Προς το περιεχόμενο

'Ανοιγμα επιχείρησης υπολογιστών με επιδότηση ΟΑΕΔ'


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσα ρωτάτε έχουν απαντηθεί απο την αρχή του θέματος μέχρι σήμερα. Απλά διαβάστε όλο το θέμα από την αρχή. 

Δύο πράγματα χρειάζεσαι για αυτό πρόγραμμα.

 

Η τύχη όσο δεν πάει...

 

ή γερά άντερα και αμνησια. Δηλαδή να ξεχάσεις ότι θα πάρεις χρήματα.

 

Έχω κάνει αίτηση μέσω εταιρείας (δηλαδή όλα συμπληρωμένα στην πένα.) Μπορεί να ήμουν και ο πρώτος πανελλαδικά που τα είχε όλα έτοιμα και όλα τα απαιτούμενα καλυμμένα, δικαιολογητικά, αίτημα κλπ (παρότι είχα παραθυράκια να ξεφύγω σε κάποια, όπως πρόσβαση ΑΜΕΑ κ.α)

Για την ιστορία, έναρξη επιχείρησης 10/2021

Πήρα την πρώτη δόση Νοέμβρη του 2022 (1 χρόνο και έναν μήνα αργότερα από την έναρξη) μέσα απο χίλια κύματα επικοινωνίας και στην κυριολεξία να παρακαλώ να έρθουν για έλεγχο. Τώρα περιμένω να πληρωθώ την δεύτερη δόση. Όπως είπε ένα άτομο παραπάνω, στα νησιά πάνε μέσω πλοίου για έλεγχο. Εμένα έρχονται με αμάξι 5 λεπτά από τον ΟΑΕΔ είμαι και 10 από την περιφέρεια του. Την πρώτη δόση, άτομο από νησί, την πήρε 7 μήνες νωρίτερα από εμένα. Από εμένα που είμαι σε επαρχεία με τον ΟΑΕΔ δίπλα μου. Τι άλλο θέλετε να μάθετε; Πόσο σπίτι με κόκκινο φωτάκι είμαστε; 

Υπόψιν ότι αντιμετωπίζω πρόβλημα υγείας, χρόνια πάθηση. Ούτε αυτό στάθηκε εμπόδιο να αφοπλίσει το ξυστό τους. 

Εν κατακλείδι, ή τύχη ή γερά άντερα ή αμνησία. 

 

ΟΑΕΔ , ΔΥΠΑ Ή ΌΠΩΣ ΣΚ..ΤΑ ΣΕ ΛΕΝΕ, ΑΝΤΕ ΚΑΙ Γ......

Εγω δεν είχα σκοπό μάγκες, να ανοίξω επιχείρηση. Δούλευα και από τον υπολογιστή μου. Το πρόγραμμα όταν βγήκε, έλεγε με τα πολλά πολλά πως μετά την εναρξη, μετά από 1 μήνα κάνεις αίτημα ελέγχου και έχουν προθεσμία 1 μήνα για καταβολή των χρημάτων από την περιφέρεια. (ΚΑΙ ΒΓΑΛΑΝΕ ΝΕΟ ΦΕΚ ΟΠΟΥ ΕΠΙΤΡΈΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΤΡΙΒΉ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ "ΦΑΣΑΡΊΑ " ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΝΑ ΣΕ ΠΕΤΆΞΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ. ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΈΡΩΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.) Με φτάσανε να ζω μια εξαθλίωση από το πουθενά. Κάνανε άλμα επί κοντώ εις βάθος, στην υγεία μου και κόντεψα να μείνω ανάπηρος εξαιτίας τους καθώς δούλευα ΔΟΎΛΕΥΑ (όχι εργαζομουν) 14 ώρες την ημέρα για να καλύψω τα έξοδα που τάχα θα μου πλήρωναν αυτοί στην αρχή μέχρι να πάρω φόρα. Δηλαδή ο σκοπός του προγράμματος. 

 

Πλέον με μια βλάβη στον νωτιαίο μυελό που ανά πάσα ώρα και στιγμή κινδυνεύω με αναπηρία, κατάφερα μόνος μου να φτιάξω μια υγιή επιχείρηση και μια ανθυγιεινή ζωή. Σε ευχαριστώ ΟΑΕΔ, σε ευχαριστώ ελληνικό κράτος. Και κυρίως σε ευχαριστώ insomnia για το δημόσιο ημερολόγιο που μου επιτρέπεις να κρατώ για τον "έρωτα" που μου έκανε το όλο σύστημα. 

 

Καλή δύναμη σε όλους. Σας χαιρετά ο ερωμενος του ΟΑΕΔ ακα ΔΥΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/6/2023 στις 10:37 ΜΜ, Sunlight-knight είπε

Όσα ρωτάτε έχουν απαντηθεί απο την αρχή του θέματος μέχρι σήμερα. Απλά διαβάστε όλο το θέμα από την αρχή. 

Δύο πράγματα χρειάζεσαι για αυτό πρόγραμμα.

 

Η τύχη όσο δεν πάει...

 

ή γερά άντερα και αμνησια. Δηλαδή να ξεχάσεις ότι θα πάρεις χρήματα.

 

Έχω κάνει αίτηση μέσω εταιρείας (δηλαδή όλα συμπληρωμένα στην πένα.) Μπορεί να ήμουν και ο πρώτος πανελλαδικά που τα είχε όλα έτοιμα και όλα τα απαιτούμενα καλυμμένα, δικαιολογητικά, αίτημα κλπ (παρότι είχα παραθυράκια να ξεφύγω σε κάποια, όπως πρόσβαση ΑΜΕΑ κ.α)

Για την ιστορία, έναρξη επιχείρησης 10/2021

Πήρα την πρώτη δόση Νοέμβρη του 2022 (1 χρόνο και έναν μήνα αργότερα από την έναρξη) μέσα απο χίλια κύματα επικοινωνίας και στην κυριολεξία να παρακαλώ να έρθουν για έλεγχο. Τώρα περιμένω να πληρωθώ την δεύτερη δόση. Όπως είπε ένα άτομο παραπάνω, στα νησιά πάνε μέσω πλοίου για έλεγχο. Εμένα έρχονται με αμάξι 5 λεπτά από τον ΟΑΕΔ είμαι και 10 από την περιφέρεια του. Την πρώτη δόση, άτομο από νησί, την πήρε 7 μήνες νωρίτερα από εμένα. Από εμένα που είμαι σε επαρχεία με τον ΟΑΕΔ δίπλα μου. Τι άλλο θέλετε να μάθετε; Πόσο σπίτι με κόκκινο φωτάκι είμαστε; 

Υπόψιν ότι αντιμετωπίζω πρόβλημα υγείας, χρόνια πάθηση. Ούτε αυτό στάθηκε εμπόδιο να αφοπλίσει το ξυστό τους. 

Εν κατακλείδι, ή τύχη ή γερά άντερα ή αμνησία. 

 

ΟΑΕΔ , ΔΥΠΑ Ή ΌΠΩΣ ΣΚ..ΤΑ ΣΕ ΛΕΝΕ, ΑΝΤΕ ΚΑΙ Γ......

Εγω δεν είχα σκοπό μάγκες, να ανοίξω επιχείρηση. Δούλευα και από τον υπολογιστή μου. Το πρόγραμμα όταν βγήκε, έλεγε με τα πολλά πολλά πως μετά την εναρξη, μετά από 1 μήνα κάνεις αίτημα ελέγχου και έχουν προθεσμία 1 μήνα για καταβολή των χρημάτων από την περιφέρεια. (ΚΑΙ ΒΓΑΛΑΝΕ ΝΕΟ ΦΕΚ ΟΠΟΥ ΕΠΙΤΡΈΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΤΡΙΒΉ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ "ΦΑΣΑΡΊΑ " ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΝΑ ΣΕ ΠΕΤΆΞΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ. ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΈΡΩΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.) Με φτάσανε να ζω μια εξαθλίωση από το πουθενά. Κάνανε άλμα επί κοντώ εις βάθος, στην υγεία μου και κόντεψα να μείνω ανάπηρος εξαιτίας τους καθώς δούλευα ΔΟΎΛΕΥΑ (όχι εργαζομουν) 14 ώρες την ημέρα για να καλύψω τα έξοδα που τάχα θα μου πλήρωναν αυτοί στην αρχή μέχρι να πάρω φόρα. Δηλαδή ο σκοπός του προγράμματος. 

 

Πλέον με μια βλάβη στον νωτιαίο μυελό που ανά πάσα ώρα και στιγμή κινδυνεύω με αναπηρία, κατάφερα μόνος μου να φτιάξω μια υγιή επιχείρηση και μια ανθυγιεινή ζωή. Σε ευχαριστώ ΟΑΕΔ, σε ευχαριστώ ελληνικό κράτος. Και κυρίως σε ευχαριστώ insomnia για το δημόσιο ημερολόγιο που μου επιτρέπεις να κρατώ για τον "έρωτα" που μου έκανε το όλο σύστημα. 

 

Καλή δύναμη σε όλους. Σας χαιρετά ο ερωμενος του ΟΑΕΔ ακα ΔΥΠΑ.

Ειναι αληθεια οτι το πρωτο ΦΕΚ ελεγε οτι την προκαταβολη θα την περναμε με την υποβολη των χαρτιων της εναρξης. Εγω βρηκα ανθρωπο δικο μου μεσα στον ΟΑΕΔ και μου ειχε πει οτι μολις κανεις την εναρξη ελα στα περασω κατευθειαν στο συστημα και θα πληρωθεις το πολυ σε 20 μερες.

Οταν πηγα λοιπον μου ειπε οτι αυτο αλλαξε και θα γινει με τον παλιο τροπο (περνει ελενχος και τα λοιπα). με αποτελεσμα να παρω την πρωτη δοση μετα απο 8 μηνες. Ευτηχως ειχα λεφτα να ξεκινησω αλλα 8 μηνες ειχα ενα μαγαζι που υπολειτουγρουσε με αποτελεσμα να μπαινω μεσα, στην δευτερη δοση ξεχρεωσα δανεικα και διαφορα αλλα και τωρα περιμενω την τριτη τα οποια λεφτα ενα μερος θα παει σε χρεη. 

Οκ δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα διαβαζετε αλλα μην περιμενετε και θαυματα. απλα μια βοηθεια ειναι που σου βγαζουν το λαδι μεχρι να στην δωσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2023 στις 10:37 ΜΜ, Sunlight-knight είπε

Όσα ρωτάτε έχουν απαντηθεί απο την αρχή του θέματος μέχρι σήμερα. Απλά διαβάστε όλο το θέμα από την αρχή. 

Δύο πράγματα χρειάζεσαι για αυτό πρόγραμμα.

 

Η τύχη όσο δεν πάει...

 

ή γερά άντερα και αμνησια. Δηλαδή να ξεχάσεις ότι θα πάρεις χρήματα.

 

Έχω κάνει αίτηση μέσω εταιρείας (δηλαδή όλα συμπληρωμένα στην πένα.) Μπορεί να ήμουν και ο πρώτος πανελλαδικά που τα είχε όλα έτοιμα και όλα τα απαιτούμενα καλυμμένα, δικαιολογητικά, αίτημα κλπ (παρότι είχα παραθυράκια να ξεφύγω σε κάποια, όπως πρόσβαση ΑΜΕΑ κ.α)

Για την ιστορία, έναρξη επιχείρησης 10/2021

Πήρα την πρώτη δόση Νοέμβρη του 2022 (1 χρόνο και έναν μήνα αργότερα από την έναρξη) μέσα απο χίλια κύματα επικοινωνίας και στην κυριολεξία να παρακαλώ να έρθουν για έλεγχο. Τώρα περιμένω να πληρωθώ την δεύτερη δόση. Όπως είπε ένα άτομο παραπάνω, στα νησιά πάνε μέσω πλοίου για έλεγχο. Εμένα έρχονται με αμάξι 5 λεπτά από τον ΟΑΕΔ είμαι και 10 από την περιφέρεια του. Την πρώτη δόση, άτομο από νησί, την πήρε 7 μήνες νωρίτερα από εμένα. Από εμένα που είμαι σε επαρχεία με τον ΟΑΕΔ δίπλα μου. Τι άλλο θέλετε να μάθετε; Πόσο σπίτι με κόκκινο φωτάκι είμαστε; 

Υπόψιν ότι αντιμετωπίζω πρόβλημα υγείας, χρόνια πάθηση. Ούτε αυτό στάθηκε εμπόδιο να αφοπλίσει το ξυστό τους. 

Εν κατακλείδι, ή τύχη ή γερά άντερα ή αμνησία. 

 

ΟΑΕΔ , ΔΥΠΑ Ή ΌΠΩΣ ΣΚ..ΤΑ ΣΕ ΛΕΝΕ, ΑΝΤΕ ΚΑΙ Γ......

Εγω δεν είχα σκοπό μάγκες, να ανοίξω επιχείρηση. Δούλευα και από τον υπολογιστή μου. Το πρόγραμμα όταν βγήκε, έλεγε με τα πολλά πολλά πως μετά την εναρξη, μετά από 1 μήνα κάνεις αίτημα ελέγχου και έχουν προθεσμία 1 μήνα για καταβολή των χρημάτων από την περιφέρεια. (ΚΑΙ ΒΓΑΛΑΝΕ ΝΕΟ ΦΕΚ ΟΠΟΥ ΕΠΙΤΡΈΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΤΡΙΒΉ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ "ΦΑΣΑΡΊΑ " ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΝΑ ΣΕ ΠΕΤΆΞΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ. ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΈΡΩΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.) Με φτάσανε να ζω μια εξαθλίωση από το πουθενά. Κάνανε άλμα επί κοντώ εις βάθος, στην υγεία μου και κόντεψα να μείνω ανάπηρος εξαιτίας τους καθώς δούλευα ΔΟΎΛΕΥΑ (όχι εργαζομουν) 14 ώρες την ημέρα για να καλύψω τα έξοδα που τάχα θα μου πλήρωναν αυτοί στην αρχή μέχρι να πάρω φόρα. Δηλαδή ο σκοπός του προγράμματος. 

 

Πλέον με μια βλάβη στον νωτιαίο μυελό που ανά πάσα ώρα και στιγμή κινδυνεύω με αναπηρία, κατάφερα μόνος μου να φτιάξω μια υγιή επιχείρηση και μια ανθυγιεινή ζωή. Σε ευχαριστώ ΟΑΕΔ, σε ευχαριστώ ελληνικό κράτος. Και κυρίως σε ευχαριστώ insomnia για το δημόσιο ημερολόγιο που μου επιτρέπεις να κρατώ για τον "έρωτα" που μου έκανε το όλο σύστημα. 

 

Καλή δύναμη σε όλους. Σας χαιρετά ο ερωμενος του ΟΑΕΔ ακα ΔΥΠΑ.

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είσαι ψυχικά και σωματικά υγειης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Indalx said:

Ξέρει κανείς τι γίνεται με την φορολογία της επιχορήγησης;Ο λογιστής μου μου λέει ότι φορολογούνται κανονικά.

Είναι έσοδο μη φορολογητέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alexiko είπε

Είναι έσοδο μη φορολογητέο.

Έχεις μήπως τον νόμο για ενισχύσεις ήσονος σημασίας;Bρίσκω μόνο σχετικά με τον αγροτικό τομέα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/06/2023 at 16:18, Indalx said:

Έχεις μήπως τον νόμο για ενισχύσεις ήσονος σημασίας;Bρίσκω μόνο σχετικά με τον αγροτικό τομέα

Όχι δε τον έχω. Απλά είδα πως δηλώθηκε στη φορολογική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, DimAnt29 said:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω μετά από θετική 

Υποβεβλημένη Έκθεση Πιστοποίησης

 Πόσο καιρό παίρνει ώστε να καταβληθεί η 1η δόση; 

 

Έγκειται στην καλή θέληση του υπαλλήλου που έχει το φάκελο, του διοικητή του ΚΠΑ και των αρμοδίων της περιφερειακής για να τακτοποιήσουν την πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας.
Μετά από 3 φορές που έκανε ο λογιστής την αίτηση για την α' δόση καθώς δεν τους έκανε τίποτα και έβρισκαν λάθη, μετά την υποβολή λοιπόν, ήρθαν για τον έλεγχο. Τη ράμπα δεν την είχα, αλλά από τη στιγμή που με πήραν τηλ για τον έλεγχο σε 2 μέρες την είχα έτοιμη. Ενώ εκείνοι πέρασαν αμέσως την επόμενη μέρα. Τους είπα να στείλω την υπεύθυνη δήλωση που ήθελαν, αλλά μου είπαν ότι θα περάσουν για μια βόλτα και θα το δουν εφόσον θα το βάλω.
Ο έλεγχος ήρθε Τρίτη 18/7/23. Σήμερα 24/7/2023, που μπήκα στο ΠΣΚΕ λέει Σε Ενδιάμεση Πιστοποίηση. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; Και κατά την εμπειρία σας πότε θα βάλουν την α' δόση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2023 στις 12:33 ΜΜ, Indalx είπε

Αν ξέρει κανείς κάτι σχετικά με την φορολογία της επιχορήγησης γιατί ο λογιστής θέλει να το βάλει σαν φορολογήσιμο

Τα ποσά μου έχει πει ο λογιστής μου ότι είναι αφορολόγητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ελληνίκη είπε

Καλησπέρα σας.
Μετά από 3 φορές που έκανε ο λογιστής την αίτηση για την α' δόση καθώς δεν τους έκανε τίποτα και έβρισκαν λάθη, μετά την υποβολή λοιπόν, ήρθαν για τον έλεγχο. Τη ράμπα δεν την είχα, αλλά από τη στιγμή που με πήραν τηλ για τον έλεγχο σε 2 μέρες την είχα έτοιμη. Ενώ εκείνοι πέρασαν αμέσως την επόμενη μέρα. Τους είπα να στείλω την υπεύθυνη δήλωση που ήθελαν, αλλά μου είπαν ότι θα περάσουν για μια βόλτα και θα το δουν εφόσον θα το βάλω.
Ο έλεγχος ήρθε Τρίτη 18/7/23. Σήμερα 24/7/2023, που μπήκα στο ΠΣΚΕ λέει Σε Ενδιάμεση Πιστοποίηση. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; Και κατά την εμπειρία σας πότε θα βάλουν την α' δόση; 

Καλησπέρα, θα χρειαστεί να βγει η Υποβεβλημένη Έκθεση Πιστοποίησης 

Και μετά τελική πιστοποίηση ώστε να γίνει η καταβολή της α' Δόσης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2023 στις 4:10 ΜΜ, Ελληνίκη είπε

Τα ποσά μου έχει πει ο λογιστής μου ότι είναι αφορολόγητα. 

Ξέρεις μήπως βάση ποιου νόμου ή παραγράφου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2023 στις 2:33 ΠΜ, Indalx είπε

Ξέρεις μήπως βάση ποιου νόμου ή παραγράφου;

Δυστυχως δεν το ξερω ακριβως. Απλα με εχει ενημερωσει οτι ειναι καθαρα χρηματα - αφορολογητα. 

Στις 24/7/2023 στις 5:13 ΜΜ, DimAnt29 είπε

Καλησπέρα, θα χρειαστεί να βγει η Υποβεβλημένη Έκθεση Πιστοποίησης 

Και μετά τελική πιστοποίηση ώστε να γίνει η καταβολή της α' Δόσης. 

 

Μου εστειλαν μειλ και μου ζητησαν να τους στειλω φορολογικη ενημεροτητα- ασφαλιστικη ενημεροτητα και να υποβαλλω το απογραφικο εισοδου εξοδου. Τωρα ειναι στη φαση ενδιαμεση πιστοποιηση.
Λετε να μπουν συντομα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...