Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία ΔΕΗ για ρευματοκλοπή


bania22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

99.5% ο ίδιος.

Και ο οποίος κλειδαράς υπάρχει πιθανότητα να αρνηθεί να παρέχει τις υπηρεσίες του αν αυτός που ζητάει την παραβίαση δεν είναι ο ιδιοκτήτης.

Ακριβώς, και πως να αποδείξεις οτι εισαι ιδιοκτήτης..... ποιος κυκλοφορεί με τα συμβόλαια ιδιοκτησίας επανω του?

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Για το θέμα.

Δεν υφίσταται ο όρος ενοικιαστής αφού δεν υπάρχει συμβόλαιο. Είναι είτε φιλοξενούμενος, είτε καταληψίας/καταπατητής ή ότι άλλο θέλεις.

Αυτό συνεχιζόταν επί μήνες και ο ιδιοκτήτης καθόταν και τον κοίταγε χωρίς να κάνει τίποτα? βαριέμαι να γράψω και όλα τα άλλα κενά της ιστορίας

ευχαριστώ ετσι κι αλλιως για τον χρονο σας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, bania22 είπε

πω πω πω.... Μου φάνηκε αστείο το γεγονός στην αρχή αλλα τώρα ετσι οπως το λετε, ειναι παρα πολυ σοβαρο!!! Ψαχνει να βρει στοιχεία αλλα δεν βρίσκει αριθμό πρωτοκόλλου απο το 2017.... Εντωμεταξύ ο δικαστικος κλητήρας που του έδωσε την καταγγελία του είπε "ΑΣΕ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ.... ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ" Θα σκασει ο καημενος.... 

Δεν την γλιτώνει φίλος.

Το μόνο που μπορεί να κυνηγήσει είναι να ελέγξει με βάση ποια νομοθεσία και στοιχεία επέβαλε ο ΔΕΔΔΗΕ τα 2.5 χιλιάρικα πρόστιμο.

Αν επικαλεστούν πως το ορίζει ο νόμος, νομίζω υπάρχει ένα αυτοτελές πρόστιμο με κάθε παραβίαση μετρητή διότι θεωρείται ποινικό αδίκημα πλέον, δεν μπορείς να κάνεις κάτι, επίσης, μπορεί να επικαλεστούν πως ερεύνησαν τον μετρητή και από εκεί προκύπτει κατανάλωση που δεν μετρήθηκε λόγω της παραβίασης και αγγίζει τα 2.5 χιλιάρικα, πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Υπόψην, στις ρευματοκλοπές υπάρχει τρόπος να καταμετρηθεί με καλή προσέγγιση τι ποσόν ενέργειας δεν μετρήθηκε και δεν πληρώθηκε.

2 λεπτά πριν, bania22 είπε

Ακριβώς, και πως να αποδείξεις οτι εισαι ιδιοκτήτης..... ποιος κυκλοφορεί με τα συμβόλαια ιδιοκτησίας επανω του?

ευχαριστώ ετσι κι αλλιως για τον χρονο σας!!!!

Σε τέτοια περίπτωση, ζητάνε ταυτότητα και κοιτάνε το κουδούνι του διαμερίσματος ή ρωτάνε κανέναν γείτονα από άλλο διαμέρισμα οίκημα να επιβεβαιώσει πως μένεις εκεί. Σε περνάει από έναν μίνι έλεγχο ο κλειδαράς όσο μπορεί, κάποιοι μπορεί να μην δώσουν σημασία, κάποιοι άλλοι θα δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν την γλιτώνει φίλος.

Το μόνο που μπορεί να κυνηγήσει είναι να ελέγξει με βάση ποια νομοθεσία και στοιχεία επέβαλε ο ΔΕΔΔΗΕ τα 2.5 χιλιάρικα πρόστιμο.

Αν επικαλεστούν πως το ορίζει ο νόμος, νομίζω υπάρχει ένα αυτοτελές πρόστιμο με κάθε παραβίαση μετρητή διότι θεωρείται ποινικό αδίκημα πλέον, δεν μπορείς να κάνεις κάτι, επίσης, μπορεί να επικαλεστούν πως ερεύνησαν τον μετρητή και από εκεί προκύπτει κατανάλωση που δεν μετρήθηκε λόγω της παραβίασης και αγγίζει τα 2.5 χιλιάρικα, πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Υπόψην, στις ρευματοκλοπές υπάρχει τρόπος να καταμετρηθεί με καλή προσέγγιση τι ποσόν ενέργειας δεν μετρήθηκε και δεν πληρώθηκε.

ωχ!!! κοιτάξτε η κλοπη ή οπως αλλιως λεγεται πρεπει να εγινε για κανεναν  μήνα απο την στιγμή που έκανε αίτηση για διακοπη της παροχής και μετα.... και στην συνέχεια εκανε αιτηση να κοπη το ρευμα απο το καλωδιο γιατι κατι ειχε κανει στο ρολόι και συνεχισε να εχει ρευμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bania22 είπε

ωχ!!! κοιτάξτε η κλοπη ή οπως αλλιως λεγεται πρεπει να εγινε για κανεναν  μήνα απο την στιγμή που έκανε αίτηση για διακοπη της παροχής και μετα.... και στην συνέχεια εκανε αιτηση να κοπη το ρευμα απο το καλωδιο γιατι κατι ειχε κανει στο ρολόι και συνεχισε να εχει ρευμα....

Ότι κι αν έγινε, τώρα του έχει καταλογιστεί το πρόστιμο και πρέπει να δείτε τι θα κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bania22 είπε

 

ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ Ή ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ???

ακολουθεί σεντόνι.....

Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

 Ιδιοκτήτης γκαρσονιέρας (83 ετων) αποφασίζει να ενοικιάσει το διαμέρισμά του σε εναν νεαρο.  Καλή τη πιστη, του άφηνει τα κλειδιά να τακτοποιηθεί (ρούχα έπιπλα κλπ) με την προϋπόθεση οτι πριν κλείσει ο μήνας να συναντηθούν για την υπογραφή του συμβολαίου. Κάποια άσχημα γεγονότα ανάγκασαν τον ιδιοκτήτη να λείψει για 2 μήνες. Όταν επέστρεψε δεν κατάφερε να επικοινωνήσει με τον "ενοικιαστή" ο οποίος εκτός απο την προκαταβολή δεν ειχε καταβάλει κανενα ενοίκιο, και τι ενοίκιο να πληρώσει εφόσον δεν υπήρχε συμβόλαιο! Εντωμεταξύ το ρεύμα, στο όνομα του ιδιοκτήτη...    Αυτή η κατάσταση συνεχιζόταν για αρκετούς μήνες και οι λογαριασμοί της ΔΕΗ να τρέχουν. Μετά απο πάρα πολλές προσπάθειες και ενω η ΔΕΗ έφερνε δυσκολίες στο να κάψει το ΡΕΥΜΑ, κατάφερε να διακόψει την παροχή, εξοφλώντας  φυσικά όλους τους λογαριασμούς, ελπίζοντας πως χωρίς ρεύμα ο 'επισκέπτης" θα αναγκαστεί να φεύγει....

   Αλλά οχι! ο "κύριος" ανενόχλητος συνέχιζε να μένει, και να είχε ρεύμα!!!! Πράγμα που εξόργισε  τον ιδιοκτήτη ο οποίος έκανε καταγγελία στην ΔΕΗ ζητώντας τους, να κόψουν καλώδιο, ώστε να μην μπορεί με καθέναν τρόπο να είχε ρεύμα.  

 Όλα αυτά εν έτη 2017

 Σήμερα 28/5/21, δικαστικός κλητήρας, παρέδωσε στον ιδιοκτήτη καταγγελία για ρευματοκλοπή, ζητώντας του να καταβάλει ΠΡΟΣΤΗΜΟ  2.500 ευρώ

 Ο άνθρωπος εχει στεναχωρηθεί και φοβάται οτι δεν θα βρει το δικιο του.... Εννοείται ότι θα συμβουλευτεί δικηγόρο και αν δεν βρει ακρη με την ΔΕΗ θα πάει δικαστικώς,

Αλλά πείτε μου, είναι δυνατόν εγω να καταγγείλω ότι ενοικιαστής είχε πειράξει το ρολόι μου, να ζητώ να το κόψουν ή τέλος πάντων να κάνουν τις ενέργειες που επιβάλλεται  και στην τελική να γυρίζει σε μένα?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

 


 

 

 

Σε σπίτι που νοίκιαζαν οι γονείς μου, έγινε κάτι αντίστοιχο, μπήκαν μέσα χωρίς να υπογράψουν συμβόλαιο. Είχαν πληρώσει 1 μήνα μπροστά οπότε θεώρησαν ότι όλα θα πάνε καλά. Οι τυπάδες έμειναν περίπου 6 μήνες χωρίς να πληρώσουν τίποτα, είχαμε κόψει το ρεύμα, αυτοί έκλεβαν από το κοινόχρηστο και ο μοναδικός τρόπος για να φύγουν από το σπίτι ήταν να φυλάμε καραούλι στο κοινόχρηστο για να ρίχνουμε συνέχεια την ασφάλεια. +Ότι γνωστός των γονιών μου δούλευε στη ΔΕΗ και κατάφερε να κόψει σχετικά γρήγορα το ρεύμα και να μάθει ότι οι συγκεκριμένοι το είχαν σύστημα.

Άλλο περιστατικό, από το σπίτι που αγόρασε ο αδερφός μου, το νοίκιαζαν φοιτήτριες πιο πριν, 3-4 κορίτσια. Το ρεύμα στο όνομα της μιας η οποία τα σπάει με τις υπόλοιπες για άγνωστο λόγο κι αποχωρεί, οι άλλες παραμένουν μέσα στο σπίτι και καταναλώνουν τις κιλοβατώρες σαν να μην υπάρχει αύριο. Όταν ο αδερφός μου πήγε να πάρει το ρεύμα στο όνομα του, του είπαν ότι υπήρχε ένα χρέος 15Κ ευρώ. Δεν ξέρω πως έγινε και δεν το έκοψαν ή αν απλά χρέωναν τόκους κλπ αλλά GG όπως και να χει.


Στο θέμα μας, πιστεύω πως από την στιγμή που κατήγγειλε το θέμα δεν πρέπει να φοβάται αλλά από την άλλη η ΔΕΗ σε ποιον να έκοβε την παράβαση;  Γι αυτό ποτέ ξανά δεν βάζουμε μέσα στα σπίτια μας άτομα χωρίς συμβόλαιο και δεν αφήνουμε τη ΔΕΗ στο όνομα μας αν μένει κάποιος άλλος μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Σε σπίτι που νοίκιαζαν οι γονείς μου, έγινε κάτι αντίστοιχο, μπήκαν μέσα χωρίς να υπογράψουν συμβόλαιο. Είχαν πληρώσει 1 μήνα μπροστά οπότε θεώρησαν ότι όλα θα πάνε καλά. Οι τυπάδες έμειναν περίπου 6 μήνες χωρίς να πληρώσουν τίποτα, είχαμε κόψει το ρεύμα, αυτοί έκλεβαν από το κοινόχρηστο και ο μοναδικός τρόπος για να φύγουν από το σπίτι ήταν να φυλάμε καραούλι στο κοινόχρηστο για να ρίχνουμε συνέχεια την ασφάλεια. +Ότι γνωστός των γονιών μου δούλευε στη ΔΕΗ και κατάφερε να κόψει σχετικά γρήγορα το ρεύμα και να μάθει ότι οι συγκεκριμένοι το είχαν σύστημα.

Άλλο περιστατικό, από το σπίτι που αγόρασε ο αδερφός μου, το νοίκιαζαν φοιτήτριες πιο πριν, 3-4 κορίτσια. Το ρεύμα στο όνομα της μιας η οποία τα σπάει με τις υπόλοιπες για άγνωστο λόγο κι αποχωρεί, οι άλλες παραμένουν μέσα στο σπίτι και καταναλώνουν τις κιλοβατώρες σαν να μην υπάρχει αύριο. Όταν ο αδερφός μου πήγε να πάρει το ρεύμα στο όνομα του, του είπαν ότι υπήρχε ένα χρέος 15Κ ευρώ. Δεν ξέρω πως έγινε και δεν το έκοψαν ή αν απλά χρέωναν τόκους κλπ αλλά GG όπως και να χει.


Στο θέμα μας, πιστεύω πως από την στιγμή που κατήγγειλε το θέμα δεν πρέπει να φοβάται αλλά από την άλλη η ΔΕΗ σε ποιον να έκοβε την παράβαση;  Γι αυτό ποτέ ξανά δεν βάζουμε μέσα στα σπίτια μας άτομα χωρίς συμβόλαιο και δεν αφήνουμε τη ΔΕΗ στο όνομα μας αν μένει κάποιος άλλος μέσα.

Στο σπίτι του αδερφού, εννοείς πως αφού το αγόρασε, διαπιστώθηκε το χρέος των προηγούμενων που είχαν αφήσει στην ΔΕΗ; Σε τέτοια περίπτωση απλα φέρνει την παροχή στο δικό του όνομα και το χρέος το φορτώνεται στο ΑΦΜ και το όνομα του αυτός που ήταν πριν. Πάντως εντάξει, 15k ευρώ εμείς το μαζευουμε σε 13-14 χρόνια απληρωτων σε τεράστιο σπίτι. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ola150 είπε

Σε σπίτι που νοίκιαζαν οι γονείς μου, έγινε κάτι αντίστοιχο, μπήκαν μέσα χωρίς να υπογράψουν συμβόλαιο. Είχαν πληρώσει 1 μήνα μπροστά οπότε θεώρησαν ότι όλα θα πάνε καλά. Οι τυπάδες έμειναν περίπου 6 μήνες χωρίς να πληρώσουν τίποτα, είχαμε κόψει το ρεύμα, αυτοί έκλεβαν από το κοινόχρηστο και ο μοναδικός τρόπος για να φύγουν από το σπίτι ήταν να φυλάμε καραούλι στο κοινόχρηστο για να ρίχνουμε συνέχεια την ασφάλεια. +Ότι γνωστός των γονιών μου δούλευε στη ΔΕΗ και κατάφερε να κόψει σχετικά γρήγορα το ρεύμα και να μάθει ότι οι συγκεκριμένοι το είχαν σύστημα.

Άλλο περιστατικό, από το σπίτι που αγόρασε ο αδερφός μου, το νοίκιαζαν φοιτήτριες πιο πριν, 3-4 κορίτσια. Το ρεύμα στο όνομα της μιας η οποία τα σπάει με τις υπόλοιπες για άγνωστο λόγο κι αποχωρεί, οι άλλες παραμένουν μέσα στο σπίτι και καταναλώνουν τις κιλοβατώρες σαν να μην υπάρχει αύριο. Όταν ο αδερφός μου πήγε να πάρει το ρεύμα στο όνομα του, του είπαν ότι υπήρχε ένα χρέος 15Κ ευρώ. Δεν ξέρω πως έγινε και δεν το έκοψαν ή αν απλά χρέωναν τόκους κλπ αλλά GG όπως και να χει.


Στο θέμα μας, πιστεύω πως από την στιγμή που κατήγγειλε το θέμα δεν πρέπει να φοβάται αλλά από την άλλη η ΔΕΗ σε ποιον να έκοβε την παράβαση;  Γι αυτό ποτέ ξανά δεν βάζουμε μέσα στα σπίτια μας άτομα χωρίς συμβόλαιο και δεν αφήνουμε τη ΔΕΗ στο όνομα μας αν μένει κάποιος άλλος μέσα.

Καλημέρα, σας ευχαριστώ πολυ που αναφέρατε το σχεδόν ιδιο περιστατικό, γιατι τα περισσότερα σχολια έδειχναν αμφιβολία για την αλήθεια του γεγονότος. Δυστυχώς ο πάππους εχει μόνιμη κατοικία σε άλλη πολη από το ενοικιαζόμενο διαμέρισμα, και αναγκαζόταν να ανεβαίνει στην Αθήνα  για να τακτοποιήσει το θεμα με την ΔΕΗ.... τους παρακαλουσε να κόψουν την παροχή και δεν το εκαναν... Δυο φορες που ειχε παει οι προσπάθειες άκαρπες στο τελος τα κατάφερε και ξαναπήγε τρίτη φορά οταν εμαθε απο γείτονες οτι ο τύπος ειχε πειράξει το ρολόι, ζητώντας απο την ΔΕΗ να κόψουν το καλώδιο... Δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος γιατι ο παππούς εχει σκύψει το κεφαλι και δεν μιλάει, αλλά προφανώς το έκοψαν γιατι μετα ο τυπος αναγκαστηκε να φυγει.... Βασικά εφυγε αφήνοντας μεσα στο διαμέρισμα παλιόρουχα πετάμενα,  ενα ψυγείο με σάπια κρεατα που η μπόχα έφτανε στο επόμενο τετράγωνο, και καταστροφές στο μπανιο και στο λαμινειτ που μαλλον ειχε αφήσει εσκεμμένα να  τρέχει το νερό και φουσκωσε.... Αυτό το είδα με τα ιδια μου τα ματιά, οταν οι γονεις μου και ενας οικογενειακός φίλος αποφάσισαν να ανοίξουν την πορτα.... Τοτε ο παππούς καταπιε το αγκωνάρι και ξόδεψε αρκετά χρήματα για να το φερει στα ισια.... Και  τωρα του έρχεται και αυτο, το κερασάκι στην τούρτα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 χρονια μας ετυχε παρομοιο συμβαν...ενοικιαστης αλβανος με μισθωτηριο συμβολαιο που εμενε στο σπιτι μετα απο μηνες αποφασισε να φυγει λογω αναδουλειας πισω στην πατριδα του.Επειδη κατοπιν τους επομενους μηνες παρατηρησαμε οτι ο λογαριασμος ερχοταν αισθητα μικρος !!!! φωναξαμε την δεη μηπως ειχε καποιαν βλαβη ο μετρητης για ελεγχο τυχον βλαβης.

Οταν ηρθε το συνεργειο της δεη διαπιστωσε οτι ο το ρολοι ηταν παραβιασμενο και  πειραγμενο ετσι ωστε ο δισκος του μετρητη να μετραει λιγοτερο...αυτα ειχε κανει ο αλβανος που εφυγε ...χωρις εμεις να γνωριζουμε κατι σχετικο...φαγαμε λοιπον προστιμο 1500 ευρω για ρευματοκλοπη σαν ιδιοκτητες...το οποιο και πληρωσαμε διοτι αλλιως δεν μπορεις να ξανασυνδεθεις στο δικτυο...και αποτοτε καταλαβαμε οτι ΠΟΤΕ δεν νοικιαζουμε σπιτια χωρις να γυριζουμε τους λογαριασμους στο ονομα του καθε ενοικιαστη...Αν δεν ασχοληθειτε να πληρωσετε το θεμα συνεχιζετε μεσω της ΔΕΗ στα δικαστηρια διοτι ειναι ποινικο αδικημα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christ201 είπε

Πριν 10 χρονια μας ετυχε παρομοιο συμβαν...ενοικιαστης αλβανος με μισθωτηριο συμβολαιο που εμενε στο σπιτι μετα απο μηνες αποφασισε να φυγει λογω αναδουλειας πισω στην πατριδα του.Επειδη κατοπιν τους επομενους μηνες παρατηρησαμε οτι ο λογαριασμος ερχοταν αισθητα μικρος !!!! φωναξαμε την δεη μηπως ειχε καποιαν βλαβη ο μετρητης για ελεγχο τυχον βλαβης.

Οταν ηρθε το συνεργειο της δεη διαπιστωσε οτι ο το ρολοι ηταν παραβιασμενο και  πειραγμενο ετσι ωστε ο δισκος του μετρητη να μετραει λιγοτερο...αυτα ειχε κανει ο αλβανος που εφυγε ...χωρις εμεις να γνωριζουμε κατι σχετικο...φαγαμε λοιπον προστιμο 1500 ευρω για ρευματοκλοπη σαν ιδιοκτητες...το οποιο και πληρωσαμε διοτι αλλιως δεν μπορεις να ξανασυνδεθεις στο δικτυο...και αποτοτε καταλαβαμε οτι ΠΟΤΕ δεν νοικιαζουμε σπιτια χωρις να γυριζουμε τους λογαριασμους στο ονομα του καθε ενοικιαστη...Αν δεν ασχοληθειτε να πληρωσετε το θεμα συνεχιζετε μεσω της ΔΕΗ στα δικαστηρια διοτι ειναι ποινικο αδικημα.

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΤΕ??? Φωνάξατε την ΔΕΗ να δει αν είχε βλάβη ο μετρητής και χρέωσε σε σας το πρόστιμο?  Ποσο αδικο!!!  αρα δεν θα την γλιτώσει ο παππούς. Δεν συμβουλευτήκατε δικηγόρο? Σας είπε να πληρώσετε παρ ολο που δεν είχατε εσείς την ευθύνη?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, bania22 είπε

Δυστυχώς ο πάππους εχει μόνιμη κατοικία σε άλλη πολη από το ενοικιαζόμενο διαμέρισμα, και αναγκαζόταν να ανεβαίνει στην Αθήνα  για να τακτοποιήσει το θεμα με την ΔΕΗ....

Ποιος τον ανάγκαζε? μπορούσε να πάει στο τοπικό κατάστημα της ΔΕΗ στην πόλη του και να το κόψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bania22 είπε

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΤΕ??? Φωνάξατε την ΔΕΗ να δει αν είχε βλάβη ο μετρητής και χρέωσε σε σας το πρόστιμο?  Ποσο αδικο!!!  αρα δεν θα την γλιτώσει ο παππούς. Δεν συμβουλευτήκατε δικηγόρο? Σας είπε να πληρώσετε παρ ολο που δεν είχατε εσείς την ευθύνη?  

αντε να βρεις τον απατεωνα αλβανο που ειχε γυρισει στην πατριδα του...ολη η διαδικασια θα επαιρνε  μηνες ισως και χρονια με τα δικαστηρια χωρια τα εξοδα σε δικηγορους ...το σπιτι ηταν ηδη χωρις ρευμα -κομμενο λογω της περιπτωσης  και εμεις θελαμε να το νοικιασουμε αμεσα  σε επομενο...ευτυχως και που ξανασυνδεθηκαμε στο δικτυο εφοσον πληρωσαμε και αποδειξαμε στην δεη την ολη φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μυρίζει μεγάλη τρολιά αλλά τέσπα.Εκτος και αν το νοίκιαζε ο παππους χωρίς συμβόλαιο κάποια στιγμή έφυγε ο "ενοικιαστής" και τον άφησε απλήρωτους τους λογαριασμούς και κοιτάει πως να το μαζέψει τώρα.Τα αλλα δεν μπορεί να μπει στο σπίτι του,εμπιστεύτηκε για λίγο κτλ είναι τουλάχιστον περίεργα.Και πόσο καιρό τραβούσε αυτή η ιστορία?2500 χιλιάρικα εγώ με 4μελη οικογένεια δεν δίνω όλο τον χρόνο..Πολλά δεν πάνε καλά εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leonhonda είπε

Το θέμα μυρίζει μεγάλη τρολιά αλλά τέσπα.Εκτος και αν το νοίκιαζε ο παππους χωρίς συμβόλαιο κάποια στιγμή έφυγε ο "ενοικιαστής" και τον άφησε απλήρωτους τους λογαριασμούς και κοιτάει πως να το μαζέψει τώρα.Τα αλλα δεν μπορεί να μπει στο σπίτι του,εμπιστεύτηκε για λίγο κτλ είναι τουλάχιστον περίεργα.Και πόσο καιρό τραβούσε αυτή η ιστορία?2500 χιλιάρικα εγώ με 4μελη οικογένεια δεν δίνω όλο τον χρόνο..Πολλά δεν πάνε καλά εδω..

τι  εννοειται?

2 λεπτά πριν, bania22 είπε

τι  εννοειται?

οτι ειναι απιστευτο είναι!!!!! Ομως ειναι αληθινό, υπαρχουν ακόμα άνθρωποι που εμπιστεύονται μια κοπέλα με ενα μωρό και εναν νεαρό που ψαχνουν σπιτι μες τον χειμώνα.... "Καθήστε παλικάρι μου να τακτοποιείτε και θα ξανανέβω να κανουμε τα συμβόλαια...."     Την αγνότητα του 88χρονου παππου δεν μπορω να την περιγράψω σε δυο σειρες.. Τεσπα  2.500 ειναι το πρόστιμο,  οχι η κατανάλωση. Εννοείται πως οταν ζήτησε απο την ΔΕΗ να κοψουν την παροχή ο πάππους πλήρωσε τις ληξιπρόθεσμες οφειλές, διαφορετικά δεν στο κόβουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bania22 είπε

 

ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ Ή ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ???

ακολουθεί σεντόνι.....

Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

 Ιδιοκτήτης γκαρσονιέρας (83 ετων) αποφασίζει να ενοικιάσει το διαμέρισμά του σε εναν νεαρο.  Καλή τη πιστη, του άφηνει τα κλειδιά να τακτοποιηθεί (ρούχα έπιπλα κλπ) με την προϋπόθεση οτι πριν κλείσει ο μήνας να συναντηθούν για την υπογραφή του συμβολαίου. Κάποια άσχημα γεγονότα ανάγκασαν τον ιδιοκτήτη να λείψει για 2 μήνες. Όταν επέστρεψε δεν κατάφερε να επικοινωνήσει με τον "ενοικιαστή" ο οποίος εκτός απο την προκαταβολή δεν ειχε καταβάλει κανενα ενοίκιο, και τι ενοίκιο να πληρώσει εφόσον δεν υπήρχε συμβόλαιο! Εντωμεταξύ το ρεύμα, στο όνομα του ιδιοκτήτη...    Αυτή η κατάσταση συνεχιζόταν για αρκετούς μήνες και οι λογαριασμοί της ΔΕΗ να τρέχουν. Μετά απο πάρα πολλές προσπάθειες και ενω η ΔΕΗ έφερνε δυσκολίες στο να κάψει το ΡΕΥΜΑ, κατάφερε να διακόψει την παροχή, εξοφλώντας  φυσικά όλους τους λογαριασμούς, ελπίζοντας πως χωρίς ρεύμα ο 'επισκέπτης" θα αναγκαστεί να φεύγει....

   Αλλά οχι! ο "κύριος" ανενόχλητος συνέχιζε να μένει, και να είχε ρεύμα!!!! Πράγμα που εξόργισε  τον ιδιοκτήτη ο οποίος έκανε καταγγελία στην ΔΕΗ ζητώντας τους, να κόψουν καλώδιο, ώστε να μην μπορεί με καθέναν τρόπο να είχε ρεύμα.  

 Όλα αυτά εν έτη 2017

 Σήμερα 28/5/21, δικαστικός κλητήρας, παρέδωσε στον ιδιοκτήτη καταγγελία για ρευματοκλοπή, ζητώντας του να καταβάλει ΠΡΟΣΤΗΜΟ  2.500 ευρώ

 Ο άνθρωπος εχει στεναχωρηθεί και φοβάται οτι δεν θα βρει το δικιο του.... Εννοείται ότι θα συμβουλευτεί δικηγόρο και αν δεν βρει ακρη με την ΔΕΗ θα πάει δικαστικώς,

Αλλά πείτε μου, είναι δυνατόν εγω να καταγγείλω ότι ενοικιαστής είχε πειράξει το ρολόι μου, να ζητώ να το κόψουν ή τέλος πάντων να κάνουν τις ενέργειες που επιβάλλεται  και στην τελική να γυρίζει σε μένα?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

 


 

 

 

ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ !!!

Πως ξέρει η ΔΕΗ ότι υπήρχε μισθωτής αφού ΔΕΝ υπήρχε μισθωτηριο !!!!!!

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ του ενοικιαστή, υπάρχει !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ !!!

Πως ξέρει η ΔΕΗ ότι υπήρχε μισθωτής αφού ΔΕΝ υπήρχε μισθωτηριο !!!!!!

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ του ενοικιαστή, υπάρχει !!!!

Σωστό αυτο που λετε.... φυσικά υπαρχει, αλλα αντε να το αποδείξεις.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...