Προς το περιεχόμενο

"Αηδές και αντίθετο στα συμφέροντα του πολιτισμού" χαρακτηρίζει ο Τσάρλι Μάνγκερ το Bitcoin


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, panospeter είπε

Το μεγάλο πρόβλημα και ο λόγος που θα το πολεμήσουν οι κυβερνήσεις, όταν θα γίνει απειλή (γιατί προς στιγμήν είναι τζόγος παρά την αξιοθαύμαστη τεχνολογία που το συνοδεύει) , είναι ότι δεν μπορείς να το παράγεις με μια απόφαση (όπως τυπώνει η ΗΠΑ δολλάρια όποτε της καπνίσει). Έτσι αν καθιερωθεί δεν θα μπορούν οι κυβερνήσεις να ελέγχουν την οικομία τους με κόλπα και πληθωριστικές πρακτικές. Σκεφτήτε απλά ότι κάθε φόρα που η ΗΠΑ τύπωνε δολλάρια, με το Bitcoin θα έπρεπε να δηλώνει πτώχευση. (για αυτό το λόγο καταργήθηκε και το gold standard το 1971).


αυτη τη στιγμη οποιος παρακολουθει εστω και λιγο την παγκοσμια οικονομια, θα ελεγε οτι το πιθανοτερο να συμβει ειναι ενα νεο οικονομικο κραχ που θα κανει να μοιαζει του 2008 βολτα σε παιδικη χαρα, παρα να ξε-φουσκωσει το bitcoin, και οταν συμβει αυτο το κραχ, τοτε με το bitcoin ως νεο δεδομενο στην εξισωση θα επαναδιαπραγματευτουν πολλα πραγματα απο την αρχη...

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Αντιλαμβάνεσαι τι τεράστια ευκολία έχουν να μεταφέρουν άπειρα χρήματα χωρίς να τους καταλάβει κανένας ποτέ Ε;

Εσυ νομίζεις ότι όλα τα καρτέλ ναρκωτικών, έμποροι οργάνων κτλ πλέον μεταφέρουν τα άπειρα εκατομμύρια τους σε βαλίτσες; Νομίζεις ότι το Bitcoin έφτασε κοντά 60Κ, το ETh 4Κ επειδή εγω, εσυ και άλλοι πόσοι είπαμε «οκ πάμε και στηρίζουμε crypto?»

Ισχύει. Ραγδαία ανάπτυξη γνώρισαν τα καρτέλ ναρκωτικών, και έμποροι οργάνων και οι δολοφόνοι μετά το 2017 που γνώρισε ανάπτυξη το Bitcoin. Πιο πρίν δεν υπήρχαν τέτοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε


αυτη τη στιγμη οποιος παρακολουθει εστω και λιγο την παγκοσμια οικονομια, θα ελεγε οτι το πιθανοτερο να συμβει ειναι ενα νεο οικονομικο κραχ που θα κανει να μοιαζει του 2008 βολτα σε παιδικη χαρα, παρα να ξε-φουσκωσει το bitcoin, και οταν συμβει αυτο το κραχ, τοτε με το bitcoin ως νεο δεδομενο στην εξισωση θα επαναδιαπραγματευτουν πολλα πραγματα απο την αρχη...

Και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε


αυτη τη στιγμη οποιος παρακολουθει εστω και λιγο την παγκοσμια οικονομια, θα ελεγε οτι το πιθανοτερο να συμβει ειναι ενα νεο οικονομικο κραχ που θα κανει να μοιαζει του 2008 βολτα σε παιδικη χαρα, παρα να ξε-φουσκωσει το bitcoin, και οταν συμβει αυτο το κραχ, τοτε με το bitcoin ως νεο δεδομενο στην εξισωση θα επαναδιαπραγματευτουν πολλα πραγματα απο την αρχη...

Από περιέργεια, εσένα πως σε βρίσκει αυτό το μελλοντικό κραχ? Ρωτάω γιατί μου θυμίζεις κάτι τύπους που μιλάνε για παγκόσμιους πολέμους όντας παρακινούμενοι από κάτι τριτοδεύτερες ιδεολογίες νομίζοντας ότι και αυτοί θα είναι με τους νικητές… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, vagos789 said:

Συμφωνω οτι χρημα ειναι οτι ειναι αποδεκτο απο δυο μερη για μια συναλλαγη

Αλλα αν μου πεις οτι θα σου δωσω για μακροχρονια διακρατηση ενα bitcoin ή την σημερινη του αξια σε χρυσο,δεν θα διστασω ουτε δευτερολεπτο να διαλεξω τον χρυσο.

To bitcoin ειναι ευμεταβλητο,αυριο μπορει να εξαφανιστει γιατι δεν θα το θελει κανεις

Δεν ισχυει το ιδιο για τον χρυσο

Οσο για το περιβοητο "δεν εχουν τον ελεγχο τα μεγαλα κεφαλια γι αυτο δεν το θελουν", αντιπαρατασσω οτι το bitcoin δεν λειτουργει με διαφανους κανονες αρα καλλιστα καποια μικρα κεφαλια μπορει να πλουτιζουν ανεβοκατεβαζοντας τιμες και ποσοτητες κατα το δοκουν

Δεκτό το ότι θα επέλεγες τον χρυσό, καθώς νιώθεις μεγαλύτερη σιγουριά λόγω της ιστορίας του. Ωστόσο το BTC έχει πολλά πλεονεκτήματα έναντι αυτού, τα οποία μόλις ξεκινούν να φαίνονται. Πέραν της ευκολίας στη χρήση, μεταφορά και αποθήκευση αξίας που προσφέρει, είναι πρακτικώς αδύνατον να κατασχεθεί. Τον χρυσό που θα τον κρατήσεις; Στο στρώμα με τον φόβο μη γίνει διάρρηξη; Σε θυρίδα (δηλαδή πρακτικά στα χέρια άλλων) - με το κράτος να έχει δικαίωμα να σου απαγορεύσει την πρόσβαση στην περιουσία σου; Αυτά λύνονται με το BTC.

Ενα ακόμη σημαντικό στοιχείο είναι πως το BTC αποτελεί ανερχόμενο asset για αποθήκευση αξίας, το market cap του τείνει να μεγαλώνει πολλαπλασιαστικά με την πάροδο των ετών: είναι ακόμη πολύ νωρίς. Οικονομοτεχνικά σε συμφέρει να έχεις έκθεση εκεί παρά σε χρυσό. Ο χρυσός δεν έχει κινηθεί σχεδόν καθόλου (σε επίπεδο τιμής) για πολύ μεγάλο διάστημα κι έχει σημειώσει μικρές υποχωρήσεις - το BTC πολλαπλασίασε την αξία του σε αυτό το διάστημα. Οσοι φώναζαν "μην επενδύετε τίποτα σε BTC" κόστισαν στους πελάτες τους πολλά πολλά χρήματα. Πολλοί συνεχίζουν να το κάνουν, με τα ίδια επιχειρήματα, ξανά και ξανά. Επιχειρήματα που δεν αλλάζουν την πορεία της αγοράς. Σε αυτή τη φάση που είμαστε ο χρυσός είναι που χάνει σιγά σιγά κεφάλαια επενδεδυμένα σε αυτόν προς το BTC και τα long term trends δεν είναι πολύ ευνοϊκά για το κλασικό μέταλλο.

Να επισημάνω (και πάλι) πως είμαι της άποψης ότι πρέπει να μελετάς πολύ πριν επενδύσεις. Ομοίως ότι δεν πρέπει να απορρίπτεις πράγματα που δεν γνωρίζεις ή δεν καταλαβαίνεις (κάτι θεμιτό). Δεν είναι όλα για όλους.

 

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DrFreeman είπε

10 χρόνια ε; Απίστευτο. Καλά που με ενημέρωσες για να ρυθμίσω κάποιες μακροχρόνιες επενδύσεις μου. Αν η κρυστάλλινη σφαίρα σου λέει και τίποτε άλλο, στείλε ένα pm έτσι; Μια οικογένεια είμαστε εδώ...

Δεν περίμενα σοβαρή απάντηση απο ελληνάρα που νομίζει ότι γνωρίζει απο κρυπτονομίσματα ενώ το πολύ πολύ άντε να έχει μαζέψει 50 χιλιάρικα. :) 
Δεν το λέει καμιά κρυστάλλινη σφαίρα, άνθρωποι που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους πάνω στα οικονομικά τα λένε αυτά, οι οποιοί τα λένε χωρίς σκοπιμότητες και οικονομικά συμφέροντα.

Οι Έλληνες που έχουν περισσότερα απο 1 BTC είναι μετρημένοι στα 10 δάχτυλα, κατα τ' άλλα μη σας πουν κάτι αρνητικό για τα cryptos επειδή σας θίγουνε.

Υ.Γ. Δανείστηκα μια κρυστάλλινη σφαίρα για πάρτη σου, η τελευταία ενημέρωση είναι ότι το BTC θα φτάσει στο peak του στα επόμενα 4 χρόνια (επόμενο halving + 1 χρόνος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, billeiros είπε

Αφου εχουν καρτα κ πληρωνουν μεσω αυτης γιατι να εχουν 100 ευρω στο πορτοφόλι τους?

αναφερθηκα πρωτον στο στυλ ορισμενων και κατα δευτερον το πλαστικο χρημα χρησιμοποειται μονο οταν ισχυουν τρια πραγματα ταυτοχρονα, συνδεση ιντερνετ/ρευμα/τραπεζικο συστημα, επομενως δεν αισθανομαι ασφαλης με μια καρτουλα ενω στο μετρητο απευθειας κατι το εχω.

6 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Δεκτό το ότι θα επέλεγες τον χρυσό, καθώς νιώθεις μεγαλύτερη σιγουριά λόγω της ιστορίας του. Ωστόσο το BTC έχει πολλά πλεονεκτήματα έναντι αυτού, τα οποία μόλις ξεκινούν να φαίνονται. Πέραν της ευκολίας στη χρήση, μεταφορά και αποθήκευση αξίας που προσφέρει, είναι πρακτικώς αδύνατον να κατασχεθεί. Τον χρυσό που θα τον κρατήσεις; Στο στρώμα με τον φόβο μη γίνει διάρρηξη; Σε θυρίδα (δηλαδή πρακτικά στα χέρια άλλων) - με το κράτος να έχει δικαίωμα να σου απαγορεύσει την πρόσβαση στην περιουσία σου; Αυτά λύνονται με το BTC.

 

 

ενημερωσε μας σε παρακαλω τι γινεται σε περιπτωση ηλεκτρομαγνητικου παλμου και οριστικης καταστροφης του μεσου στο οποιο ειναι αποθηκευμενο καθως και σε οριστικη απαγορευση του απο ολα τα κρατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Ωστόσο το BTC έχει πολλά πλεονεκτήματα έναντι αυτού, τα οποία μόλις ξεκινούν να φαίνονται. Πέραν της ευκολίας στη χρήση, μεταφορά και αποθήκευση αξίας που προσφέρει, είναι πρακτικώς αδύνατον να κατασχεθεί. Τον χρυσό που θα τον κρατήσεις; Στο στρώμα με τον φόβο μη γίνει διάρρηξη; Σε θυρίδα (δηλαδή πρακτικά στα χέρια άλλων) - με το κράτος να έχει δικαίωμα να σου απαγορεύσει την πρόσβαση στην περιουσία σου; Αυτά λύνονται με το BTC.

Ο χρυσος πραγματι εχει το προβλημα της αποθηκευσης και φυλαξης 

Το BTC δεν ειναι καλυτερο σε αυτο το θεμα,πολλες κλοπες εχουν γινει παρα την διαφορετικη φυση του προιοντος

Σε αυτο το θεμα οι μετοχες ειναι παντα καλυτερες ολων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, nikos032 said:

Δεν περίμενα σοβαρή απάντηση απο ελληνάρα που νομίζει ότι γνωρίζει απο κρυπτονομίσματα ενώ το πολύ πολύ άντε να έχει μαζέψει 50 χιλιάρικα. :) 
Δεν το λέει καμιά κρυστάλλινη σφαίρα, άνθρωποι που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους πάνω στα οικονομικά τα λένε αυτά, οι οποιοί τα λένε χωρίς σκοπιμότητες και οικονομικά συμφέροντα.

Οι Έλληνες που έχουν περισσότερα απο 1 BTC είναι μετρημένοι στα 10 δάχτυλα, κατα τ' άλλα μη σας πουν κάτι αρνητικό για τα cryptos επειδή σας θίγουνε.

Υ.Γ. Δανείστηκα μια κρυστάλλινη σφαίρα για πάρτη σου, η τελευταία ενημέρωση είναι ότι το BTC θα φτάσει στο peak του στα επόμενα 4 χρόνια (επόμενο halving + 1 χρόνος).

Τι μου λες ρε επιστήμονα; Είμαι ελληναράς κι έχω βγάλει 50Κ από τα cryptos; Χαραμίζεσαι εδώ στο insomnia. Τέτοια βαθιά ανάλυση της οικονομικής μου κατάστασης από άνθρωπο παντελώς άσχετο με τον χώρο δε την περίμενα, ειλικρινώς…

Όσον αφορά δε αυτό που λες πως δεν έχουν οικονομικά συμφέροντα ο Munger και ο Buffet και μιλούν αντικειμενικά (που ο τελευταίος έχει παραδεχθεί το ότι δεν επενδύει σε ότι δε γνωρίζει - και το BTC δεν το γνωρίζει/καταλαβαίνει), ενώ από την άλλη έχω εγώ τέτοια συμφέροντα και ήρθα εδώ να σας παραμυθιάσω, ε τι να πω; Γέλανε και τα πλακάκια στο μπαλκόνι μου…

5 hours ago, vagos789 said:

Ο χρυσος πραγματι εχει το προβλημα της αποθηκευσης και φυλαξης 

Το BTC δεν ειναι καλυτερο σε αυτο το θεμα,πολλες κλοπες εχουν γινει παρα την διαφορετικη φυση του προιοντος

Σε αυτο το θεμα οι μετοχες ειναι παντα καλυτερες ολων

Το μειονέκτημα του BTC (που όμως είναι και πλεονέκτημα) είναι ακριβώς αυτό: επειδή σε ανεξαρτητοποιεί από τις συνήθεις αρχές και θεσμούς διαχείρισης των χρημάτων σου, απαιτείται να αναλάβεις την πλήρη ευθύνη εσύ και να γνωρίζεις καλά πως να το κάνεις. Αν το θέλεις (κι έχεις μελετήσει), δεν απαιτείται να δώσεις σε κανέναν τα κλειδιά σου και μπορείς να είσαι απόλυτος κύριος της περιουσίας σου. Το αντίστοιχο είναι πολύ πιο επίφοβο/μη πρακτικό με το μέταλλο, π.χ. αν κατέχεις πλάκες χρυσού ή κοσμήματα. Δεν συζητάω για τη δυσκολία μεταφοράς. Αυτό το λύνει η μελέτη, που όπως προείπα απαιτείται να κάνεις πριν ασχοληθείς. 

Αυτά για την περίπτωση που θέλεις να έχεις την απόλυτη κατοχή του περιουσιακού σου στοιχείου. Αν δεν σε πειράζει να δώσεις ένα μέρος αυτής της ασφαλείας για να πάρεις ευκολία, υπάρχουν πολλές υπηρεσίες και funds που μπορείς να συμμετέχεις παίρνοντας ποσοστά σε cryptos (ακόμη και η Revolut το παρέχει - και η PayPal πλέον).  Προτιμώ να έχω εγώ τον πλήρη έλεγχο και ευθύνη, αλλά καταλαβαίνω πως σε κάποιους δεν αρέσει αυτό. Ήδη δεκάδες τράπεζες στις ΗΠΑ ξεκινούν να παρέχουν υπηρεσία αγοράς και διαχείρισης BTC. Το παραδοσιακό χρηματοπιστωτικό σύστημα χώνεται όλο και βαθύτερα στα cryptos. Η υιοθέτηση είναι πολύ πιθανότερο σενάριο από την οποια αναμέτρηση όπως δείχνουν τα πράγματα, κυρίως επειδή είναι πιο κερδοφόρα και ευνοϊκή για όλους.

https://www.cnbc.com/2021/05/05/bitcoin-is-coming-to-hundreds-of-us-banks-says-crypto-firm-nydig-.html

7 hours ago, v2020 said:

αναφερθηκα πρωτον στο στυλ ορισμενων και κατα δευτερον το πλαστικο χρημα χρησιμοποειται μονο οταν ισχυουν τρια πραγματα ταυτοχρονα, συνδεση ιντερνετ/ρευμα/τραπεζικο συστημα, επομενως δεν αισθανομαι ασφαλης με μια καρτουλα ενω στο μετρητο απευθειας κατι το εχω.

ενημερωσε μας σε παρακαλω τι γινεται σε περιπτωση ηλεκτρομαγνητικου παλμου και οριστικης καταστροφης του μεσου στο οποιο ειναι αποθηκευμενο καθως και σε οριστικη απαγορευση του απο ολα τα κρατη.

Αν υπάρχει έστω κι ένα node σε λειτουργία, όλες οι εγγραφές είναι άθικτες. Οριστική απαγόρευση επίσης θα ήταν ένα σενάριο για καλπάζουσα φαντασία. Δεν υπάρχει κανένα κίνητρο για κάτι τέτοιο και δεν το έχουν επιτύχει ούτε καν πανίσχυρα αυταρχικά κράτη που το προσπάθησαν, όπως η Κίνα ή η Ινδία, η οποία το επαναφέρει κάθε 2-3 χρόνια χωρίς ουσία ή αποτέλεσμα. Οπως είπαμε είναι πολύ πιο συμφέρουσα κι εύκολη η υιοθέτηση των cryptos απ' όλο το παλιό σύστημα κι εκεί πάει το πράγμα.

Αυτά που λες περί ρεύματος και internet μόνο σε τεχνοφοβία μπορώ να τα αποδώσω. Δεν βγάζουν νόημα.

Βέβαια στα τρελά σενάρια που αναφέρεις, αξίζει να προσθέσω τι γίνεται σε περίπτωση που πέσει μετεωρίτης: αν επιβιώσεις και δεν έχουν γίνει στάχτη τα μετρητά σου, θα έχεις μερικά όμορφα χαρτάκια στην τσέπη, χωρίς ανταλλακτική αξία. Επίσης αν γίνει η δευτέρα παρουσία, φαντάζομαι πως δεν θα έχουν αξία τα υλικά αγαθά και assets στην άλλη ζωή. Θέλεις να συζητήσουμε κι άλλα ακραία σενάρια;

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Τι μου λες ρε επιστήμονα; Είμαι ελληναράς κι έχω βγάλει 50Κ από τα cryptos; Χαραμίζεσαι εδώ στο insomnia. Τέτοια βαθιά ανάλυση της οικονομικής μου κατάστασης από άνθρωπο παντελώς άσχετο με τον χώρο δε την περίμενα, ειλικρινώς…

Όσον αφορά δε αυτό που λες πως δεν έχουν οικονομικά συμφέροντα ο Munger και ο Buffet και μιλούν αντικειμενικά (που ο τελευταίος έχει παραδεχθεί το ότι δεν επενδύει σε ότι δε γνωρίζει - και το BTC δεν το γνωρίζει/καταλαβαίνει), ενώ από την άλλη έχω εγώ τέτοια συμφέροντα και ήρθα εδώ να σας παραμυθιάσω, ε τι να πω; Γέλανε και τα πλακάκια στο μπαλκόνι μου…

Χαραμίζομαι εδώ στο insomnia ? Δε γνώριζα ότι μόνο οι αμόρφωτοι επιτρέπονται σε αυτό το forum. Άσχετος απο αυτόν τον χώρο εγώ που ασχολούμαι απο το 2012 ? 🤣 Καλά κάνουμε που ευλογούμε τα γένια μας αλλά η αλήθεια πρέπει πάντα να λέγεται.

Δεν έχουν κάνενα οικονομικό συμφέρον για 2 απλούστατους λόγους, 1) η ηλικία τους 2) η περιουσία τους.
Επίσης τροφή για σκέψη προς εσένα, το 1ο μπορείς και εσύ να το πετύχεις, για το 2ο δεν έχεις ούτε μια πιθανότητα.

Αν γελάνε τα πλακάκια σου τότε θέλουν άλλαγμα.

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Το μειονέκτημα του BTC (που όμως είναι και πλεονέκτημα) είναι ακριβώς αυτό: επειδή σε ανεξαρτητοποιεί από τις συνήθεις αρχές και θεσμούς διαχείρισης των χρημάτων σου, απαιτείται να αναλάβεις την πλήρη ευθύνη εσύ και να γνωρίζεις καλά πως να το κάνεις. Αν το θέλεις (κι έχεις μελετήσει), δεν απαιτείται να δώσεις σε κανέναν τα κλειδιά σου και μπορείς να είσαι απόλυτος κύριος της περιουσίας σου. Το αντίστοιχο είναι πολύ πιο επίφοβο/μη πρακτικό με το μέταλλο, π.χ. αν κατέχεις πλάκες χρυσού ή κοσμήματα. Δεν συζητάω για τη δυσκολία μεταφοράς. Αυτό το λύνει η μελέτη, που όπως προείπα απαιτείται να κάνεις πριν ασχοληθείς. 

Τα μεινοεκτήματα του BTC και των Cryptos γενικότερα είναι δεκάδες, δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε με κανένα μέταλλο ή οτιδήποτε έχει ύλη. Η πραγματική αξία των Cryptos είναι όσο το κόστος που χρειάστηκε για να παραχθεί ο HDD/SSD σου. Με άλλα λόγια έχεις αέρα κοπανιστό το οποίο ναι μεν πήρε κάποια αξία αλλά δεν είναι αρκέτα έξυπνο για να κρατήσει το ωραίο αυτό παραμύθι για μια ζωή, έχει ημερομηνία λήξης, σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, nikos032 said:

Χαραμίζομαι εδώ στο insomnia ? Δε γνώριζα ότι μόνο οι αμόρφωτοι επιτρέπονται σε αυτό το forum. Άσχετος απο αυτόν τον χώρο εγώ που ασχολούμαι απο το 2012 ? 🤣 Καλά κάνουμε που ευλογούμε τα γένια μας αλλά η αλήθεια πρέπει πάντα να λέγεται.

Δεν έχουν κάνενα οικονομικό συμφέρον για 2 απλούστατους λόγους, 1) η ηλικία τους 2) η περιουσία τους.
Επίσης τροφή για σκέψη προς εσένα, το 1ο μπορείς και εσύ να το πετύχεις, για το 2ο δεν έχεις ούτε μια πιθανότητα.

Αν γελάνε τα πλακάκια σου τότε θέλουν άλλαγμα.

Δυστυχώς αδιάβαστοι όπως εσύ είστε ο κανόνας (και εδώ μέσα). Και παράλληλα είστε πολύ ομιλητικοί και ξεροκέφαλοι. Ξέρεις, οι αδιάβαστοι είναι συνήθως οι πιο επίμονοι, ακόμη κι αν δεν γνωρίζουν τίποτα για το αντικείμενο.

Από το 2012 ασχολείσαι; Μυρωδιά δεν έχεις πάρει αγαπητέ. Αν ήσουν ελάχιστα διαβασμένος και είχες μια αδρή έστω ιδέα του χώρου, δεν θα αράδιαζες όλες αυτές τις ασυναρτησίες.

Ασε τι μπορώ να πετύχω εγώ και κοίτα τον εαυτό σου. Τα συμφέροντα των δύο γερόντων δε, είναι άμεσα δεμένα με τα περιουσιακά στοιχεία τους. Τα cryptos τα βλέπουν α) ως μια άγνωστη απειλή, β) ως ένα πεδίο στο οποίο δεν μπορούν να κυριαρχήσουν. Γι' αυτό τα πολεμούν, παρά το ότι ούτε αυτοί έχουν πάρει μυρωδιά. Η ηλικία δεν έρχεται μόνη της - και οι ικανότεροι άνθρωποι μένουν πίσω κάποια στιγμή. Κι αυτοί οι δύο είναι δεινόσαυροι.

35 minutes ago, nikos032 said:

Τα μεινοεκτήματα του BTC και των Cryptos γενικότερα είναι δεκάδες, δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε με κανένα μέταλλο ή οτιδήποτε έχει ύλη. Η πραγματική αξία των Cryptos είναι όσο το κόστος που χρειάστηκε για να παραχθεί ο HDD/SSD σου. Με άλλα λόγια έχεις αέρα κοπανιστό το οποίο ναι μεν πήρε κάποια αξία αλλά δεν είναι αρκέτα έξυπνο για να κρατήσει το ωραίο αυτό παραμύθι για μια ζωή, έχει ημερομηνία λήξης, σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα.

Οι κλασικές ασυναρτησίες που λέγαμε. Πράγματα που έχουν απαντηθεί εκατομμύρια φορές και δεν αξίζουν ούτε τις δύο γραμμές που γράφω. Ασχολείσαι κιόλας τρομάρα σου...

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos032 είπε

Χαραμίζομαι εδώ στο insomnia ? Δε γνώριζα ότι μόνο οι αμόρφωτοι επιτρέπονται σε αυτό το forum. Άσχετος απο αυτόν τον χώρο εγώ που ασχολούμαι απο το 2012 ? 🤣 Καλά κάνουμε που ευλογούμε τα γένια μας αλλά η αλήθεια πρέπει πάντα να λέγεται.

Δεν έχουν κάνενα οικονομικό συμφέρον για 2 απλούστατους λόγους, 1) η ηλικία τους 2) η περιουσία τους.
Επίσης τροφή για σκέψη προς εσένα, το 1ο μπορείς και εσύ να το πετύχεις, για το 2ο δεν έχεις ούτε μια πιθανότητα.

Αν γελάνε τα πλακάκια σου τότε θέλουν άλλαγμα.

Τα μεινοεκτήματα του BTC και των Cryptos γενικότερα είναι δεκάδες, δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε με κανένα μέταλλο ή οτιδήποτε έχει ύλη. Η πραγματική αξία των Cryptos είναι όσο το κόστος που χρειάστηκε για να παραχθεί ο HDD/SSD σου. Με άλλα λόγια έχεις αέρα κοπανιστό το οποίο ναι μεν πήρε κάποια αξία αλλά δεν είναι αρκέτα έξυπνο για να κρατήσει το ωραίο αυτό παραμύθι για μια ζωή, έχει ημερομηνία λήξης, σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα.

Η περιούσια κάποιου δεν τον κάνει αλάνθαστο. Αφού έχουν κρυστάλλινη σφαίρα γιατί δεν επένδυσαν στο BTC το 2012 να είναι τώρα οι κυρίαρχοι του σύμπαντος? Δεν ήθελαν άλλα χρήματα? Μπούχτισαν? Εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε, και το απότελεσμα λέει πώς όποιος δεν επένδυσε νωρίς έκανε ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος. Οπότε ο buffet έκανε μπούφα, δεν τίθεται θέμα άποψης.

Η πραγματική αξία των cryptos είναι η ίδια με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο σε αυτή τη ζωή. Τι είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο αγοραστής. 

Εσύ που φαίνεται γνωρίζεις πότε το παραμύθι θα έχει τέλος και ασχολήσε από το 2012, σίγουρα θα έχεις μερικά μύρια € στη τράπεζα. Αλλιώς τρολλάρις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

i put my 2 dogecoins οτι μαλλον εννοει οτι ειναι χρηστης και παρακολουθει το φορουμ του Ινσομνια απο το 2012

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Herald said:

Η περιούσια κάποιου δεν τον κάνει αλάνθαστο. Αφού έχουν κρυστάλλινη σφαίρα γιατί δεν επένδυσαν στο BTC το 2012 να είναι τώρα οι κυρίαρχοι του σύμπαντος? Δεν ήθελαν άλλα χρήματα? Μπούχτισαν? Εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε, και το απότελεσμα λέει πώς όποιος δεν επένδυσε νωρίς έκανε ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος. Οπότε ο buffet έκανε μπούφα, δεν τίθεται θέμα άποψης.

Η πραγματική αξία των cryptos είναι η ίδια με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο σε αυτή τη ζωή. Τι είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο αγοραστής. 

Εσύ που φαίνεται γνωρίζεις πότε το παραμύθι θα έχει τέλος και ασχολήσε από το 2012, σίγουρα θα έχεις μερικά μύρια € στη τράπεζα. Αλλιώς τρολλάρις.

Και δεν κόστισε μόνο στον εαυτό του αυτά τα επιπλέον κέρδη...τα κόστισε και στους πελάτες του, τους επενδυτές που τον εμπιστεύονται και που θα μπορούσαν να ήταν κατά πολλά δις $ πλουσιότεροι αν δεν τον άκουγαν.

Αυτό το απλό ζήτημα της αξίας με βάση την αγορά δεν μπορούν (ή κάνουν πως δεν μπορούν) να το καταλάβουν όλα τα trolls και οι ξερόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Και δεν κόστισε μόνο στον εαυτό του αυτά τα επιπλέον κέρδη...τα κόστισε και στους πελάτες του, τους επενδυτές που τον εμπιστεύονται και που θα μπορούσαν να ήταν κατά πολλά δις $ πλουσιότεροι αν δεν τον άκουγαν.

Αυτό το απλό ζήτημα της αξίας με βάση την αγορά δεν μπορούν (ή κάνουν πως δεν μπορούν) να το καταλάβουν όλα τα trolls και οι ξερόλες.

Θες να πεις ότι εσύ έχεις περισσότερη περιουσία από αυτόν ή τους πελάτες του???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...