Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οχι δεν εχει ακομα τουλαχιστον

Την επόμενη μερα απο την υποβολή εμφανίζεται και τοτε θα μπορείς να την ρυθμίσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Την επόμενη μερα απο την υποβολή εμφανίζεται και τοτε θα μπορείς να την ρυθμίσεις

Ευχαριστω.Εμφανιστηκε στην Ρ7 σημερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2021 στις 4:15 ΜΜ, pontez2 είπε

Αυτά δε θα πρεπε να μπαινουν αυτοματα;

Ακυρο τελικα ειναι 500 στο συνολο. Ότι να ναι ακουσα!! Πηρανε τηλ στη ΔΟΥ κ τς ειπαν να παρουν στο δικαστικο μεγαρο. Πηραν κ απο κει τους ειπαν οτι δν ειναι απαραιτητο το ρ7. Μπορουν να βαζουν καθε μηνα 20-30 ευρω σε καποιον λογαριασμό. 

Επεξ/σία από Scorpion_rx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Scorpion_rx είπε

Γεια σε ολους!! Θελω να κανω μια ερωτηση σε οσους γνωρίζουν. Σε μια οικογενεια φιλων ηρθε πρόστιμο 500€ το ατομο επειδη το 2018 αργησαν να κανουν τις φορολογικες τους. Κ μολις χτες τους ηρθε ειδοποιηση. Κ καθε μερα που περναει ειναι επιπλεον 2€ το ατομο. Απ το πουθενα οι ανθρωποι πρεπει να πληρωσουν 2.500€. 

Ξερει κανεις αν μπορει να γινει κατι σ αυτην την περιπτωση να διευκολυνθει λιγο η κατασταση? 

Πρώτον είναι 100 ευρώ η εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης για φυσικά πρόσωπα εκτός αν είναι Νομικά πρόσωπα με διπλογραφικά βιβλία όπου εκεί είναι 500 ευρώ. 

Να τα κάνουν ρύθμιση όπως ανέφερα λίγα πόστ πιο πίσω με την P7 για να μην παίρνουν τοκίζονται και να τα πληρώσουν σε δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελείωσε και αυτή

την έκανα μόνος μου τελικά (δεν θα παρακαλάω κανέναν λογιστή/φοροτεχνικό όποτε έχει χρόνο να μου τις κάνει)

την έστειλα

θα πληρώσω τον φόρο που μου αναλογεί (ολόκληρο το ποσό)

τα ίδια και η μητέρα μου

και περιμένουμε τον ΕΝΦΙΑ τώρα...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Scorpion_rx είπε

Γεια σε ολους!! Θελω να κανω μια ερωτηση σε οσους γνωρίζουν. Σε μια οικογενεια φιλων ηρθε πρόστιμο 500€ το ατομο επειδη το 2018 αργησαν να κανουν τις φορολογικες τους. Κ μολις χτες τους ηρθε ειδοποιηση. Κ καθε μερα που περναει ειναι επιπλεον 2€ το ατομο. Απ το πουθενα οι ανθρωποι πρεπει να πληρωσουν 2.500€. 

Ξερει κανεις αν μπορει να γινει κατι σ αυτην την περιπτωση να διευκολυνθει λιγο η κατασταση? 

Πολλά, μας τα λες τα 500€.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Πρώτον είναι 100 ευρώ η εκπρόθεσμη υποβολή δήλωσης για φυσικά πρόσωπα εκτός αν είναι Νομικά πρόσωπα με διπλογραφικά βιβλία όπου εκεί είναι 500 ευρώ. 

Να τα κάνουν ρύθμιση όπως ανέφερα λίγα πόστ πιο πίσω με την P7 για να μην παίρνουν τοκίζονται και να τα πληρώσουν σε δόσεις.

Να σου πω την αληθεια μπορει να ακουσα κ εγω λαθος. Ισως ειναι 500 στο συνολο. Θα το εξακρυβωσω σε λίγο. Αλλα αυτο με το Ρ7 δν το καταλαβα. Θα σου ηταν ευκολο να μου το εξηγησεις λιγο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Που βλέπουμε τον αριθμό ταυτότητας οφειλής για αναδρομικά συνταξιούχων προηγούμενων ετών;

Story: Ολοκλήρωσα την δήλωση του Ε1 2021, όλα κομπλέ, το θέμα είναι ότι υπάρχουν και αναδρομικά του έτους 2015 και 2016 που πρέπει να δηλωθούν, έκανα λοιπόν τροποποιητική στο έτος 2016 (θα κάνω και στου 2017), μου έβγαλε νέο εκκαθαριστικό με ένα ποσό για να πληρώσω αλλά ταυτότητα οφειλής δεν βρίσκω πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μιλάμε θα τρελαθούμε με τις δηλώσεις. Αφορά τα αναδρομικά του πατέρα μου (συνταξιούχος) και το γεγονός ότι φαίνονται να έχει πάρει αναδρομικά και παλιότερα. Πώς γίνεται, όμως, στις βεβαιώσεις αποδοχών που εκτύπωσα από το taxis να φαίνονται αναδρομικά τα οποία δεν έχουν εισπραχθεί ποτέ? Και τι εννοώ: εκτυπώνω την βεβαίωση αποδοχών του 2107 (αφορά εισοδήματα του 2016) και εκεί φαίνεται ότι έχει πάρει και κοντά στα 2.000€ αναδρομικά που αντιστοιχούν στα έτη 2014 & 2015. Έλα όμως που μέσα στο 2016 δεν τα πήρε ποτέ αυτά και το επιβεβαίωσα ελέγχοντας τις κινήσεις του λογαριασμού του στην τράπεζα. Αποτέλεσμα αυτών είναι να πρέπει να πληρώσει πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής χωρίς λόγο. Αναδρομικά φαίνονται και στις βεβαιώσεις αποδοχών του 2015 (εισοδήματα 2014) και 2016 (εισοδήματα 2015), αλλά δυστυχώς αυτά δεν μπορώ να τα ελέγξω, καθώς δεν φαίνονται στο ebanking (δεν υπάρχει καθόλου πληροφόρηση για εκείνες τις χρονιές, σχετικά με τις κινήσεις του λογαριασμού). Φαντάζομαι όμως ότι κι εκεί το ίδιο συμβαίνει, καθώς ο πατέρας μου είναι σχολαστικός και καταγράφει κάθε μήνα τι χρήματα μπαίνουν στην τράπεζα και τι ξοδεύει, άρα θα το γνώριζε. Καμιά ιδέα πως να κινηθούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Havik είπε

Ερώτηση: Που βλέπουμε τον αριθμό ταυτότητας οφειλής για αναδρομικά συνταξιούχων προηγούμενων ετών;

Story: Ολοκλήρωσα την δήλωση του Ε1 2021, όλα κομπλέ, το θέμα είναι ότι υπάρχουν και αναδρομικά του έτους 2015 και 2016 που πρέπει να δηλωθούν, έκανα λοιπόν τροποποιητική στο έτος 2016 (θα κάνω και στου 2017), μου έβγαλε νέο εκκαθαριστικό με ένα ποσό για να πληρώσω αλλά ταυτότητα οφειλής δεν βρίσκω πουθενά...

Θα περιμένεις 24 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Φίλη μου με είπε πως είχε πατήσει οριστικοποίηση για να δει τι θα της βγει η δήλωση κ της έλεγε πιστωτικό 110€. Όταν μπήκε για να την ολοκληρώσει κ να την οριστικοποιήσει, το μόνο που άλλαξε ήταν το ποσό στις αποδείξεις, αντί για 3400€ με είπε έβαλε 5000€, της βγήκε στο τέλος χρεωστικό 110€.

Γίνεται αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Chris_saxo vts είπε

Καλημέρα. Φίλη μου με είπε πως είχε πατήσει οριστικοποίηση για να δει τι θα της βγει η δήλωση κ της έλεγε πιστωτικό 110€. Όταν μπήκε για να την ολοκληρώσει κ να την οριστικοποιήσει, το μόνο που άλλαξε ήταν το ποσό στις αποδείξεις, αντί για 3400€ με είπε έβαλε 5000€, της βγήκε στο τέλος χρεωστικό 110€.

Γίνεται αυτό???

Γιατί έβαλε 5000€ ?

Που τις βρήκε ?

Ψεύτικες έβαλε ?

ΥΓ. Τις έβαλε μήπως αυξήσει το πιστωτικό και βγήκε χρεωστικο ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί έβαλε 5000€ ?

Που τις βρήκε ?

Τόσο της έβγαινε από τις αγορές με τις κάρτες. Εγώ την είπα κακώς το άλλαξε το ποσό, αφού το κάλυπτε κ με τις 3400€ αλλά με είπε ότι την είπε μια φίλη της να βάζει όσα έχει σύνολο από τις κάρτες.

Πρώτη φορά το άκουσα αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...