Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε μαιλ οτι τωρα στελνουν σε 24 χωρες της Ευρωπης, αν βαλεις ευρωπαικη διευθυνση. Σε περιπτωση εγγυησης-επιστροφης το σκρουτζ τι θα κανει? Λεει δωρεαν επιστροφες. Θα επιχειρησει το μοντελο του αμαζον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, ardi21 είπε

Αν θες να παρεις 2-3 πραγματα ναι μπορεις να ψαξεις σε καποια φαρμακεια κοντα σου. Αν κανεις μαζικη παραγγελια ανα 2 μηνες ομως με πολλα ειδη (οπως κανω εγω) ειναι αδυνατον να ψαξεις για ολα αυτα. Ασε που συνολικα, δεν υπαρχει περιπτωση να τα βρεις πιο φθηνα. Θα τα βρεις απο ακριβα εως πολυ πιο ακριβα.

Αυτό εξηγώ, ότι τα βρίσκω στην ίδια τιμή περίπου, και μου τα φέρνουν σπίτι μου την ίδια μέρα. Ίσως να μην μπορείς να το κάνεις σε κάθε επαρχιακή πόλη, αλλά σε κάποιες μπορείς.

Στοκαρω πάντα τουλάχιστον για μηνα, ενιωτε και στα γάλατα  (σκόνες) γιατί συχνά έχουν προβλήματα τροφοδοσίας και ψαχνωμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 12:20 ΜΜ, jimakos234 είπε

Ηρθε μαιλ οτι τωρα στελνουν σε 24 χωρες της Ευρωπης, αν βαλεις ευρωπαικη διευθυνση. Σε περιπτωση εγγυησης-επιστροφης το σκρουτζ τι θα κανει? Λεει δωρεαν επιστροφες. Θα επιχειρησει το μοντελο του αμαζον?

To amazon θα φάει τη σκόνη τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 12:13 ΜΜ, sdikr είπε

Δεν είναι ακόμα υποχρεωτικό, έχει πάρει παράταση και όχι μόνο μια

Πράγματι τώρα που το έψαξα λένε για διαβίβαση μέχρι την 20η ημέρα του επόμενου μήνα από την ημερομηνία που αφορά το έσοδο. Πηγή: https://www.taxheaven.gr/news/62794/mydata-deite-oles-tis-allages-me-th-nea-apofash-a-10232023

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογιστής δεν είμαι αλλά εδώ και χρόνια σε όσες επιχειρήσεις έχω δουλέψει σε πόστα που έκοβα τιμολόγια, γινόταν άμεση διαβίβαση. Στην ατομική επιχείρηση της γυναίκας μου η διαβίβαση σύμφωνα με το λογιστή εφόσον δε γίνεται από το myaade που κάνει αυτόματα και διαβίβαση, οφείλει να γίνεται εντός 24 ωρών, και τα παραστατικά που εκδίδει φυσικά και έχουν ΜΑΡΚ.

Προφανώς και οποιαδήποτε επιχείρηση κάνει μαζικό διαδικτυακό εμπόριο έχει αυτοματοποιημένη μηχανογράφηση με άμεση διαβίβαση ή έστω στο κλείσιμο της ημέρας, τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε, και δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε τόση κάψα να τους δικαιολογήσετε.

Επεξ/σία από Dj_kourampies
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dj_kourampies είπε

Λογιστής δεν είμαι αλλά εδώ και χρόνια σε όσες επιχειρήσεις έχω δουλέψει σε πόστα που έκοβα τιμολόγια, γινόταν άμεση διαβίβαση. Στην ατομική επιχείρηση της γυναίκας μου η διαβίβαση σύμφωνα με το λογιστή εφόσον δε γίνεται από το myaade που κάνει αυτόματα και διαβίβαση, οφείλει να γίνεται εντός 24 ωρών, και τα παραστατικά που εκδίδει φυσικά και έχουν ΜΑΡΚ.

Προφανώς και οποιαδήποτε επιχείρηση κάνει μαζικό διαδικτυακό εμπόριο έχει αυτοματοποιημένη μηχανογράφηση με άμεση διαβίβαση ή έστω στο κλείσιμο της ημέρας, τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε, και δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε τόση κάψα να τους δικαιολογήσετε.

Όταν λές εδώ και χρονιά μιλάς για πόσα;

Δεν υπάρχει υποχρέωση  για την ίδια μέρα period

έχει πάρει όχι μόνο μια αλλά παραπάνω αναστολές η υποχρέωση

https://www.ictplus.gr/ilektronika-biblia-xoris-prostima-kai-to-2022/

 

Αναφορά σε κείμενο

Επισημαίνεται παράλληλα, ότι το 2022 είναι ένα εκπαιδευτικό-πιλοτικό έτος για την ΑΑΔΕ και τις επιχειρήσεις με στόχο την καλύτερη προσαρμογή και των δύο πλευρών. Όλα τα προβλήματα θα επιλύονται σταδιακά και αμέσως μετά θα δημιουργηθεί και ο αναλυτικός οδηγός για τη χρήση των MyData από όλους τους υπόχρεους ανά κατηγορία.

Δεν υπάρχει κάποια δικαιολόγηση,  η πραγματικότητα είναι, καλό είναι να το γνωρίζουμε πριν αρχίσουμε να φωνάζουμε για κάτι που δεν ίσχυει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοροϊδια του Plus συμπυκνωμένη σε 1 εικόνα.

7 Ευρώ το ένα μαγαζί μεταφορικά μέσω plus. 0 εκτός plus.

4 Ευρω το άλλο μαγαζί μέσω plus για το ίδιο προϊόν. 0 εκτός plus.

0 εκτός plus το 3ο μαγαζί.

image.png.9a8d79db0cecc9c306d34f97d516ab40.png

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλα προιοντα που βλεπω η τιμη της αγορας μεσω καλαθιου σκρουτζ ειναι πλεον 20-30% πανω σε σχεση με τα καταστηματα που δεν συμμετεχουν στο καλαθι.

Δεν με βλεπω να ανανεωνω, πραγματικα δεν βρισκω τον λογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εχω ξαναγράψει , μην ειμαστε γυφτοι , το 20αρικο που εχει για 1 χρονο το βγαζεις ανετα απλα δεν ειναι τοσο συμφέρων οσο ηταν παλιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Σε πολλα προιοντα που βλεπω η τιμη της αγορας μεσω καλαθιου σκρουτζ ειναι πλεον 20-30% πανω σε σχεση με τα καταστηματα που δεν συμμετεχουν στο καλαθι.

Δεν με βλεπω να ανανεωνω, πραγματικα δεν βρισκω τον λογο.

Οντως, τωρα τελευταια, πολλα απο τα διαθεσιμα μαγαζια για plus, εφυγαν απο το προγραμμα και οσα εχουν μεινει, ειναι μακραν πιο ακριβα πλεον απο τα φθηνοτερα μαγαζια.
Ειδικοτερα στα προιοντα πληροφορικης, εχουν βγει τελειως εξω απο το γηπεδο.
Αυτη φαινεται να ειναι η αρχη του τελους του προγραμματος, καθως ετσι ελαχιστοι θα ανανεωσουν, ωσπου καποια στιγμη θα το κλεισουν οριστικα.
Μαλλον ειδαν οτι ειναι πιο πολυ ο μπελας παρα η ουσια και αποφασισαν εκει μεσα στο σκρουτζ να αποχωρησουν διακριτικα με αυτον τον πλαγιο τροπο, αφου ετσι οπως παει, αργα η γρηγορα δεν θα εχει νοημα για αμφοτερες τις πλευρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακολουθώ εδώ και τουλάχιστον μήνα και βλέπω ότι συστηματικά σε άσχετα μεταξύ τους καταστήματα και ήδη προϊόντων τα εκτός σκρουτζ μεταφορικά αναγράφονται φουσκωμένα. Υπάρχουν καταστήματα με δωρεάν μεταφορικά, με boxnow κτλ, και στο listing του skroutz τα βγάζει από 3 ως 5 ευρώ, για να προτιμήσεις φυσικά το plus. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν είναι τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 11:06 ΠΜ, satsok2 είπε

Η κοροϊδια του Plus συμπυκνωμένη σε 1 εικόνα.

7 Ευρώ το ένα μαγαζί μεταφορικά μέσω plus. 0 εκτός plus.

4 Ευρω το άλλο μαγαζί μέσω plus για το ίδιο προϊόν. 0 εκτός plus.

0 εκτός plus το 3ο μαγαζί.

 

Δεν είναι απαραίτητα κοροϊδία, το κατάστημα έχει την δική του πολιτική για τα μεταφορικά και το skroutz την δική του. Το ζήτημα είναι ότι αν επιλέξεις την ευκολία της αγοράς μέσω σκρουτζ πιθανόν να σου κοστίσει παραπάνω αν δεν έχεις την συνδρομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως πλέον έχει χαθεί ο βασικός λόγος ύπαρξης του σκρουτζ. Δεν είναι δυνατόν να εμφανίζονται τα προϊόντα με την τιμή του σπόνσορα ως τιμή έναρξης. Οκ βάλε τους πάνω πάνω, αλλά μη λες ότι ξεκινάει από μια τιμή η οποία δεν είναι η χαμηλότερη! 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...