Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κρίνει παράνομη την προμήθεια της τάξης του 30% που χρεώνει η Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pao13 είπε

δεν υπάρχει καμιά λογική στον δικό μου το μαγαζί να μπείς και να πουλάς ότι και όσο θες!

κάνε δικό σου μαγαζί και πούλα όσο θες !

 

58 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Φτιάχνω ένα μαγαζί που φυσάει, έχοντας επενδύσει δισεκατομμύρια και κοντά 15 χρόνια για να το φτάσω στο κορυφαίο επίπεδο ενώ πολλοί προσπάθησαν να το ανταγωνιστούν  αλλά δεν τα κατάφεραν. Προσφέρω την δυνατότητα σε προγραμματιστές να πουλάνε τις εφαρμογές και τις υπηρεσίες τους χρησιμοποιώντας το μαγαζί μου, μέσω της μεθόδου πληρωμής που εγώ έφτιαξα, ώστε να μην χρειαστεί να χάσουν χρόνο και χρήμα. Πιθανόν οι περισσότεροι εξ'αυτών να μην είχαν γιγαντωθεί ή ακόμα και να είχαν χρεοκοπήσει αν δεν υπήρχε αυτό το μαγαζί. Έρχεται ξαφνικά ένας γραφειοκράτης και μου λέει πόσο θα πρέπει να χρεώνω εξαφανίζοντας κάθε έννοια ελεύθερης αγοράς. Δηλαδή αν πάω εγώ σε μία μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων και ζητήσω να αγοράσω ένα προϊόν που κοστίζει π.χ. 1000€, μπορώ να απαιτήσω να μου το δώσει σε τιμή Σκρουτζ; 

Γιατί? Έχω επιλογή να βάλω το Spotify από κάπου αλλού? Μόνο από το appstore γίνεται. Άρα ναι, εκμετάλλευση. Όσο καλό κι αν είναι το app store και όσα λεφτά και να έχει ρίξει η Apple, είναι το μόνο μέρος που μπορείς να κατεβάζεις εφαρμογές. 

 

Στο android υπάρχουν εναλλακτικές. Οπότε εκεί να καταλάβω αυτά που γράφετε. Όταν δεν υπάρχει όμως, πως θα πουλήσει το Spotify σε iOS συσκευές? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, gianniskks είπε

Μα ακριβώς αυτό κάνει και η apple. Αγοράζει την μουσική και την διαθέτει στην τιμή που η ίδια αποφασίζει μέσω του apple music. Έτσι και το super market αγοράζει ένα προιόν και το διαθέτει με το δικό του brand και το πουλάει όσο θέλει. Το Spotify και οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να απαιτήσει απο το κάθε κατάστημα να μειώσει το περιθώριο κέρδους του ώστε ενα πωλείται ένα προιόν πιο φθηνά (ή να αυξήσει τα δικά του περιθώρια κέρδους) είτε μέσω του iOS είτε μέσω του super market, είτε μεσω μεγάλης αλυσίδας καταστημάτων και πάει λέγοντας.  Ποια η διαφορά; Είναι υποχρεωμένη η apple να αυξήσει την τιμή του Apple Music ή να μειώσει το περιθώριo κέρδους της μέσω του Spotify; 

Δεν κάνει ακριβώς αυτό. Όντως αγοράζει τη μουσική και την πουλάει, όπως κάνουν και οι υπόλοιποι. Αλλά η ίδια επιβάλει στους υπόλοιπους που "πουλάνε" μουσική streaming να της δίνουν 30% και να μην μπορούν να πουλήσουν με διαφορετικό τρόπο. Εκεί είναι και το πρόβλημα, ότι δεν είναι απλά ανταγωνιστής είναι και πάροχος κοινής υπηρεσίας (appstore), άρα μπορεί να ορίζει ότι προμήθεια θέλει στους ανταγωνιστές της, ώστε τα δικά της προϊόντα να "φαίνονται" πιο φθηνά! Αν απλά ήταν δύο προμηθευτές μουσικής ή ο ένας προμηθευτής μουσικής και ο άλλος του store τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gianniskks είπε

Έχω και iPhone και Spotify premium. Δεν πληρώνω μέσω του App Store αλλά με κάρτα απευθείας απο το site του Spotify. Φυσικά η συνδρομή μου ισχύει σε όλες τις συσκευες που χρησιμοποιώ και παντου και πάντα. Οπότε εδώ κάνεις λάθος. Το Spotify απαιτεί όταν οι πληρωμές γίνονται μέσω του App Store να πληρώνει λιγότερη προμήθεια καθώς και να διαφημίζει εναλλακτικές μεθόδους πληρωμής μέσω της iOS εφαρμογης της. Φυσικά αν πουλάς ή διαφημίζεις κάτι απο το δικό μου κατάστημα θέλω προμηθεια την οποία καθορίζω εγώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, gianniskks είπε

Έχω και iPhone και Spotify premium. Δεν πληρώνω μέσω του App Store αλλά με κάρτα απευθείας απο το site του Spotify. Φυσικά η συνδρομή μου ισχύει σε όλες τις συσκευες που χρησιμοποιώ και παντου και πάντα. Οπότε εδώ κάνεις λάθος. Το Spotify απαιτεί όταν οι πληρωμές γίνονται μέσω του App Store να πληρώνει λιγότερη προμήθεια καθώς και να διαφημίζει εναλλακτικές μεθόδους πληρωμής μέσω της iOS εφαρμογης της. 

Η κουβέντα γίνεται για όταν πας να πληρώσεις συνδρομή μέσα απο την εφαρμογή και όχι μέσα απο το site. Συγκεκριμένα για τις πληρωμές μέσα απο το site του spotify, είχε γίνει ντόρος πριν κάποια χρόνια και η apple επέλεξε να κάνει τα στραβά μάτια στο τέλος. Η ουσία έιναι, εαν θέλεις να κάνεις την αγορά εύκολη μέσα απο την εφαρμογή, να πληρώνεις κάποιο premium στην apple, αλλά όχι 30%!

Δες τι γίνεται με την  Epic και το Fortnite, για να καταλάβεις τη σαπίλα του πράγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Shadowjump είπε

 

Γιατί? Έχω επιλογή να βάλω το Spotify από κάπου αλλού? Μόνο από το appstore γίνεται. Άρα ναι, εκμετάλλευση. Όσο καλό κι αν είναι το app store και όσα λεφτά και να έχει ρίξει η Apple, είναι το μόνο μέρος που μπορείς να κατεβάζεις εφαρμογές. 

 

Στο android υπάρχουν εναλλακτικές. Οπότε εκεί να καταλάβω αυτά που γράφετε. Όταν δεν υπάρχει όμως, πως θα πουλήσει το Spotify σε iOS συσκευές? 

Ναι έχεις επιλογή να πληρώνεις την συνδρομή σου και με άλλους τρόπους και όχι μόνο μέσω του App Store. Φυσικά η συνδρομή ισχύει για όλες τις συσκευες ανεξαιρέτως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, gianniskks είπε

Ναι έχεις επιλογή να πληρώνεις την συνδρομή σου και με άλλους τρόπους και όχι μόνο μέσω του App Store. Φυσικά η συνδρομή ισχύει για όλες τις συσκευες ανεξαιρέτως. 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ Αυτό ισχύει μόνο για τις 2-3 περιπτώσεις που έχουν γίνει μεγάλες εταιρίες και έχουν και δικό τους site - και που η apple δε μπορεί να ελέγξει πλέον. Για ένα startup τύπου spotify πχ που είναι μόνο για κινητά, η apple το έχει πατήσει κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Μα ακριβώς αυτό κάνει και η apple. Αγοράζει την μουσική και την διαθέτει στην τιμή που η ίδια αποφασίζει μέσω του apple music. Έτσι και το super market αγοράζει ένα προιόν και το διαθέτει με το δικό του brand και το πουλάει όσο θέλει. Το Spotify και οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να απαιτήσει απο το κάθε κατάστημα να μειώσει το περιθώριο κέρδους του ώστε ενα πωλείται ένα προιόν πιο φθηνά (ή να αυξήσει τα δικά του περιθώρια κέρδους) είτε μέσω του iOS είτε μέσω του super market, είτε μεσω μεγάλης αλυσίδας καταστημάτων και πάει λέγοντας.  Ποια η διαφορά; Είναι υποχρεωμένη η apple να αυξήσει την τιμή του Apple Music ή να μειώσει το περιθώριo κέρδους της μέσω του Spotify; 

 

9 λεπτά πριν, MitsakosGR είπε

Δεν κάνει ακριβώς αυτό. Όντως αγοράζει τη μουσική και την πουλάει, όπως κάνουν και οι υπόλοιποι. Αλλά η ίδια επιβάλει στους υπόλοιπους που "πουλάνε" μουσική streaming να της δίνουν 30% και να μην μπορούν να πουλήσουν με διαφορετικό τρόπο. Εκεί είναι και το πρόβλημα, ότι δεν είναι απλά ανταγωνιστής είναι και πάροχος κοινής υπηρεσίας (appstore), άρα μπορεί να ορίζει ότι προμήθεια θέλει στους ανταγωνιστές της, ώστε τα δικά της προϊόντα να "φαίνονται" πιο φθηνά! Αν απλά ήταν δύο προμηθευτές μουσικής ή ο ένας προμηθευτής μουσικής και ο άλλος του store τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Δεν αγοράζει ούτε πουλάει μουσική. Πουλάει υπηρεσία ακρόασης μουσικής και από τα έσοδα των συνδρομών, πληρώνει τους δημιουργούς(όποιον έχει τα δικαιώματα τέλος πάντων)

Δεν παραγγέλνει τραγούδια, δεν πληρώνει για την παραγωγή τους και δεν προσφέρει ανταγωνιστικά τραγούδια, προσφέρει ανταγωνιστικη streaming υπηρεσία. Το παράδειγμα να την λαϊκή που αναφέρθηκεείναι το σωστό, όχι με το σούπερ μάρκετ

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MitsakosGR είπε

Η διαφορά είναι ότι στο supermarket δεν αποφασίζει η εταιρία με το επώνυμο προϊόν την τιμή πώλησης στον καταναλωτή, αλλά την τιμή πώλησης στο supermarket. Το Supermarket ΑΓΟΡΑΖΕΙ από την εταιρία, ΑΓΟΡΑΖΕΙ και δικά της και τα πουλάει στους καταναλωτές σε ότι τιμές θέλει.

Τα store (apple, google κτλ) δεν αγοράζουν, απλά παρέχουν μία θέση και λένε "ότι πουλήσεις θα πάρω το 30%. Α! και μην ξεχάσω θα πουλάω και εγώ ίδια προϊόντα με εσένα και το 30% θα έρχεται σε εμένα, άρα είναι σαν να μην υπάρχει, και μην τολμήσει κανένας να πουλήσει με άλλον τρόπο γιατί θα τον διώξω από το κατάστημά μου". Επίσης δεν υπάρχει "εναλλακτικό" κατάστημα για να μπορεί κάποιος να διαθέσει τα προϊόντα του σε πιο ανταγωνιστικές τιμές (γιατί εκεί παίρνουν 15% (πχ) αντί 30...

Είναι το αντίστοιχο με τον διοργανωτή της μοναδικής λαϊκής αγοράς στην πόλη να λέει "ελάτε και ότι πουλήσετε θα πάρω το 30% των εσόδων σας. Θα έχω και δικό μου πάγκο με δικά μου προϊόντα, ανταγωνιστικά στα δικά σας, και αν πιάσω κάποιον να πουλάει αλλού θα τον διώξω"!

Η εταιρία που θέλει να βάλει τα προϊόντα της σε μια αλυσίδα καταστημάτων έχει την τιμή που πουλάει στο σούπερ μάρκετ και αν θέλει καθορίζει και την τιμή που θα διατίθεται στον πελάτη… από εκεί και πέρα και το πιο σύνηθες είναι να μην την νοιάζει η τελική τιμή αγοράς και να αφήνει το σούπερ μάρκετ να κανονίσει μόνο του το κέρδος του… αυτό είναι πάγια τακτική και γίνεται παντού!!!

γι’ αυτό βλέπεις το ίδιο προϊόν ακριβότερο ή και καλά σε προσφορά σε μια αλυσίδα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icystack είπε

ΠΡΟΦΑΝΩΣ Αυτό ισχύει μόνο για τις 2-3 περιπτώσεις που έχουν γίνει μεγάλες εταιρίες και έχουν και δικό τους site - και που η apple δε μπορεί να ελέγξει πλέον. Για ένα startup τύπου spotify πχ που είναι μόνο για κινητά, η apple το έχει πατήσει κάτω.

Το Spotify δεν είναι μόνο για κινητά. Προσφέρει players για όλες τις πλατφόρμες ακόμη και μέσω browser και δική της μέθοδο πληρωμής μέσω του site της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Το Spotify δεν είναι μόνο για κινητά. Προσφέρει players για όλες τις πλατφόρμες ακόμη και μέσω browser και δική της μέθοδο πληρωμής μέσω του site της. 

Έχεις κολλήσει στο spotify και στο netflix και καταντά αστείο - ειδικά όταν μιλάμε για ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ που η Apple κάνει τα στραβά μάτια. Και στο γράφω και παραπάνω και το αγνοείς.


Όταν φτιάχνεται ένας νόμος, δε κοιτάνε συγκεκριμένα μια περίπτωση, κοιτάνε τι legal precedent θα δημιουργηθεί, που θα επηρεάσει και όλες τις μελλοντικές περιπτώσεις.

Γίνεται λοιπόν να ξεκολλήσουμε λίγο?
 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icystack είπε

Έχεις κολλήσει στο spotify και στο netflix και καταντά αστείο - ειδικά όταν μιλάμε για ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ που η Apple κάνει τα στραβά μάτια. Και στο γράφω και παραπάνω και το αγνοείς.


Όταν φτιάχνεται ένας νόμος, δε κοιτάνε συγκεκριμένα μια περίπτωση, κοιτάνε τι legal precedent θα δημιουργηθεί, που θα επηρεάσει και όλες τις μελλοντικές περιπτώσεις.

Γίνεται λοιπόν να ξεκολλήσουμε λίγο?
 

Και γιατί να ξεκολλήσουμε εμείς και όχι οι εταιρίες που θέλουν να χρησιμοποιούν μια υπηρεσία πληρωμής μέσω του App Store ακόμα και δωρεάν και όχι να στήσουν δικό τους σύστημα εισπράξεων???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, icystack είπε

Έχεις κολλήσει στο spotify και στο netflix και καταντά αστείο - ειδικά όταν μιλάμε για ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ που η Apple κάνει τα στραβά μάτια. Και στο γράφω και παραπάνω και το αγνοείς.


Όταν φτιάχνεται ένας νόμος, δε κοιτάνε συγκεκριμένα μια περίπτωση, κοιτάνε τι legal precedent θα δημιουργηθεί, που θα επηρεάσει και όλες τις μελλοντικές περιπτώσεις.

Γίνεται λοιπόν να ξεκολλήσουμε λίγο?
 

Για το Spotify είναι το άρθρο. Γιατί θες να μιλήσουμε; Για τον καιρό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1.  Κρίνει αλλά ακόμη δεν έχει αποφασιστεί τίποτα.
  2.  Μέσα στο μαγαζί της η Apple μπορεί να χρεώνει ότι νομίζει. ..ή έχουμε ελεύθερο εμπόριο ή δεν έχουμε ή έχουμε όπως μας αρέσει ανά περίπτωση;
  3. Δε ξέρω ούτε έναν κάτοχο iPhone (εμού συμπεριλαμβανομένου) που να πληρώνει Spotify μέσω App Store.
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο η Apple έχει κλειδωμένο το App Store και δεν επιτρέπει 3rd party apps δεν έχει επιχειρήματα. Θα πρέπει να πάει σε λύση Macbook που να σου επιτρέπει με τις ανάλογες προειδοποιήσεις, να εγκαταστήσεις ό,τι θέλεις. Η μάλλον, για να είμαι  σαφής, αν επιμείνει η Apple πιθανώς να της ζητήσουν να επιτρέψει εγκατάσταση εκτός app store apps, κάτι που σε καμία περίπτωση δε θέλει γιατί πέρα από τα προφανή, δυνητικά μπορεί να καταστρέψει το προιόν της (κάθε είδους ιοι και crashes που δε θα μπορεί να αντιμετωπίσει).

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...