Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rus είπε

Σορυ για τη καθυστερηση αλλα τωρα προσεξα αυτο το ποστ. Οι αποδειξεις δεν ειναι σε αναλογια με το φορο. Δηλαδη στο παραδειγμα σου, δε σημαινει πως οσο λιγοτερο δηλωσεις στον 049, τοσο και θα σου μειωθει φορος.

Οχι δεν εννοώ αυτό.. Θέλω να πω τι ακριβώς πρέπει να αναγραφει στον κωδικό 049 συμφωνα με τον νόμο.. Ο πίνακας πχ σου βγάζει έξοδα 800 με καρτα και απο κατω ότι περισυ πλήρωσες 40 ευρώ φόρο με κάρτα επίσης.. Θα πρέπει δηλαδή αυτά τα 40 να τα αφαιρέσω από τα 800 όταν παω στόν κωδικό 049 η είναι ανεξάρτητα μεταξυ τους και αφήνω τα 800 όπως είναι??  Δηλαδή τα 800 είναι μόνο οι πραγματικες δαπανες η εμπεριέχεται μέσα σε αυτά και ο φόρος τον οποίο πρέπει να τον αφαιρέσουμε εμείς?? Έχει γίνει αυτόματα ο διαχωρισμός η πρέπει να τον κανουμε εμείς και να γράψουμε  760 ευρώ συνολο εξοδων? 

5 ώρες πριν, CptBill είπε

Εάν οι δαπάνες μας με  κάρτες είναι ελαφρώς τσιμπήμενες προς τα πάνω. Είναι εφικτό να βάλουμε μικρότερο ποσό από αυτό που μου εμφανίζει αυτόματα το taxisnet?

 

 

Οτι θες μπορείς να γράψεις απλά το θέμα είναι ααααν σε καλέσουν καποια στιγμη να το δικαιολογήσεις πως προεκυψε.. 

Επεξ/σία από lestoner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, CptBill είπε

Εάν οι δαπάνες μας με  κάρτες είναι ελαφρώς τσιμπήμενες προς τα πάνω. Είναι εφικτό να βάλουμε μικρότερο ποσό από αυτό που μου εμφανίζει αυτόματα το taxisnet?

 

 

Το εννοείς ?

Να αλλιωσεις τα στοιχεία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά. Οι οδηγίες λένε ότι πρέπει να αφαιρέσεις εσύ συγκεκριμμένες δαπάνες που δεν μετράνε και να βάλεις τα υπόλοιπα. 

Η συγκεκριμένη πληροφόρηση (049) για αυτόν τον λόγο δεν μπαίνει αυτόματα. 

Άρα στην πράξη μπορείς να βάλεις ότι ποσό θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

φυσικά. Οι οδηγίες λένε ότι πρέπει να αφαιρέσεις εσύ συγκεκριμμένες δαπάνες που δεν μετράνε και να βάλεις τα υπόλοιπα. 

Η συγκεκριμένη πληροφόρηση (049) για αυτόν τον λόγο δεν μπαίνει αυτόματα. 

Άρα στην πράξη μπορείς να βάλεις ότι ποσό θέλεις.

Δεν μιλά για συγκεκριμένες δαπάνες που δεν μετράνε.

Άλλο λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ άλλο λέω. 

Κανείς δεν ξέρει πιες από τις δαπάνες σου μετράνε και πιές όχι, 

Οπότε στην πράξη μπορείς να γράψεις ότι θέλεις. -προς τα Κάτω. 

Κανείς επίσης δεν ξέρει πόσες δαπάνες έχεις κάνει με paypal ή Revolut ή ταχυδρομικές επιταγές.

Οπότε μπορείς να γράψεις ότι θέλεις - Προς τα Πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Και εγώ άλλο λέω. 

Κανείς δεν ξέρει πιες από τις δαπάνες σου μετράνε και πιές όχι, 

Οπότε στην πράξη μπορείς να γράψεις ότι θέλεις. -προς τα Κάτω. 

Κανείς επίσης δεν ξέρει πόσες δαπάνες έχεις κάνει με paypal ή Revolut ή ταχυδρομικές επιταγές.

Οπότε μπορείς να γράψεις ότι θέλεις - Προς τα Πάνω.

ΑΝ όμως κληθεί, θα πρέπει να το αποδείξει η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, CptBill είπε

Εάν οι δαπάνες μας με  κάρτες είναι ελαφρώς τσιμπήμενες προς τα πάνω. Είναι εφικτό να βάλουμε μικρότερο ποσό από αυτό που μου εμφανίζει αυτόματα το taxisnet?

 

 

Αν επικαλεστείς οτι δεν είναι δικές σου δαπάνες φυσικά και μπορείς να βάλεις λιγότερα.

Τα στοιχεία ούτως ή αλλιώς είναι ενδεικτικά, αν ήταν δεσμευτικά θα ήταν κλειδωμένος ο κωδικός όπως είναι και άλλοι (πχ μισθοί/συντάξεις, αυτοκίνητα κλπ).

Για παράδειγμα αν βγήκατε μια παρέα 20 άτομα για φαγητό (δεδομένα προ covid) και δώσατε 400 ευρώ που τα έβαλες στην κάρτα (χάριν ευκολίας ή για να μαζέψεις πόντους) και σου έδωσαν τα χρήματα τυπικά σου αντιστοιχεί μόνο 1/20 του ποσού  μιας και δεν είναι δική σου η δαπάνη εξολοκλήρου.

Πρακτικά τους ενδιαφέρει αν καλύπτεις το ποσό που χρειάζεται για το αφορολόγητο ή όχι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν επικαλεστείς οτι δεν είναι δικές σου δαπάνες φυσικά και μπορείς να βάλεις λιγότερα.

Τα στοιχεία ούτως ή αλλιώς είναι ενδεικτικά, αν ήταν δεσμευτικά θα ήταν κλειδωμένος ο κωδικός όπως είναι και άλλοι (πχ μισθοί/συντάξεις, αυτοκίνητα κλπ).

Για παράδειγμα αν βγήκατε μια παρέα 20 άτομα για φαγητό (δεδομένα προ covid) και δώσατε 400 ευρώ που τα έβαλες στην κάρτα (χάριν ευκολίας ή για να μαζέψεις πόντους) και σου έδωσαν τα χρήματα τυπικά σου αντιστοιχεί μόνο 1/20 του ποσού  μιας και δεν είναι δική σου η δαπάνη εξολοκλήρου.

Πρακτικά τους ενδιαφέρει αν καλύπτεις το ποσό που χρειάζεται για το αφορολόγητο ή όχι.

Άρα, γιατί να το αλλάξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Το αφήνει ως έχει και ΑΝ τον ενοχλήσουν, τους λέει πχ αυτό με το 1/20 κτλ.

Μα ο ίδιος ρώτησε αν μπορεί να βάλει λιγότερα και όχι αν χρειάζεται να βάλει λιγότερα και γιατί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μα ο ίδιος ρώτησε αν μπορεί να βάλει λιγότερα και όχι αν χρειάζεται να βάλει λιγότερα και γιατί.

ΝΑΙ.

Αλλά, εσύ του λες ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ.

Αλλά, εσύ του λες ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνει κάτι.

Πάλι σε χάνω...

Εγώ απάντησα οτι δεν είναι δεσμευτικό το ποσό που φαίνεται στο taxis.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Πάλι σε χάνω...

Εγώ απάντησα οτι δεν είναι δεσμευτικό το ποσό που φαίνεται στο taxis.

Μήπως, λέμε το ίδιο πράγμα, με αλλά λόγια ?

Εσύ λες άλλαξε το και ΑΝ σου πουν κάτι θα πεις πχ 1/20 και εγώ λέω άφησε το όπως είναι και ΑΝ σου πουν κάτι θα πεις 1/20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...