν αλλάζουν μη αντιστρεπτά τη χημική δομή.

Ακόμη χειρότερος εχθρός είναι η υψηλή θερμοκρασία.
Όταν το laptop ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία και θερμαίνεται η μπαταρία, τόσο το χειρότερο γι αυτήν.

Όλα τα άλλα είναι παραπληροφόρηση από άσχετους...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, great είπε

περαν αυτου, η μπαταριες πλεον ειναι φθηνες

Εχεις παλιο φορητο και κρινεις εξ'ιδιων. Τα συγχρονα φορητα δεν εχουν φτηνες μπαταριες. Πανω απο 50αρικο το δινεις ευκολα και ισως να λεω και λιγα.
Στο δικο μου φορητο , που δεν πηρα χαμπαρι εξαρχης το "conservation mode" , το wear level ειναι στο 7% και κλεινει αισιως 3-4 χρονια... μια χαρα κρατιεται.

5 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Η βέλτιστη στάθμη για την μπαταρία είναι περίπου στο 60%.

Εκει την κραταει το conservation mode του lenovo , αλλα σε hp που ειχε πεσει στα χερια μου και εκανες την ρυθμιση απο το BIOS , επαιζε και σε αλλα νουμερα π.χ. 80%.
Τι να πω , οι κατασκευαστες σιγουρα ξερουν καλυτερα απο εμας.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν είναι μόνον το κόστος της μπαταρίας καθεαυτό αλλά και ο μπελάς της αλλαγής της.
Τα σύγχρονα laptop δεν ανοίγουν εύκολα όλα και είναι εύκολο να κάνεις ζημιά.
Πρέπει να πας σε τεχνικό, όπερ σημαίνει κι άλλα χρήματα...

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και γω μιας και έχω ένα παλιό acer 2930z το οποίο του άλλαξα μπαταρία πριν 2-3 χρόνια αλλά και πάλι πάνω από μία ώρα με μέτριες εργασίες δεν κρατάει, όπως και με την παλιά μπαταρία.

Επειδή το δουλεύω συνέχεια στο σπίτι, εάν του βγάλω την μπαταρία τελείως από την θέση της και το έχω συνέχεια με το τροφοδοτικό στο ρεύμα και βάζω την μπαταρία στη φόρτιση μια φορά στο δίμηνο-τρίμηνο για συντήρηση, πειράζει; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mphxths είπε

Εκει την κραταει το conservation mode του lenovo , αλλα σε hp που ειχε πεσει στα χερια μου και εκανες την ρυθμιση απο το BIOS , επαιζε και σε αλλα νουμερα π.χ. 80%.
Τι να πω , οι κατασκευαστες σιγουρα ξερουν καλυτερα απο εμας.

Το 80% είναι ένας καλός συμβιβασμός για να έχεις μια μπαταρία με αρκετή ενέργεια χωρίς να καταπονείται πολύ.
Από το 80% και πάνω, όσο περισσότερο, τόσο μεγαλύτερη είναι η ηλεκτροχημική καταπόνηση.
Η ηλεκτροχημική τάση κοντά στο μέγιστο είναι μεγάλη και φθείρει τα κελιά περισσότερο.

Π.χ. από 97 σε 99 είναι πολύ μεγαλύτερη η καταπόνηση απ΄ ότι 80 σε 90.
Γι αυτό και η μέτρηση των κύκλων δεν είναι αξιόπιστη.
Παίζει ρόλο όχι μόνον το πλήθος των κύκλων αλλά και το βάθος των εκφορτίσεων, και οι στάθμες όπου εκτελούνται.
Αν με φόρτιση-εκφόρτιση πάει τρεις φορές από 95 σε 100, 
φθείρεται πολύ περισσότερο απ' ότι 5 φορές από 60 σε 65% (λέμε τώρα).

 

Παίζουν τα νούμερα αλλά γενικά αυτό συμβαίνει...
Όσο πιο κοντά στο μέγιστο (100%) τόσο χειρότερα.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Επειδή το δουλεύω συνέχεια στο σπίτι, εάν του βγάλω την μπαταρία τελείως από την θέση της και το έχω συνέχεια με το τροφοδοτικό στο ρεύμα και βάζω την μπαταρία στη φόρτιση μια φορά στο δίμηνο-τρίμηνο για συντήρηση, πειράζει; ευχαριστώ

Κοιτα , δεν ξερω σιγουρα αν πειραζει , αλλα το ιδιο εφαρμοζω σε ενα παλιο φορητο που εχω. Φορτιζω την μπαταρια στο 80-90% , και μετα την βγαζω . Την βαζω πανω μια φορα στο τοσο να δω ποσο φορτιο εχει χασει. Συνηθως δεν εχει χασει πολυ. Τωρα τι "wear level" εχει... δεν εχω ιδεα. Καποια στιγμη πρεπει να το τσεκαρω.

9 λεπτά πριν, Makis38 είπε

πάλι πάνω από μία ώρα με μέτριες εργασίες δεν κρατάει

Τρεξε το hwinfo , και δες το wear level.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Είσαι εντελώς λάθος.

Η βέλτιστη στάθμη για την μπαταρία είναι περίπου στο 60%.
Σε αυτό το επίπεδο η ηλεκτροχημική τάση είναι μικρή και αποφεύγεται η φθορά.
Οι κύκλοι φόρτισης επίσης προξενούν ηλεκτροχημική φθορά - όσο περισσότεροι τόσο μεγαλύτερη.
Και η πολύ χαμηλή στάθμη (κάτω από 10%) επίσης είναι βλαβερή.
Οι διεργασίες που συμβαίνουν αλλάζουν μη αντιστρεπτά τη χημική δομή.

Ακόμη χειρότερος εχθρός είναι η υψηλή θερμοκρασία.
Όταν το laptop ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία και θερμαίνεται η μπαταρία, τόσο το χειρότερο γι αυτήν.

Όλα τα άλλα είναι παραπληροφόρηση από άσχετους...

-

Εγω τι ειπα πιο πανω και λες οτι ειμαι λαθος;

Στον Φορτιστη ειναι "μικρες" οι φορτισεις, και ετσι "δεν ξελιγωνεται" η μπαταρια, δηλ οι κυκλοι ειναι μικροτεροι, οποτε περισσοτερο χρονο ζωης.

Λες η Microsoft που το εφαρμοζει να ειναι πληρως ασχετη και το κανει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, mphxths said:

Κοιτα , δεν ξερω σιγουρα αν πειραζει , αλλα το ιδιο εφαρμοζω σε ενα παλιο φορητο που εχω. Φορτιζω την μπαταρια στο 80-90% , και μετα την βγαζω . Την βαζω πανω μια φορα στο τοσο να δω ποσο φορτιο εχει χασει. Συνηθως δεν εχει χασει πολυ. Τωρα τι "wear level" εχει... δεν εχω ιδεα. Καποια στιγμη πρεπει να το τσεκαρω.

Τρεξε το hwinfo , και δες το wear level.

Έτσι. Συνήθως δεν έχει χάσει κάτι. Δεν νομίζω να έχει σημαντικό wear λόγω κατσιού :)   , πιο πολύ το λέω μήπως δεν κάνει στο laptop να μένει χωρίς....γιατί βαριέμαι όλη την ώρα να βγάζω το βυσματάκι μέχρι να πάει στο 20% και μετά να το βάζω για να πάει στο 80%. Θα δω το hwinfo...ευχαριστίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το λαπτοπ που εχω το εχω μονιμως στο ρευμα ειναι 4 χρονια τωρα και εχει η μπαταρια χασει wear 12%, μια χαρα λογικη εχει εχει αυτο που κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τσεκαρα την μπαταρια του χρεπολαπτοπ , που την εχω μονιμως εκτος. Υγεια μπαταριας = 84% :) Δεν λες οτι ειναι και στα καλυτερα της ...
Βεβαια η χωρητικοτητα της ακομα και ετσι ειναι μεγαλυτερη απο την μπαταρια που εχει το κανονικο λαπτοπ μου... τι ξεφτιλα θεε μου :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, makhs5 είπε

Ας μενει στον φορτιστη καλυτερα, περισσοτερο θα κρατησει η μπαταρια

Πάμε πάλι.
Λάθος κάνεις.

Δεν υπάρχουν "μικρές φορτίσεις".
Υπάρχουν μικρές διακυμάνσεις στη στάθμη της φόρτισης.
Οι μικρές διακυμάνσεις επίσης συμπληρώνουν κύκλους και τη φθείρουν.
Και αν οι διακυμάνσεις, ακόμη και μικρές, είναι κοντά στο μέγιστο, η φθορά είναι μεγάλη.
Μια διακύμανση από 97 σε 99 (2%, δηλ. "μικρή") είναι πολύ πιο φθειρογόνα από μια 60 σε 70  ( 10%).

Η συνεχής τροφοδοσία με τον φορτιστή θα έχει ως αποτέλεσμα το ανεβοκατέβασμα της στάθμης σε διάφορα επίπεδα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Πάμε πάλι.
Λάθος κάνεις.

Δεν υπάρχουν "μικρές φορτίσεις".
Υπάρχουν μικρές διακυμάνσεις στη στάθμη της φόρτισης.
Οι μικρές διακυμάνσεις επίσης συμπληρώνουν κύκλους και τη φθείρουν.
Και αν οι διακυμάνσεις, ακόμη και μικρές, είναι κοντά στο μέγιστο, η φθορά είναι μεγάλη.
Μια διακύμανση από 97 σε 99 (1%, δηλ. "μικρή") είναι πολύ πιο φθειρογόνα από μια 60 σε 70  ( 10%).

Η συνεχής τροφοδοσία με τον φορτιστή θα έχει ως αποτέλεσμα το ανεβοκατέβασμα της στάθμης σε διάφορα επίπεδα, 
με ότι αυτό συνεπάγεται.

-

Παμε παλι, στη πραξη, που αυτο μετραει κι οχι παντα οι θεωριες

"Εγω το λαπτοπ που εχω το εχω μονιμως στο ρευμα ειναι 4 χρονια τωρα και εχει η μπαταρια χασει wear 12%"

Ειναι μεγαλη φθορα αυτη για σενα;

* Και ξεχασα να επισημανω οτι το λαπτοπ μενει ανοιχτο ενα 14ωρο γεματο "καθημερινα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...