Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Amazon.de - Ποιά είναι η ACRPI;;


Imola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μπεις στο chat της Amazon, πρέπει να συνδεθείς μέσω της εφαρμογής. 

Αν καθυστερεί το δέμα να παραδοθεί θα τους πεις πως δεν έχεις παραλάβει στον αναμενόμενο χρόνο, θα σου πούνε να κάνεις λίγες μέρες υπομονή και μετά θα σου επιστρέψουν τα μεταφορικά. 

Αν συνεχίσει να καθυστερεί θα σου γυρίσουν όλο το ποσό και θα σου πούνε αν το παραλάβεις κράτησέ το ή αν θες μπορούμε να ξεκινήσουμε νέα αποστολή δωρεάν. 

Όσες φορές είχα καθυστέρηση ή χάθηκε το δέμα, με κάλυψαν απόλυτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/6/2021 στις 6:14 ΜΜ, antouann είπε

Εμένα κλασικά "δε με βρήκε ο κούριερ" - δε χτύπησε ποτέ κουδούνι, αλλά πήρε ένα τηλέφωνο το οποίο εγώ είδα 10 λεπτά αργότερα... Με κάλεσαν από τα ΕΛΤΑ κουριερ και μου λένε ότι θα πρέπει να το πάρω από εκεί και ότι "υπάρχει οδηγία από το amazon να μην ξαναβγαίνουν για 2η παράδοση τα δέματα".

Με UPS μια χαρά ήμουν. Ήταν από τους βασικούς λόγους που προτιμούσα amazon.de. Ευχούλες για τα ελτα :)

Είναι ανάλογα το κατάστημα της περιοχής σου μάλλον, τα ΕΛΤΑ Courier εδώ είναι εντάξει, καμία σχέση με την ACS και την Speedex μαστάν χειρότερες εταιρείες για μένα. Το μόνο καλό που έχουν αντί για την UPS είναι ότι η προθεσμία παράδοσης είναι μέσα σε 3 ώρες και όχι 10 με 7 που δίνει η UPS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εμενα ρε παιδια εχει γινει παραγγελια απο τις 9 Ιουνιου, λεει "Package has shipped" με tracking number κανονικα, αλλα ποτε δεν μπορεσα να το κανω track! 
Μετα μου λεει το amazon "We are very sorry your delivery is late. Most late packages arrive in a day. If you have not received your package by 23 June, you can come back here the day for a refund." Now expected 17 June - 23 June. Και εχουμε 22, τι λετε ρε παιδια θα μου ερθει; Με ΑCRPI λεει... 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 12:12 ΜΜ, Balantakos είπε

Εγινε παραγγελια χθες, λεει οτι θα ερθει την τεταρτη..ACRPI.

Για να δουμε...με UPS παντως 3-4 φορες δεν ειχα κανενα θεμα.

Παραγγελια σαββατο βραδυ, σημερα ηρθε. Αμαζον UK.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2021 στις 9:10 ΠΜ, chorvalis είπε

Εμενα ρε παιδια εχει γινει παραγγελια απο τις 9 Ιουνιου, λεει "Package has shipped" με tracking number κανονικα, αλλα ποτε δεν μπορεσα να το κανω track! 
Μετα μου λεει το amazon "We are very sorry your delivery is late. Most late packages arrive in a day. If you have not received your package by 23 June, you can come back here the day for a refund." Now expected 17 June - 23 June. Και εχουμε 22, τι λετε ρε παιδια θα μου ερθει; Με ΑCRPI λεει... 🙄

Που προσπαθείς να το κάνεις track?

Μέσα από το orders page του Amazon σου δείχνει κανονικά που είναι. Στα ΕΛΤΑ θα το δεις μόνο μετά το πρώτο scan των  ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειρθε σημερα to 1/3 παραγγελιας απο γερμανικο αμαζον που εκανα στις 25 με ελτα, ενα προιον ερχεται την πεμπτη και το τελευταιο στις 6 ιουλιου.

τα προιοντα που σταλθηκαν απο ιταλια με εκτα ειναι αυτα που ειρθαν ηδη η ερχονται αυτη την βδομαδα. αυτο που σταλθηκε απο γερμανια με ups ειναι που ερχεται τον ιουλιο

 

Επεξ/σία από demian83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έβγαλε κανεις ακρη ? και μενα το δεμα αργεί.. και δεν υπαρχει scan πουθενα να δω ανανεωση με ΑCRPI

το αμαζον έβγαλε ειδοποίηση:

We’re very sorry your delivery is late. Most late packages arrive in a day. If you have not received your package by 23 July, you can come back here the next day for a refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένω και εγώ παράδοση απο το Γερμανικό Amazon. Σύμφωνα με το Amazon.de το δέμα θα παραδοθεί σήμερα (20 Ιουλίου 2021) μέχρι τις 8μμ με ACRPI, δίνουν tracking number αλλα δεν δουλεύει στα ΕΛΤΑ ακόμα (που σύμφωνα με τα προηγούμενα σχολια σημαίνει οτι δεν ήρθε Ελλάδα)... Αν είναι να παραδοθεί σήμερα όμως θα έπρεπε να είναι στην Ελλαδα ήδη σωστα;;; Για να δούμε, θα ενημερώσω το σχόλιο οταν το παραλάβω.

Τελικά το δέμα δεν το παρέλαβα την ημέρα που είχε οριστεί αρχικά. Τα εξής μηνύματα βρήσκω στα ΕΛΤΑ και στο Amazon.de

621969847_ScreenShot2021-07-21at6_12_30AM.png.79342f6d68f0ba6fb9397918c4e1394b.png

1404516085_ScreenShot2021-07-21at6_11_59AM.png.2ae6b02b2299781b7c2baf7d89a203c7.png

Ενημέρωση:

Τελικά την επόμενη μέρα απο την προγραμματισμένη παράδοση ήρθε το δέμα, δεν ήμουν στο διαμέρισμα και το κούριερ με πήρε τηλέφωνο, ζήτησα να το παραλάβω απο το ταχυδρομείο.

482420363_ScreenShot2021-07-21at4_00_34PM.png.668f2dc732369bb88fb84fdb27944990.png

Επεξ/σία από Kostas-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παραγγελια από 17/7 από το Amazon.de

Σημερα ζήτησα refund. Δεν ήρθε ποτέ. το μήνυμα τους ήταν αυτό:
Your package may be lost
We're very sorry your delivery is so late. Although it may still arrive, you can request a refund now.

 

εβγαζε και εμένα αυτή την ACRPI. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω παραγγείλει από amazon de ένα δέμα για το οποίο δεν έχω tracking number. To παρήγγειλα 4/7 και έγινε η αποστολή σύμφωνα με την amazon στις 8/7 με αναμενόμενη παραλαβή maximum στις 4/8. Εχω επικοινωνήσει κ με τον seller BOOK DEPOSITORY DE ο οποίος λέει να περιμένω μέχρι 6/8 κ αν δεν ερθει μεχρι 13/ 8 να το θεωρήσω χαμένο, αφού ψάξω στο τοπικό ταχυδρομείο κ τοτε να τους αναφέρω αν είναι σωστή η διεύθυνση αποστολής. Το έχει στείλει λέει με standard mail to be delivered by your local postal network χωρις tracking number.  H amazon μου επιτρέπει να ζητήσω επιστροφή χρημάτων τρεις μέρες μετά την τελευταια ημερομηνία παραλαβης δλδ στις 7/8....Τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παραγγελία μου από amazon.it "έσπασε" σε δύο διαφορετικές αποστολές. Η μια ερχόταν με UPS οπότε δεν ασχολήθηκα. Ήρθε νωρίτερα από την αναμενόμενη ημερομηνία. Εμφανόστηκε ξαφινκά ένα φορτηγάκι και μου παρέδωσαν το δέμα. Ούτε τηλέφωνα, ούτε δικαιολογίες.

Πράγματι... ACRPI για την Ελλάδα σημαίνει ΕΛΤΑ Courrier κι είναι μεγάλη τραγωδία. Η άλλη αποστολή στάλθηκε με τα ΕΛΤΑ Courier. Φυσικά και δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη κι αποφάσισα να επικοινωνήσω μαζί τους για να "σπρώξω" και να βοηθησω. Η καλή ημέρα -όμως- από το πρωί φαίνεται... Στο τηλέφωνο πληροφοριών (11120) βγαίνει μια φωνούλα που σου λέει το γνωτό τροπάρι ότι όλοι οι συνεργάτες είναι απασχολημένοι (κ.ο.κ.) κι εκεί που περιμένεις να σου βάλουν στην αναμονή σου λένε "κάλεσε αργότερα" και στο κλείνουν!. Δηλαδή, θα τηλεφωνείς ασταμάτητα και θα ελπίζεις να βρεις κάποια στιγμή τη γραμμή διαθέσιμη!!!

Έψαξα και βρήκα το τοπικό κατάστημα (Λαύριο) των ΕΛΤΑ και τους έδωσα και το κινητό μου για να τους διευκολύνω. Ε, πώς λένε και στις ταινίες "ότι πεις θα χρησιμποιηθεί εναντίον σου". Την ημέρα της παράδοσης, μέσα σε 2 λεπτά έκαναν 3 τηλέφωνα. Έτυχε να μην εχω το κινητό μαζί μου. Το είδα μετά από ένα τέταρτο κι επέστρεψα την κλίση, Αμ δε. Ο οδηγός είχε φύγει λέει από την περιοχή και θα ερχόταν πάλι αύριο....

Ο οδηγός, πράγματι την επόμενη ημέρα ξανα πήρε τηλέφωνο και συνεννοηθήκαμε και μου παρέδωσε το δέμα. Με δεσμευσε να κάθομαι σα μ..ς σπίτι με το κινητό στο χέρι από το πρωί μέχρι το μεσημέρι. ΓΙα ένα δεματάκι αξίας 30 ευρώ έχασα μιάμιση ημέρα.

Το χειρότερο όμως είναι ότι απ' το γραφείο Λαυρίου επέμεναν ότι όλα τα έκανα καλά κι ότι έγινε ήταν "για το καλό μου". αρνούνταν να έρθουν στη διεύθυνση να παραδώσουν εάν πρώτα δεν πρόφταινα να απαντήσω στο τηλέφωνο. Κουβάλαγα το κινητό ακόμα και στην τουαλέτα....

Δεν είναι η ταλαιπωρία, δεν ειναι ότι έχασα μια μέρα από τις διακοπές μου. Το χειρότερο είναι η αίσθηση ότι σε έχουν χεσμένο και στο λένε στη μούρη σου με απύθμενο θράσος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...