Προς το περιεχόμενο

πειράζει αν το λαπτοπ μου είναι συνέχεια συνδεδεμένο στην πρίζα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Κι μπαταρια σου να χαλασει, χαλασε. Δεν χρειαζεται να διαβασεις "ολη την εγκυκλοπαιδια του ιντερνετ για τις μπαταριες" για μια μπαταρια που καποια στιγμη "θα χαλασει".

Η μπαταρια καποια στιγμη θα χαλασει. Ή πιο σωστα θα φθαρει. Αλλα αν μπορουμε αυτην την στιγμη να την μεταθεσουμε οσο πιο στο μελλον γινεται , καλο ειναι. Δεν ειναι φτηνες οι μπαταριες. Αρα με βαση 2-3 πραγματα που ισχυουν στα σιγουρα , κανουμε καποιες ενεργειες για να της δωσουμε παραπανω ζωη. Αυτο ειναι ολο.
Οι ενεργειες αυτες πρεπει να υποστηριζονται απο το hardware. Αλλιως κανενα software δεν μπορει να επεμβει στα κυκλωματα για να παιξει με τα ορια της φορτισης.
Τα windows δεν μπορουν να κανουν αυτο που περιγραφεις. Καποιο software του κατασκευαστη εφοσον υποστηριζει τετοιες λειτουργιες το φορητο ? Προφανως ναι. 
Το ιδανικο ειναι 55-60%. Φορτιση μεχρι 80-90% αν παραστει καποια αναγκη ή μεχρι 100% σε μεγαλη αναγκη. Προφανως να μην πεφτει και πολυ χαμηλα.
Το δικο μου , που ειναι στην πριζα και εντος σπιτιου σχεδον ολη την ζωη του , conservation mode και αγιος ο Θεος. Στο 55-60% . Aν κοψει η ΔΕΗ κανα ρευμα , τον ηπια , γιατι δεν εχω πολυ μπαταρια... αλλα οκ...δεν θα πεθανω κιολας :)
Το εχω σαν desktop replacement μιας και ειναι gaming λαπτοπ και δεν ειναι για πολλες μεταφορες. Αν ειχα αλλου ειδους λαπτοπ , π.χ. ultrabook ή πιο μαζεμενο και επαγγελματικο , ισως να εφαρμοζα αλλες τακτικες... μιας και η δουλεια του θα ηταν να μετακινειται και να δουλευει περισσοτερο με την μπαταρια.

23 λεπτά πριν, makhs5 είπε

πες μου που οφειλεται στα λαπτοπ μας αυτο.

Σου πα μερικες υποθετικες περιπτωσεις που μπορει να οφειλεται. Δεν ξερω τα μηχανηματα , ουτε τι παιζει με αυτα hardware-ικα ή software-ικα , οποτε μονο υποθεσεις μπορω να κανω. Σιγουρα τα windows παντως δεν εχουν τετοια λειτουργια. 
Ισως εχουν καμμια λειτουργια στο BIOS ? Πολυ πιθανο..τι να σου πω...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Ισως εχουν καμμια λειτουργια στο BIOS ? Πολυ πιθανο..τι να σου πω...

Αυτο ναι δεν το εχω κοιταξει, μπορει να εχουν καποια τετοια λειτουργια στο bios

Βεβαια συμβαινει και στα δυο το ιδιο, αλλα μπορει να υπαρχει, και ειναι και το πιο λογικο να ειναι εκει, γιατι δεν εχω κατεβασει απολυτως κανενα προγραμμα τετοιου ειδους, και επισεις περναω απο εξονυχιστικο ελεγχο οτι drivers θα βαλω στα μηχανηματα μου

Οποτε το bios ναι, ειναι μια λογικη εξυγηση, αφου δεν εχω περασμενο απολυτως τιποτε αλλο

(υπεθεσα τα windows γιατι οπως ειπα καρατσεκαρω τι θα μπει στα λαπτοπ μου ειτε απο drivers ειτε απο προγραμμα, αλλα τα bios οφειλω να πω μου διεφυγαν στο να τσεκαρω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα)

Edit:

Κι ομως τετοια επιλογη στα bios δεν υπαρχει. Τουλαχιστον δεν ειναι εμφανης.

Μηπως ειναι κρυφη κλειδωμενη; 

Αγνωστο, αλλα τετοια επιλογη δεν εχει σε κανενα απ τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makhs5 είπε

Προφανως δεν το εχεις παρατηρησει, ειναι ενσωματωμενη λειτουργια στο λειτουργικο των windows 10 αυτη.

what? που ? απο ποτε ? να κλεινει την φωρτιση να πεφτει η μπαταρια στο 97% και να την ξαναανοιγει γα να παει 100% ???

screenshots, video, article που να το λεει αυτο οτι το κανουν τα windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, great είπε

what? που ? απο ποτε ? να κλεινει την φωρτιση να πεφτει η μπαταρια στο 97% και να την ξαναανοιγει γα να παει 100% ???

screenshots, video, article που να το λεει αυτο οτι το κανουν τα windows 10.

Εχω προσθεσει παραπανω στην συνεχεια απο αυτο που διαβασεςτις απαντησεις μου οτι αυτο πιστευα εφ οσον δεν εχω κατεβασει κατι, ("μαλλον" θα υπαρχει καποια κρυφη - κλειδωμενη ρυθμιση στο bios) αλλα προφανως εσυ προσθεσες και εγραψες αυτο που ηθελες

Ξαναδιαβασε και κρατησε τα μυνηματα μου μετεπειτα απ αυτο που εγραψα

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτό το τόπικ θα πρότεινα να ανοίξουμε ένα για μειονότητες, κυπριακά.. κάτι με πιο πολλές πιθανότητες να λυθούν τέλος πάντων..

Οι κατασκευαστές έχουν ανακαλύψει/προβλέψει κάποια πράγματα αρκετά χρόνια πριν ώστε να βελτιώσουν την χρήση υπολογιστών με μπαταρία. Και κάποιοι εδώ μέσα έχουν μείνει αρκετά χρόνια πίσω σχετικά με την τεχνολογία που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές.

1. Η μπαταρία ΔΕΝ συνεχίζει την φόρτιση όταν φτάσει στο 100%. Κόβεται. Σαν να μην την έχεις πάνω. Όταν πέσει σε κάποιο όριο που έχει ορίσει ο κατασκευαστής του υπολογιστή (στα δικά μου HP από τι έχω παρατηρήσει πρέπει να είναι κοντά στο 95%) θα δώσει μια φόρτιση για να ξαναγεμίσει. Τα Windows δεν έχουν καμία σχέση.

2. Το λάπτοπ με μπαταρία γεμάτη και στην πρίζα θα χρησιμοποιήσει το τροφοδοτικό για την λειτουργεία του και όχι την μπαταρία. Βλέπε 1.

3. Η μπαταρίες χαλάνε/φθείρονται. Είτε την φορτίζεις ξεφορτίζεις (κύκλους φόρτισης, έχουν όριο δεν είναι αμέτρητοι). Είτε την έχεις φoρτισμενη πάνω στο λάπτοπ (Θερμοκρασία. Εδώ μια βάση με ανεμιστήρα μπορεί να βοηθήσει). Είτε την έχεις στο συρτάρι (εκεί θα πρέπει να σκεφτούμε και την χρήση του UPS εάν μας ενδιαφέρει η υγεία του υπολογιστή).

Θα προσθέσω μερικά screenshots για οπτική βοήθεια..

Λάπτοπ σε κανονική λειτουργία με μπαταρία πάνω και τροφοδοτικό εδώ και αρκετό καιρό. Όταν η σταθμη πεσει κοντά στο 95% θα φορτίσει.

232879904_Screenshot2021-05-04180641.png.ff1c2d5db883f6c0c74a5807e2ae1c0a.png

Αν την ξεφορτώσω (φυσιολογική χρήση λαπτοπ) και το ξαναβάλω στην πρίζα θα πάει στο 100% μέχρι να ξαναπέσει μόνη της (σε μερικές εβδομάδες)

535803265_Screenshot2021-05-04180839.png.764797dd0e7f257c3f5b2e6667fdb231.png 678723436_Screenshot2021-05-04193844.png.0f035c120bcd41f70157742115257e89.png

Ίδια λειτουργία γίνετε και σε μπαταρία του 2013 και ακόμα κράταει 1,5 ώρα σε 17,1 λάπτοπ. Οπότε εγώ θα προτιμήσω να την εχω κανονικά πάνω, να μην ασχοληθώ με τα ποσοστά (έχει φθάσει στο 60%, εχει πεσει κάτω από το 50% κτλ. κτλ.). Και εχω και το κεφάλι μου ήσυχο με τα τερτίπια της "ΔΕΗ" εδώ πέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Adrian είπε

Μετά από αυτό το τόπικ θα πρότεινα να ανοίξουμε ένα για μειονότητες, κυπριακά.. κάτι με πιο πολλές πιθανότητες να λυθούν τέλος πάντων..

Οι κατασκευαστές έχουν ανακαλύψει/προβλέψει κάποια πράγματα αρκετά χρόνια πριν ώστε να βελτιώσουν την χρήση υπολογιστών με μπαταρία. Και κάποιοι εδώ μέσα έχουν μείνει αρκετά χρόνια πίσω σχετικά με την τεχνολογία που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές.

1. Η μπαταρία ΔΕΝ συνεχίζει την φόρτιση όταν φτάσει στο 100%. Κόβεται. Σαν να μην την έχεις πάνω. Όταν πέσει σε κάποιο όριο που έχει ορίσει ο κατασκευαστής του υπολογιστή (στα δικά μου HP από τι έχω παρατηρήσει πρέπει να είναι κοντά στο 95%) θα δώσει μια φόρτιση για να ξαναγεμίσει. Τα Windows δεν έχουν καμία σχέση.

2. Το λάπτοπ με μπαταρία γεμάτη και στην πρίζα θα χρησιμοποιήσει το τροφοδοτικό για την λειτουργεία του και όχι την μπαταρία. Βλέπε 1.

3. Η μπαταρίες χαλάνε/φθείρονται. Είτε την φορτίζεις ξεφορτίζεις (κύκλους φόρτισης, έχουν όριο δεν είναι αμέτρητοι). Είτε την έχεις φoρτισμενη πάνω στο λάπτοπ (Θερμοκρασία. Εδώ μια βάση με ανεμιστήρα μπορεί να βοηθήσει). Είτε την έχεις στο συρτάρι (εκεί θα πρέπει να σκεφτούμε και την χρήση του UPS εάν μας ενδιαφέρει η υγεία του υπολογιστή).

Θα προσθέσω μερικά screenshots για οπτική βοήθεια..

Λάπτοπ σε κανονική λειτουργία με μπαταρία πάνω και τροφοδοτικό εδώ και αρκετό καιρό. Όταν η σταθμη πεσει κοντά στο 95% θα φορτίσει.

232879904_Screenshot2021-05-04180641.png.ff1c2d5db883f6c0c74a5807e2ae1c0a.png

Αν την ξεφορτώσω (φυσιολογική χρήση λαπτοπ) και το ξαναβάλω στην πρίζα θα πάει στο 100% μέχρι να ξαναπέσει μόνη της (σε μερικές εβδομάδες)

535803265_Screenshot2021-05-04180839.png.764797dd0e7f257c3f5b2e6667fdb231.png 678723436_Screenshot2021-05-04193844.png.0f035c120bcd41f70157742115257e89.png

Ίδια λειτουργία γίνετε και σε μπαταρία του 2013 και ακόμα κράταει 1,5 ώρα σε 17,1 λάπτοπ. Οπότε εγώ θα προτιμήσω να την εχω κανονικά πάνω, να μην ασχοληθώ με τα ποσοστά (έχει φθάσει στο 60%, εχει πεσει κάτω από το 50% κτλ. κτλ.). Και εχω και το κεφάλι μου ήσυχο με τα τερτίπια της "ΔΕΗ" εδώ πέρα..

Αυτα που λες εσυ, ειπα κι εγω στο θεμα φορτισης, τα ειπα ομως συνοπτικα, και επισεις ειχα την εντυπωση οτι γινεται μεσα απο το λειτουργικο αυτο, γιατι προγραμμα απλα δεν υπαρχει κανενα σε μενα.

Και ενα Lenovo απο το 2012 που εχω, και ενα Acer του 2016, ετσι συμπεριφερονται 95% - 99% φορτιση μονιμως, και σταματαει στο 99% πολυ ωρα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2021 στις 4:10 ΜΜ, V.I.Smirnov είπε

Τα dell δίνουν τη μεγαλύτερη ελευθερία διότι επιτρέπουν να θέσεις όχι μόνον άνω όριο (όπου σταματά η φόρτιση)
αλλά και κάτω (όπου ξεκινά, μην επιτρέποντας να πέσει η στάθμη κάτω από μια προκαθορισμένη τιμή) :
Το σενάριο που λες για τις ώρες είναι απλώς μια προεπιλογή και δεν ισχύει αναγκαστικά, ο χρήστης μπορεί να βάλει ότι θέλει.

https://www.dell.com/support/manuals/el-gr/dcpm2.1/userguide_dell-v1/creating-a-custom-battery-setting?guid=guid-773c144b-01aa-44fc-a37f-969e00906d69&lang=en-us

Στα HP υπάρχει η εφαρμογή που λες, όπου παλαιότερα είχε διαθέσιμες τρεις στάθμες.
Και ήταν μέσα στα windows.
Νομίζω ότι τώρα το έχουν αλλάξει και επιτρέπουν να θέσει ο χρήστης μια τιμή κατά βούληση.

-

Βασικα κοιταζοντας το επι της ευκαιριας στο hp omen μου, απο το bios εχει 3 επιλογες φορτισης της μπαταριας σε 3 επιπεδα... νομιζω 100% 80% και 60% η κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Δεν ξέρω αν είναι το καταλληλοτερο τοπικ γι αυτό που θέλω να ρωτήσω, αλλά μιας και συζητάτε για μπαταρίες λαπτοπ νομίζω ταιριάζει εδώ. 

Πριν λίγες μέρες μου έστειλαν ένα προσωρινό laptop αντικατάστασης από την HP μέχρι να γυρίσει το δικό μου. Το λαπτοπ είναι με επεξεργαστή i7-7500U, άρα δεν θα το έλεγε κανείς και "καινούριο". Το αξιοπερίεργο είναι ότι κοιτώντας στο HWMonitor τα στοιχεία της μπαταρίας, η φθορά της είναι στο 0%, ενώ και το Designed Capacity και το Full Charge Capacity ειναι ακριβώς 36221 mWH, ενώ αυτά τα στοιχεία δεν έχουν επηρεαστεί από τις μέχρι στιγμής φορτίσεις που του έχω κάνει. 

Αυτό προσωπικά μου φαίνεται εντελώς κουλό, καθώς θυμάμαι στο δικό μου λαπτοπ ακόμα και σαν καινούριο και πριν και μετά από καλιμπραρισμα της μπαταρίας δεν είχε έρθει ποτέ κάτω από 3-5% νομίζω. Συγκεκριμένα θυμάμαι να μου λένε και κάποια μέλη εδώ μέσα αν είναι κάτω από 10% δεν έχει θέμα ή μπαταρία και είναι φυσιολογικό. Επίσης, το ίδιο και μια καινούρια μπαταρία που πήραμε για το λαπτοπ της αδερφής μου, εξ αρχής ήταν στο 3%.

Τι μπορεί να παίζει με το συγκεκριμένο λαπτοπ αντικατάστασης; Είναι δυνατόν να είναι όντως 0% και ακριβώς 36221 design και full charge capacity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τωρινές laptops μπαταρίες δεν είναι πλέον Νικελίου Καδμίου (NiCd) και Νικελίου Υδριδίου Μετάλου (NiMH) αλλά ή  Ιόντων Λιθίου (Li-Ion) ή Πολυμερών Λιθίου (LiPo). Οι μπαταρίες αυτές διαθέτουν ειδικά κυκλώματα τα οποία διακόπτουν την τροφοδοσία προς στην μπαταρία μόλις αυτή φορτίσει πλήρως και το laptop γυρνά αυτόματα στο ρεύμα που σημαίνει ότι κρατώντας ένα συγχρονο laptop συνέχεια στην πρίζα δεν επηρεάζεται -σημαντικά τουλάχιστον- η συνολική διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η design charge capacity είναι η μέγιστη χωρητικότητα (φυσικό όριο) που μπορεί να επιδείξει η μπαταρία.
Η δεξαμενή γεμάτη τέρμα ως επάνω.
Η full charge capacity είναι εκείνη στην οποία αντιστοιχεί το 100% της φόρτισης,
και είναι πάντα (απ' όσο ξέρω τουλάχιστον) μικρότερη από την design charge capacity,
Αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας και ελαχιστοποίησης της φθοράς της.
Δεν γεμίζεις τη δεξαμενή ως επάνω, αφήνεις λίγο κενό και θεωρείς ότι το μέγιστο είναι εκεί.


Αν ο δείκτης "wear" μετράει την χωρητικότητα συγκριτικά με την design charge capacity,
η τιμή 0% δηλώνει απλώς ότι η μέγιστη χωρητικότητα μπορεί να φτάσει ως την design charge capacity.

Η μπαταρία ίσως πειραγμένη καθώς εκ σχεδιασμού η χωρητικότητα που δουλεύουν οι μπαταρίες είναι πάντα μικρότερη από την μέγιστη φυσική τιμή.
Δηλ. ίσως κάποιος την πείραξε (επέμβαση στα κυκλώματα ελέγχου) και την ανάγκασε να φτάσει το φυσικό της όριο.
Η άλλη εξήγηση είναι ότι για κάποιον λόγο έχουν απορυθμιστεί οι αισθητήρες.
Και η τρίτη είναι να είναι πράγματι έτσι εκ κατασκευής - μάλλον απίθανο αλλά ποτέ κανείς δεν ξέρει.
Εξάλλου έχουμε δει ένα σωρό φορές τους κινέζους να κάνουν πατέντες του κεφαλιού τους...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε thinkpad με το think vantage, το έχω ρυθμίσει να φορτίζει την μπαταρία μέχρι το 80% και μετά να ξανά ξεκινάει την φόρτιση όταν πέσει στο 55%. Αν δεν το χρησιμοποιήσω με μπαταρία τότε αυτό θα αρχίσει να φορτίζει πάλι μετά από μήνες. 

Το έχω πάντα συνδεδεμένο στο ρεύμα και όταν θέλω να το μεταφέρω απλά το βγάζω χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Έτσι η φθορά της μπαταρίας λιθιου ελαχιστοποιειται. 

Αν από την άλλη το λαπτοπ σου φτάνει "1000" βαθμούς με αποτέλεσμα να ζεσταθεί και η μπαταρία τότε και πάλι η μπαταρία σου θα φθαρεί ποιο γρήγορα. 

Το χειρότερο είναι να μένει η μπαταρία του λαπτοπ σου πάντα στο 100%... Αν μετά από μερικές μέρες δεν αρχίσει μόνη της να πέφτει κάτω από το 100% σημαίνει πως εκεί που πάει να πέσει στο 99% το κύκλωμα της μπαταρίας ζητάει να φορτίσει την μπαταρία... Αυτό το καθημερινό 1% βέβαια μπορεί να σου καταστρέψει την μπαταρία σε λίγους μήνες!!! Οπότε σε αυτή την περίπτωση πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις κάποιο πρόγραμμα του κατασκευαστή η κάποιο aftermarket και να το ρυθμίσεις κατάλληλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Οι τωρινές laptops μπαταρίες δεν είναι πλέον Νικελίου Καδμίου (NiCd) και Νικελίου Υδριδίου Μετάλου (NiMH) αλλά ή Ιόντων Λιθίου (Li-Ion) ή Πολυμερών Λιθίου (LiPo). Οι μπαταρίες αυτές διαθέτουν ειδικά κυκλώματα τα οποία διακόπτουν την τροφοδοσία προς στην μπαταρία μόλις αυτή φορτίσει πλήρως και το laptop γυρνά αυτόματα στο ρεύμα που σημαίνει ότι κρατώντας ένα συγχρονο laptop συνέχεια στην πρίζα δεν επηρεάζεται -σημαντικά τουλάχιστον- η συνολική διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Ακριβως αυτο ελεγα απλα δεν ηξερα να το πω με σωστους ορισμους οταν παλια μας λεγαν να φορτιζεις το κινητο και να το ξεφωρτηζεις με το που το παιρνεις ή να μην το βαζεις στην μπριζα εαν ειναι στο 80% γιατι εχει "μνημη" και νομιζω οτι τοτε ειναι το 100% ή κατι τετοιο.

Και οπως ειπα αυτα ακομα λενε στον Γερμανο και στα λοιπα μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...