Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Amazon.de - Ποιά είναι η ACRPI;;


Imola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, cdemetriadis είπε

Εδώ και λίγο καιρό η Amazon έχει δώσει στα ELTA το last mile delivery. Λογικά υπάρχει ειδική διαχείριση γι' αυτό και ταχύτερες παραδόσεις.

https://www.kathimerini.gr/economy/business/561332542/elta-symfonia-me-tin-amazon-gia-tin-dianomi-ton-emporeymaton-tis/

Αυτο ακριβως!

Πριν λιγο ηρθε το δεμα μου (1 μερα νωριτερα απο το εκτιμωμενο, λιγοτερο απο 24ωρες απο την αφιξη στην Ελλαδα στην πορτα μου!). Ρωτησα τον κουριερ τι γινεται με την αμαζον και τις παραδοσεις και μου ειπε "φτυσε μας μη μας ματιασεις".

Για να δουμε αν θα εχει συνεχεια η συνεπεια. Και πιστευω θα εχει γιατι θα υπαρχουν ρητρες. Η Amazon δε νομιζω να εχει σκοπο να παιξει με τη φημη της για κανενα ΕΛΤΑ και προφανως εχει δεσει το γαιδαρο της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιβεβαιωνω και γω παραδοση σημερα απο Amazon Γερμανιας μεσω ΕΛΤΑ Courier μια μερα νωριτερα απο την εκτιμωμενη. Φτου φτου πραγματικα και μακαρι να συνεχισουν ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I don’t know why Amazing start use ELTA delivery order. In the past two years,they always use UPS , UPS is slow but Deliveryman is very nice. (I live in North Attica) But now they use ELTA , I find deliveryman never call me when I’m not at home. If I contact them ,They keep not answering phone.

I don’t know why Amazing start use ELTA delivery order. In the past two years,they always use UPS , UPS is slow but Deliveryman is very nice. (I live in North Attica) But now they use ELTA , I find deliveryman never call me when I’m not at home. If I contact them ,They keep not answering phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Olivertt είπε

I don’t know why Amazing start use ELTA delivery order. In the past two years,they always use UPS , UPS is slow but Deliveryman is very nice. (I live in North Attica) But now they use ELTA , I find deliveryman never call me when I’m not at home. If I contact them ,They keep not answering phone.

I don’t know why Amazing start use ELTA delivery order. In the past two years,they always use UPS , UPS is slow but Deliveryman is very nice. (I live in North Attica) But now they use ELTA , I find deliveryman never call me when I’m not at home. If I contact them ,They keep not answering phone.

Sums up public services in Greece, as a whole. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση για τα ΕΛΤΑ Courier.

Κανόνας. Όταν παραγγέλνετε από Amazon καλό θα είναι να επιλέγετε express παράδοση -άρα με UPS- παρά το αυξημένο κόστος. Σε αντίθετη περίπτωση θα περάσετε τον γολγοθά των ΕΛΤΑ Courier. Οι οποίοι ισχυρίζονται οτιδήποτε φανταστούν φτάνει να μην κάνουν σωστά την δουλειά τους. "Περάσαμε και δεν σας βρήκαμε, και κρατάμε το δέμα στα γραφεία μας." "Περάσαμε και στο κουδούνι δεν έγραφε το όνομά σας" και ότι άλλο φανταστεί κανείς. Και μια χρήσιμη σελίδα για να εντοπίζετε ποιός κάφρος διαχειρίζεται την παράδοσή σας στην Ελλάδα, στην περίπτωση όπως την δική μου που οι Γερμαναράδες απλά έγραφαν ACRPI. Εδώ ==> https://www.parcelmonitor.com/ Και κάτι τελευταίο. Άλλο πράγμα τα ΕΛΤΑ και άλλο τα ΕΛΤΑ Courier. Είναι συγγενείς αλλά τσακωμένοι...

Επεξ/σία από Imola
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ας περιμένουμε να τους δούμε και μετά να τους κρίνουμε. Έτσι κι αλλιώς ανάμεσα στις ελληνικές η ΕΛΤΑ (στην περιοχή μου) είναι η καλύτερη και το ίδιο συμβαίνει και με άλλες περιοχές.

Αν αρχίσουν τα παρατράγουδα απευθείας παράπονο στην Amazon. Αν γίνουν πολλά θα τους σταματήσουν.

Κι εγώ περιμένω από Amazon.de. Το απλό δέμα με ''ACRPI'' ενώ το δεύτερο, το express (Apple TV 4K) δεν έχει φύγει ακόμα για να ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI, δέμα που απεστάλει από Amazon.de την Δευτέρα (17 Μαΐου) με εκτιμώμενη ημέρα παράδοσης την Τρίτη (25 Μαΐου), τελικά παραδόθηκε το Σάββατο (22 Μαΐου)... 3 ημέρες νωρίτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2021 στις 3:19 ΜΜ, Olivertt είπε

I don’t know why Amazing start use ELTA delivery order. In the past two years,they always use UPS , UPS is slow but Deliveryman is very nice. (I live in North Attica) But now they use ELTA , I find deliveryman never call me when I’m not at home. If I contact them ,They keep not answering phone.

I don’t know why Amazing start use ELTA delivery order. In the past two years,they always use UPS , UPS is slow but Deliveryman is very nice. (I live in North Attica) But now they use ELTA , I find deliveryman never call me when I’m not at home. If I contact them ,They keep not answering phone.

Αmazing English 😄😅😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα τα ίδια παιδιά. Ευτυχώς βρήκα αυτό το ποστ και ηρέμησα. Βρήκε κανείς ιστοσελίδα που να μπορεί να κάνει τρακ τον αριθμό που δίνουν; Είναι της μορφής PW....GR

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, theodosisp είπε

Κι εμένα τα ίδια παιδιά. Ευτυχώς βρήκα αυτό το ποστ και ηρέμησα. Βρήκε κανείς ιστοσελίδα που να μπορεί να κάνει τρακ τον αριθμό που δίνουν; Είναι της μορφής PW....GR

Ευχαριστώ πολύ!

Στο σάιτ των ΕΛΤΑ, θα ενεργοποιηθεί μόνο όταν φτάσει στην Ελλάδα το πακέτο σου.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με άψογο Amazon style το Amazon.de αποφάσισε να σπάσει μια μικρή παραγγελία (8 products) σε 4 τμήματα (παρά την επιλογή μου "least packages"). 

Έτσι την επόμενη Τετάρτη περιμένω 1 DHL, 1 UPS, και 2 ΕΛΤΑ Courier. Η μάχη των Courier στην γειτονιά μου! Για να δούμε ποιος θα κερδίσει!

 

 

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγικό αλλά τα ΕΛΤΑ Courier έφεραν τα 3 από τα 4 πακέτα τελικά, στην ώρα τους και νωρίς νωρίς το πρωί!

Ο τύπος μου είπε πως γίνεται χαμός από τότε που υπέγραψαν με το Amazon!

To 4o ήρθε με UPS κι αυτό στην ώρα του. Good day today 😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα κλασικά "δε με βρήκε ο κούριερ" - δε χτύπησε ποτέ κουδούνι, αλλά πήρε ένα τηλέφωνο το οποίο εγώ είδα 10 λεπτά αργότερα... Με κάλεσαν από τα ΕΛΤΑ κουριερ και μου λένε ότι θα πρέπει να το πάρω από εκεί και ότι "υπάρχει οδηγία από το amazon να μην ξαναβγαίνουν για 2η παράδοση τα δέματα".

Με UPS μια χαρά ήμουν. Ήταν από τους βασικούς λόγους που προτιμούσα amazon.de. Ευχούλες για τα ελτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...