Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, prototypegr είπε

 

Με το που επιλέγω τροποποιητική για το έτος που θέλω και αφού πατήσω Δήλωση Αναδρομικών Ε1 με εμφανίζει το παραπάνω παράθυρο, χωρίς να φαίνονται πουθενά τα αναδρομικά και να εμφανίζει το μήνυμα της εκπρόθεσμης. Στο πινακάκι που λες, φαίνονται κανονικά τα αναδρομικά που πήρε.

το μήνυμα της εκπρόθεσμης εμφανίζεται τελικά ή οχι; Στην φωτο που έβαλες βλέπουμε το μήνυμα της εκπρόθεσμης ενώ μετά λες ότι δεν εμφανίζεται...μήπως έγραψες κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανόν να είχε παλαιά αδηλωτα αναδρομικά που βγήκαν εκπρόθεσμα π.χ να εμφανίζονται στην πληροφόρηση 2020

Αναδρομικά που εμφανίζονται στην πληροφόρηση 2021 είναι εμπρόθεσμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prototypegr είπε

 

Με το που επιλέγω τροποποιητική για το έτος που θέλω και αφού πατήσω Δήλωση Αναδρομικών Ε1 με εμφανίζει το παραπάνω παράθυρο, χωρίς να φαίνονται πουθενά τα αναδρομικά και να εμφανίζει το μήνυμα της εκπρόθεσμης. Στο πινακάκι που λες, φαίνονται κανονικά τα αναδρομικά που πήρε.

Μήπως είχες τίποτα ΑΛΛΑ αναδρομικά που είναι εκπροθεσμα ?

Έχεις κάποια εκκρεμότητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tempo είπε

το μήνυμα της εκπρόθεσμης εμφανίζεται τελικά ή οχι; Στην φωτο που έβαλες βλέπουμε το μήνυμα της εκπρόθεσμης ενώ μετά λες ότι δεν εμφανίζεται...μήπως έγραψες κάτι λάθος;

Το μήνυμα της εκπρόθεσμης εμφανίζεται κανονικά. Μάλλον λόγω του τρόπου που το έγραψα, βγαίνει διαφορετικό νόημα. 

1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

Είναι πιθανόν να είχε παλαιά αδηλωτα αναδρομικά που βγήκαν εκπρόθεσμα π.χ να εμφανίζονται στην πληροφόρηση 2020

Αναδρομικά που εμφανίζονται στην πληροφόρηση 2021 είναι εμπρόθεσμα .

Όχι, δεν υπάρχουν άλλα αναδρομικά. Όλα τα αναδρομικά τα έλαβε τον Οκτώβριο του 2020 αλλά η μία βεβαίωση που περιλαμβάνει αναδρομικά 2015 και 2016 φαίνεται να έχει εκδοθεί 31-12-2020. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο. Αυτό επίσης που διαπίστωσα για αναδρομικά του 2019 δεν μπορώ να κάνω τροποποιητική με επιλογή δήλωσης αναδρομικών Ε1. 

Επεξ/σία από prototypegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Το μήνυμα της εκπρόθεσμης εμφανίζεται κανονικά. Μάλλον λόγω του τρόπου που το έγραψα, βγαίνει διαφορετικό νόημα. 

Όχι, δεν υπάρχουν άλλα αναδρομικά. Όλα τα αναδρομικά τα έλαβε τον Οκτώβριο του 2020 αλλά η μία βεβαίωση που περιλαμβάνει αναδρομικά 2015 και 2016 φαίνεται να έχει εκδοθεί 31-12-2020. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο. Αυτό επίσης που διαπίστωσα για αναδρομικά του 2019 δεν μπορώ να κάνω τροποποιητική με επιλογή δήλωσης αναδρομικών Ε1. 

αν αυτό βοηθάει: εγώ πάντως φίλε μου είχα δηλώσει παλαιότερα κάποια αναδρομικά του 2016 που είχε πάρει πάλι ο πατέρας μου ως συνταξιούχος. Μήπως είχες και εσύ να δηλώσεις τότε ανάλογα αναδρομικά και δεν το έκανες και σου βγάζει τώρα το εκπρόθεσμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Το μήνυμα της εκπρόθεσμης εμφανίζεται κανονικά. Μάλλον λόγω του τρόπου που το έγραψα, βγαίνει διαφορετικό νόημα. 

Όχι, δεν υπάρχουν άλλα αναδρομικά. Όλα τα αναδρομικά τα έλαβε τον Οκτώβριο του 2020 αλλά η μία βεβαίωση που περιλαμβάνει αναδρομικά 2015 και 2016 φαίνεται να έχει εκδοθεί 31-12-2020. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο. Αυτό επίσης που διαπίστωσα για αναδρομικά του 2019 δεν μπορώ να κάνω τροποποιητική με επιλογή δήλωσης αναδρομικών Ε1. 

Γράφει ότι έχει εκδοθεί βεβαίωση το 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tempo είπε

αν αυτό βοηθάει: εγώ πάντως φίλε μου είχα δηλώσει παλαιότερα κάποια αναδρομικά του 2016 που είχε πάρει πάλι ο πατέρας μου ως συνταξιούχος. Μήπως είχες και εσύ να δηλώσεις τότε ανάλογα αναδρομικά και δεν το έκανες και σου βγάζει τώρα το εκπρόθεσμο; 

 

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γράφει ότι έχει εκδοθεί βεβαίωση το 2017.

Φαίνεται όντως ότι είχε πάρει κάποια αναδρομικά, αλλά δεν μου είχε πει τότε κάτι σχετικό, οπότε λογικά λόγω αυτού να φαίνονται εκπρόθεσμα. Άρα δυστυχώς θα πρέπει να πληρώσει το πρόστιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prototypegr είπε

 

Φαίνεται όντως ότι είχε πάρει κάποια αναδρομικά, αλλά δεν μου είχε πει τότε κάτι σχετικό, οπότε λογικά λόγω αυτού να φαίνονται εκπρόθεσμα. Άρα δυστυχώς θα πρέπει να πληρώσει το πρόστιμο. 

για να σε βοηθήσω λίγο παραπάνω να το ψάξεις: στο taxis όταν επιλέγω έτος 2018 -> Ενημέρωση βεβ.αποδοχών στο πινακάκι υπάρχουν ποσά με έτος αναφοράς το 2016. Αυτά τα δήλωσα με τροποποιητική επιλέγοντας αρχικά το 2017 και μετά την υποβολή τροποποιητικής. Αυτό έγινε τον Οκτώβριο του 2018. Αυτό λογικά δεν έκανες εσύ και σου εμφανίζονται τώρα ως εκπρόθεσμα. Πιστεύω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tempo είπε

για να σε βοηθήσω λίγο παραπάνω να το ψάξεις: στο taxis όταν επιλέγω έτος 2018 -> Ενημέρωση βεβ.αποδοχών στο πινακάκι υπάρχουν ποσά με έτος αναφοράς το 2016. Αυτά τα δήλωσα με τροποποιητική επιλέγοντας αρχικά το 2017 και μετά την υποβολή τροποποιητικής. Αυτό έγινε τον Οκτώβριο του 2018. Αυτό λογικά δεν έκανες εσύ και σου εμφανίζονται τώρα ως εκπρόθεσμα. Πιστεύω να βοήθησα...

Ναι, ευχαριστώ, το είχα καταλάβει, απλά δεν περίμενα και βασικά δεν ήξερα ότι είχε πάρει και παλιότερα αναδρομικά και για αυτό δεν δηλώθηκαν. Τώρα θα πρέπει να δηλωθούν όλα μαζί. Βέβαια για αναδρομικά που αφορούν εισοδήματα 2019, δεν μου εμφανίζεται η επιλογή για να τα δηλώσω στο 2020. Θέλει να δω με αυτά τι θα γίνει. Πάντως με κάνει εντύπωση το γεγονός ότι πριν υποβληθεί οριστικά η τροποποιητική δεν μπορώ να δω ότι έχουν δηλωθεί όλα τα αναδρομικά που αναφέρονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ghost_Rider είπε

τροποποιητικες ανοιξανε παιδια?

Για τροποποιητικές των φετινών δηλώσεων, ναι το σύστημα έχει ανοίξει και δουλεύει κανονικά. Έκανα εγώ τροποποιητικές για δυο φετινές δηλώσεις (δεν είχαν βγει/περαστεί κάποια επιδόματα ΟΑΕΔ όπως και οι πληρωμές για όσους ήσαν σε αναστολή όταν έκανα την αρχική δήλωση). Τα ανωτέρω ποσά έχουν τώρα περαστεί στο Ε1 και μπορείς να κάνεις την τροποποίηση χωρίς πρόβλημα. Ό,τι άλλα ποσά/δεδομένα είχες περάσει στο Ε1 με την αρχική δήλωση, ΔΕΝ φαίνεται να έχουν αλλάξει και ΔΕΝ χρειάζεται να τα πειράξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Στην καινούργια δήλωση για το έτος 2021 στο πινακάκι με τα ποσά βγάζει τα αναδρομικά του 2015 και 2016 με την υποσημείωση ότι πρέπει να γίνουν τροποποιητικές.  Όταν πας να κάνεις τροποποιητικές για τα έτη αυτά  , έχει κουμπάκι που λέει αναδρομικά.  Πατάς,  βλέπεις ότι έχουν περαστεί τα ποσά  και όταν πας να κάνεις υποβολή  γράφει εκπρόθεσμα  με την υποσημείωση ότι ισχύει για βεβαιώσεις των αναδρομικών που έχουν εκδοθεί μέχρι το 2018. Αυτές οι βεβαιώσεις είναι του 2020..

 

12 ώρες πριν, nikos032 είπε

Νομίζω για αναδρομικά απο 2019 και παλιότερα θα επιτραπεί η τροποποιητική Αύγουστο ή Σεπτέμβρη, όταν βγούν και τα ΕΝΦΙΑ λογικά. Αλλά η προθεσμία θα είναι μέχρι το τέλος του έτους οπότε μη σκάτε.

Τις έκανα και εγώ προχτές τις δηλώσεις και μου βγήκαν αναδρομικά του Δεκεμβρίου. Όπως μου είπε η λογίστρια για αυτά οι δηλώσεις υποβάλλονται από Σεπτέβριο και μετά της άφησα και για αυτά 10 ευρώ και μου είπε ότι θα τα υποβάλλει αυτή και δεν χρειάζεται κάτι άλλο από μένα. Θα της κάνω μόνο ένα τηλεφωνάκι από τέλος Σεπτέβρη και μετά να είμαι σίγουρος μην πληρώνω τίποτε αμαρτίες μετά. 

Οπότε μην ανησυχείτε που δεν σας αφήνει και φροντίστε μετά το Σεπτέβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Τις έκανα και εγώ προχτές τις δηλώσεις και μου βγήκαν αναδρομικά του Δεκεμβρίου. Όπως μου είπε η λογίστρια για αυτά οι δηλώσεις υποβάλλονται από Σεπτέβριο και μετά της άφησα και για αυτά 10 ευρώ και μου είπε ότι θα τα υποβάλλει αυτή και δεν χρειάζεται κάτι άλλο από μένα. Θα της κάνω μόνο ένα τηλεφωνάκι από τέλος Σεπτέβρη και μετά να είμαι σίγουρος μην πληρώνω τίποτε αμαρτίες μετά. 

Οπότε μην ανησυχείτε που δεν σας αφήνει και φροντίστε μετά το Σεπτέβρη.

Αυτά πάνε τέλος του έτους αλλά καλά έκανες και το ρυθμίσες από τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω σε λογιστήριο αλλα δεν ασχολουμαι πολύ με φυσικά προσωπα συγχωρέστε με. Στη συζυγο εμφανίστηκαν 120 ευρω απο φορέα για 2019, να κάνω τροποποιητική η δεν ειναι σημαντικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KFitilis είπε

Δουλευω σε λογιστήριο αλλα δεν ασχολουμαι πολύ με φυσικά προσωπα συγχωρέστε με. Στη συζυγο εμφανίστηκαν 120 ευρω απο φορέα για 2019, να κάνω τροποποιητική η δεν ειναι σημαντικό;

Τροποποίητικη για να μην ψαχνεσαι αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...