Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/8/2021 στις 3:58 ΜΜ, prototypegr είπε

Μπορεί, αλλά τα χρήματα δεν έχουν κατατεθεί. Εκεί είναι το κυρίως πρόβλημα. 

ΙΔΙΑ τρελό περίπτωση είμαι και εγώ !!!

Και έλεγα ότι είσαι μοναδικός !!!!

Έβγαλες άκρη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρη φλασιά... στο 811 το ποσό ενοικίου είναι το συνολικό ή το ανά μήνα; Δηλαδή βάζω 300 ευρώ ή 3600 (εφόσον μένω 12 μήνες με 300 ενοίκιο).

Έχω μια υποψία ότι είναι 3600 το σωστό αλλά εγώ εδώ και χρόνια δήλωνα το μηνιαίο δλδ 300. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΙΔΙΑ τρελό περίπτωση είμαι και εγώ !!!

Και έλεγα ότι είσαι μοναδικός !!!!

Έβγαλες άκρη ?

Ακόμα όχι! Βέβαια, θέλω να κάνω κι έναν τελευταίο έλεγχο να δω μπας και έμπαιναν κάθε μήνα με την σύνταξη και γι’ αυτό δεν φάνηκαν ξεχωριστά. Θέλει να ψάξω να βρω σημειώματα αποδοχών από εκείνη την χρονιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Πέρσι πήρα στεγαστικό δάνειο για αγορά οικίας. Περνάω κάτι ιδιαίτερο στη δήλωση? Απ ότι είδα έχει ήδη στοιχεία για κάποια πεδία.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Ακόμα όχι! Βέβαια, θέλω να κάνω κι έναν τελευταίο έλεγχο να δω μπας και έμπαιναν κάθε μήνα με την σύνταξη και γι’ αυτό δεν φάνηκαν ξεχωριστά. Θέλει να ψάξω να βρω σημειώματα αποδοχών από εκείνη την χρονιά. 

Δεν θα πίστευα ποτέ ότι ο ΕΦΚΑ θα έστελνε ΨΕΥΔΗ βεβαίωση στην ΑΑΔΕ.

Η μάνα μου έκανε αίτηση για σύνταξη χηρείας (χωρίς εργασιακο βίο).

Έκανε αίτηση το καλοκαίρι του 2017 (η σύνταξη ξεκινούσε από 04-17).

Της χορήγησαν  προσωρινή βασική σύνταξη 345.60€ έως ότου γίνει η εκκαθάριση κτλ.

Τις έδωσαν τον Οκτώβριο κάποιο ποσό (ας πούμε 3 μήνες μαζεμένα) και τον Νοέμβριο έβαλαν το 345.60€.

Όταν τον επόμενο χρόνο έστειλαν στην ΑΑΔΕ την βεβαίωση σύνταξης ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΝ ότι κατέβαλαν και τους 9 μήνες !!!!!!!! (04-12).

Αν είναι δυνατόν !!!

Και όμως είναι !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Δεν θα πίστευα ποτέ ότι ο ΕΦΚΑ θα έστελνε ΨΕΥΔΗ βεβαίωση στην ΑΑΔΕ.

Η μάνα μου έκανε αίτηση για σύνταξη χηρείας (χωρίς εργασιακο βίο).

Έκανε αίτηση το καλοκαίρι του 2017 (η σύνταξη ξεκινούσε από 04-17).

Της χορήγησαν  προσωρινή βασική σύνταξη 345.60€ έως ότου γίνει η εκκαθάριση κτλ.

Τις έδωσαν τον Οκτώβριο κάποιο ποσό (ας πούμε 3 μήνες μαζεμένα) και τον Νοέμβριο έβαλαν το 345.60€.

Όταν τον επόμενο χρόνο έστειλαν στην ΑΑΔΕ την βεβαίωση σύνταξης ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΝ ότι κατέβαλαν και τους 9 μήνες !!!!!!!! (04-12).

Αν είναι δυνατόν !!!

Και όμως είναι !!!!

Κατάλαβα! Μόλις ελέγξω και τις μισθοδοσίες θα γράψω εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι...δανειο για αγορα αυτοκινητου. Ξερει κανεις σε ποιο κωδικο δηλωνω τι;;;

Δλδ αξια αυτοκινητου.  Προκαταβολη δανειο και δοσεις μες στο 2020;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, μια ερώτηση για όποιον μπορεί να γνωρίζει.


Η αρχική μου δήλωση ήταν χρεωστική 200 ευρώ, υποβλήθηκε και έχει πληρωθεί όλο το ποσό. Έκανα τροποποιητική και τώρα βγάζει αρχικό 200 και νέο χρεωστικό 100 ευρώ. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση που έχω πληρώσει ήδη, μου γίνεται κάποια επιστροφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, prolog είπε

Καλησπέρα σε όλους, μια ερώτηση για όποιον μπορεί να γνωρίζει.


Η αρχική μου δήλωση ήταν χρεωστική 200 ευρώ, υποβλήθηκε και έχει πληρωθεί όλο το ποσό. Έκανα τροποποιητική και τώρα βγάζει αρχικό 200 και νέο χρεωστικό 100 ευρώ. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση που έχω πληρώσει ήδη, μου γίνεται κάποια επιστροφή;

Πώς προέκυψε η διαφορά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2021 στις 8:02 ΜΜ, MikeJ είπε

Άκυρη φλασιά... στο 811 το ποσό ενοικίου είναι το συνολικό ή το ανά μήνα; Δηλαδή βάζω 300 ευρώ ή 3600 (εφόσον μένω 12 μήνες με 300 ενοίκιο).

Έχω μια υποψία ότι είναι 3600 το σωστό αλλά εγώ εδώ και χρόνια δήλωνα το μηνιαίο δλδ 300. 

Το ίδιο λάθος είχα κάνει και εγώ και εγώ πέρσι. δήλωσα το μηναίο 300, αλλά το σωστό είναι το ετήσιο. Φέτος το δήλωσα σωστά με το ετήσιο. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που είναι 100% σίγουρος.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι σε αυτό τον κωδικό δεν γίνεται διασταύρωση με το μισθωτήριο και μπορούν να το δουν μόνο αν σε καλέσουν για έλεγχο.

Μια και το έφερε η κουβέντα, η παραγραφή της πενταετίας σε φορολογικές παραβάσεις, ισχύει για όλες τις περιπτώσεις;

π.χ έστω ότι έκανε κάποιος λάθος στον κωδικό 811 ή δεν δήλωσε σωστά τις αποδείξεις. Δηλαδή οποιοδήποτε λάθος ή παράβαση υπάρχει από το 2015 και πριν δεν μπορεί να ελεγθεί από την εφορία;

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο τέλος του 2020 παραγράφηκαν οι φορολογικές υποχρεώσεις του 2014 , οι οποίες δηλώθηκαν το 2015.

Οι υποθέσεις του 2015 παραγράφονται 31/12 2021.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2021 στις 4:59 ΜΜ, lestoner είπε

Καλησπερα..

Παράδειγμα: Συνολο ηλεκτρονικων αποδείξεων 800 ευρω. Και από κάτω στον πινακα αναφερει: φόρος εισοδήματος 40 ευρώ.. Άρα στο συνολο που πρεπει να αναγραψει κάποιος στον κωδικό 049 είναι 800€ η θα πρέπει να αφαιρεσει τα 40€ και να γράψει 760€ ?? Δηλαδή στα 800 ευρώ πρεπει να κάνουμε εμείς την αφαίρεση η απλα αφήνουμε 800 και δεν προσθετουμε τα 40?? Ευχαριστώ. (Οι τιμές είναι απλά ενδεικτικες) 

Σορυ για τη καθυστερηση αλλα τωρα προσεξα αυτο το ποστ. Οι αποδειξεις δεν ειναι σε αναλογια με το φορο. Δηλαδη στο παραδειγμα σου, δε σημαινει πως οσο λιγοτερο δηλωσεις στον 049, τοσο και θα σου μειωθει φορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν οι δαπάνες μας με  κάρτες είναι ελαφρώς τσιμπήμενες προς τα πάνω. Είναι εφικτό να βάλουμε μικρότερο ποσό από αυτό που μου εμφανίζει αυτόματα το taxisnet?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...