Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση δεξαμενής υγραεριο


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, meletis_m είπε

Πρίν κανένα 6 μηνο έκανα τη ίδια διαδικασία σε Mazda 6 . 81€ είναι το ΚΤΕΟ και θεωρείται ως αρχική εγκατάσταση.

Αυτό λέμε, υπάρχουν ΚΤΕΟ με καλύτερες  τιμές.

40€ στη Μαγούλα Αττικής σίγουρα, γιατί ανέβηκε απόδειξη και ίσως 25€ σε άλλο ΚΤΕΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε autovision και εβγαλα κατρτα καυσαεριων 

Ρωτησα και μου ειπαν 81 ευρω για ΚΤΕΟ δεξαμενης ΑΛΛΑ μεχρι του χρονου που θελει αλλαγμα η δικια μου μπορει να αλλαξει και να μην χρειαζεται ΚΤΕΟ για δεξαμενη  αν δεν αλλαχτει εγκεφαλος , πνευμονας κλπ .

Τα 50 ευρω για το τακτικο ΚΤΕΟ παραμενουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Kαλησπέρα.Μολιςεδω και 2 μερες εγκατεστησα υγραεριο stag σε opel corsa.Εχω 2 ερωτησεις για εσας που εχετε καιρο υγραεριο.Μου παν απο το συνεργειο,οτι πρεπει να φουλαρω την δεξαμενη  υγαεριου 4-5 φορές και να  την αφησω να αδειασει εντελως,και να περασει αυτοματα σε βενζίνη.Ετσι θα ανεβει η χωρητικοτητα της.Αρα η μια ερωτηση ειναι,για αυτον τον λογο το 4ταρτο επιπεδο της βενζινης δεν μου ειχε αναψει οταν το φουλαρα για πρωτη φορά?Και το αλλο ειναι οτι προσεξα οταν πηρα το αυτοκινητο ειχε χαθει η ημερομηνια και η ωρα.Προφανως γιατι συνδεσαν στην μπαταρια τον εγκέφαλο.Αν πχ,σε μια εβδομαδα μεινω απο μπαταρία,και αλλάξω μπαταρία,θα ξερυθμιστουν ολα,στο εγκεφαλο του υγραεριου,η θα παραμεινουν οι ρυθμισεις.?ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, therion1985 είπε

Kαλησπέρα.Μολιςεδω και 2 μερες εγκατεστησα υγραεριο stag σε opel corsa.Εχω 2 ερωτησεις για εσας που εχετε καιρο υγραεριο.Μου παν απο το συνεργειο,οτι πρεπει να φουλαρω την δεξαμενη  υγαεριου 4-5 φορές και να  την αφησω να αδειασει εντελως,και να περασει αυτοματα σε βενζίνη.Ετσι θα ανεβει η χωρητικοτητα της.Αρα η μια ερωτηση ειναι,για αυτον τον λογο το 4ταρτο επιπεδο της βενζινης δεν μου ειχε αναψει οταν το φουλαρα για πρωτη φορά?Και το αλλο ειναι οτι προσεξα οταν πηρα το αυτοκινητο ειχε χαθει η ημερομηνια και η ωρα.Προφανως γιατι συνδεσαν στην μπαταρια τον εγκέφαλο.Αν πχ,σε μια εβδομαδα μεινω απο μπαταρία,και αλλάξω μπαταρία,θα ξερυθμιστουν ολα,στο εγκεφαλο του υγραεριου,η θα παραμεινουν οι ρυθμισεις.?ευχαριστω προκαταβολικα

,Προφανώς έχει αφαιρεθεί η μπαταρία για αυτό έχασε τις ρυθμίσεις . Όχι δεν θα χαθούν οι ρυθμίσεις του εγκεφάλου υγραερίου.

Επιπλέον να έχεις βενζίνη ≥¼ και παραπάνω για να ψύχεται και η αντλία. Να ανανεώνεις μια φορά το μήνα τη βενζινη Τα corsa είναι ευαίσθητα λίγο στο θέμα της αντλίας καυσίμου. ( Έχω corsa c).

Τέλος εκτός υγραερίου δες τη βαλβίδα πίεσης λαδιού σε αυτό το μοτέρ συχνό θέμα . Εάν δεις λεκέδες λαδιού , καλό είναι να τη αλλάξεις 12€ έχει η γνήσια . Εάν δε το προλάβεις προχωράει το λάδι σε πλεξούδα και εγκέφαλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

,Προφανώς έχει αφαιρεθεί η μπαταρία για αυτό έχασε τις ρυθμίσεις . Όχι δεν θα χαθούν οι ρυθμίσεις του εγκεφάλου υγραερίου.

Επιπλέον να έχεις βενζίνη ≥¼ και παραπάνω για να ψύχεται και η αντλία. Να ανανεώνεις μια φορά το μήνα τη βενζινη Τα corsa είναι ευαίσθητα λίγο στο θέμα της αντλίας καυσίμου. ( Έχω corsa c).

Τέλος εκτός υγραερίου δες τη βαλβίδα πίεσης λαδιού σε αυτό το μοτέρ συχνό θέμα . Εάν δεις λεκέδες λαδιού , καλό είναι να τη αλλάξεις 12€ έχει η γνήσια . Εάν δε το προλάβεις προχωράει το λάδι σε πλεξούδα και εγκέφαλο 

Εχω corsa d.Δεν ξερω να το κοιταω,αλλα σε 2 μηνες εχω να κάνω το γενικο σερβις,οποτε λογικά θα το δουν.Και κατι αλλο που  θυμηθηκα.Η σταθμη της βενζινης ειναι πραγματικη ετσι?Διαβασα σε καποια αυτοκινητα,οτι ο δεικτης της βενζινης πεφτει,γιατι το αυτοκινητο υπολογιζει τα χιλιομετρα που δυανυθηκαν,και δεν ξεχωριζει ποια δυανηθηκαν με βενζινη και πια με υγραεριο,Ισχυει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, therion1985 είπε

Εχω corsa d.Δεν ξερω να το κοιταω,αλλα σε 2 μηνες εχω να κάνω το γενικο σερβις,οποτε λογικά θα το δουν.Και κατι αλλο που  θυμηθηκα.Η σταθμη της βενζινης ειναι πραγματικη ετσι?Διαβασα σε καποια αυτοκινητα,οτι ο δεικτης της βενζινης πεφτει,γιατι το αυτοκινητο υπολογιζει τα χιλιομετρα που δυανυθηκαν,και δεν ξεχωριζει ποια δυανηθηκαν με βενζινη και πια με υγραεριο,Ισχυει αυτο?

Νομίζω και το corsa d έχει αναλογικό δείκτη καυσίμου . Ισχύει περισσότερο σε όσα έχουν ψηφιακή ένδειξη καυσίμου . 

Όσο για τη βαλβίδα πίεσης λαδιού είναι το κυκλωμένο στη φωτογραφία .

IMG_20220312_205303.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Νομίζω και το corsa d έχει αναλογικό δείκτη καυσίμου . Ισχύει περισσότερο σε όσα έχουν ψηφιακή ένδειξη καυσίμου . 

Όσο για τη βαλβίδα πίεσης λαδιού είναι το κυκλωμένο στη φωτογραφία .

IMG_20220312_205303.jpg

α οκ.σε ευχαριστω πολυ.Θα το τσεκάρω.Ευχαριστώ για τις απαντησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ΚΤΕΟ που ρωτησα προχθες μου ειπαν οτι το ΚΤΕΟ για αντικατασταση δεξαμενης ειναι 40 ευρω

Πιο παλια  αν θυμαμαι καλα ηταν 70 ευρω

Η πολυβαλβιδα πρεπει να αλλαχτει για ουσιαστικους λογους ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε ΚΤΕΟ που ρωτησα προχθες μου ειπαν οτι το ΚΤΕΟ για αντικατασταση δεξαμενης ειναι 40 ευρω

Πιο παλια  αν θυμαμαι καλα ηταν 70 ευρω

Η πολυβαλβιδα πρεπει να αλλαχτει για ουσιαστικους λογους ?

Αυτή κάνει όλη τη δουλειά για τη ασφάλεια .

Προσωπικά στα τόσα χρήματα που έχω εξοικονομήσει στη 10 ετια θα τη άλλαζα .

Εγώ τη άλλαξα προσωπικά . 50-60€ έχει συνήθως 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Αυτή κάνει όλη τη δουλειά για τη ασφάλεια .

Προσωπικά στα τόσα χρήματα που έχω εξοικονομήσει στη 10 ετια θα τη άλλαζα .

Εγώ τη άλλαξα προσωπικά . 50-60€ έχει συνήθως 

Ηρθε η ωρα της στο δικο μου το πολυ μεχρι τον Αυγουστο που ληγει και εστι κι αλοιως θα περασει και το κανονικο ΚΤΕΟ 

Καπου στα 350 ευρω μαζι με πόλυβαλβιδα 

Σε αλλο αμαξι  που το περασα προχθες ΚΤΕΟ δεν εδωσαν 2 χρονια αλλα μεχρι 6/2023 που κλεινει 10 χρονια η δεξαμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ηρθε η ωρα της στο δικο μου το πολυ μεχρι τον Αυγουστο που ληγει και εστι κι αλοιως θα περασει και το κανονικο ΚΤΕΟ 

Καπου στα 350 ευρω μαζι με πόλυβαλβιδα 

Σε αλλο αμαξι  που το περασα προχθες ΚΤΕΟ δεν εδωσαν 2 χρονια αλλα μεχρι 6/2023 που κλεινει 10 χρονια η δεξαμενη

Για μένα να αλλάξεις και τη πολυβαλβιδα πάντως .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε ΚΤΕΟ που ρωτησα προχθες μου ειπαν οτι το ΚΤΕΟ για αντικατασταση δεξαμενης ειναι 40 ευρω

Πιο παλια  αν θυμαμαι καλα ηταν 70 ευρω

Η πολυβαλβιδα πρεπει να αλλαχτει για ουσιαστικους λογους ?

Εγώ πλήρωσα 20€ για το ΚΤΕΟ της δεξαμενής

Πολύ βαλβίδα σε 2 αμάξια που άλλαξα δεξαμενή, δεν άλλαξα.

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Αυτή κάνει όλη τη δουλειά για τη ασφάλεια .

Προσωπικά στα τόσα χρήματα που έχω εξοικονομήσει στη 10 ετια θα τη άλλαζα .

Εγώ τη άλλαξα προσωπικά . 50-60€ έχει συνήθως 

Εμένα για landrirenzo μου είχαν πει 80+ μπορεί και 100

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Ηρθε η ωρα της στο δικο μου το πολυ μεχρι τον Αυγουστο που ληγει και εστι κι αλοιως θα περασει και το κανονικο ΚΤΕΟ 

Καπου στα 350 ευρω μαζι με πόλυβαλβιδα 

Σε αλλο αμαξι  που το περασα προχθες ΚΤΕΟ δεν εδωσαν 2 χρονια αλλα μεχρι 6/2023 που κλεινει 10 χρονια η δεξαμενη

Εγώ 180-200€ δίνω για δεξαμενή. + Το ΚΤΕΟ 20€

Για το άλλο αμάξι που λες, καλά έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Εγώ πλήρωσα 20€ για το ΚΤΕΟ της δεξαμενής

Πολύ βαλβίδα σε 2 αμάξια που άλλαξα δεξαμενή, δεν άλλαξα.

Εμένα για landrirenzo μου είχαν πει 80+ μπορεί και 100

Εγώ 180-200€ δίνω για δεξαμενή. + Το ΚΤΕΟ 20€

Για το άλλο αμάξι που λες, καλά έκαναν.

Που δίνεις 20 σε ποια πόλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...