Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Amazon.de - Ποιά είναι η ACRPI;;


Imola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,

Περιμένω εδώ και λίγες ημέρες μια παραγγελία απο Amazon Γερμανίας, και πριν απο λίγο παρέλαβα ενα μειλ που λέι ότι η παραγγελία μου δεν μπορεί να μου παραδοθεί διότι η ACRPI στην Αθήνα... δεν μπορει να προχωρήσει στην διαικπεραίωσή της διότι χρειάζεται συμπληρωματικά στοιχεία απο μένα. Ψάχνοντας να βρώ την ACRPI, είτε μέσα απο την Amazon είτε γενικώς δεν καταλήγω πουθενά. Τα φώτα σας....

ACRPI.jpg.357aa979c1744b1a9c24d1f2648352e6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ρωτα το amazon μπας και βγαλεις καμια ακρη.

Δυστυχώς η Amazon δεν εχει πουθενά κάποιο μειλ για customer service.

Και ομως είναι τα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Imola είπε

Καλησπέρα παίδες,

Περιμένω εδώ και λίγες ημέρες μια παραγγελία απο Amazon Γερμανίας, και πριν απο λίγο παρέλαβα ενα μειλ που λέι ότι η παραγγελία μου δεν μπορεί να μου παραδοθεί διότι η ACRPI στην Αθήνα... δεν μπορει να προχωρήσει στην διαικπεραίωσή της διότι χρειάζεται συμπληρωματικά στοιχεία απο μένα. Ψάχνοντας να βρώ την ACRPI, είτε μέσα απο την Amazon είτε γενικώς δεν καταλήγω πουθενά. Τα φώτα σας....

ACRPI.jpg.357aa979c1744b1a9c24d1f2648352e6.jpg

Θα έλεγα να αγνοήσεις το mail ως παραπλανητικό/κακόβουλο, εκτός και αν υπάρχει η αντίστοιχη ειδοποίηση αν μπεις ο ίδιος στο amazon/σε κάποιο tracking μεταφορικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν εχει εγω εχω επικοινωνήσει άπειρες φορές

Δεν ειναι βέβαια εμαιλ, ειναι ηλεκτρονική επικοινωνία μέσω του καθε αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Imola είπε

Καλησπέρα παίδες,

Περιμένω εδώ και λίγες ημέρες μια παραγγελία απο Amazon Γερμανίας, και πριν απο λίγο παρέλαβα ενα μειλ που λέι ότι η παραγγελία μου δεν μπορεί να μου παραδοθεί διότι η ACRPI στην Αθήνα... δεν μπορει να προχωρήσει στην διαικπεραίωσή της διότι χρειάζεται συμπληρωματικά στοιχεία απο μένα. Ψάχνοντας να βρώ την ACRPI, είτε μέσα απο την Amazon είτε γενικώς δεν καταλήγω πουθενά. Τα φώτα σας....

ACRPI.jpg.357aa979c1744b1a9c24d1f2648352e6.jpg

Φιλε μου κ εγω εχω κανει παραγγελια απο amazon γερμανιας κ μου εβγαζε acpri..τελικα βρηκες λυση για να ξερω κ εγω για το δεμα που μου ερχεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγω ενα "me too" στο θεμα αυτο! :lol:

Ειναι το "ΕΛΤΑ πορτα-πορτα", που εδω επαρχια δε σηκωνουν τηλεφωνα, εχουν μια ατελειωτη ουρα απο ατομα καθε μερα εξω στο δρομο και εχουν 1 αστερακι στα reviews της Google.. :lol:

Το Amazon.de λεει οτι θα γινει refund μολις τους επιστραφει το προιον, οποτε αν δεν το βιαζεστε, καλυτερα να γινει ετσι, ωστε απο τις πολλες επιστροφες να αντιληφθουν και να ξεκοψουν απο τους τραγικους ΕΛΤΑδες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Θα πω και εγω ενα "me too" στο θεμα αυτο! :lol:

Ειναι το "ΕΛΤΑ πορτα-πορτα", που εδω επαρχια δε σηκωνουν τηλεφωνα, εχουν μια ατελειωτη ουρα απο ατομα καθε μερα εξω στο δρομο και εχουν 1 αστερακι στα reviews της Google.. :lol:

Το Amazon.de λεει οτι θα γινει refund μολις τους επιστραφει το προιον, οποτε αν δεν το βιαζεστε, καλυτερα να γινει ετσι, ωστε απο τις πολλες επιστροφες να αντιληφθουν και να ξεκοψουν απο τους τραγικους ΕΛΤΑδες.

Δηλαδη ερχεται στα πορτα πορτα κ δεν ειδοποιουν?δεν πηγες απο εκει να το παραλαβεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, killer131 είπε

Δηλαδη ερχεται στα πορτα πορτα κ δεν ειδοποιουν?δεν πηγες απο εκει να το παραλαβεις?

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι καθε πρωι εχει ουρα.

Αν τυχει και περασω ποτε και δεν εχει πολλα ατομα θα το παραλαβω, αν και δεν πληρωνονται για να φερνουν τους πελατες στο καταστημα αλλα για να παραδιδουν.

Το support του Amazon λεει οτι μετα απο μερικες μερες (σε μενα μου ειπαν ακριβη ημερομηνια) το πακετο θεωρειται "χαμενο" και κανουν refund. Αν δεν το εχω παραλαβει μεχρι τοτε ας γινει ετσι, ωστε να ξεκοψουν απο τα ΕΛΤΑ.

Οσες παραδοσεις ειχα με DHL, UPS κλπ απο Amazon ηταν αψογοι.

edit: ναι στελνουν ενα μηνυμα στο Viber :lol: (το οποιο επειδη δεν τους εχεις στις επαφες σου το βγαζει σαν πιθανο spam και δεν βγαζει notification) οτι και καλα υπηρχε αδυναμια, μαλλον αδυνατουσαν να με βρουν απο το καταστημα που ειναι ολη μερα.

Επεξ/σία από alfaeffe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alfaeffe είπε

Θα πω και εγω ενα "me too" στο θεμα αυτο! :lol:

Ειναι το "ΕΛΤΑ πορτα-πορτα", που εδω επαρχια δε σηκωνουν τηλεφωνα, εχουν μια ατελειωτη ουρα απο ατομα καθε μερα εξω στο δρομο και εχουν 1 αστερακι στα reviews της Google.. :lol:

Το Amazon.de λεει οτι θα γινει refund μολις τους επιστραφει το προιον, οποτε αν δεν το βιαζεστε, καλυτερα να γινει ετσι, ωστε απο τις πολλες επιστροφες να αντιληφθουν και να ξεκοψουν απο τους τραγικους ΕΛΤΑδες.

Περιμένω δέμα από Ιταλία και μου ήρθε σήμερα ειδοποίηση ότι θα έρθει μέσω αυτού του περίεργου κι άγνωστου ACRPI, συνοδευόμενο από 13ψήφιο κωδικό που λήγει σε GR. Βάζω τον κωδικό στο tracking του ΕΛΤΑ courier και βγάζει "Δεν υπάρχει καταχώρηση με αυτό το νούμερο"... Πώς ανακαλύψατε ότι πρόκειται για το ΕΛΤΑ courier ? Ρωτήσατε εκεί και σας είπαν ότι θα το φέρουν αυτοί ? Δηλαδή θα πρέπει να πάμε εμείς από το κατάστημα του Ελτα courier και να αναζητήσουμε το δέμα κατά την ημερομηνία παράδοσης που αναφέρει η Amazon ? Τα φώτα σας παρακαλώ....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Τις ιδιες αποριες ειχα κι εγω. Παραγγελια απο amazon.de 10/5, ελληνικο tracking no. που δεν αναγνωριζεται πουθενα, delivery by ACRPI και αναμενομενη παραδοση αυριο 19/5. Μολις χτες το amazon tracking εγραψε οτι το δεμα ηρθε Αθηνα, το tracking αρχισε αναγνωριζεται απο τα ΕΛΤΑ courier. Εντυπωση μου κανει οτι το πρωτο event στη λιστα tracking των ΕΛΤΑ courier ειναι "Παραλαβη απο Amazon" που σημαινει οτι πλεον τα δεματα απο Αmazon εχουν ειδικη διαχειριση/μεταχειριση(?). Ισως εχει να κανει με τη συμφωνια amazon-ΕΛΤΑ (που ολοι φοβομασταν) αλλα ισως βγει σε καλο τελικα. Το δεμα μου ειναι για παραδοση σημερα, 1 μερα νωριτερα απο το εκτιμωμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα παραγγελία που είχε γίνει στις 12/05 στο Amazon.de μέσω ΕΛΤΑ. Χθες (Δευτέρα) ήταν το πακέτο στην Αθήνα και σήμερα το φέρανε. Μακάρι να συνεχίσει έτσι!

Επεξ/σία από georgerov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω επαθα το εξης: το tracking του Amazon εχει αλλαξει 3 φορες (οχι το νουμερο αλλα η μεταφορικη) απο Hrvatska Posta, σε DHL και τωρα σε ACRPI. Προφανως και το tracking number δεν φαινεται πουθενα. Το κουλο ειναι οτι πριν λιγο ελαβα μηνυμα απο το Globkurier.pl με ενα νεο tracking. Το πακετο δειχνει οτι ειναι στο Wroclaw...  Στο Amazon το ACRPI λεει οτι ειναι Ιταλια. Επισης το tracking απο globkurier δεν φαινεται πουθενα αλλου (17track, parcelapp, κλπ.). Λεει εκτιμωμενη παραδοση 25/5. Η παραγγελια εγινε 17/5. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγο καιρό η Amazon έχει δώσει στα ELTA το last mile delivery. Λογικά υπάρχει ειδική διαχείριση γι' αυτό και ταχύτερες παραδόσεις.

https://www.kathimerini.gr/economy/business/561332542/elta-symfonia-me-tin-amazon-gia-tin-dianomi-ton-emporeymaton-tis/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...