Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
11 hours ago, Manefs23 said:

Καλημέρα,

Έχει υποβάλει κανείς οριστικά τελευταία; Υπάρχει διάθεση απο τους πιστωτές για λογικές ρυθμίσεις;

Μπορείς να κάνεις αίτηση, να σου βγάλει την πρόταση ο αλγόριθμος κι αν δεν σου αρέσει να την κάνεις forfeit, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Μετά με δεδομένο ότι δεν σου έκανε η πρόταση πιάνεις τις εισπρακτικές και μιλάς μαζί τους (καλή τύχη να καταφέρεις να επικοινωνήσεις με την DoValue).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λίγο off topic, αλλά αν κάποιος γνωρίζει ας πεί την γνώμη του.

Ισχύει ότι τα μη ενυπόθηκα δάνεια σε περίπτωση αδυναμίας πληρωμής μπορούν να φτάσουν μέχρι το 3πλάσιο της αρχικής οφειλής και μέχρι εκεί;

Ξέρω ότι για τα ενυπόθηκα δάνεια φτάνουν ως το θεό και ακόμα παραπέρα αν δεν έχει φτάσει πρώτα η διαταγή πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα δάνεια αν δεν τα πληρώνεις πάνε στο ΘΕΟ! κυριολεκτηκα, είτε τριπλασιαστουν, είτε δεκαπλασιαστουν το θεμα ειναι στο τελος να γινει μια λογικη προταση. Για παραδειγμα αν ειχες παρει ενα καταναλωτικο 10,000 και τωρα ειναι 30,000, και το fund το αγορασε 200-300 ευρώ ... όποια πρόταση πάνω απο 1000 ευρω δεν ειναι νορμαλ.. μιλαμε για 300% κέρδος.

Το θεμα είναι cepal, dovalue και Intrum με βαση τα εισοδηματα να δεχτουν.

Εγω εδώ και 1 εβδομαδα ρωτάω κατι στην πλατφορμα του εξωδικαστικου την dovalue και δεν μου απαντανε συγκεκριμενα, μου δινουν μια αοριστη απαντατηση, να κανω υποβολη, μαλλον με κοροιδευουν ή δεν ενδιαφέρονται

ε υπολογιζω σε κανενα μηνα να κανω την υποβολη και ο Θεος Βοηθος. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Όλα τα δάνεια αν δεν τα πληρώνεις πάνε στο ΘΕΟ! κυριολεκτηκα, είτε τριπλασιαστουν, είτε δεκαπλασιαστουν το θεμα ειναι στο τελος να γινει μια λογικη προταση. Για παραδειγμα αν ειχες παρει ενα καταναλωτικο 10,000 και τωρα ειναι 30,000, και το fund το αγορασε 200-300 ευρώ ... όποια πρόταση πάνω απο 1000 ευρω δεν ειναι νορμαλ.. μιλαμε για 300% κέρδος.

Το θεμα είναι cepal, dovalue και Intrum με βαση τα εισοδηματα να δεχτουν.

Εγω εδώ και 1 εβδομαδα ρωτάω κατι στην πλατφορμα του εξωδικαστικου την dovalue και δεν μου απαντανε συγκεκριμενα, μου δινουν μια αοριστη απαντατηση, να κανω υποβολη, μαλλον με κοροιδευουν ή δεν ενδιαφέρονται

ε υπολογιζω σε κανενα μηνα να κανω την υποβολη και ο Θεος Βοηθος. 

Γενικά και στον εξωδικαστικό αργεί η σύμβαση αναδιάρθρωσης . Μάζεψε τις δηλώσεις που θέλουν και κάνε τη αίτηση εμένα σε 2 μήνες προχώρησε η αίτηση από τη υποβολή στο εξωδικαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, Manefs23 said:

Εγω εδώ και 1 εβδομαδα ρωτάω κατι στην πλατφορμα του εξωδικαστικου την dovalue και δεν μου απαντανε συγκεκριμενα, μου δινουν μια αοριστη απαντατηση, να κανω υποβολη, μαλλον με κοροιδευουν ή δεν ενδιαφέρονται

Ρε μου βγήκε το κρασί από την μύτη.

Περιμένεις να πάρεις απάντηση από την DoValue; Και μάλιστα συγκεκριμένη απάντηση; Σοβαρά τώρα; Θα περιμένεις πολύ καιρό ακόμα.

Σε δάνειο που είμαι εγγυητής πήγα, τους βρήκα χρόνια πριν, τους λέω «θέλω να κάνω εξόφληση της οφειλής, να φύγω από εγγυητής και να αρθεί η προσημείωση», η απάντησή τους ήταν «δεν έχουμε να συζητήσουμε κάτι μαζί σου, να έρθει ο πρωτοφειλέτης να μας ξοφλήσει».

Για το ίδιο δάνειο (που δεν ρυθμίστηκε στον εξωδικαστικό γιατί η DoValue δεν αποδέχθηκε την πρόταση του αλγόριθμου), επικοινώνησα μαζί τους ξανά (πολύ καιρό μετά την προηγούμενη επικοινωνία), τους έχω στείλει λοιπόν τα στοιχεία που μου ζήτησαν από τον Οκτώβριο του 2023 και ακόμα περιμένω την απάντησή τους 4 (ολογράφως τέσσερις) μήνες μετά. 

Να θες να τους πληρώσεις και να σε γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.

Καλή τύχη στο να βγάλεις άκρη μαζί τους, οι τύποι δεν παίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ρε μου βγήκε το κρασί από την μύτη.

Περιμένεις να πάρεις απάντηση από την DoValue; Και μάλιστα συγκεκριμένη απάντηση; Σοβαρά τώρα; Θα περιμένεις πολύ καιρό ακόμα.

Σε δάνειο που είμαι εγγυητής πήγα, τους βρήκα χρόνια πριν, τους λέω «θέλω να κάνω εξόφληση της οφειλής, να φύγω από εγγυητής και να αρθεί η προσημείωση», η απάντησή τους ήταν «δεν έχουμε να συζητήσουμε κάτι μαζί σου, να έρθει ο πρωτοφειλέτης να μας ξοφλήσει».

Για το ίδιο δάνειο (που δεν ρυθμίστηκε στον εξωδικαστικό γιατί η DoValue δεν αποδέχθηκε την πρόταση του αλγόριθμου), επικοινώνησα μαζί τους ξανά (πολύ καιρό μετά την προηγούμενη επικοινωνία), τους έχω στείλει λοιπόν τα στοιχεία που μου ζήτησαν από τον Οκτώβριο του 2023 και ακόμα περιμένω την απάντησή τους 4 (ολογράφως τέσσερις) μήνες μετά. 

Να θες να τους πληρώσεις και να σε γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.

Καλή τύχη στο να βγάλεις άκρη μαζί τους, οι τύποι δεν παίζονται.

Να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις. Όταν είχε πάρει ο γνωστός σου το δάνειο, είχες βάλει το ακίνητο προσημοίωση και μπήκες εγγυητής ή αργότερα μπήκε η προσημοίωση απο διαταγή πληρωμής,  δηλαδή εγινε εξαρχής ή μεταγενεστερα (ιι) στην πλατφόρμα του εξωδικαστικου, όταν μπαίνεις ως συνοφειλετης, εμφανίζεται το ακίνητο στην καρτέλα προσημειωσεις ή απλά το ξέρεις από τραπεζα/υποθηκοφυλακειο (ιιι) ως ιδιοκτήτης είναι Cairo I/2/3 ή Mexico ή Intrum (ως fund όχι ως servicer) ή κάτι άλλο?

Υπάρχει λόγος που σε ρωτώ, γιατί μπορεί με ένα δικηγόρο να σβήσεις την προσημειωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Έχει κάποιος ιδέα τι γίνεται τελικά με τις ταυτότητες οφειλής του ΚΕΑΟ? 

Θα πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο στο ΚΕΑΟ η θα μας σταλεί email? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, christostatsis είπε

Καλησπέρα! Έχει κάποιος ιδέα τι γίνεται τελικά με τις ταυτότητες οφειλής του ΚΕΑΟ? 

Θα πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο στο ΚΕΑΟ η θα μας σταλεί email? Ευχαριστώ 

Για να ξεκινήσεις να πληρώνεις εννοείς. Εμένα το είχαν στείλει στο taxisnet στη κατηγορία e-κοινοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, christostatsis είπε

Καλησπέρα! Έχει κάποιος ιδέα τι γίνεται τελικά με τις ταυτότητες οφειλής του ΚΕΑΟ? 

Θα πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο στο ΚΕΑΟ η θα μας σταλεί email? Ευχαριστώ 

 

Σχετικά με τις οφειλές του ΚΕAO, έρχεται το παρακάτω e-mail. Απλά κάποια καταστήματα λειτουργούν γρήγορα π.χ. ΚΕΑΟ Πειραιά (εντός 10ημέρου), κάποια αργά όπως ΚΕΑΟ στη Δυτική Ελλάδα όπου μπορεί να στείλουν το e-mail μετά από ... ένα χρόνο !

<<< Σας ενημερώνουμε ότι υλοποιήθηκε ρύθμιση εξωδικαστικού βάσει της εγκριθείσας σύμβασης αναδιάρθρωσης για την αίτηση ΧΧΧΧΧΧ και τον / τους ΑΜΟ:

ΧΧΧΧΧΧ

Για την εξασφάλιση της ορθότητας των συναλλαγών, παρακαλούμε όπως συνδεθείτε στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΚΕΑΟ που βρίσκονται στο σύνδεσμο :

https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes-yperesies/elektronikes-yperesies-keao

Προκειμένου να ενημερωθείτε για το ακριβές ποσό καταβολής τη δεδομένη χρονική στιγμή επιλέγετε από την εφαρμογή Ηλεκτρονική Καρτέλα Οφειλέτη, την οθόνη Πληρωμές Οφειλέτη.

Από την εφαρμογή Ηλεκτρονική Καρτέλα Οφειλέτη και την οθόνη Ταυτότητα Οφειλέτη λαμβάνετε τον κωδικό που θα χρησιμοποιήσετε για καταβολές προς ΚΕΑΟ μέσω ΔΙΑΣ.

Διευκρινίζεται ότι η Ταυτότητα Οφειλέτη αντιστοιχεί σε έναν Αριθμό Μητρώου Οφειλέτη (ΑΜΟ) και αφορά καταβολές για εξόφληση οφειλών του συγκεκριμένου ΑΜΟ. Σε περίπτωση πολλαπλών ΑΜΟ, λόγω ύπαρξης οφειλών σε διαφορετικούς φορείς / τομείς ασφάλισης, αντιστοιχεί διαφορετική Ταυτότητα Οφειλέτη και επομένως η είσοδος στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΚΕΑΟ διενεργείται με ξεχωριστούς κωδικούς πρόσβασης για κάθε ΑΜΟ >>>

 

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Για να ξεκινήσεις να πληρώνεις εννοείς. Εμένα το είχαν στείλει στο taxisnet στη κατηγορία e-κοινοποιησεις.

Στο e-κοινοποιησεις έρχεται μήνυμα με την ταυτότητα οφειλής ΜΟΝΟ για τις οφειλές που έχει κάποιος προς την ΑΑΔΕ.
Όχι για τις οφειλές του ΚΕΑΟ. 

8 ώρες πριν, christostatsis είπε

Καλησπέρα! Έχει κάποιος ιδέα τι γίνεται τελικά με τις ταυτότητες οφειλής του ΚΕΑΟ? 

Θα πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο στο ΚΕΑΟ η θα μας σταλεί email? Ευχαριστώ 

Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται η οθόνη μέσω του e-EFKA όπου θα βρείτε την ταυτότητα οφειλής για τις οφειλές στο ΚΕΑΟ.

1768501746_.png.a97f47f5c003bb09ecefaf70eaf71943.png 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Free Bird είπε

 

Σχετικά με τις οφειλές του ΚΕAO, έρχεται το παρακάτω e-mail. Απλά κάποια καταστήματα λειτουργούν γρήγορα π.χ. ΚΕΑΟ Πειραιά (εντός 10ημέρου), κάποια αργά όπως ΚΕΑΟ στη Δυτική Ελλάδα όπου μπορεί να στείλουν το e-mail μετά από ... ένα χρόνο !

<<< Σας ενημερώνουμε ότι υλοποιήθηκε ρύθμιση εξωδικαστικού βάσει της εγκριθείσας σύμβασης αναδιάρθρωσης για την αίτηση ΧΧΧΧΧΧ και τον / τους ΑΜΟ:

ΧΧΧΧΧΧ

Για την εξασφάλιση της ορθότητας των συναλλαγών, παρακαλούμε όπως συνδεθείτε στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΚΕΑΟ που βρίσκονται στο σύνδεσμο :

https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes-yperesies/elektronikes-yperesies-keao

Προκειμένου να ενημερωθείτε για το ακριβές ποσό καταβολής τη δεδομένη χρονική στιγμή επιλέγετε από την εφαρμογή Ηλεκτρονική Καρτέλα Οφειλέτη, την οθόνη Πληρωμές Οφειλέτη.

Από την εφαρμογή Ηλεκτρονική Καρτέλα Οφειλέτη και την οθόνη Ταυτότητα Οφειλέτη λαμβάνετε τον κωδικό που θα χρησιμοποιήσετε για καταβολές προς ΚΕΑΟ μέσω ΔΙΑΣ.

Διευκρινίζεται ότι η Ταυτότητα Οφειλέτη αντιστοιχεί σε έναν Αριθμό Μητρώου Οφειλέτη (ΑΜΟ) και αφορά καταβολές για εξόφληση οφειλών του συγκεκριμένου ΑΜΟ. Σε περίπτωση πολλαπλών ΑΜΟ, λόγω ύπαρξης οφειλών σε διαφορετικούς φορείς / τομείς ασφάλισης, αντιστοιχεί διαφορετική Ταυτότητα Οφειλέτη και επομένως η είσοδος στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΚΕΑΟ διενεργείται με ξεχωριστούς κωδικούς πρόσβασης για κάθε ΑΜΟ >>>

 

Στο e-κοινοποιησεις έρχεται μήνυμα με την ταυτότητα οφειλής ΜΟΝΟ για τις οφειλές που έχει κάποιος προς την ΑΑΔΕ.
Όχι για τις οφειλές του ΚΕΑΟ. 

Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται η οθόνη μέσω του e-EFKA όπου θα βρείτε την ταυτότητα οφειλής για τις οφειλές στο ΚΕΑΟ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αδέρφια! Μακάρι να βγάλω άκρη  με δαύτους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς υποβάλει αίτηση με τον νέο εξωδικαστικό; είδε διαφορά;

εγω σκοπευω να κανω αιτηση αρχες Μαιου, γιατί πρεπει να γινει μια διορθωση στην καρτελα ακινητη περιουσια, απο εφορια μας ειπαν 1η Απριλιου θα εμφανισει με το νεο Ε9, αρα υπολογιζω απο τοτε σε 20-25 ημέρες να μπορώ να κάνω αίτηση.΄

 

Άρα θεού θέλοντος το βλέπω σε κανενα διμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Έχει κανείς υποβάλει αίτηση με τον νέο εξωδικαστικό; είδε διαφορά;

εγω σκοπευω να κανω αιτηση αρχες Μαιου, γιατί πρεπει να γινει μια διορθωση στην καρτελα ακινητη περιουσια, απο εφορια μας ειπαν 1η Απριλιου θα εμφανισει με το νεο Ε9, αρα υπολογιζω απο τοτε σε 20-25 ημέρες να μπορώ να κάνω αίτηση.΄

 

Άρα θεού θέλοντος το βλέπω σε κανενα διμηνο

Τι προσφερεί ο νέος εξωδικαστικός ; 

Γιατι έχω ενεργή αίτηση ήδη απο αρχές 2023 και πληρώνω τη μηνιάια δόση.

Ψάξε μήπως πρίν τη αιτηση του εξωδικαστικου χρεαιστεί και βεβαίωση ευάλωτου οφειλέτη , γιατι κάνει ~15 ημέρες να τη εκδώσουν . Να την επισυνάψεις μαζί με τον εξωδικαστικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν το δικαίωμα οι τράπεζες σε κόκκινα δάνεια να τα πουλήσουν σε funds ; θέλω να πω στην δανειακή σύμβαση αναφέρεται στους όρους ότι σε περίπτωση που  κοκκινήσει το δάνειο μπορούν να το πουλήσουν σε fund ; η κάνουν ότι γουστάρουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι ειδικός, ούτε ο τομέας μου ειναι τα οικονομικά, αλλά απο το λίγο ψάξιμο που έχω κάνει γιατί εγω κανω τα πάντα των γονιών μου. Ναι, μπορούν να τα πουλήσουν, τα δάνεια όμως απο πιστωτικές/καταναλωτικά κλπ που δεν είχαν εξαρχής υποθήκη ειναι χαμένη υπόθεση γιαυτό και πωλούνται στο 3-4% της αξίας τους Αντίθετα τα δάνεια επιχειρηματικά/στεγαστικά, τα "μεγαλα" δανεια που εχουν εγγυήσεις, εκεί υπάρχουν καλύτερες ελπίδες, αν και στην Ελλάδα βρισκόμαστε που εχουν καταστραφεί τα πάντα.

 

 

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου έστειλε η Do Value ενα έγγραφο που αναφέρει "Καταγγελία Σύμβασης - Πρόσκληση"!

Δυσκολεύουν τα πράγματα! Βλέπω με τους ρυθμούς του εξωδικαστικού αντί για δικηγόρο θα πάω σε μεταφορική για μετακόμιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...