Προς το περιεχόμενο

Rx8, πονεμένο θέμα..


billyfs7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεσπα, ο γαμπρός μου έχει ένα μοντέλο του '05 νομίζω, το πήρε 23000 το '09 και του έχει κοστίσει άλλα τόσα με τις ζημιές που έχει βγάλει... Ιδιαίτερο αυτοκίνητο και πολύ ζημιαρικο. Σίγουρα πιο φθηνά θα σου έρθει μια slk , τουλάχιστον στην συντήρηση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα και απο μενα!

Πριν 5 χρόνια πούλησα ( σκοτωσα) το δικο μου διοτι ηθελα μεγαλύτερο λογω γαμου. 
Είχα το Cosmo με τα 231 άλογα από το 2011. 
Ας πούμε λοιπόν τις αλήθειες:

1) Καίει τουλάχιστον 16 λίτρα στη πόλη (με το δικό μου πόδι).

2) Ειναι αμαξάρα!! Η όλη φιλοσοφία του και το στήσιμό του ειναι μοναδικά.

3)Δεν κανει για την πολη. Πνίγεται! Θέλει δρόμο και χαμηλες θερμοκρασιες.

4) Εμενα προσωπικα ενα ψυγείο μου έβγαλε. Δεν είχα ποτέ κανένα θέμα! Αν το συντηρείς και κοιτας το λαδακι του, εισαι κομπλε.

Στο διαταυτα, δεν ειναι καταλληλο για καθημερινο αμαξι (εκτος αν σου τρεχουν απτα μπατζακια). Επισης με 150000 χιλ δεν παιζει να εχει καλη συμπιεση εκτος αν εχει αλλαξει (4200) η ανακατασκευασει το μοτερ ( απο 1000-3500)..

 

Αυτα απο εμενα! Ελπιζω να βοηθησα. Οτι αλλο θες ρωτα.

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα συγκρινεται Mercedes SLK με ΜΧ5 ? 

Κατεβαινεις σε κλαμπομπαρο με το Mercedes, ανοιγεις και την ηλεκτρικη οροφη και πεταγονται μεσα τα μωρα.

Σαν την συγκριση του BMW Ζ με το ΜΧ5. Τα Ζ επαιξαν και σε μερικες Bond ταινιες 😁!

Που πατε με τα mazdακια! Κανα fast and Furious με το ζορι. Φουλ Mασχαλιλα!!!

Επεξ/σία από SeriesX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeriesX είπε

Καλα συγκρινεται Mercedes SLK με ΜΧ5 ? 

Κατεβαινεις σε κλαμπομπαρο με το Mercedes, ανοιγεις και την ηλεκτρικη οροφη και πεταγονται μεσα τα μωρα.

Σαν την συγκριση του BMW Ζ με το ΜΧ5. Τα Ζ επαιξαν και σε μερικες Bond ταινιες 😁!

Που πατε με τα mazdακια! Κανα fast and Furious με το ζορι. Φουλ Mασχαλιλα!!!

Δε θελω να σε απογοητευσω, αλλα μερικοι πηδανε και με fiat panda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeriesX είπε

Κατεβαινεις σε κλαμπομπαρο με το Mercedes, ανοιγεις και την ηλεκτρικη οροφη και πεταγονται μεσα τα μωρα.

Τα μωρά δεν είναι τόσο χαζά πλέον. Όπως ξέρουν ότι η boxster είναι η φθηνή porsche έτσι ξέρουν ότι και το slk είναι η φθηνή mercedes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τα μωρά δεν είναι τόσο χαζά πλέον. Όπως ξέρουν ότι η boxster είναι η φθηνή porsche έτσι ξέρουν ότι και το slk είναι η φθηνή mercedes

 

18 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δε θελω να σε απογοητευσω, αλλα μερικοι πηδανε και με fiat panda.

Αυτό που κάνετε δεν είναι ωραίο.Να χαλάτε έτσι τα όνειρα ενός ανθρώπου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τα μωρά δεν είναι τόσο χαζά πλέον. Όπως ξέρουν ότι η boxster είναι η φθηνή porsche έτσι ξέρουν ότι και το slk είναι η φθηνή mercedes

5-6000 παει η πορσε 

https://www.car.gr/used-cars/porsche/boxster.html?make=214&model=699&pg=1&sort=pra&sp=934.2089233398438

και 2-3000 η slk

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/21363881-mercedes-benz-slk-200

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Τα μωρά δεν είναι τόσο χαζά πλέον. Όπως ξέρουν ότι η boxster είναι η φθηνή porsche έτσι ξέρουν ότι και το slk είναι η φθηνή mercedes

Φθηνή mercedes είναι η a-, b- και c-class, και φυσικά ΜΟΝΟ για τα 4κυλινδρα.

Η Slk 15αετιας έχει μέση τιμή τα 12 χιλιάρικα, ξανά, μιλάμε αποκλειστικά για 4κυλινδρο,και η boxster 15αετιας τα 25 χιλιάρικα. 

Και ξανά, η Slk δεν σταματάει στα 1.800 κυβικά,αλλά πάει μέχρι τα 5.500.Και εκείνα τα slk κάθε άλλο παρά φθηνά είναι, όχι μόνο στην αγορά αλλά και στη συντήρηση. Ελλάδα βέβαια σπάνια έως καθόλου θα πετύχεις 6κυλινδρα Merc, πόσο μάλλον 8κυλινδρα.Σε άλλες χώρες ειναι κάτι συνηθισμένο.

Απο εκεί και πέρα, όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Ότι να ναι φιλε! Μου έβαλες για παράδειγμα ένα σαπακι slk που κοστιζει 2κ και αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι τόσο κοστίζουν όλα; Μάλλον δεν έχεις ιδέα η απλά είσαι προκατειλημμένος με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο! Να σου βάλω αλλά 10 εγώ που κοστίζουν πάνω από 15κ να σου πέσουν τα σαγόνια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgram είπε

Ότι να ναι φιλε! Μου έβαλες για παράδειγμα ένα σαπακι slk που κοστιζει 2κ και αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι τόσο κοστίζουν όλα; Μάλλον δεν έχεις ιδέα η απλά είσαι προκατειλημμένος με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο! Να σου βάλω αλλά 10 εγώ που κοστίζουν πάνω από 15κ να σου πέσουν τα σαγόνια; 

Μην το παίρνεις τοις μετρητοίς για πλάκα το ξεκινήσαμε 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Georgram είπε

Ότι να ναι φιλε! Μου έβαλες για παράδειγμα ένα σαπακι slk που κοστιζει 2κ και αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι τόσο κοστίζουν όλα; Μάλλον δεν έχεις ιδέα η απλά είσαι προκατειλημμένος με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο! Να σου βάλω αλλά 10 εγώ που κοστίζουν πάνω από 15κ να σου πέσουν τα σαγόνια; 

Που το συγκεκριμένο R170 κάθε άλλο παρά σαπακι είναι. Είναι επίσης ένα από τα τελευταία Merc, που τα πάντα μέχρι την τελευταία βίδα ήταν made in Germany.Πολυ διασκεδαστικο αμαξι για οδήγηση. Πιο σπορτιφ από το R171. Η κορυφαία έκδοση του η 32Amg με τα 350 άλογα ήταν απίστευτη στην οδήγηση. 

Επίσης το συγκεκριμένο της αγγελίας δεν είναι με τίποτα του 2001,θα είναι μεταξύ 1996-2000,pre-facelift. Μέχρι τότε έβγαινε το slk200 με 192 άλογα, μόνο για Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία και Πορτογαλία.Δεν έχει επίσης φλας στο καθρέφτη. 

Ίσως για αυτό ειναι τόσο φθηνό.Ειναι και χτυπημένο πίσω, έχει και μια στραβή εξάτμιση της κακιάς ώρας. 

Τέλος ένας που θα αγοράσει ένα τέτοιο αμάξι τόσο φθηνά,θα το πάρει για άλλους λόγους και για δεύτερο αμαξι και όχι για την τιμή. Μην ξεχνάμε ειναι 2 λίτρο,και θα έχει σίγουρα σαν πρωτο αμάξι κάποιο καινούριο. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Που το συγκεκριμένο R170 κάθε άλλο παρά σαπακι είναι. Είναι επίσης ένα από τα τελευταία Merc, που τα πάντα μέχρι την τελευταία βίδα ήταν made in Germany.Πολυ διασκεδαστικο αμαξι για οδήγηση. Πιο σπορτιφ από το R171. Η κορυφαία έκδοση του η 32Amg με τα 350 άλογα ήταν απίστευτη στην οδήγηση. 

Επίσης το συγκεκριμένο της αγγελίας δεν είναι με τίποτα του 2001,θα είναι μεταξύ 1996-2000,pre-facelift. Μέχρι τότε έβγαινε το slk200 με 192 άλογα, μόνο για Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία και Πορτογαλία.Δεν έχει επίσης φλας στο καθρέφτη. 

Ίσως για αυτό ειναι τόσο φθηνό. 

Τέλος ένας που θα αγοράσει ένα τέτοιο αμάξι τόσο φθηνά,θα το πάρει για άλλους λόγους και για δεύτερο αμαξι και όχι για την τιμή. Μην ξεχνάμε ειναι 2 λίτρο,και θα έχει σίγουρα σαν πρωτο αμάξι κάποιο καινούριο. 

Ε καλά λέγοντας σαπάκι δεν εννοώ για το μοντέλο του αλλά για την άθλια κατάσταση που το έχει ο ιδιοκτήτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Δε θελω να σε απογοητευσω, αλλα μερικοι πηδανε και με fiat panda.

Όπως λέει και ένα τραγούδι ,άμα έχεις @αλαμάρι τι την θέλεις  την Ferrari , και άμα έχεις @ωλή σαίνι τι την θες την Lamborghini.

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 8:03 ΠΜ, dasimo είπε

Παιδιά, μην μηδενίζουμε τα πάντα. Ένα 6 κυλινδρο SLK είναι ικανοποιητικό , ένα 8 κυλινδρο Slk είναι ένας παραλογισμός. Επειδή είμαι κάτοχος ενός 2λιτρου Mazda MX-5 NC, όχι μόνο δεν είναι κουβαδάκι αλλά "κοπανάει" όποιο 1.8 compressor SLK θές (γιατί με αυτό συγκρίνεται). Τώρα όμως ποιο είναι το νόημα τέτοιων συγκρίσεων......ένα ΜΧ-5 είναι η χαρά σου, είναι να ανέβεις στα Δερβενοχώρια με βροχούλα να χτυπάει την οροφή σου Σαββατο πρωί 7 μόνο και μόνο για να πάρεις ψωμί και γιαούρτι. Ένα ΜΧ-5 είναι να ανέβεις την Πεντέλη άνοιξη με την οροφή ανοικτή σαν να μην υπάρχει αύριο. Ένα ΜΧ-5 είναι ιστορία που ποτέ δεν θα αποκτήσει η Slk που μόλις καταργήθηκε (από την πολύ επιτυχία φαντάζομαι) . Το ΜΧ-5 είναι η αναβίωση του Βρετανικού roadster , η Slk τι είναι ?  

Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι κάποιος θα τα έλεγε καλύτερα. Πραγματικά μου εχει λείψει αυτό το αμάξι.

Το είχα αγοράσει μετά από ατύχημα με gsxr 1000 k8. Πραγματικά και 1000 άλογα να ήταν η slk που την έχω οδηγήσει εννοείται δεν μπορεί να προσφέρει αυτό που σου δίνει το mx5. Θα το ξαναπάρω όταν μεγαλώσει ο γιος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως βγαζοντας το esp + Abs  στο slk  ειναι απιστευτα fun to drive  αμαξι με 49\51 ζυγισμα που μπορεις να το βαλεις με οποια γωνια θες στη στροφη. Και το 1800 με τροχαλια κομπρεσορα,φιλτρο και προγραμμα φτανει ανετα τα 220.Για τα κιλα του ειναι πολυ καλα ,οπως επισεις και το χειροκινητο βοηθαει να τα βαζεις οπως θες και να παιζεις με το γκαζι για να μπαινεις γεματα στις καμπες.

Επεξ/σία από generalb31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...