Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kostasallinone είπε

Τραγικοί. Τα 2.5€ μεταφορικά έγιναν 3 και από 3 πήγαν 4€. Κρίμα που συμπεριφέρονται σαν ερασιτέχνες.


A658B2A6-E647-4D1A-B29E-600F7B990408.jpeg.dec6a85d01035bacdaf03543dce841c6.jpeg

Σε μένα 3 δείχνει το κόστος αποστολής μέσω skroutz αν είσαι μέλος. Περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BEBELAC είπε

Σε μένα 3 δείχνει το κόστος αποστολής μέσω skroutz αν είσαι μέλος. Περίεργο.

Στα μικρά αντικείμενα είναι 3 ευρώ και μετά αλλάζει με βάση το βάρος.

Σε όλα τα αθλητικά παπούτσια δίνει 3 ευρώ, εάν βάλεις παπούτσια μποτάκια πάει 4 ευρώ. Ακόμα και το πιο φθηνό ψεύτικο μποτάκι πηγαίνει αμέσως 4€ έξοδα αποστολής.

Προφανώς αυτό θα ισχύει και σε αλλά αντικείμενα διαφορετικής κατηγορίας.

edit: Και στα μπουφάν το ίδιο έχει γίνει. Πήγαν όλα +4€ μεταφορικά.

Επίσης, σε όσους δεν έχουν skroutz plus τα δωρεάν μεταφορικά άνω των 50€ καταργήθηκαν και έγιναν +1€.

Επεξ/σία από Kostasallinone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 είναι ακόμα. Κάτι συμβαίνει με την παραγγελία σου (βαρύ προϊόν; ).

Απλά δεν αξίζει η ταλαιπωρία με σκρουτζ γενικά. Στην παραγγελία μου, το ένα σκέλος ακυρωμένο από το κατάστημα και σκρουτζ. Αργοπορημένη η 2η αποστολή.  

Πήρα 2ε κουπόνι. Αλλά για το προϊον πήγα σε φυσικό κατάστημα.

 image.png.a0497206fec2d792803bf4d93e98e627.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, satsok2 είπε

3 είναι ακόμα. Κάτι συμβαίνει με την παραγγελία σου (βαρύ προϊόν; ).

Απλά δεν αξίζει η ταλαιπωρία με σκρουτζ γενικά. Στην παραγγελία μου, το ένα σκέλος ακυρωμένο από το κατάστημα και σκρουτζ. Αργοπορημένη η 2η αποστολή.  

Πήρα 2ε κουπόνι. Αλλά για το προϊον πήγα σε φυσικό κατάστημα.

 image.png.a0497206fec2d792803bf4d93e98e627.png

Όχι δεν έχω αγοράσει τίποτα, δοκιμές κάνω. Επειδή έχω το skroutz plus μπαίνω από το site χωρίς σύνδεση για να δω τις τιμές. 

Τα έχουν κάνει μαντάρα με τον υπολογισμό του βάρους. 

Αυτή η τσάντα έχει μεταφορικά 5€, που αυτό σημαίνει ότι έχει βάρος 4 κιλά!!!

4D771980-7BF5-4F0D-BCCB-A4768A8768F6.jpeg.b68ae416112f8241d32928fe2b7ec11d.jpeg
 

Τα ελάχιστα μεταφορικά έχουν γίνει 3€.

6FED212D-4E8A-4B3F-BEFE-2AD554C036D4.jpeg.90d4d770f93719f9fad3bac361b424cc.jpeg

Σε τσάντα super market πολλαπλών χρήσιμων κόστους 0.70€ έχουν έξοδα αποστολής 5€. Δηλαδή η τσάντα ζυγίζει 4 κιλά, αφού στα 2 πρώτα κιλά η χρέωση είναι 3 ευρώ και στα επόμενα από 1€.

3F574263-F528-4342-BFD5-5410DD8FCE3F.jpeg.7205a8fd87a994c370eb971514ca2519.jpeg


Πάνινα μποτάκια, με βάρος ούτε κιλό τα υπολογίζουν σαν 3 κιλά με χρέωση 4€.

9BC04E66-BA1B-4032-A972-1A2B6868D5EC.jpeg.abce28eeabed896587169550fea67cb7.jpeg

 

Επεξ/σία από Kostasallinone
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγω μπας και μπορεί να με βοηθήσει κάποιος: 


Εχω αγοράσει το Skroutz plus και έχω κάνει 1-2 παραγγελίες (μεγάλες >100ευρώ) που όντως είχαν δωρεάν μεταφορικά. Έβαλα σήμερα στο καλάθι μου 3 προιοντα απο 2 διαφορετικά μαγαζιά, όλα μέσα απο " Αγορα μέσω Skroutz". 

Το συνολικό κόστος είναι 33,10 ευρώ, αλλα μου βγάζει 3 ευρώ μεταφορικα! Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι δωρεάν τα μεταφορικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγω μπας και μπορεί να με βοηθήσει κάποιος: 


Εχω αγοράσει το Skroutz plus και έχω κάνει 1-2 παραγγελίες (μεγάλες >100ευρώ) που όντως είχαν δωρεάν μεταφορικά. Έβαλα σήμερα στο καλάθι μου 3 προιοντα απο 2 διαφορετικά μαγαζιά, όλα μέσα απο " Αγορα μέσω Skroutz". 

Το συνολικό κόστος είναι 33,10 ευρώ, αλλα μου βγάζει 3 ευρώ μεταφορικα! Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι δωρεάν τα μεταφορικά;

Θα πρέπει το συνολικό ποσό σε κάθε ένα από τα 2 καταστήματα να είναι πάνω από 15€ για να έχεις δωρεάν μεταφορικά. 
Εαν δεν είναι 15€ ψάξε από το ίδιο κατάστημα καμία σαχλαμαρίτσα ώστε να φτάσεις τα 15 για δωρεάν μεταφορικά.

Εαν και πάλι σου βγάζει έξοδα, τότε έχει να κάνει με την προβληματική μέτρηση του βάρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Θα πρέπει το συνολικό ποσό σε κάθε ένα από τα 2 καταστήματα να είναι πάνω από 15€ για να έχεις δωρεάν μεταφορικά. 
Εαν δεν είναι 15€ ψάξε από το ίδιο κατάστημα καμία σαχλαμαρίτσα ώστε να φτάσεις τα 15 για δωρεάν μεταφορικά.

Εαν και πάλι σου βγάζει έξοδα, τότε έχει να κάνει με την προβληματική μέτρηση του βάρους.

Σωστός ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
17 λεπτά πριν, topmar είπε

Αφού λοιπόν αγοράσαμε την υπηρεσία Skroutz Plus, έρχεται η εταιρεία και μονομερώς αλλάζει τους όρους και τις χρεώσεις;; 

Αν έχεις την παλιά σύμβαση, την κρατάς μέχρι το τέλος. Αν διαλέξεις να ανανεώσεις μόνο τότε αλλάζουν οι όροι. Οι χρεώσεις (δηλαδή τα ελάχιστα μεταφορικά που μάλλον μεταφέρεσαι) δεν είναι σταθερά ούτε μέσα στην σύμβαση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, topmar είπε

Αφού λοιπόν αγοράσαμε την υπηρεσία Skroutz Plus, έρχεται η εταιρεία και μονομερώς αλλάζει τους όρους και τις χρεώσεις;; 

Μπορείς να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω. Το γράφει ξεκάθαρα στους όρους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, georgerov είπε

Αν διαλέξεις να ανανεώσεις μόνο τότε αλλάζουν οι όροι.

Αυτό το έχουμε πάρει κάπως γραπτώς? Γιατί οι πρώτες ανανεώσεις θα είναι τον Ιούνιο, επομένως εμπειρικά τουλάχιστον δεν τον έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, l3ft3r1s είπε

Αυτό το έχουμε πάρει κάπως γραπτώς? Γιατί οι πρώτες ανανεώσεις θα είναι τον Ιούνιο, επομένως εμπειρικά τουλάχιστον δεν τον έχουμε.

Υπάρχει ναι. 

Αν πατήσεις στους όρους (αν έχεις την παλιά σύμβαση), παράγραφος 6:

Αναφορά σε κείμενο

Η Συνδρομή του Μέλους στην Υπηρεσία ανανεώνεται αυτόματα, εφ’ όσον παρέλθει η ημερομηνία λήξης και εφ’ όσον το Μέλος δεν δηλώσει την πρόθεσή του να ακυρώσει την ανανέωση. Εάν έχουν τροποποιηθεί ουσιωδώς κατά την κρίση της Εταιρείας οι παρεχόμενες παροχές, η Εταιρεία ενημερώνει το Μέλος με κάθε πρόσφορο τρόπο για τη λήξη της περιόδου Συνδρομής, καθώς και για την τροποποίηση, τουλάχιστον δεκαπέντε (15) ημέρες πριν τη λήξη της. 

Όποτε 15 μέρες πριν θα σε ενημερώσουν ότι στην επόμενη ανανέωση θα ισχύει με τροποποιημένους όρους. 

Πηγή: https://www.skroutz.gr/plus/terms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ εάν κάτι τέτοιο έκανε το amazon πχ στο prime, ότι δηλαδή από την επόμενη ανανέωση αλλάζουν κάποιοι όροι και χρεώσεις θα το βρίζανε μεν όλοι αλλά επίσης θα αποδεχόντουσαν πως πρόκειται για επιχείρηση που στο τέλος της ημέρας κάνει ό,τι την συμφέρει και όποιος δε θέλει δεν ανανεώνει. Σίγουρα προτιμώ να παραμείνουν οι όροι ως έχουν (17€/ μηνα, ό,τι ποσό θες ανά μαγαζί) αλλά δεν τους συμφέρει. Υποθέτω πως το skroutz δεν έχει το βεληνεκές του amazon ώστε να αναρωτηθούμε γιατί απλώς δεν παίρνει το βάρος από τη ζημιά που θα έχει. Τί να κάνουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, georgerov είπε

Υπάρχει ναι. 

Αν πατήσεις στους όρους (αν έχεις την παλιά σύμβαση), παράγραφος 6:

Όποτε 15 μέρες πριν θα σε ενημερώσουν ότι στην επόμενη ανανέωση θα ισχύει με τροποποιημένους όρους. 

Πηγή: https://www.skroutz.gr/plus/terms

Οι συγκεκριμένοι όροι χρήσης ωστόσο αναφέρονται στις νέες συνδρομές. Στις παλιές συνδρομές έχουν εφαρμογή αυτοί οι όροι (δες στο κάτω μέρος της σελίδας που παρέθεσες, παραπέμπει στους παλιούς) όπου δεν αναφέρεται πως θα αντιμετωπιστεί πιθανή αλλαγή κατά την ανανέωση.

 

Πολύ πιθανό βέβαια να προσπαθήσει να το περάσει κατ' αναλογία των νέων, εάν δεν υπάρξουν έντονες αντιδράσεις...

Επεξ/σία από l3ft3r1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, l3ft3r1s είπε

Οι συγκεκριμένοι όροι χρήσης ωστόσο αναφέρονται στις νέες συνδρομές. Στις παλιές συνδρομές έχουν εφαρμογή αυτοί οι όροι (δες στο κάτω μέρος της σελίδας που παρέθεσες, παραπέμπει στους παλιούς) όπου δεν αναφέρεται πως θα αντιμετωπιστεί πιθανή αλλαγή κατά την ανανέωση.

 

Πολύ πιθανό βέβαια να προσπαθήσει να το περάσει κατ' αναλογία των νέων, εάν δεν υπάρξουν έντονες αντιδράσεις...

Νομίζω αναφέρονται σε όλους, πάτησα να δω τους όρους μέσω του λογαριασμού μου από την διαχείρηση συνδρομής. Όποτε μάλλον πάνε τον κόσμο επίτηδες στους καινούργιους για να μην υπάρχουν αντιδράσεις;

1 ώρα πριν, whosethere είπε

Στο μεταξύ εάν κάτι τέτοιο έκανε το amazon πχ στο prime, ότι δηλαδή από την επόμενη ανανέωση αλλάζουν κάποιοι όροι και χρεώσεις θα το βρίζανε μεν όλοι αλλά επίσης θα αποδεχόντουσαν πως πρόκειται για επιχείρηση που στο τέλος της ημέρας κάνει ό,τι την συμφέρει και όποιος δε θέλει δεν ανανεώνει. Σίγουρα προτιμώ να παραμείνουν οι όροι ως έχουν (17€/ μηνα, ό,τι ποσό θες ανά μαγαζί) αλλά δεν τους συμφέρει. Υποθέτω πως το skroutz δεν έχει το βεληνεκές του amazon ώστε να αναρωτηθούμε γιατί απλώς δεν παίρνει το βάρος από τη ζημιά που θα έχει. Τί να κάνουμε;

Το Amazon χθες στην Αμερική μόλις άλλαξε την τιμή της συνδρομής.

Γενικά στις μέρες μας επειδή τα δεδομένα αλλάζουν μέρα με την μέρα είναι λογικό να γίνονται διορθωτικές κινήσεις. Δεν μπορεί να περιμένεις μια εταιρεία να πουλάει μια υπηρεσία που την βάζει μέσα. 

Το άσχημο στην συγκεκριμένη υπόθεση είναι ότι αλλάζουν τους όρους τόσο σύντομα αφού ξεκίνησε η υπηρεσία. Βέβαια ζούμε και σε καιρούς όπως είπα που τα πράγματα μεταβάλλονται ταχύτατα όποτε δεν νομίζω ότι μπορούσαν να προβλέψουν πως θα προκύψει ενεργειακή κρίση κτλ. 

Επεξ/σία από georgerov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...