Προς το περιεχόμενο

Η Smart Home «συμμαχία» των Apple, Amazon και Google ονομάζεται πλέον «Matter»


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πρώτα έξυπνα προϊόντα αναμένονται να κυκλοφορήσουν φέτος.

Το 2019, η Apple, η Amazon και η Google συνεργάστηκαν με τις εταιρείες του Zigbee Alliance για να ανακοινώσουν μία άλλη συμμαχία ονόματι CHIP. Η CHIP Alliance θα είχε στόχο την προώθηση έξυπνων οικιακών προϊόντων τα οποία θα λειτουργούσαν σε πολλές πλατφόρμες. Καθώς οι πρώτες συσκευές που έχουν πιστοποιηθεί από αυτήν τη συμμαχία αναμένεται να κυκλοφορήσουν εντός του 2021, οι εταιρείες πίσω από το CHIP Alliance ανακοίνωσαν σήμερα πως το project αυτό θα ονομάζεται πλέον Matter.

Για να αποκτήσει κάποιο προϊόν την πιστοποίηση Matter, θα πρέπει να υιοθετεί ένα νέο πρότυπο (άνευ δικαιωμάτων – royalty free) που το καθιστά συμβατό με τα Alexa Smart Home (Amazon), HomeKit (Apple) και Weave (Google). Η συμμαχία αναμένεται να φέρει συσκευές όπως έξυπνες λάμπες, κουδούνια εξώπορτας με βίντεο, κλειδαριές, έξυπνα ηχεία κι άλλα.

Ο Διευθύνων Σύμβουλος της Matter, Tobin Richardson, δήλωσε πως κάθε πιστοποιημένη συσκευή θα έχει ένα μοναδικό λογότυπο που θα υποδεικνύει ότι λειτουργεί με τα οικοσυστήματα των Apple, Amazon και Google. Μάλιστα αναφέρει πως αναμένει αυτό το λογότυπο να γίνει τόσο δημοφιλές όσο αυτό του Wi-Fi και θα βρίσκεται σε πολλά smart προϊόντα.

amazon-apple-google-matter-2.jpg.f44e4608cb209fdbaa6ab7c705b49011.jpg

Το λογότυπο Matter έχει τρία βέλη που δείχνουν προς τα κάτω τα οποία αντιπροσωπεύουν τη συνεργασία των τριών εταιρειών πίσω από τη συμμαχία. Οι πελάτες θα δουν αυτό το λογότυπο στα κουτιά των συμβατών προϊόντων αλλά και πάνω στις ίδιες τις συσκευές.

Ο Tobin Richardson δήλωσε:

Καθώς αυτές οι διαφορετικές συσκευές γίνονται ολοένα και πιο περίπλοκα δίκτυα, είναι ακόμη πιο σημαντικό όλες αυτές να μιλούν την ίδια γλώσσα. Αυτό το σήμα θα είναι ένα βοηθητικό χέρι για να βεβαιωθείτε ότι μπορείτε να προσθέσετε ό, τι λάμπες, ό, τι κλειδαριές πόρτας και ό, τι άλλο θέλετε.

Σύμφωνα με την Michelle Mindala-Freeman, επικεφαλής Marketing της Matter Alliance, τα συμβατά αξεσουάρ θα έχουν κωδικούς ρύθμισης για να επιτρέπουν στους χρήστες να τα συνδέσουν εύκολα σε οποιαδήποτε πλατφόρμα. Η βασική ιδέα της συμμαχίας είναι να σπάσει το εμπόδιο μεταξύ έξυπνων οικιακών συσκευών, έτσι ώστε ο χρήστης να μην χρειάζεται να ανησυχεί για την πλατφόρμα με την οποία είναι συμβατό το προϊόν που αγόρασε.

Οι τελευταίες αναφορές κάνουν λόγο για κυκλοφορία των πρώτων προϊόντων Matter αργότερα φέτος, αλλά για την ώρα δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Apple, Amazon και Google μαζί;!!!   😲 😲😲  Κάτσε να δω αυτό είναι σοβαρό! (Μ)40+(Α)1+(Τ)300+(Τ)300+(Ε)5+(Ρ)100=746 Ουφ!  Δεν βγαίνει 666! 😁

Επεξ/σία από anax111
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αυτό είναι καλό νέο, σε όποια εταιρία κι αν είσαι, θα ξέρεις πως μπορείς να δουλέψεις σχεδόν τα πάντα, από δω και πέρα ότι βγαίνει θα δουλεύει παντού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι με μιά απλή αναβάθμιση λογισμικού όλα τα υπάρχοντα philips hue zigbee θα δουλεύουν με τα Matter.

Δεν θα είναι καμιά τρομερή αλλαγή ... απλά διευκολύνει αυτές τις 3 εταιρίες.

Μακάρι να μην αυξήσουν τις τιμές ( δύσκολο το βλέπω να μην ... ) !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, anax111 είπε

Apple, Amazon και Google μαζί;!!!   😲 😲😲  Κάτσε να δω αυτό είναι σοβαρό! (Μ)40+(Α)1+(Τ)300+(Τ)300+(Ε)5+(Ρ)100=746 Ουφ!  Δεν βγαίνει 666! 😁

746 ==> 7+4+6=17 ==> 1-7=-6

12ευρώ που θα κάνει το hub - 6 τι μας κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μακάρι, να τελειώνουμε με την υπερπληθώρα των οικοσυστημάτων.

Κι αν ισχύει αυτό που γράφει ο @cambo99 περί απλής αναβάθμισης λογισμικού στα Philips Hue, ακόμη καλύτερα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο πρόβλημα η αλληλεπίδραση μεταξύ συσκευών και των εφαρμογών που θέλουν για να λειτουργήσουν. Για το δεύτερο το πρόβλημα περιορίζεται στα πολλά apps και ίσως πολλά widgets . Το πρώτο όμως είναι εμπόδιο γενικότερα για το IoT. Πχ αν θέλω να φτιάξω ένα απλό σενάριο όπου όταν ανοίγω την εξώπορτα το απόγευμα ερχόμενος απ την δουλειά η καφετιέρα μου να μου φτιάχνει ένα espresso, είναι τις περισσότερες φορές αδύνατον να συνδυάσω μία εταιρία που φτιάχνει καλές καφετιέρες με μία που φτιάχνει αισθητήρες για πόρτα ( ή και ολόκληρο σύστημα έξυπνου συναγερμού ) και τις περισσότερες φορές πρέπει να στραφώ σε κάποια που τα κάνει μέτρια και τα 2. Στο μέλλον εγκλωβίζομαι στο οικοσύστημα και στην μετριότητα που προσφέρει.

Ακόμη ελπίζω στο μέλλον αν όχι αυτό το project αλλά κάποια αναβάθμιση του να μας δώσει την δυνατότητα να γράφουμε μικρά scripts έτσι ώστε να φτιάχνουμε πιο advanced σενάρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Να προσθέσω ότι με μιά απλή αναβάθμιση λογισμικού όλα τα υπάρχοντα philips hue zigbee θα δουλεύουν με τα Matter.

Δεν θα είναι καμιά τρομερή αλλαγή ... απλά διευκολύνει αυτές τις 3 εταιρίες.

Μακάρι να μην αυξήσουν τις τιμές ( δύσκολο το βλέπω να μην ... ) !

Διαφωνώ, η αλλαγή αυτή θα είναι τρομερή. Όλο αυτό τον καιρό ήταν πολύ δύσκολο να κάθεσαι να ψάχνεις ποιο σύστημα υποστηρίζει η κάθε συσκευή και ποιο όχι. Απλό παράδειγμα εγώ έχω iPhone και η κοπέλα μου Android. Τώρα πρέπει να βρίσκω συσκευές που υποστηρίζουν και Google Assistant και Homekit ώστε να μπορούμε και οι 2 να τις χρησιμοποιούμε. Ή πολλές φορές βλέπεις μια ωραία συσκευή/ λάμπα/ διακόπτη οτιδήποτε και δεν υποστηρίζει το δικό σου σύστημα. Άσε το ότι καταλήγεις με 500 συσκευές που δεν μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους. Καλή η ομογενοποίηση.

Επίσης για τις τιμές που λες νομίζω θα συμβεί το αντίθετο. Η Apple πάντα ζήταγε premium απ τον κατασκευαστή για να είναι συμβατός με Homekit. Νομίζω θα επέλθει εκδημοκρατισμός και θα μπορούν και φθηνοί κατασκευαστές να μπουν στο παιχνίδι (με ότι αυτό συνεπάγεται).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Να προσθέσω ότι με μιά απλή αναβάθμιση λογισμικού όλα τα υπάρχοντα philips hue zigbee θα δουλεύουν με τα Matter.

Δεν θα είναι καμιά τρομερή αλλαγή ... απλά διευκολύνει αυτές τις 3 εταιρίες.

Μακάρι να μην αυξήσουν τις τιμές ( δύσκολο το βλέπω να μην ... ) !

Αρα και τα WiZ προιοντα..αφου wiz = philips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να έκαναν και μια συνεργασία Apple Samsung Amazon Google οσον αφορα τις assistant υπηρεσιες μπας και υποστηρίξουν και την Ελληνική γλώσσα σε μια υπηρεσία για όλες της συσκευές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...