Προς το περιεχόμενο

"Αηδές και αντίθετο στα συμφέροντα του πολιτισμού" χαρακτηρίζει ο Τσάρλι Μάνγκερ το Bitcoin


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, k0nan είπε

δεν πρόλαβε να αγοράσει νωρίς γιαυτό κλαίει :P

Ο Munger έχει βγάλει λεφτά που εδώ μέσα ούτε σε 5000 ζωές όλοι μαζί δεν θα βγάλουμε.

Βάλε και το γεγονός ότι είναι πλέον 97 χρονών και έχει ζήσει πάμπλουτος, ναι σιγουρα κλαίει που δεν αγόρασε κρυπτονόμισμα τώρα στα τελευταία του...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Ναι το crypto ήρθε για να μείνει (και να τρώνε οι λίγοι από τους πολλούς)

"Αν υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι θα γίνουν πλούσιοι από τον καναπέ?" μα φυσικά και γίνεται αυτό! delusional είσαι? φυσικά και γίνεται 😄

 

Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό έγραψα την γνώμη μου. Αυτό που δεν κατάλαβες και που κανείς φαν δεν έχει καταλάβει είναι πόσοι είναι οι λίγοι και πόσοι οι  πολλοί καθώς και για πόσο θα γίνεται. Εσύ προφανώς είσαι από τους λίγους (νομίζεις η γνώμη μου είναι} και μιλάς εκ του ασφαλούς. Αυτοί που δεν σκέφτονται σε βάθος είναι αυτοί που πιστεύω θα πικραθούν περισσότερο, γιατί από κάπου ίσως δανείστηκαν και έκαναν την επένδυση η είχαν κάποια χρήματα στην άκρη και είπαν εδώ είμαστε. 

Δεν είναι λογικό. Ακόμη και ο όρος "όποιος προλάβει" δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Αν υπήρχε "όποιος προλάβει να τα μετατρέψει σε κανονικό χρήμα" τότε θα συμφωνούσα. Και φυσικά να συνεχίζει. Αλλά να τα αφήνεις μέσα να λες ότι έχεις πολλά κρύπτο προσωπικά το θεωρώ μεγάλο ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, AristidisZ said:

Ναι, είμαι γεννημένος πριν το 90 

Επί του θέματος, αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος, είναι το κατά πόσον ο συγκεκριμένος άνθρωπος "δεν αντιλαμβάνεται" τα νέα δεδομένα. 

Μπορεί να εκφράζεται εναντίον των κρύπτο γιατί τα έχει χάσει (δίνω μικρή πιθανότητα), μπορεί και να ισχύει αυτό που λες, να μην αντιλαμβάνεται τα νέα δεδομένα.

Μπορεί όμως και να το κάνει από δόλο, γιατί είναι αντίθετα από τα συμφέροντά του, μπορεί και απλά να εκφράζει μία προσωπική άποψη / πρόβλεψη.

Όπως πολύ σωστά έγραψε και ο @D.Luffy ούτε αυτός είναι μάντης για να ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον, ούτε και εμείς είμαστε όμως για να εκφράζουμε με τόση σιγουριά ότι τα crypto είναι το μέλλον και το δολάριο θα πεθάνει

Επί του θέματος, αν εγώ έχω ένα σοβαρό ποσό στην άκρη, που προορίζεται για επένδυση (αγορά σπιτιού), θα με συμβούλευες να το τοποθετήσω σε crypto ή όχι ;  

Αν ισχύουν τα ποσά που γράφονται ότι έχει, το bitcoin είναι "καραμέλες" για αυτόν...

1 hour ago, svartevarg said:

Στην ουσία πιστεύει ότι είναι φούσκα, αέρας κοπανιστός και στο βάθος βάθος ponzi scheme.

Έχω μια πολύ σοβαρή απορία: Γιατί μας νοιάζει αν είναι ή όχι φούσκα, ponzi or whatever και δεν κοιτάμε την ουσία που είναι -> σε βάθος χρόνου χάνεις λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω με ευχαρίστηση τα σχόλια 15χρονων οικονομολόγων του Insomnia από το σπίτι της μαμάς τους που ρωτάνε με αυθάδεια ποιος είναι αυτός ο μπάρμπας.

Επεξ/σία από johnny.tifosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, v2020 είπε

4 σελίδες και βλέπω όλους τους μεγαλοεπενδυτες του ινσομνια και της Ελλάδας μαζεμένους να σχολιάζουν έναν άνθρωπο που έχει μερικά δις ενώ οι ίδιοι δεν έχουν ούτε 100€ στο πορτοφόλι τους και όταν πηγαίνουν να ψωνίσουν χρησιμοποιουν καρτουλα με στυλ μαγκιάς και εξυπνάδας. 

Το bitcoin θα μπορούσε να είναι κάτι εναλλακτικό του χρυσού και να συνδέεται απευθείας με τον χρυσό σε περίπτωση που ο χρυσός δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί. Το bitcoin έχει τόση αξία όση ένας ηλεκτρομαγνητικός παλμός που θα κατέστρεφε τα υπολογιστικά συστήματα. Επίσης θα μπορούσε πολύ εύκολα.να καταστεί άχρηστο με μια κυβερνητική απόφαση επομένως δεν ξέρω αν θα κατέβαινε κάποιος στους δρόμους επειδή κλείσανε το bitcoin, πάντως αν του έπαιρναν τα χρήματα και το χρυσό θα κατέβαιναν, για bitcoin ούτε για πλάκα.

Αφου εχουν καρτα κ πληρωνουν μεσω αυτης γιατι να εχουν 100 ευρω στο πορτοφόλι τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Bil79 είπε

Είσαι εκτός θέματος. Για να διευκρινίσω, και τα δύο είναι αεριτζιδικες αξίες (κρυπτονομισματα και cds π.χ.). Αλλά δεν είναι αυτό που ενοχλεί, αλλά το γεγονός ότι δεν ελέγχεται από το τραπεζικό σύστημα. Για την ώρα τουλάχιστον...

 

Όσο για το πόσο "value" είναι μετοχές εταιριων σε παραπέμπω στα άπειρα κραχ που έχουν συμβεί στα διάφορα χρηματιστήρια. Πάρε οποίο θες, το δικό μας του 99 ή το πιο καλό της Αμερικής το 08 που κατέρρευσε η lehman brothers και όλη η αγορά ακινήτων.

Μάλλον εσύ εκτός θέματος. Εγώ σχολίασα την επενδυτική φιλοσοφία που έχουν. Βαλιου  στοκ όπως τη κόκα κόλα π.χ δεν σημαίνει ότι δεν θα πέσει σε καιρό κραχ.. ίσα ίσα..  αποδεικνύει ότι μετά από τόσα κραχ και καταρρεύσεις βρίσκεται εκεί που βρίσκεται.. γιατι ειναι.... βαλιου εταιρεία! Με αληθινά κέρδη και σωστά στημένη επιχείρηση. 

Τώρα αν εσύ θες να αλλάξεις τη συζήτηση και να μ πεις ότι είναι κακοί οι τραπεζίτες και τα συστήματα που έχουν και δεν ξέρω κ εγω υι άλλο θες να αποδείξεις... οκ ας το συζητήσουμε .. αλλα δεν θα έχουμε κάποια διαφωνία μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Kaba15 είπε

Μάλλον εσύ εκτός θέματος. Εγώ σχολίασα την επενδυτική φιλοσοφία που έχουν. Βαλιου  στοκ όπως τη κόκα κόλα π.χ δεν σημαίνει ότι δεν θα πέσει σε καιρό κραχ.. ίσα ίσα..  αποδεικνύει ότι μετά από τόσα κραχ και καταρρεύσεις βρίσκεται εκεί που βρίσκεται.. γιατι ειναι.... βαλιου εταιρεία! Με αληθινά κέρδη και σωστά στημένη επιχείρηση. 

Τώρα αν εσύ θες να αλλάξεις τη συζήτηση και να μ πεις ότι είναι κακοί οι τραπεζίτες και τα συστήματα που έχουν και δεν ξέρω κ εγω υι άλλο θες να αποδείξεις... οκ ας το συζητήσουμε .. αλλα δεν θα έχουμε κάποια διαφωνία μάλλον.

Για πες μας ποσο χρήσιμο ειναι αυτο που πουλαει η coca cola? μηπως εχει θρεφτική η διατροφικη αξια? μαλλον όχι. Αν δεν το καταναλωσεις θα σου λείψει? μαλλον όχι!  η coca cola και παρα πολλες coca cola παραγουν κατι που στην ουσια ειναι αχρηστο, αλλα το marketing στο παρουσιαζει σαν αναγκαιο!!! αρχισε να ενωνεις τις τελιτσες και θα σχηματισεις την εικονα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αηδης και κόντρα στον ανθρώπινο πολιτισμό είσαι εσυ. Φωναζεις για κατι που πλέον δε θα το ελέγχεις.Η φιγούρα σου είναι αποκρουστική.Τα crypto είναι αέρας όσο αέρας είναι τα λεφτά μας. Μια λέξη υπάρχει στην οικονομια, εμπιστοσύνη. Εκεί είναι το κλειδί. Εμπιστεύεσαι κάτι, δίνεις τα λεφτα σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Kaba15 είπε

Καλα χαλαρώστε... δεν λέει κάτι λάθος. Η επενδυτική φιλοσοφία του είναι να επενδύει σε εταιρίες και πράγματα τα οποία έχουν βαλιου.  Το μπιτκοιν δεν έχει. Δεν παράγει λεφτά οποτε δεν το θεωρεί σωστή επένδυση.. όλα τα άλλα περί εγκληματίες..νταξει τα ξέραμε... δεν νομιζω οτι το αρνείται κάνεις... 

Το σωστότερο ειναι το χρήμα να περνάει και να παράγεται μέσα απο παραγωγικές διαδικασίες, έτσι ώστε να το μοιραστούν πολλοί αλλά δυστυχώς . Για το αληθές  βλέπε wall street και γενικά όλα τα χρηματιστήρια του Κόσμου. Από αέρα πλουτίζουν ή τέλος πάντων επενδύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Για πες μας ποσο χρήσιμο ειναι αυτο που πουλαει η coca cola? μηπως εχει θρεφτική η διατροφικη αξια? μαλλον όχι. Αν δεν το καταναλωσεις θα σου λείψει? μαλλον όχι!  η coca cola και παρα πολλες coca cola παραγουν κατι που στην ουσια ειναι αχρηστο, αλλα το marketing στο παρουσιαζει σαν αναγκαιο!!! αρχισε να ενωνεις τις τελιτσες και θα σχηματισεις την εικονα!

Καλα ..οτι νανε... εσείς νομίζετε ότι μιλάμε για το ήθος της εκάστοτε εταιρίας?  Όταν λέμε βαλιου... πάντα μιλάμε στην επενδυτική γλώσσα και επικρίνουμε κατά πόσο καλά σαν εταιρία παράγει χρήματα.. τωρα αν αυτό που πουλάει ειναι καλο κακο η θρεπτικό ειναι τελείως άσχετο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι νομιζετε οτι θα "πολεμήσετε" τον καπιταλισμο με ενα νεο νομισμα. Κατα βαθος εχετε την εντυπωση οτι η δυναμη του πολιτισμου μας και η δυναμη των οργανωμενων κοινωνιων βρισκεται στο ονομα του νομισματος που χρησιμοποιούν. 

Ε λοιπον σας εχω νεα. Αν ερθει η αστυνομια, ο στρατος και οι δικαστες σπιτι σου, και σου πουν οτι εισαι παρανομος οταν χρησιμοποιείς bitcoin, θα φτασει το σκατο στην καλτσα.

Εκεινη την ωρα ξεκινα να του λες οτι το νομισμα ειναι decentralized και οτι δεν εχουν το δικαιωμα... οπως ειχες διαβασει στο ιντερνετ.

Ακραιο παραδειγμα το ξερω, αλλα δε μπορω να διαβαζω αλλο σχολια "επαναστασης" επειδη εβγαλε ο αλλος 10κ απο κρυπτο και την ειδε Buffett

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Radiatedsoul είπε

Μερικοι νομιζετε οτι θα "πολεμήσετε" τον καπιταλισμο με ενα νεο νομισμα. Κατα βαθος εχετε την εντυπωση οτι η δυναμη του πολιτισμου μας και η δυναμη των οργανωμενων κοινωνιων βρισκεται στο ονομα του νομισματος που χρησιμοποιούν. 

Ε λοιπον σας εχω νεα. Αν ερθει η αστυνομια, ο στρατος και οι δικαστες σπιτι σου, και σου πουν οτι εισαι παρανομος οταν χρησιμοποιείς bitcoin, θα φτασει το σκατο στην καλτσα.

Εκεινη την ωρα ξεκινα να του λες οτι το νομισμα ειναι decentralized και οτι δεν εχουν το δικαιωμα... οπως ειχες διαβασει στο ιντερνετ.

Ακραιο παραδειγμα το ξερω, αλλα δε μπορω να διαβαζω αλλο σχολια "επαναστασης" επειδη εβγαλε ο αλλος 10κ απο κρυπτο και την ειδε Buffett

Μα ποιος σου ειπε ότι θέλουμε να τον "πολεμησουμε";; να τον χρησιμοποιησουμε θέλουμε για να κονομήσουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, AtiX said:

Και πιστεύεις ότι έτσι θα ξεπλύνεις τη βρομιά που κρύβεται πίσω από το bitcoin???

Οτι και να πιάσει ο άνθρωπος θα χρησιμοποιηθεί για καλό και κακό σκοπό. Συγκριτικά με το δολλάριο, το ΒΤC έχει πρακτικά ανύπαρκτη συμμετοχή σε παράνομες συναλλαγές. Το δολλάριο και το όλο χρηματοπιστωτικό σύστημα που κυριαρχεί, ποιος θα το ξεπλύνει; Τα κρυπτονομίσματα είναι το πρόβλημα μας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ANGEL.TSIO είπε

Το σωστότερο ειναι το χρήμα να περνάει και να παράγεται μέσα απο παραγωγικές διαδικασίες, έτσι ώστε να το μοιραστούν πολλοί αλλά δυστυχώς . Για το αληθές  βλέπε wall street και γενικά όλα τα χρηματιστήρια του Κόσμου. Από αέρα πλουτίζουν ή τέλος πάντων επενδύουν. 

Δεν διαφωνώ στο αν το σύστημα ειναι λάθος.  Ούτε καν διαφωνώ αν θα πρέπει να αλλάξει.  Αυτό δεν αναιρεί τίποτα από όσα είπα για την επενδυτική φιλοσοφία που έχουν κάποιοι επενδυτές. 

( Δεν είναι όλα από αέρα... αν εσύ παρεισ μια μετοχή ..δεν ειναι αέρας.) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...