Προς το περιεχόμενο

Κανένας με υβριδικό Toyota (Corolla ή άλλο) 1.8?


satsok2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ ότι το μέλλον δεν είναι τα σάπια πετρέλαια (που καίνε 4lt/100 σε ανοικτό δρομο και 5.5 μικτή) αλλά ούτε και οι βενζίνες (και τα υβριδικά σάπια βενζίνη καίνε με μικτή 5lt που σε λίγα χρόνια θα μας φαίνεται υπερβολή). Το μέλλον είναι η ηλεκτροκίνηση από καθαρή πηγή ενέργειας και τα ΜΜΜ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτοχος 1.8 chr club εδώ και 6 μήνες. Από κατανάλωση αυτή τη στιγμή μεικτή στα 5 λ/100 χλμ.,χωρίς ιδιαίτερη προσοχή και με χρήση 80% εθνική - 20% πόλη. 
Οδηγικά το αμάξι είναι άψογο, με καλά κρατήματα στις στροφές, στρίβει εύκολα και με ακρίβεια, καλά φρένα κλπ. Το κιβώτιο είναι θέμα οδήγησης και συνήθειας. Δεν εχει ακουστεί πάντως να σου μένει στο χέρι στα 40.000 χλμ., όπως με τα dsg. Στις επιταχύνσεις κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, το βάζεις σε sport mode και φεύγει γρήγορα. Για καλύτερες επιδόσεις υπάρχει και το δίλιτρο με τα γνωστά όμως μειονεκτήματα(τιμή, φόρος πολυτελείας, μικρότερο πορτ μπαγκάζ).

Για την ηλεκτροκίνηση υπάρχει άλλο thread με πολλές σελίδες. Το μόνο που θα πω είναι ότι αν δεν βρεθεί τρόπος να φορτίζουν οι μπαταρίες των ηλεκτρικών σε 3 λεπτά, δεν βλέπω μέλλον για αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Συμφωνώ σε όλα με φίλο πιο πάνω. Το chr έχει άψογη συμπεριφορά και όσον αφορά το e-cvt της Toyota ναι κάνει αυτο το πατιναρισμα αλλά τίποτε ιδιαίτερα ενοχλητικό. Είναι απλά ένα χαρακτηριστικό τους. Όπως επίσης χαρακτηριστικό τους είναι το ότι είναι χρόνια δοκιμασμένα κιβώτια και έχουν βγει πολύ αξιόπιστα. Δεν αγχώνεσαι για κιβώτια φρένα διαφορά μηχανικά μέρη. Γερά αυτοκίνητα γιατί χρησιμοποιούν πρακτικά τεχνολογίες χρόνια τώρα δοκιμασμένες επιτυχημένα στα Prius. Τα ηλεκτρικά δεν είναι το μέλλον με αυτό το επίπεδο αυτονομίας και ταχύτητα φόρτισης. Πιο πολύ φούσκα είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
31 λεπτά πριν, giannis608 είπε

Καλησπερα. Μολις εγινα κατοχος ενος Corolla Hybrid 1.8. Μπορει να μου πει κανεις τι διαδικασια στρωσιματος ακολουθησε????

Τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν χρειάζονται "στρώσιμο".

Απλά να μην τα σκίζεις στις πρώτες χιλιάδες χιλιόμετρα, κάτι που ούτως ή άλλως δεν αρμόζει σε κανένα υβριδικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannis608 είπε

Καλησπερα. Μολις εγινα κατοχος ενος Corolla Hybrid 1.8. Μπορει να μου πει κανεις τι διαδικασια στρωσιματος ακολουθησε????

Καμμια διαδικασία. Το έχω από το καλοκαίρι.

Δεν υπάρχει "στρώσιμο". Απλά το οδηγείς σαν άνθρωπος. Όπως κάθε αμάξι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, giannis608 είπε

Καλησπερα. Μολις εγινα κατοχος ενος Corolla Hybrid 1.8. Μπορει να μου πει κανεις τι διαδικασια στρωσιματος ακολουθησε????

Αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε η ασφάλεια; Έκανες μικτή; Θα το πάρω κι εγώ τον Φλεβάρη και θέλω να το υπολογίσω στο περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, bill89 είπε

Αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε η ασφάλεια; Έκανες μικτή; Θα το πάρω κι εγώ τον Φλεβάρη και θέλω να το υπολογίσω στο περίπου.

Δεν θα σε βοηθήσει και πολύ αυτό δεδομένου ότι το ύψος των ασφαλίστρων εξαρτάται και από το ποια ασφαλιστική θα επιλέξεις, και από το που μένεις, και από την ηλικία του κύριου οδηγού, και πιθανόν από το πόσα χρόνια έχει δίπλωμα.

Άσε που τον Φλεβάρη πιθανότατα να είναι διαφορετικά τα ασφάλιστρα.

Πάντως μια ιδέα για το πόσο κοστίζει για σένα σήμερα μπορείς να πάρεις από τα site των ασφαλιστικών βάζοντας μια τυχαία πινακίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bill89 είπε

Αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε η ασφάλεια; Έκανες μικτή; Θα το πάρω κι εγώ τον Φλεβάρη και θέλω να το υπολογίσω στο περίπου.

Μπορείς να μπεις στις online σελίδες υπολογισμού ασφαλίστρων και να το τσεκάρεις 😉 βάσει των δικών σου στοιχείων, δθνσεων, ηλικίας κτλ 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν θα σε βοηθήσει και πολύ αυτό δεδομένου ότι το ύψος των ασφαλίστρων εξαρτάται και από το ποια ασφαλιστική θα επιλέξεις, και από το που μένεις, και από την ηλικία του κύριου οδηγού, και πιθανόν από το πόσα χρόνια έχει δίπλωμα.

Άσε που τον Φλεβάρη πιθανότατα να είναι διαφορετικά τα ασφάλιστρα.

Πάντως μια ιδέα για το πόσο κοστίζει για σένα σήμερα μπορείς να πάρεις από τα site των ασφαλιστικών βάζοντας μια τυχαία πινακίδα.

 

58 λεπτά πριν, terry308 είπε

Μπορείς να μπεις στις online σελίδες υπολογισμού ασφαλίστρων και να το τσεκάρεις 😉 βάσει των δικών σου στοιχείων, δθνσεων, ηλικίας κτλ 

Ευχαριστώ παιδιά, βρήκα μια σελίδα και είδα περίπου που κινούμαι. Δεν ξέρω όμως αν είναι υποχρεωτική η μικτή επειδή είναι καινούριο το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, bill89 είπε

 

Ευχαριστώ παιδιά, βρήκα μια σελίδα και είδα περίπου που κινούμαι. Δεν ξέρω όμως αν είναι υποχρεωτική η μικτή επειδή είναι καινούριο το αμάξι.

Όχι βέβαια, δεν είναι υποχρεωτική η μικτή, μόνο αν το επιθυμείς εσύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Να ρωτήσω, η καινούρια corolla ξέρει κανείς πότε έρχεται;

Διαφορές ως προς την τωρινή;

ποια καινούργια ; αν εννοείς τις εκδόσεις ΜΥ22 δεν εχουν καμια διαφορα παρά μονο την κεντρική οθόνη που γίνεται λίγο πιο σύγχρονη και νομιζω εχει και ενσωματωμένους χάρτες δωρεάν για 3-4 χρόνια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...