Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

sry που θα το πω αλλα η υπόθεση έγινε κ@λος εμένα έκαναν πράγματα να έρθουν  6 μήνες !! αν έχετε το θεό σας !! ειχα κανει και ενα κονε με τον ταχυδρομο και τα εβαζε στο ταχυδρομικό κουτι για να μην χανω απο μιση εως μια ωρα στο ταχυδρομείο για καθε χαζομάρα που ερχότανε.Οποτε τωρα αν ειναι να πηγαίνεις να τα παιρνεις απο εκει για ενα φπα αν δεν μπει αυτοματα την κάτσαμε.(για να μην μιλήσω για το 15ρι για καθε παραγγελία αν ισχύσει )

Ιδίως απο τον τρισαλι γιατι τα περισσότερα πραγματα που παιρνεις απο εκει δεν υπάρχουν ελλαδα. Και αν υπαρχουν ελάχιστα οπως ξέρετε  εχουν 3πλασιες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα για να δώσω μια προσωρινή ελπίδα: δύο πρόσφατες παραγγελίες από Κίνα, έφτασαν σε χρόνο ρεκόρ (για τα δεδομένα μου έστω). Παραγγελία 1/6 από SHEIN έφτασε προχθές (με δύο γκελ Ολλανδία και Βουλγαρία) ενώ παραγγελία από AliExpress 12/6, σήμερα βρίσκεται Ελλάδα (όχι στα χέρια μου, αλλά).

Το λέω για όσους περιμένουν κάτι που έχουν ήδη παραγγείλει και το, υψηλό νομίζω, ενδεχόμενο να φτάσει πριν την 1/7 Ελλάδα, όχι για το αν περνάνε τελωνείο κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Μπήκα για να δώσω μια προσωρινή ελπίδα: δύο πρόσφατες παραγγελίες από Κίνα, έφτασαν σε χρόνο ρεκόρ (για τα δεδομένα μου έστω). Παραγγελία 1/6 από SHEIN έφτασε προχθές (με δύο γκελ Ολλανδία και Βουλγαρία) ενώ παραγγελία από AliExpress 12/6, σήμερα βρίσκεται Ελλάδα (όχι στα χέρια μου, αλλά).

Το λέω για όσους περιμένουν κάτι που έχουν ήδη παραγγείλει και το, υψηλό νομίζω, ενδεχόμενο να φτάσει πριν την 1/7 Ελλάδα, όχι για το αν περνάνε τελωνείο κτλ.

Σου στέλνω πμ να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για shein. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ.

Μπορεί να μου πει κάποιος αν ο νόμος αυτός θα επηρεάσει τις παραγγελίες που θα γίνουν από 1 Ιουλίου και μετα ή θα επηρεάσει και αυτές που θα πέσουν στα χέρια των ελτα πχ μετά την 1η Ιουλίου 

Γιατί περιμένω αρκετά μικροπραγματα από aliexpress που τα έχω παραγγείλει εδώ και 1.5 μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, sam187 είπε

Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ.

Μπορεί να μου πει κάποιος αν ο νόμος αυτός θα επηρεάσει τις παραγγελίες που θα γίνουν από 1 Ιουλίου και μετα ή θα επηρεάσει και αυτές που θα πέσουν στα χέρια των ελτα πχ μετά την 1η Ιουλίου 

Γιατί περιμένω αρκετά μικροπραγματα από aliexpress που τα έχω παραγγείλει εδώ και 1.5 μήνα.

Ότι φτάσει πριν από 1η Ιουλίου είναι οκ. Ότι φτάσει από 1η Ιουλίου και μετά υπόκειται στον νόμο αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα το joom μονο το 2% των δεματων θα περασει απο ελεγχο αφηνω εδω μερος απο το mail που μου εστειλαν

Μέχρι την 1 Ιουλίου 2021

 

 

Ο αγοραστής αγοράζει ένα προϊόν από την Κίνα στο Joom και πρέπει να πληρώσει ΦΠΑ κατά την παραλαβή της παραγγελίας, εάν είναι πιο ακριβό από 22 ευρώ.

 

Μετά την 1 Ιουλίου 2021

 

 

Ο αγοραστής αγοράζει προϊόντα από την Κίνα στο Joom. Το Joom συμπεριλαμβάνει το ΦΠΑ στην αξία των προϊόντων, έτσι ώστε ο αγοραστής να βλέπει την τελική τιμή και κατά την παραλαβή της παραγγελίας δεν θα υπάρξουν απροσδόκητες χρεώσεις.

 

Σημείωση

 

 

Λόγω των νέων τελωνειακών κανόνων της ΕΕ, σε εξαιρετικές περιπτώσεις (έως τα 2% του συνόλου των δεμάτων) ενδέχεται να χρειαστεί να πληρώσετε ΦΠΑ κατά την παραλαβή της παραγγελία σύμφωνα με τη νομοθεσία της χώρας σας. Εάν σας έτυχε αυτό, παρακαλώ, επικοινωνήστε με την ομάδα υποστήριξής μας και θα σας αποζημιώσουμε τους δασμούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Joom λεει οτι εχει ενσωματωσει το ΦΠΑ στις τιμες και ειναι ετοιμο για την αυτοματοποιημενη διαδικασια

Αυτο που εγραψες εσυ ειναι λανθασμενη ερμηνεια.

 

Btw

Περιμενω ενα δεμα απο Ολλανδια,που ειναι αντικατασταση χαλασμενου εξαρτηματος

Η DHL συνεχως μου λεει στα sms οτι υπαρχει ενδεχομενο εκτελωνισμου

Στην περιπτωση μου δεν θα υπαρξει γιατι θα ερθει σιγουρα πριν τον Ιουλιο 

 

https://www.bpost.be/en/faq/how-can-i-recognise-ioss-registered-webshop

How can I recognise an IOSS registered webshop?

Non-European webshops can register with the EU to enable the payment of VAT and import costs in advance in their webshop. You can recognise such a webshop by the separate mention of VAT in your shopping cart at the time of payment.

By ordering from these webshops, you can, from 01 July 2021, avoid to:

  • pay unwanted import costs and costs of customs formalities.
  • pay VAT on the costs of customs formalities.
  • wait longer to receive your shipment.

Note: for goods with a value of € 150 or more, you will still have to pay import costs.

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Το Joom λεει οτι εχει ενσωματωσει το ΦΠΑ στις τιμες και ειναι ετοιμο για την αυτοματοποιημενη διαδικασια

Αυτο που εγραψες εσυ ειναι λανθασμενη ερμηνεια.

copy paste απο το email που μου στειλανε εβαλα ερμηνευστε το κατα το δοκουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagos789 είπε

Αντιγράφω:

"...It may also happen to you that even if you have chosen delivery to the Czech Republic, it will find a product for you, but in the end it will not deliver it to you from Poland and you will have to choose delivery directly from China when ordering. ..."

Που είναι αυτό ακριβώς που συμβαίνει κατά κόρον για αποστολή προς Ελλάδα και όχι απλά "it may also happen".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βδομαδίτσα έμεινε οπότε υπομονή. Τώρα αν περάσει αυτό που λένε κάποια Κινέζικα καταστήματα  ότι θα εισπράτουν αυτοί το φπα και θα τον αποδίδουν καλό είναι.

οκ  θα έχουμε μία μικρή αύξηση αλλά θα  έχουμε και πιο γρήγορες παραδόσεις και όχι 3-4 και 5 μήνες που είχαμε μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...