Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Amazon.de - Ποιά είναι η ACRPI;;


Imola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ερωτηση 

εχω παρει απο amazon de και εγω με τον κωδικο τυπου PW...GR

ειναι ELTA ή ELTA COURIER?? (επισης το amazon truck μου λει delivered ACRPI)

να και τι μου λενε επισης τα sites του ΕΛΤΑ και ΕΛΤΑ COURIER image.png.16591c7a45927cea9efdc644524c3b65.pngimage.png.f0e7a1dc76e175cfcb36d135ab830181.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, TheonySally12 είπε

παιδια ερωτηση 

εχω παρει απο amazon de και εγω με τον κωδικο τυπου PW...GR

ειναι ELTA ή ELTA COURIER?? (επισης το amazon truck μου λει delivered ACRPI)

να και τι μου λενε επισης τα sites του ΕΛΤΑ και ΕΛΤΑ COURIER image.png.16591c7a45927cea9efdc644524c3b65.pngimage.png.f0e7a1dc76e175cfcb36d135ab830181.png

Courier

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο σκηνικό και σε μένα, amazon.de και ACRPI. Έχει κολλήσει Αθήνα από 12 του μηνός. Μπήκα ΕΛΤΑ courier μετά από αυτά που διάβασα εδώ, αλλά δεν έγινα σοφότερος.

"ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ  12-01-2022  17:12  Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ"

 

       
       
       
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, idak22 είπε

Ίδιο σκηνικό και σε μένα, amazon.de και ACRPI. Έχει κολλήσει Αθήνα από 12 του μηνός. Μπήκα ΕΛΤΑ courier μετά από αυτά που διάβασα εδώ, αλλά δεν έγινα σοφότερος.

"ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ  12-01-2022  17:12  Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ"

 

       
       
       

Σήμερα στο σάιτ της amazon άλλαξε η ημερομηνία παράδοσης σε 18 - 24 Ιανουαρίου με επιλογή για επιστροφή χρημάτων από βδομάδα.

"We’re very sorry your delivery is late. Most late packages arrive in a day. If you have not received your package by 24 January, you can come back here the next day for a refund."

Στο σάιτ της ΕΛΤΑ courier συνεχίζει να είναι κολλημένο από τις 12/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εύκολα απλά κατανοητά η Ελτα ανέλαβε την διανομή .Για όσους ανησυχούν τώρα η αμαζον στο eMail σας σας έστειλε ένα email (εμένα στα γερμανικά από de παρήγγειλα) με εικόνες που δεν θέλει και πολύ για να τις καταλάβεις λοιπόν σε αυτές τις εικόνες υπάρχει μια που δείχνει ένα κουτί να φεύγει πατάς σε αυτό σε πηγαίνει στην αμαζον και σου δείχνει την επιλογή "παρακολούθηση  παραγγελίας" εκεί έχει και το track number τώρα αν πατήσεις στις λεπτομέρειες της αμαζον βλέπεις που είναι το πακέτο σου , το track number το βάζεις στην αναζήτηση της Ελτα αφού δεις στην αμαζόν ότι έφτασε Αθήνα από εκεί και πέρα ξέρετε αυτό είναι το νορμαλ σενάριο πρέπει να ξέρετε ότι πολλα αλλάξανε μετά τις νομοθεσίες της Ευρώπης σχετικά με το εμπόριο οπότε αν δεν πάνε όπως γράφω τα πράγματα τρέξτε πάρτε τηλέφωνα σύρετε μέχρι και τον Βούδα πάντως η αμαζόν στις επιστροφές είναι ότι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπερα,  Απο Αμαζον δε ως τελευταια ημερομηνια παραλαβη 15 φεβρουαριου η αγορα εγινε 30 του προηγουμενου μηνα, δεν εχει ερθει ακομα μιλησα με το chat και ως  μικρο token θα μου κανουν refund τα μεταφορικα η αγορα εγινε με απλη αποστολη. κατι που ξεχασα να τους ρωτησω και αν ξερει καποιος

λει delivery by HRVATSKA_POST και λει και ενα tracking id  , αν μου ερθει θα ερθει με τα ελτα?

και αυτο το tracking id τι τι εξυπηρετεί , αφου ουτε στα ελτα ενμφανιζετε ως μη εγκυρος αριθμος , KAI στο στο tracking της HRAVATSKA_POST  οταν το βαζω μου βγαζει οτι δεν υπαρχοιυν πληροφοριες , ποιος ο λογος υπαρξης του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Sotorious είπε

Kαλησπερα,  Απο Αμαζον δε ως τελευταια ημερομηνια παραλαβη 15 φεβρουαριου η αγορα εγινε 30 του προηγουμενου μηνα, δεν εχει ερθει ακομα μιλησα με το chat και ως  μικρο token θα μου κανουν refund τα μεταφορικα η αγορα εγινε με απλη αποστολη. κατι που ξεχασα να τους ρωτησω και αν ξερει καποιος

λει delivery by HRVATSKA_POST και λει και ενα tracking id  , αν μου ερθει θα ερθει με τα ελτα?

και αυτο το tracking id τι τι εξυπηρετεί , αφου ουτε στα ελτα ενμφανιζετε ως μη εγκυρος αριθμος , KAI στο στο tracking της HRAVATSKA_POST  οταν το βαζω μου βγαζει οτι δεν υπαρχοιυν πληροφοριες , ποιος ο λογος υπαρξης του?

Το tracking ενεργοποιείται μόλις παραλάβουν τα ΕΛΤΑ. Η ίδια η Amazon αναλαμβάνει την μεταφορά μέχρι την Ελλάδα και απο εκει και περα αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ και ενεργοποείται το tracking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georgerov είπε

Το tracking ενεργοποιείται μόλις παραλάβουν τα ΕΛΤΑ. Η ίδια η Amazon αναλαμβάνει την μεταφορά μέχρι την Ελλάδα και απο εκει και περα αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ και ενεργοποείται το tracking. 

μαλιστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα μεταφορικα μου τα βαλαν μετα απο 2 μερες αρκετα γρηγορα ,εκανα και request gia refund οκ τα λεφτα σου δεν τα χανεις ,αλλα οσα συνεβησαν με μια αποστολη που να μου λενε οτι μπορει να χαθηκε ,πως χανετε μια αποστολη δεν ξερω παραλογο, και οτι λει μπορει να το παραλαβετε παροτι κανενας δεν ξερει που ειναι αλλο παραλογο, δεν ξερω απογοητεύθηκα, ειχα κανει μια αγορα απο αμαζον uk οταν ηταν ακομα στο ευρω ενα μικροφωνο και παροτι το βρηκα στα σκαλια της πολυκατοικίας χωρις καμια ειδοποίηση τουλαχιστον ειχε ερθει 

Επεξ/σία από Sotorious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά παρήγγειλα κάτι απο το γαλλικό Amazon το οποιο γράφει ότι στάλθηκε με ACRPI και απο οτι είδα στο tracking number το δέμα στάλθηκε απο αγγλία (Rochester, Kent GB). Παίζει να έχω θέμα με το τελωνείο επειδή το έστειλαν από εκεί? Να τους στείλω κανένα μήνυμα στο support να τους ρωτήσω πριν φτάσει εδώ και μου ζητάνε εκτελωνισμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, warwick είπε

Παιδιά παρήγγειλα κάτι απο το γαλλικό Amazon το οποιο γράφει ότι στάλθηκε με ACRPI και απο οτι είδα στο tracking number το δέμα στάλθηκε απο αγγλία (Rochester, Kent GB). Παίζει να έχω θέμα με το τελωνείο επειδή το έστειλαν από εκεί? Να τους στείλω κανένα μήνυμα στο support να τους ρωτήσω πριν φτάσει εδώ και μου ζητάνε εκτελωνισμο? 

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, warwick είπε

Παιδιά παρήγγειλα κάτι απο το γαλλικό Amazon το οποιο γράφει ότι στάλθηκε με ACRPI και απο οτι είδα στο tracking number το δέμα στάλθηκε απο αγγλία (Rochester, Kent GB). Παίζει να έχω θέμα με το τελωνείο επειδή το έστειλαν από εκεί? Να τους στείλω κανένα μήνυμα στο support να τους ρωτήσω πριν φτάσει εδώ και μου ζητάνε εκτελωνισμο? 

Απο την στιγμη που έφυγε δεν μπορεις να κάνεις τίποτα, αν ερθει απο αγγλια το τελωνείο πλεον ειναι σιγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Απο την στιγμη που έφυγε δεν μπορεις να κάνεις τίποτα, αν ερθει απο αγγλια το τελωνείο πλεον ειναι σιγουρο

ναι αλλα εγώ πλήρωσα το 24% φπα ήδη στο amazon οπότε φαντάζομαι θα πρέπει να το δουν αυτοι στο τελωνείο και ουτως η αλλως να το προωθησουν κατευεθείαν για παράδοση. Πάντως το να αγοράζεις απο γαλλικό amazon και μάλιστα να ειναι πωλητής το ίδιο το amazon και τελικά να στο στέλνουν απο αγγλία και να τρως τελωνείο ειναι καθαρά δικό τους λάθος, αν τυχόν προκύψει θέμα θα πρέπει λογικά να με αποζημιώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, warwick είπε

ναι αλλα εγώ πλήρωσα το 24% φπα ήδη στο amazon οπότε φαντάζομαι θα πρέπει να το δουν αυτοι στο τελωνείο και ουτως η αλλως να το προωθησουν κατευεθείαν για παράδοση. Πάντως το να αγοράζεις απο γαλλικό amazon και μάλιστα να ειναι πωλητής το ίδιο το amazon και τελικά να στο στέλνουν απο αγγλία και να τρως τελωνείο ειναι καθαρά δικό τους λάθος, αν τυχόν προκύψει θέμα θα πρέπει λογικά να με αποζημιώσουν.

Δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω , ότι παραπάνω είναι να πληρώσεις στο βγάζει στην τελική τιμή. Εδώ και από Αμερική να παραγγείλεις πάλι δεν πληρώνεις τελωνείο, τα πληρώνεις στην τελική τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παραγγελία 1 item από Ισπανικό Amazon στις 27/4. 

Η amazon βγάζει πως το δέμα ξεκίνησε από Ιταλία, Ρώμη (περίεργο) στις 27, έφυγε από εκεί στις 28 και πως έφτασε στην Αθήνα στις 29. Ως ημέρα παράδοσης αναφέρεται η Δευτέρα 02/05 αλλά δεν περιμένω να ισχύει λόγω της μεταφοράς της Πρωτομαγιάς. 

Το πρόβλημα είναι πως παρότι η amazon αναφέρει πως το δέμα είναι Αθήνα, το tracking δεν αναγνωρίζεται ούτε στα ΕΛΤΑ, ούτε στα ΕΛΤΑ courier.

Ως εταιρεία εμφανίζεται η ACRPI και το tracking είναι της μορφής PW...GR. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...