Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση αυτοκινήτου super mini,οικονομικού.


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναζητω οπως γραφω και στον τιτλο του θεματος αυτοκινητο πολυ μικρο( oχι smart) και πολυ οικονομικο κατα προτιμηση με καυσιμο φυσικο αεριο ή υγραεριο ή εστω υβριδικο αντε το πολυ πετρελαιοκινητο αν δεν υπαρχει αλλη εναλλακτικη επιλογη.Δηλαδη δεν θελω να ειναι πολυ μικρο μονο αλλα και οσο γινεται πιο οικονομικο για συνεχεις διαδρομες μεσα στην πολη με οικονομικη καταναλωση και ευκολια ελιγμων σε στενα και για ευρεση πιο ευκολου παρκινγκ.Επισης θελω οπωσδηποτε να ειναι με αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων αλλα επειδη στην αγορα παιζουν πολλα αυτοματα τωρα πια θα ηθελα να ειναι πολυ αξιοπιστο το αυτοματο κιβωτιο διοτι διαβαζω κατα καιρους διαφορα προβληματα που αντιμετωπιζουν μερικοι με το αυτοματο κιβωτιο. Ειχα παει σε αντιπροσωπεια και ειχα δει το fiat panda με το φυσικο αεριο.Με 3 ευρω τα 100 χλμ θεωρειται απο τα πιο οικονομικα.Βεβαια σαν ποιοτητα κατασκευης και αξιοπιστια δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα.Και σκεφτομαι μηπως και το αυτοματο κιβωτιο τους ισως να μην ειναι μακροπροθεσμα αξιοπιστο.

Για ηλεκτρικο αυτοκινητο δεν ενδιαφερομαι καν για πολλους λογους. Παρακατω αναφερεται μια λιστα με σουπερ μινι αυτοκινητα.Ομως εγω δεν τα θεωρω αυτα σουπερ μινι αυτοκινητα λογω των διαστασεων τους.Σουπερ μινι θεωρω πχ το fiat 500 που ομως δεν βγαινει με φυσικο αεριο οπως ηθελα.Παραθετω και τη λιστα με τα σουπερ μινι που ΔΕΝ ειναι ομως σουπερ μινι για μενα λογω καπως μεγαλου μεγεθους τους.Δεν ψαχνω δηλαδη κατι τετοιο.

Ακολουθεί το ΤΟΠ 10 στα supermini

 1.
 ΤΟΥΟΤΑ YARIS – 2.656 ταξινομήσεις


 2. PEUGEOT 208 – 1.246 ταξινομήσεις

 3. OPEL CORSA – 1.157 ταξινομήσεις

 4. CITROEN C3 - 980 ταξινομήσεις
 
 5. VOLKSWAGEN POLO  – 915 ταξινομήσεις

 6. RENAULT CLIO - 724 ταξινομήσεις

 7.  HYUNDAI i20 - 675 ταξινομήσεις

 8. SUZUKI SWIFT - 529 ταξινομήσεις

 9. FORD FIESTA - 406 ταξινομήσεις

 10. NISSAN MICRA - 332 ταξινομήσεις

Επειδη η αγορα εχει καποιες προτασεις περα απο την αναζητηση του καταλληλου αυτοκινητου με τα κριτηρια που το θελω με προβληματιζει εντονα η επιλογη του αυτοματου κιβωτιου.Επειδη σκεφτομαι να το κρατησω το αυτοκινητο καποια χρονια δεν θα ηθελα να μου βγαλει ζημιες το αυτοματο γιατι η επισκευη του θεωρειται απο τις πιο κοστοβορες.

Σας ευχαριστω.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υβριδικά ή μαμίσια με αέριο στην παρακάτω κατηγορία (π.χ. Aygo) νομίζω δε παίζουν πολλά οπότε αναγκαστικά πας σε βενζίνη και σε κάτι πολύ ψόφιο που σίγουρα θα σου καίει παραπάνω απο όσο θα ήθελες. Η μοναδική περίπτωση είναι το ecoUp με CNG που όμως είναι στα 15,000 και έχει το εντυπωσιακό 0-100 17.6".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Αναζητω οπως γραφω και στον τιτλο του θεματος αυτοκινητο πολυ μικρο( oχι smart) και πολυ οικονομικο κατα προτιμηση με καυσιμο φυσικο αεριο ή υγραεριο ή εστω υβριδικο αντε το πολυ πετρελαιοκινητο αν δεν υπαρχει αλλη εναλλακτικη επιλογη.Δηλαδη δεν θελω να ειναι πολυ μικρο μονο αλλα και οσο γινεται πιο οικονομικο για συνεχεις διαδρομες μεσα στην πολη με οικονομικη καταναλωση και ευκολια ελιγμων σε στενα και για ευρεση πιο ευκολου παρκινγκ.Επισης θελω οπωσδηποτε να ειναι με αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων αλλα επειδη στην αγορα παιζουν πολλα αυτοματα τωρα πια θα ηθελα να ειναι πολυ αξιοπιστο το αυτοματο κιβωτιο διοτι διαβαζω κατα καιρους διαφορα προβληματα που αντιμετωπιζουν μερικοι με το αυτοματο κιβωτιο. Ειχα παει σε αντιπροσωπεια και ειχα δει το fiat panda με το φυσικο αεριο.Με 3 ευρω τα 100 χλμ θεωρειται απο τα πιο οικονομικα.Βεβαια σαν ποιοτητα κατασκευης και αξιοπιστια δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα.Και σκεφτομαι μηπως και το αυτοματο κιβωτιο τους ισως να μην ειναι μακροπροθεσμα αξιοπιστο.

Για ηλεκτρικο αυτοκινητο δεν ενδιαφερομαι καν για πολλους λογους. Παρακατω αναφερεται μια λιστα με σουπερ μινι αυτοκινητα.Ομως εγω δεν τα θεωρω αυτα σουπερ μινι αυτοκινητα λογω των διαστασεων τους.Σουπερ μινι θεωρω πχ το fiat 500 που ομως δεν βγαινει με φυσικο αεριο οπως ηθελα.Παραθετω και τη λιστα με τα σουπερ μινι που ΔΕΝ ειναι ομως σουπερ μινι για μενα λογω καπως μεγαλου μεγεθους τους.Δεν ψαχνω δηλαδη κατι τετοιο.

Ακολουθεί το ΤΟΠ 10 στα supermini

 1.
 ΤΟΥΟΤΑ YARIS – 2.656 ταξινομήσεις


 2. PEUGEOT 208 – 1.246 ταξινομήσεις

 3. OPEL CORSA – 1.157 ταξινομήσεις

 4. CITROEN C3 - 980 ταξινομήσεις
 
 5. VOLKSWAGEN POLO  – 915 ταξινομήσεις

 6. RENAULT CLIO - 724 ταξινομήσεις

 7.  HYUNDAI i20 - 675 ταξινομήσεις

 8. SUZUKI SWIFT - 529 ταξινομήσεις

 9. FORD FIESTA - 406 ταξινομήσεις

 10. NISSAN MICRA - 332 ταξινομήσεις

Επειδη η αγορα εχει καποιες προτασεις περα απο την αναζητηση του καταλληλου αυτοκινητου με τα κριτηρια που το θελω με προβληματιζει εντονα η επιλογη του αυτοματου κιβωτιου.Επειδη σκεφτομαι να το κρατησω το αυτοκινητο καποια χρονια δεν θα ηθελα να μου βγαλει ζημιες το αυτοματο γιατι η επισκευη του θεωρειται απο τις πιο κοστοβορες.

Σας ευχαριστω.

Δηλαδη θες πιο μικρο αυτοκινητο απο σουπερ μινι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super mini είναι το B segment, εσύ θέλεις mini που είναι το A segment. 

Δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα το Kia Picanto σε υγραέριο που θα ήταν μια επιλογή, αλλιώς δες το Suzuki Ignis που είναι mild hybrid, πολύ οικονομικό σε κατανάλωση καυσίμου και πιο γρήγορο από τα ψοφίμια του Α segment.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα όσα ζητάς ts ΜΑΖΙ δεν υπάρχουν. Ξεκινα κάπου να βάζεις νερό στο κρασί σου. Το panda cng είναι μια πολύ οικονομική λύση. Οι εναλλακτικές σου μετά είναι κατηγορία up cng ή κάποιο βενζινοκίνητο..

Όλα όσα ζητάς ts ΜΑΖΙ δεν υπάρχουν. Ξεκινα κάπου να βάζεις νερό στο κρασί σου. Το panda cng είναι μια πολύ οικονομική λύση. Οι εναλλακτικές σου μετά είναι κατηγορία up cng ή κάποιο βενζινοκίνητο..

 

μετα πας σε Clio lng που παίζει προσφορά αυτο το διάστημα γύρω στα 13800 αλλά είναι άλλη κατηγορία 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sonikk είπε

αλλα επειδη στην αγορα παιζουν πολλα αυτοματα τωρα πια θα ηθελα να ειναι πολυ αξιοπιστο το αυτοματο κιβωτιο διοτι διαβαζω κατα καιρους διαφορα προβληματα που αντιμετωπιζουν μερικοι με το αυτοματο κιβωτιο

 

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

 Ξεκινα κάπου να βάζεις νερό στο κρασί σου.

Σωστός. Το κιβώτιο ας πούμε δεν χρειάζεται να είναι αυτόματο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις μικρό αυτόματο απέφυγε τις 3 τριπλέτες, τα Citigo, Up, Mii και τα Aygo,C1,108. Τραγικός συνδυασμός χαμηλής ιπποδύναμης με αργοκίνητο, νωχελικό κιβώτιο που δεν είναι πραγματικά αυτόματο αλλά μια φτηνοκατασκευή που βάζουν στα ανωτέρω αμάξια για να μετατρέπει την ροπή. Τα 60 άλογα του Mii φαίνονται σαν 30 με αυτό το κιβώτιο στο φουλ αυτόματο (χωρίς να πάρεις τις αλλαγές στα χέρια σου με το + -).

 

Από mini σε αυτόματο καλύτερα είναι τα i10,  Picanto. Δες mild hybrid. Σε αξιοπιστία δε νομίζω να βρεις καλύτερα και το αυτόματο κιβώτιο τους είναι τίμιο καμία σχέση με τα άλλα που ανέφερα.

Το Panda εξαιρετικό σε value for money και αρκετά αξιόπιστο σε manual. Σε αυτόματο δεν ξέρω τι λέει.

Δες και κανένα Suzuki Ignis, Swift. Το swift είναι από τα μικρότερα supermini. Αρκετά αξιόπιστο αλλά δεν έχω ποτέ οδηγήσει αυτόματο Suzuki πέρα απ' Vitara οπότε δεν ξέρω αν θα είναι της προκοπής ή σαν τα φτηνιαρικα ελεεινά που βάζουν στις 2 τριπλέτες.

Σε supermini εξαιρετικό αλλά και υπερβολικά ακριβό το Audi A1. Τα supermini αφού δεν σε ενδιαφέρουν γιατί τα παραθέτεις; Το Yaris πολύ καλό και δικαιολογημένα best seller αν και υπερτιμημένο. Απορώ με τις διαφορές σε πωλήσεις μεταξύ Clio και Micra, που είναι κλωνοι. Απορώ και με το πόσο καλά τα πάει το Corsa κι όχι το Ibiza.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NickTG είπε

Σου έβγαλε προβλήματα την ώρα που το κοιτούσες? 

Επειδη οδηγω πολλα χρονια και τυγχανει να εχω οδηγησει αρκετα και διαφορετικα αυτοκινητα ειτε εταιρικα ειτε απο γονιων και δικο μου εχω μια  αρκετα καλη αισθηση στο αν ειναι καλοφτιαγμενο ενα αυτοκινητο ακομη και αν δεν το οδηγησω.Πχ στο panda που ειρωνικα λες αν εβγαλε προβληματα απο ενα κοιταγμα μονο θα σου πω το εξης.Μπηκα σε καινουριο βιτρινας μεσα.Αρχισα να αλλαζω τις ταχυτητες και κουμπωναν στο περιπου και ηταν σαν ξεχαρβαλωμενες.Μια πολυ προχειρη αισθηση οσον αφορα το μηχανικο κιβωτιο ταχυτητων και με μεγαλες αποκλισεις του λεβιε(επλεε κανονικα),ασε που κουμπωναν με δυσκολια,μου εσπασε τα νευρα στο τελος .Σκεφτηκα αν ειναι ετσι τωρα που ειναι καινουριο που να κανεις και 100-200 χιλιαδες χλμ δηλαδη.Απογοητευτηκα για να ειμαι ειλικρινης γιατι με ειχε ενθουσιασει το cng.Μεγαλη οικονομια και μεγαλη αυτονομια γιατι αν μεινεις απο cng εχεις και την επιλογη βενζινης πατωντας ενα κουμπι.

Επειτα δοκιμασα και το vw up.Το cng παλι.Αλφαδι το κιβωτιο ταχυτητων,μεγαλη ακριβεια και οι ταχυτητες κουμπωναν τελεια.Αλλη ποιοτητα κατασκευης γενικα πολυ υψηλοτερη του fiat σε ολα του.Δυστυχως απορριπτεται σαν επιλογη γιατι ειναι cng που ηθελα αλλα δεν βγαινει με διπλο καυσιμο cng και βενζινη αλλα μονο cng και η επιλογη οταν εισαι σε περιοχη που δεν υπαρχει τροφοδοσια φυσικου αεριου αδυνατη.

Στρεφομαι πλεον σε επιλογες που ειπαν οι φιλοι παραπανω για suzuki,kia,i10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 12:12 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Η μοναδική περίπτωση είναι το ecoUp με CNG που όμως είναι στα 15,000 και έχει το εντυπωσιακό 0-100 17.6".

Καλύτερα να γράφανε 0-100: Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2021 στις 12:09 ΠΜ, sonikk είπε

Αναζητω οπως γραφω και στον τιτλο του θεματος αυτοκινητο πολυ μικρο( oχι smart) και πολυ οικονομικο κατα προτιμηση με καυσιμο φυσικο αεριο ή υγραεριο ή εστω υβριδικο αντε το πολυ πετρελαιοκινητο αν δεν υπαρχει αλλη εναλλακτικη επιλογη.Δηλαδη δεν θελω να ειναι πολυ μικρο μονο αλλα και οσο γινεται πιο οικονομικο για συνεχεις διαδρομες μεσα στην πολη με οικονομικη καταναλωση και ευκολια ελιγμων σε στενα και για ευρεση πιο ευκολου παρκινγκ.Επισης θελω οπωσδηποτε να ειναι με αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων αλλα επειδη στην αγορα παιζουν πολλα αυτοματα τωρα πια θα ηθελα να ειναι πολυ αξιοπιστο το αυτοματο κιβωτιο διοτι διαβαζω κατα καιρους διαφορα προβληματα που αντιμετωπιζουν μερικοι με το αυτοματο κιβωτιο. Ειχα παει σε αντιπροσωπεια και ειχα δει το fiat panda με το φυσικο αεριο.Με 3 ευρω τα 100 χλμ θεωρειται απο τα πιο οικονομικα.Βεβαια σαν ποιοτητα κατασκευης και αξιοπιστια δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα.Και σκεφτομαι μηπως και το αυτοματο κιβωτιο τους ισως να μην ειναι μακροπροθεσμα αξιοπιστο.

Για ηλεκτρικο αυτοκινητο δεν ενδιαφερομαι καν για πολλους λογους. Παρακατω αναφερεται μια λιστα με σουπερ μινι αυτοκινητα.Ομως εγω δεν τα θεωρω αυτα σουπερ μινι αυτοκινητα λογω των διαστασεων τους.Σουπερ μινι θεωρω πχ το fiat 500 που ομως δεν βγαινει με φυσικο αεριο οπως ηθελα.Παραθετω και τη λιστα με τα σουπερ μινι που ΔΕΝ ειναι ομως σουπερ μινι για μενα λογω καπως μεγαλου μεγεθους τους.Δεν ψαχνω δηλαδη κατι τετοιο.

Ακολουθεί το ΤΟΠ 10 στα supermini

 1.
 ΤΟΥΟΤΑ YARIS – 2.656 ταξινομήσεις


 2. PEUGEOT 208 – 1.246 ταξινομήσεις

 3. OPEL CORSA – 1.157 ταξινομήσεις

 4. CITROEN C3 - 980 ταξινομήσεις
 
 5. VOLKSWAGEN POLO  – 915 ταξινομήσεις

 6. RENAULT CLIO - 724 ταξινομήσεις

 7.  HYUNDAI i20 - 675 ταξινομήσεις

 8. SUZUKI SWIFT - 529 ταξινομήσεις

 9. FORD FIESTA - 406 ταξινομήσεις

 10. NISSAN MICRA - 332 ταξινομήσεις

Επειδη η αγορα εχει καποιες προτασεις περα απο την αναζητηση του καταλληλου αυτοκινητου με τα κριτηρια που το θελω με προβληματιζει εντονα η επιλογη του αυτοματου κιβωτιου.Επειδη σκεφτομαι να το κρατησω το αυτοκινητο καποια χρονια δεν θα ηθελα να μου βγαλει ζημιες το αυτοματο γιατι η επισκευη του θεωρειται απο τις πιο κοστοβορες.

Σας ευχαριστω.

Εγώ θα προτεινα μηχανικό κιβώτιο και το Panda είναι πολύ αξιόπιστο αυτοκίνητο και στα μεταχειρισμένα κρατάνε τιμή.Το κοιτούσε ο πατέρας μου στην έκδοση με φυσικό αέριο αλλά δεν μας καλύπτει σε χώρους.Επίσης έχει μεγάλο ντεπόζιτο βενζίνης και δεν εχεις θέμα ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους πρατήρια φυσικού αερίου.

Hyundai επίσης οδηγάω το i20 diesel, πολύ καλό αυτοκίνητο.Πραγματικά αθόρυβο,έχουν κάνει άλματα μαζί με την Kia και αρκετά αξιόπιστα.Από χώρους είναι μια χαρά.

Κατά τη γνώμη μου προτίμησε βενζίνη+φυσικό αέριο για την πόλη.Αν κινείσαι ειδικά στο κέντρο της Αθήνας και Θεσσαλονίκης και το αμάξι βγαίνει εκτός πόλης σπάνια όχι πετρέλαιο.Θα το ζορίζεις και θα γεμίζει το DPF. Αν κανείς πολλά χιλιόμετρα σε εθνική,ταξίδια,επαρχία το πετρέλαιο είναι καλή επιλογή.Εγώ προσωπικά σε νησί είναι μονόδρομος,διότι η βενζίνη με τις σημερινές τιμές είναι ασύμφορη καθώς και υγραέριο/φυσικό αέριο δεν έχουν στην πλειοψηφία των πρατηρίων.

Ενδεικτικά στο Αιγαίο,εκτός από την Κρήτη,πολλά νησιά δεν έχουν υγραέριο και αν έχουν είναι ένα πρατηριο για όλο το νησί είτε 2-3 σε νησιά.

 

Επεξ/σία από NikolasKon14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/5/2021 στις 1:37 ΜΜ, paylidis είπε

Όλα όσα ζητάς ts ΜΑΖΙ δεν υπάρχουν. Ξεκινα κάπου να βάζεις νερό στο κρασί σου. Το panda cng είναι μια πολύ οικονομική λύση. Οι εναλλακτικές σου μετά είναι κατηγορία up cng ή κάποιο βενζινοκίνητο..

μετα πας σε Clio lng που παίζει προσφορά αυτο το διάστημα γύρω στα 13800 αλλά είναι άλλη κατηγορία 

Επειδή ψάχνω ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με τον συντάξαντα... Τι προτείνετε σε κάποιον που προτίθεται να κάνει υποχώρηση στο καύσιμο; Εν τω μεταξύ επειδή πρόκειται για το 1ο μου αυτοκίνητο, θα το πάρω μεταχειρισμένο. Τιμή έως 5.000€. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, buruburu είπε

Επειδή ψάχνω ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με τον συντάξαντα... Τι προτείνετε σε κάποιον που προτίθεται να κάνει υποχώρηση στο καύσιμο; Εν τω μεταξύ επειδή πρόκειται για το 1ο μου αυτοκίνητο, θα το πάρω μεταχειρισμένο. Τιμή έως 5.000€. Ευχαριστώ.

Δεν εχεις πολλες επιλογές στα 5000... Βαλε πχ μοντελο 2014 και μετα στην αναζητηση βαλε κ τα κριτηρια σου (πχ 5θυρο κλπ) και δες τι σου βγαζει... εαν βρεις panda με φα και εχεις στην περιοχη σου θα το λιωσεις στα χλμ πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...