Προς το περιεχόμενο

'Ανοιγμα επιχείρησης υπολογιστών με επιδότηση ΟΑΕΔ'


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, s98i είπε

Έχεις μιλήσει με τον λογιστή σου; Ή με το άτομο που σου έκανε την αίτηση;

Ναι μιλησα με τον λογιστη μου. Μιλησε μαζι τους και δεν γινεται τιποτα. 
Θα γινει απορριψη της αιτησης με ενδεχομενο επιστροφης χρηματων, που κατι τετοιο ειναι αδυνατον γιατι ειχα δανειστει απο παντου και επεστρεψα τα χρηματα.
Θα κανουμε ενσταση οτι ξερετε 8 μηνες απληρωτη σε μια νεα επιχειρηση, πως θα ζησω; Πώς θα πληρωνα τα χρεη μου;
Και απλα εκανα ενα δοκιμαστικο ( που οντως αυτο ακριβως συνεβη ) και ειπα να περιμενω κι αλλο για να δωσουν τις δοσεις. 
Και εκει θα παρουμε απαντηση. Με ενημερωσε ο λογιστης μου οτι η απαντηση της ενστασης μπορει να παρει και 2 χρονια. ΕΚΕΙ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ.
Να τους βγαλω στα καναλια; Γιατι ειναι αστειο για 4 ωρες μισο ενσημο με καθαρο ποσο ουτε 24€ να χασω 14800; Και γιατι καθυστερουν; Να γινω εγκληματιας; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 951
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν έρθει ο έλεγχος του ΟΑΕΔ,3 φορές συνολικά από ότι κατάλαβα , ενημερώνουν πριν τηλεφωνικά ? Ότι θα έρθουν πχ τάδε ημερομηνία/ώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/9/2023 στις 9:55 ΜΜ, scarface5323 είπε

Πριν έρθει ο έλεγχος του ΟΑΕΔ,3 φορές συνολικά από ότι κατάλαβα , ενημερώνουν πριν τηλεφωνικά ? Ότι θα έρθουν πχ τάδε ημερομηνία/ώρα ?

Όχι πάντα , από ότι μου είπαν στη πρώτη επίσκεψη ενημερώνουν στις άλλες δεν είναι υποχρεωμένοι, γενικά όμως επειδή θέλουν να τελειώνουν και να μην είσαι εκεί θα σε καλέσουν ότι είναι απ έξω. Καλό είναι να στείλεις ένα email και να ζητήσεις να ενημερωθείς πριν την επίσκεψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2023 στις 2:49 ΜΜ, Ελληνίκη είπε

Ναι μιλησα με τον λογιστη μου. Μιλησε μαζι τους και δεν γινεται τιποτα. 
Θα γινει απορριψη της αιτησης με ενδεχομενο επιστροφης χρηματων, που κατι τετοιο ειναι αδυνατον γιατι ειχα δανειστει απο παντου και επεστρεψα τα χρηματα.
Θα κανουμε ενσταση οτι ξερετε 8 μηνες απληρωτη σε μια νεα επιχειρηση, πως θα ζησω; Πώς θα πληρωνα τα χρεη μου;
Και απλα εκανα ενα δοκιμαστικο ( που οντως αυτο ακριβως συνεβη ) και ειπα να περιμενω κι αλλο για να δωσουν τις δοσεις. 
Και εκει θα παρουμε απαντηση. Με ενημερωσε ο λογιστης μου οτι η απαντηση της ενστασης μπορει να παρει και 2 χρονια. ΕΚΕΙ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ.
Να τους βγαλω στα καναλια; Γιατι ειναι αστειο για 4 ωρες μισο ενσημο με καθαρο ποσο ουτε 24€ να χασω 14800; Και γιατι καθυστερουν; Να γινω εγκληματιας; 

Δυσάρεστο όλο αυτο που περιγράφεις αλλα, με ποιο σκεπτικό έκανες ότι έκανες; Δεν ήξερες το πρόγραμμα; Δεν το είχες διαβάσει όταν το υπέγραψες; Τον λογιστή δεν τον ρώτησες αν μπορείς να πας να εργαστείς; Όταν πηγες να εργαστείς δεν ρώτησες τον λογιστή σου; Υπάρχει πλαίσιο και υπογραφή . Όχι για μισό ένσημο πρέπει να σου ζητήσουν θα λεφτά πίσω , αλλα και έστω  για ενα τέταρτο ένσημο. Όπως εσυ έχεις αξιώσεις απέναντι στο πρόγραμμα έτσι έχει και το ΕΣΠΑ . Πραγματικά αν δεν έκανες τίποτα από τα παραπάνω, τι να πω… κρίμα… απερίσκεπτη λογική… καλά ξεμπερδέματα…  

 

ΥΓ:  βρήκα και αλλα σχόλια σου. Ο λογιστής σου δεν κάνει ούτε για να εκτρέφει περιστέρια. Τα χρήματα εννοείται πως φορολογούνται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! κρίμα γιατί φοβάμαι ότι η ελλιπής ενημέρωση από τον λογιστή σου , όπου είναι ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΤΟΥ, θα σε κάνει να βρεθείς εκτεθειμένη. Καμία ελπίδα με ένσταση. Κυνήγησε καλύτερα τον λογιστή σου. Περισσότερες πιθανότητες για αποζημίωση... Έχει ευθύνη. 

Επεξ/σία από Sunlight-knight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/10/2023 στις 4:33 ΜΜ, scarface5323 είπε

Πρώτα γίνεται η αίτηση απογραφικου δελτίου εισόδου από όταν ανακοινωθούν οι εντάξεις? Η πρώτα η αίτηση καταβολής πρώτης ενίσχυσης ?

Τα δικά μου ήταν τα εξής:

Αίτημα ελέγχου: Ημερομηνία Οριστικοποίησης: 29/03/2023

Απογραφικό Δελτίο: Ημερομηνία Οριστικοποίησης: 16/05/2023

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καποιοι που διαβασατε τα προηγουμενα topics που ανοιξα για το προβλημα του ΟΑΕΔ επειδη εβαλα 1 ενσημο, εκανα 3 φορες ενσταση και εν τελει το αποδεχτηκαν αφου δεν ειχα υπογραψει πουθενα! 
Η αποδειξη ηταν οτι ειχαν πλαστογραφησει την υπογραφη μου. 

Τελος καλο, ολα καλα.
Να κανω μια ερωτηση; Μολις βαλουν και την 3η δοση, τελειωσα με την υποχρεωση του ΟΑΕΔ? Εννοω τελος ο περιορισμος με το να βρω δουλεια αλλου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...