Προς το περιεχόμενο

Ζευγάρι Ολλανδών γίνονται οι πρώτοι Ευρωπαίοι που κατοικούν σε τρισδιάστατα εκτυπωμένο σπίτι


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

αυτο σκεφτηκα και εγω .

αυτες τις κατσαριδοφωλιες θα νοικιαουν τα παιδια μας 1200 ευρω τον μηνα .

F4.jpg?w=1200&h=627&fit=crop&crop=faces,

Εντάξει κάθε τσέπη ο,τι αντέχει. Εξάλλου εκεί δεν πας για διακοπές κανονικά για να βγάλεις χρήματα και να τα στέλνεις πίσω ώστε να φτιάξεις ένα τύπου τυρόπιτα καφέ και να γίνεις αφεντικό βάζοντας 2 ώρα ένσημα στους υπαλλήλους σου και να δίνεις με τα μαύρα 400€/ μήνα.

Και αυτά με μούτρα. Άσε που σε νησιά στης Ελλάδος σεζόν άμα δεις σε τι κοιμόμουν θα φριξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ως συνήθως, σχόλια κουκουρούκου από τον Ελληνα που γνωρίζει τα πάντα, από blockchain και διαστημική τεχνολογία, έως έρευνα εμβολίων και - gaming. (Και στα μεσοδιαστήματα, expert σεισμολόγος, λοιμωξιολόγος, συνταγματολόγος, και άλλα... - λόγος που δεν θέλω να αναφέρω.

Δεν έχει κτίστες η Ολλανδία. Μάλιστα. Ο υπερ-ποντοπόρος, θαλασσόλυκος λαός που όλη του η διαδρομή ειναι φτιαγμένη πάνω στη θάλασσα, και διαθέτει 2-3 από τις κορυφαίες Κατασκευαστικές εταιρείες Παγκοσμίως, το κάνει αυτό για να.... στοιβάξει ελληνόπουλα στην... φτήνεια. (ενώ στην Ελλαδάρα, τα ελληνόπουλα ζούν... ζάχαρη, και χρειάζονται μόνο 5 ζωές να αποπληρώσουν δάνειο κατοικίας (ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ τράπεζα να τους δανείσει - ever).
Επίσης το κάνει για να εκμεταλλευτεί τους... μετανάστες. Μάλιστα. Ασχολίαστο. Ειπωμένο από Ελληνες, ΄όπου έχτισαν ότι έχτισαν με αλβανικά και άλλα χέρια, από το Μετρό μέχρι τις ... περιουσίες τους, τα τελευταία 35 χρόνια. Μην ξεχάσω Ινδους Πακιστανούς Φιλιπινέζους, που δουλευαν για τον γαλαντόμο Ελληνα. 

Πάμε στην τεχνολογία : Πραγματικά εντυπωσιακή (δεν είχαν σκεφθεί τους σχολιαστές βέβαια, που λένε ότι δεν έχει μόνωση, πέφτει, είναι για γέλια, είναι άσχημο, ζεσταίνεται, δεν κάνει για τη "Λούτσα" :) ξέρω γω και άλλα τέτοια. - Και πως το τύπωσαν το μπετόν? Εχει μόνωση μέσα? - λέει ο άλλος.

Τι να πω ρε παιδιά. Θα πω μόνο το εξής. Δούλεψα σε μία από τις μεγάλες εταιρείες εκεί, κι ακόμα δουλεύουν φίλοι μου, σε κάθε κλάδο της οικονομίας. Οι άνθρωποι είναι σε όλα, μα σε όλα μπροστά. Μονο στις μεγάλες πόλεις έχουν καμιά... 50ριά κέντρα Καινοτομίας.  Πίσω από μερικές από  τις μεγαλύτερες τεχνολογικές startups του πλανήτη. 2 και 3 ταχυτητες η Ολλανδία μπροστά , σε πάρα πολλά ζητήματα, από τη βραδυκίνητη, γριά ευρώπη, που μόνο ξέρει να νομοθετεί και να περιοριζει τα πάντα.
 Respect λοιπόν, από εμένα, μια τεχνολογία που έρχεται γοργά να τελειοποιηθεί (από τύπωμα ζωτικών οργάνων - μέχρι αεροπλάνων) και να δώσει λίγο από το όνειρο- στον απλό πολίτη, σαν και σένα και μένα, που στην ελλάδα του μόνιμου ΧΡΕΟΥΣ, η απόκτηση κατοικίας είναι ...... όνειρο και φάρσα μαζί.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εμενα αδελφέ η τεχνολογία δεν μου αρέσει που τρώει δουλειές κ εξηγούμε . 

Δεν την χρησιμοποιεί ορθά το σύστημα κ ανθρώπινα . 

Δηλαδή , εκει που εχεις 5 ατομα κ τρεχει η δουκεια κ πανε 6 μέρες με 10 ωρες την ημέρα , οταν θα πάρεις το μηχάνημα δε θα μεινουν 5 ατομα 5 μέρες 8 ωρες , θα μείνουν 2 , 6 μερες 10 ωρες , όπως δηλαδή εχει μάθει ο εργοδότης να τρεχει η εργασία του . 

Ακομα πιο ιδανικά , εργοστάσιο 300 ατομα 5 μέρες 8 ωρες , δε θα γίνει όμορφα , 300 ατομα 4 ημερο 7 ώρες , θα γινει 150 ατομα ΜΠΑΜ !!! 

Οχι δεν είμαι τεμπέλης να ζητώ 4ημερο , ανθρωπος ειμαι κ ζητώ εργασία κ εισόδημα με μέλλον . 

 

Η ανθρωπότητα ειναι στο dna να λαμβανει χρυσό κ να τον μετατρέπει σε αίμα . Ετσι κ η τεχνολογία ενώ βοηθά κ τα ρομπότ να γίνουν το εισιτήριο για μια καλύτερη ζωή , γίνονται ανταγωνιστές κ μας τρώνε πανευκολα .

Καταλαβαίνω το νόημα του σχολίου σου, αλλά πρακτικά μικρή σημασία έχει. 

Αν ξαναδιαβάσει το σχόλιό μου, δεν είναι ούτε θετικό ούτε αρνητικό, είναι απλά σχόλιο της είδησης. Είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι ο δρόμος. 

Η τεχνολογία αυτή ήρθε για να μείνει για πολλούς λόγους: προβλέψιμη/σταθερή ποιότητα κατασκευής, ευκολία, ταχύτητα, οικονομία (σε βάθος χρόνου). Το να χτίζεις με τον παραδοσιακό τρόπο σε 20-30 χρόνια θα υπάρχει, αλλά θα είναι η μειοψηφία (κυρίως restoration θα παίζει φαντάζομαι).

Στον αναπτυγμένο κόσμο η ανειδίκευτη/χαμηλής ειδίκευσης εργασία τείνει προς εξαφάνιση. 

Στο προηγούμενο σχόλιο μου ανέφερα επίσης ότι οι Ολλανδοί χρησιμοποιούν μετανάστες: φυσικά και είναι έτσι και όχι για εκμετάλλευση όπως ίσως παρερμηνεύθηκε από κάποιους. Οι μετανάστες με ειδίκευση σε αυτές τις εργασίες (χτίστες, επιπλοποιοί, υδραυλικοί κτλ) είναι περιζήτητοι και πολύ λίγοι. Η έλλειψη θα αντιμετωπιστεί με τη βοήθεια της τεχνολογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε το όποιο κράτος να φτιάξει τέτοια σπίτια για να βάλει μέσα τους άστεγους συμπολίτες μας. Αν σε 5 ημέρες μπορεί να είναι ένα τέτοιο σπίτι έτοιμο, γιατί να μην αξιοποιηθεί η τεχνολογία για το καλό και αυτών των ανθρώπων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/5/2021 στις 9:08 ΠΜ, mclound είπε

Θα μπορούσε το όποιο κράτος να φτιάξει τέτοια σπίτια για να βάλει μέσα τους άστεγους συμπολίτες μας. Αν σε 5 ημέρες μπορεί να είναι ένα τέτοιο σπίτι έτοιμο, γιατί να μην αξιοποιηθεί η τεχνολογία για το καλό και αυτών των ανθρώπων;

https://www.iconbuild.com/updates/printing-homes-for-the-homeless-in-austin

Στις 8/5/2021 στις 12:07 ΠΜ, Thresh είπε

To μέλλον imho είναι passive house.

Passive House με μισό μέτρο+ εξωτερικούς τοίχους, οι οποίοι είναι δομημένη επιφάνεια και επιβαρύνονται με όλους τους σχετικούς φόρους και τέλη;
Μάλλον για ανέκδοτο πρόκειται, για τη μεγάλη πλειοψηφία. Αν υπάρξει ευνοϊκή μεταχείριση, τότε μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, Doubt said:

Passive House με μισό μέτρο+ εξωτερικούς τοίχους, οι οποίοι είναι δομημένη επιφάνεια και επιβαρύνονται με όλους τους σχετικούς φόρους και τέλη;

Όταν κάνεις εξωτερική θερμομόνωση με το πρόγραμμα "εξοικονομώ" επιβαρύνεσαι με φόρους και τέλη μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Doubt είπε

Passive House με μισό μέτρο+ εξωτερικούς τοίχους, οι οποίοι είναι δομημένη επιφάνεια και επιβαρύνονται με όλους τους σχετικούς φόρους και τέλη;

το πάχος της μόνωσης είναι συνάρτηση του υλικού της, αν επιλεγεί υλικό (και το πληρώσεις) με χαμηλή αγωγιμότητα τότε και ο τοίχος θα έχει μικρο πάχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Όταν κάνεις εξωτερική θερμομόνωση με το πρόγραμμα "εξοικονομώ" επιβαρύνεσαι με φόρους και τέλη μετά?

Δεν γίνεται έτσι το σπίτι σου "παθητικό" όμως.

Όταν αγοράσεις καινούργιο ή το χτίσεις εξαρχής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Doubt said:

Δεν γίνεται έτσι το σπίτι σου "παθητικό" όμως.

Όταν αγοράσεις καινούργιο ή το χτίσεις εξαρχής;

Προφανώς και μπορείς, δεν χρειάζεται να είναι χτισμένο εξαρχής έτσι.

http://passivistas.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Προφανώς και μπορείς, δεν χρειάζεται να είναι χτισμένο εξαρχής έτσι.

http://passivistas.com/

Πιο πολύ σαν άσκηση μου φαίνεται και γράφει για 15 εκατοστά εξωτερική μόνωση. Μηχανικός δεν είμαι για να κρίνω, παραμένει όμως το θέμα πως θα αγοράσεις ή θα χτίσεις χωρίς να "πληρώσεις" με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την επιπλέον μόνωση. Αλλά κι έτσι σε ένα μπαλκόνι ας πούμε, θα βάλει κανείς 15 εκατοστά μόνωση συν τα άλλα υλικά της θερμοπρόσοψης; και τι θα μείνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Doubt said:

Πιο πολύ σαν άσκηση μου φαίνεται και γράφει για 15 εκατοστά εξωτερική μόνωση. Μηχανικός δεν είμαι για να κρίνω, παραμένει όμως το θέμα πως θα αγοράσεις ή θα χτίσεις χωρίς να "πληρώσεις" με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την επιπλέον μόνωση. Αλλά κι έτσι σε ένα μπαλκόνι ας πούμε, θα βάλει κανείς 15 εκατοστά μόνωση συν τα άλλα υλικά της θερμοπρόσοψης; και τι θα μείνει;

Βάζεις και λιγότερα αν δεν θες να το πας "full" και πάλι θα γλυτώνεις πολλά λεφτά από θέρμανση και ψύξη σε σχέση με πριν.

Αν χτίζεις καινούριο το φτιάχνεις σωστά εφόσον θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Το αν πληρώνεις όμως περισσότερα τέλη και φόρους επειδή βγαίνει πιο έξω ο τοίχος θα ισχύει και γι' αυτούς που βάζουν ακόμα και 5-7cm θερμοπρόσοψη σωστά? Την οποία βάζουν αυτοί που κάνουν εξοικονομώ. Έχουμε ακούσει γι' αύξηση από αυτούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Βάζεις και λιγότερα αν δεν θες να το πας "full" και πάλι θα γλυτώνεις πολλά λεφτά από θέρμανση και ψύξη σε σχέση με πριν.

Αν χτίζεις καινούριο το φτιάχνεις σωστά εφόσον θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Το αν πληρώνεις όμως περισσότερα τέλη και φόρους επειδή βγαίνει πιο έξω ο τοίχος θα ισχύει και γι' αυτούς που βάζουν ακόμα και 5-7cm θερμοπρόσοψη σωστά? Την οποία βάζουν αυτοί που κάνουν εξοικονομώ. Έχουμε ακούσει γι' αύξηση από αυτούς?

Να ξεχωρίσουμε τι θέλουμε, μονωμένο (καλά) ή παθητικό.

Αν αγοράσεις ή χτίσεις, οι εξωτερικοί τοίχοι μετράνε στο εμβαδό κανονικότατα.

Τώρα αν κάποιος έχει τη διάθεση σε καινούργιο διαμέρισμα να κάνει δική του θερμοπρόσοψη κι αν τον αφήσουν, αυτό είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Doubt said:

Να ξεχωρίσουμε τι θέλουμε, μονωμένο (καλά) ή παθητικό.

Αν αγοράσεις ή χτίσεις, οι εξωτερικοί τοίχοι μετράνε στο εμβαδό κανονικότατα.

Τώρα αν κάποιος έχει τη διάθεση σε καινούργιο διαμέρισμα να κάνει δική του θερμοπρόσοψη κι αν τον αφήσουν, αυτό είναι άλλο θέμα.

Ναι αν θέλουμε τότε κάνουμε την καρδιά μας πέτρα και θα χάσουμε χώρο από το μπαλκόνι. Κι η πίτα ολόκληρη κι ο σκύλος χορτάτος δεν γίνεται. Μπορεί μελλοντικά να έχουμε άλλες υλοποιήσεις με διαφορετικό υλικό που δεν χρειάζεται να είναι τόσο παχύ.

Αν δεν θέλουμε υπάρχει κι η ενδιάμεση λύση. 

Ρώτησα όμως, επιβαρύνεται ακόμα κι η ενδιάμεση λύση από extra τέλη και φόρους όπως έγραψες αρχικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Ρώτησα όμως, επιβαρύνεται ακόμα κι η ενδιάμεση λύση από extra τέλη και φόρους όπως έγραψες αρχικά? 

Δεν ξέρω πως πέρασε, εμένα η αντίρρηση μου είναι αυτή που έγραψα. Για την απλή θερμοπρόσοψη δε γνωρίζω κάτι, ίσως το σκεπτικό είναι πως το κέρδος για το περιβάλλον υπερτερεί του κόστους (περισσότερος δομημένος όγκος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...