Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαταργήστε την αποθηκευμένη κάρτα και το πρόβλημά σας λύθηκε. Ούτως ή άλλως δεν πρέπει να την έχετε αποθηκευμένη για λόγους ασφαλείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Kαταργήστε την αποθηκευμένη κάρτα και το πρόβλημά σας λύθηκε. Ούτως ή άλλως δεν πρέπει να την έχετε αποθηκευμένη για λόγους ασφαλείας.

Σωστο αλλα αν κανεις συχνα αγορες, σε βολευει η αποθηκευμενη για πολλους λογους και ασφαλειας μαζι.
---
Επειδη εχει γινει σηριαλ το πως γινεται η ακυρωση της ανανεωσης (ο WebDevGr εξηγησε το γιατι), ας γραψει καποιος ενα αναλυτικο οδηγο με καμια εικονα η ας μπει στο 1ο ποστ να τελειωνουμε.

(αλλιως θα επαναλαμβανουμε συνεχεια οτι πρεπει να πας στο "ακύρωση της συνδρομής" και ας μην φαινεται το ιδιο με την ακυρωση της ανανεωσης της συνδρομης που σκοπιμα δεν εγραψαν, αλλα τελικα αυτο κανει, δεν ακυρωνεται η υπολοιπη συνδρομη, αντ'αυτου ακυρωνει την ανανεωση της συνδρομης και στο δειχνει κατοπιν κιολας).

(αλλιως θα επαναλαμβανουμε συνεχεια οτι πρεπει να πας στο "ακύρωση της συνδρομής" και ας μην φαινεται το ιδιο με την ακυρωση της ανανεωσης της συνδρομης που σκοπιμα δεν εγραψαν, αλλα τελικα αυτο κανει, δεν ακυρωνεται η υπολοιπη συνδρομη, αντ'αυτου ακυρωνει την ανανεωση της συνδρομης και στο δειχνει κατοπιν κιολας).

(αλλιως θα επαναλαμβανουμε συνεχεια οτι πρεπει να πας στο "ακύρωση της συνδρομής" και ας μην φαινεται το ιδιο με την ακυρωση της ανανεωσης της συνδρομης που σκοπιμα δεν εγραψαν, αλλα τελικα αυτο κανει, δεν ακυρωνεται η υπολοιπη συνδρομη, αντ'αυτου ακυρωνει την ανανεωση της συνδρομης και στο δειχνει κατοπιν κιολας).

(αλλιως θα επαναλαμβανουμε συνεχεια οτι πρεπει να πας στο "ακύρωση της συνδρομής" και ας μην φαινεται το ιδιο με την ακυρωση της ανανεωσης της συνδρομης που σκοπιμα δεν εγραψαν, αλλα τελικα αυτο κανει, δεν ακυρωνεται η υπολοιπη συνδρομη, αντ'αυτου ακυρωνει την ανανεωση της συνδρομης και στο δειχνει κατοπιν κιολας).

😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι παντως που βλεπω δεν θελουν να εχουν αποθηκευμενες καρτες να το κοιταξετε. Εχω 2 καρτες μονιμα αποθηκευμενες απο ali μεχρι skroutz και paypal ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα και παντα πληρωνω σε δευτερολεπτα δεν ασχολουμαι βαλε βγαλε καρτα κτλ. Mail περιεργα να μην ανοιγετε και μην φοβαστε να σας κλεψουν την καρτα. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μερικοι παντως που βλεπω δεν θελουν να εχουν αποθηκευμενες καρτες να το κοιταξετε. Εχω 2 καρτες μονιμα αποθηκευμενες απο ali μεχρι skroutz και paypal ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα και παντα πληρωνω σε δευτερολεπτα δεν ασχολουμαι βαλε βγαλε καρτα κτλ. Mail περιεργα να μην ανοιγετε και μην φοβαστε να σας κλεψουν την καρτα. 

Κάνω online αγορές σχεδόν 25 χρόνια από όλο τον πλανήτη και με διάφορες κάρτες.

Πριν από 2-3 χρόνια με πήραν τηλέφωνο από την Εθνική για ύποπτη συναλλαγή από Αμερική και μου ακύρωσαν την κάρτα. Ευτυχώς για μένα ήταν μια που δεν χρησιμοποιούσα. Για την ακρίβεια είχα μήνες να την χρησιμοποιήσω με εξαίρεση μια κατάθεση στον ΟΠΑΠ online για να παίξω τζόκερ. Ούτε σύμπτωση ήταν, ούτε περίεργο site αυτό του ΟΠΑΠ.

Μάλιστα λόγω της δουλειάς μου έχω βρεθεί απέναντι σε πολλά συστήματα που ούτε ασφάλεια είχαν, ούτε ακολουθούσαν σωστές πρακτικές στην αποθήκευση ευαίσθητων δεδομένων όπως οι αριθμοί καρτών.

Δεν είναι κάποιος κόπος η αυτόματη συμπλήρωση των πεδίων από (self hosted) bitwarden 🙂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μερικοι παντως που βλεπω δεν θελουν να εχουν αποθηκευμενες καρτες να το κοιταξετε. Εχω 2 καρτες μονιμα αποθηκευμενες απο ali μεχρι skroutz και paypal ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα και παντα πληρωνω σε δευτερολεπτα δεν ασχολουμαι βαλε βγαλε καρτα κτλ. Mail περιεργα να μην ανοιγετε και μην φοβαστε να σας κλεψουν την καρτα. 

Ασε να ξέρουμε εμείς καλύτερα. Εσύ πράξε όπως θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κάρτα δεν θα πρότεινα να αποθηκεύουμε δεξιά και αριστερά και ο λόγος είναι απλός. Είτε ο χρήστης μπορεί να κάνει το λάθος (ok εμείς εδώ δεν θα το κάνουμε) αλλά και ο πωλητής μπορεί να κάνει το λάθος.

Πιστεύω ότι όλοι έχετε ακουστα περιπτώσεις γνωστών εταιριών που αποθήκευαν passwords χρηστών ως Plaintext. Δεν θέλει πολύ να γίνει το ίδιο και με αποθηκευμένα στοιχεία κάρτας. Εξάλλου υπάρχουν και συμβάντα με payment processors να κάνουν λάθη και να γίνονται breaches.

Είναι μέχρι να σου συμβεί το κακό. Και όσο διασκορπίζουμε τα data μας σε περισσότερα site τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες.

Το Paypal είναι φυσικά από αυτά που εμπιστεύομαι μιας και μου επιτρέπει να σώζω την κάρτα μου σε ένα σημείο και να κάνω συναλλαγές σχεδόν παντού οπότε ελαχιστοποιώ τις παραπάνω πιθανότητες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι 8 κιλα δεν ηταν τα δωρεαν μεταφορικα? Για πειτε εδω μου βγαζει δωρεαν για 14 κιλα

Πηρα μπολικο πραγμα ειχα και κουπονακι 5 ευρω με τα coins βγηκε ενα 30αρι για προιοντα που θα ηθελα κανα 50αρικο απο το super market μην πω παραπανω. 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μεχρι 8 κιλα δεν ηταν τα δωρεαν μεταφορικα? Για πειτε εδω μου βγαζει δωρεαν για 14 κιλα

Πηρα μπολικο πραγμα ειχα και κουπονακι 5 ευρω με τα coins βγηκε ενα 30αρι για προιοντα που θα ηθελα κανα 50αρικο απο το super market μην πω παραπανω. 

Screenshot_1.png

*Σε επιλεγμένες κατηγορίες προϊόντων τα δωρεάν μεταφορικά ισχύουν σε έως και 14kg. Κάποιες από αυτές είναι τα ειδικά συμπληρώματα διατροφής, οι βιταμίνες, οι κρέμες προσώπου, οι πάνες και τα σαμπουάν. Μπορείς να δεις όλες τις κατηγορίες εδώ.

Επεξ/σία από valadsk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Engimek είπε

Παίδες κάρτα δεν θα πρότεινα να αποθηκεύουμε δεξιά και αριστερά και ο λόγος είναι απλός. Είτε ο χρήστης μπορεί να κάνει το λάθος (ok εμείς εδώ δεν θα το κάνουμε) αλλά και ο πωλητής μπορεί να κάνει το λάθος.

Πιστεύω ότι όλοι έχετε ακουστα περιπτώσεις γνωστών εταιριών που αποθήκευαν passwords χρηστών ως Plaintext. Δεν θέλει πολύ να γίνει το ίδιο και με αποθηκευμένα στοιχεία κάρτας. Εξάλλου υπάρχουν και συμβάντα με payment processors να κάνουν λάθη και να γίνονται breaches.

Είναι μέχρι να σου συμβεί το κακό. Και όσο διασκορπίζουμε τα data μας σε περισσότερα site τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες.

Το Paypal είναι φυσικά από αυτά που εμπιστεύομαι μιας και μου επιτρέπει να σώζω την κάρτα μου σε ένα σημείο και να κάνω συναλλαγές σχεδόν παντού οπότε ελαχιστοποιώ τις παραπάνω πιθανότητες.

3 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Engimek οι 2 πάνω που γελάνε μαζί μου κάποια στιγμή θα κλάψουν. Ας ελπίσουμε να μην δούμε ανάλογα τοπικ τους εδώ μέσα.

Εχουν αλλαξει τα δεδομενα παιδια.
Ενημερωτικα και για αλλους, δεν ειναι αναγκη να βαλεις καρτα κλασσικη, βαζεις καρτα που εχεις "παγωμενη" και την ξεπαγωνεις οποτε χρειαζεται (revolut, payzy, κλπ).

Αλλα ακομη και με τις κλασσικες καρτες, μεγαλος κινδυνος δεν υπαρχει πλεον αφου εχουν 2ο επιπεδο ταυτοποιησης για να περασουν οι συναλλαγες. Αν η τραπεζα σας δεν εχει 2ο επιπεδο, βαλτε απο αλλη τραπεζα, αν και νομιζω ολες το εχουν στανταρντ τωρα πια. Δηλ. χωρις 2ο κωδικο που αποστελλεται με sms/viber/η μεσω του app τους, τα στοιχεια της καρτας ειναι αχρηστα. Τεσπα, οποιος θελει να φυλαγεται διπλα, απλα βαζει καρτα που παγωνει/ξεπαγωνει κατα βουληση, αντι να καθεται να περναει καρτα καθε φορα ξεχωριστα, εκτιθεμενος σε τυχον keylogger η αλλο κακοβουλο λογισμικο που παρακολουθει τι εισαγεις και τυχον τρυπωσε χωρις να το παρεις χαμπαρι. Καλυτερα αποθηκευμενη καρτα και οχι εισαγωγη εκ νεου. Παγωμενη κατα προτιμηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nek4d είπε

Σωστο αλλα αν κανεις συχνα αγορες, σε βολευει η αποθηκευμενη για πολλους λογους και ασφαλειας μαζι.
---
Επειδη εχει γινει σηριαλ το πως γινεται η ακυρωση της ανανεωσης (ο WebDevGr εξηγησε το γιατι), ας γραψει καποιος ενα αναλυτικο οδηγο με καμια εικονα η ας μπει στο 1ο ποστ να τελειωνουμε.

(αλλιως θα επαναλαμβανουμε συνεχεια οτι πρεπει να πας στο "ακύρωση της συνδρομής" και ας μην φαινεται το ιδιο με την ακυρωση της ανανεωσης της συνδρομης που σκοπιμα δεν εγραψαν, αλλα τελικα αυτο κανει, δεν ακυρωνεται η υπολοιπη συνδρομη, αντ'αυτου ακυρωνει την ανανεωση της συνδρομης και στο δειχνει κατοπιν κιολας).

(αλλιως θα επαναλαμβανουμε συνεχεια οτι πρεπει να πας στο "ακύρωση της συνδρομής" και ας μην φαινεται το ιδιο με την ακυρωση της ανανεωσης της συνδρομης που σκοπιμα δεν εγραψαν, αλλα τελικα αυτο κανει, δεν ακυρωνεται η υπολοιπη συνδρομη, αντ'αυτου ακυρωνει την ανανεωση της συνδρομης και στο δειχνει κατοπιν κιολας).

(αλλιως θα επαναλαμβανουμε συνεχεια οτι πρεπει να πας στο "ακύρωση της συνδρομής" και ας μην φαινεται το ιδιο με την ακυρωση της ανανεωσης της συνδρομης που σκοπιμα δεν εγραψαν, αλλα τελικα αυτο κανει, δεν ακυρωνεται η υπολοιπη συνδρομη, αντ'αυτου ακυρωνει την ανανεωση της συνδρομης και στο δειχνει κατοπιν κιολας).

(αλλιως θα επαναλαμβανουμε συνεχεια οτι πρεπει να πας στο "ακύρωση της συνδρομής" και ας μην φαινεται το ιδιο με την ακυρωση της ανανεωσης της συνδρομης που σκοπιμα δεν εγραψαν, αλλα τελικα αυτο κανει, δεν ακυρωνεται η υπολοιπη συνδρομη, αντ'αυτου ακυρωνει την ανανεωση της συνδρομης και στο δειχνει κατοπιν κιολας).

😋

Google/Apple pay πλεον υπαρχουν σαν επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το συζητάτε συνέχεια ρε παιδιά για την ακυρωση της συνδρομής!
Κατευθείαν μόλις ενεργοποίησα το plus πάτησα ακύρωση συνδρομής.
Με ενημέρωσε οτι η συνδρομή θα είναι ενεργή μέχρι 11/06/2024 και δεν θα γίνει αυτόματη ανανέωση

image.png.e99c47ac44c699928a046911dca7851a.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nek4d είπε

Αλλα ακομη και με τις κλασσικες καρτες, μεγαλος κινδυνος δεν υπαρχει πλεον αφου εχουν 2ο επιπεδο ταυτοποιησης για να περασουν οι συναλλαγες. Αν η τραπεζα σας δεν εχει 2ο επιπεδο, βαλτε απο αλλη τραπεζα, αν και νομιζω ολες το εχουν στανταρντ τωρα πια. Δηλ. χωρις 2ο κωδικο που αποστελλεται με sms/viber/η μεσω του app τους, τα στοιχεια της καρτας ειναι αχρηστα.

Το sms πλέον δεν θεωρείται ασφαλής μέθοδος 2FA, υπάρχουν τρόποι να κάνουν clone εξ αποστάσεως τη sim και να βλέπουν όλα τα μηνύματα, γι' αυτό σταδιακά γίνεται η μετάβαση προς την επιβεβαίωση/ταυτοποίηση μέσω app, καθώς είναι πλέον ο ασφαλέστερος τρόπος.

Δεν διαφωνώ με αυτά που είπες, μην παραξηγηθώ, απλά το προσθέτω ως έξτρα πληροφορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρεγμενη σανιδα που θελετε μερικοι. 10 σελιδες πριν μονο καταρες που δε ριχαντε στο σκρουτζ οτι δεν αξιζει κλπ κλπ. Τωρα τρεξατε. 
Μου θύμισε ενα meme 
Προεπισκόπηση εικόνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα και απαντηση απο skroutz για την απενεργοποιηση της αυτοματης ανανεωσης συνδρομης :

 

Βασιλική (Skroutz.gr) 

14 Ιουν 2023, 17:54 EEST 

Καλησπέρα σας είμαι η Βασιλική από την ομάδα του Skroutz!
 
Θα σας καθοδηγήσω στο πως μπορείτε να διακόψετε την αυτόματη ανανέωση της συνδρομής σας μέσα από το προφίλ σας.
 
Θα πατήσετε πάνω στο Ο Λογαριασμός μου > Skroutz Plus > Διαχείριση Συνδρομής > Ακύρωση Συνδρομής, με αυτόν τον τρόπο απενεργοποιείτε την αυτόματη ανανέωση, χωρίς να χάνετε τα προνόμιά σας έως και την ημερομηνία λήξης της αρχικής συνδρομής σας.


Να σας ενημερώσω πως ένα μήνα πριν τη λήξη της συνδρομής σας θα λάβετε σχετικό mail το οποίο θα σας θυμίσει πως αν δε διακόψετε την αυτόματη ανανέωση θα εκτελεστεί κανονικά χρεώνοντας την κάρτα σας 17€, η προσπάθεια χρέωσης συμβαίνει 7 ημέρες πριν τη λήξη.
 
Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε, η ομάδα του Skroutz και εγώ είμαστε στη διάθεσή σας!

 

image.png

Αρα παταμε ακυρωση συνδρομης 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...