Προς το περιεχόμενο

Indiana Jones and the Dial of Destiny (Lucasfilms/Disney, 2023)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Eιλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν τα στούντιο. Πώς σκέφτονται, με ποια κριτήρια αποφασίζουν. Κάποιοι θα πουν για "προώθηση ατζέντας". Ακόμη και ατζέντα να υπάρχει, ο τρόπος που επιχειρείται να προωθηθεί είναι εκπληκτικά βλακώδης.

Το 2008 επιχείρησαν να βρουν ένα διάδοχο για τον 65χρονο, τότε, Φορντ, που ήταν ήδη πολύ μεγάλος για να κάνει τον ακροβάτη.

Και επέλεξαν έναν ηθοποιό που δεν είχε δείξει απολύτως τίποτε, σε επίπεδο υποκριτικής, ως τότε.

Τον ηθοποιό αυτό, τον έβαλαν να υποδυθεί έναν αντιπαθέστατο τσογλαναρά που δεν ήξερε την τύφλα του αλλά με κάποιον τρόπο έσωζε σε διαδοχικές φάσεις τον Φορντ, ώσπου στο τέλος αποκαλύφτηκε πως είναι γιος του.

Ο Κόνερι είχε αρνηθεί να συμμετάσχει, τα χρόνια είχαν περάσει, η Μπλάνσετ δεν μπόρεσε να σώσει το γελοίο ρόλο που ανέλαβε να υποδυθεί, το αποτέλεσμα ήταν μια χρυσή μετριότητα, στην καλύτερη των περιπτώσεων, που αν δεν είχε το όνομα του Ιντιάνα Τζόουνς θα είχε αγνοηθεί παντελώς και στο τέλος κατόρθωσε να "κερδίσει" κι ένα Χρυσό Βατόμουρο.

Δεκαπέντε χρόνια μετά, με το Φορντ στα 80 του, το νέο στούντιο επιλέγει να του βρει νέο διάδοχο, μιας και το πουλέν στο οποίο είχαν ποντάρει οι προηγούμενοι στο Κρυστάλλινο Κρανίο αποδείχτηκε φόλα. Κι έτσι, διαγράφουν σύζυγο και γιο, και εμφανίζουν στην πέμπτη ταινία από το πουθενά μια βαφτιστήρα, μια αντιπαθέστατη υπερόπτρια, που δεν ξέρει την τύφλα της αλλά με κάποιον τρόπο σώζει σε διαδοχικές φάσεις το Φορντ, ώστε να παραλάβει αυτή το καπέλο και το μαστίγιο του θρύλου.

Κι αν στο Κρυστάλλινο Κρανίο αρκετοί επαγγελματίες κριτικοί αποδείχτηκαν διατεθειμένοι να ξεφτυλιστούν, παρουσιάζοντας σαν κάτι το καλό μια ταινία ανέμπνευστη, άνευρη και άψυχη, δεκαπέντε χρόνια μετά, ακόμη κι αυτοί εμφανίζονται απρόθυμοι να γελοιοποιηθούν, ξανά, για να υπερασπιστούν την ίδια ακριβώς αποτυχημένη συνταγή με το 2008.

Ο ορισμός της παράνοιας, είναι να κάνεις το ίδιο πράγμα προσδοκώντας διαφορετικό αποτέλεσμα. 

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Προφανως δεν αντιληφθηκες αυτο που ειπε:

Δε του ταιριάζει η νοσταλγία λέει διοτι θέλει να εξερευνήσει νέα μέρη ανεξερεύνητα.

Νωρίτερα έχει αναφερθεί στην ηλικία του, κάνοντας αναφορά στο οτι ειναι ηδη μεγάλος ηλικιακά και ειναι ηδη μεγάλος και ο χαρακτήρας και συνδέει τα ανεξερεύνητα μέρη με το νέο σενάριο αλλά και τον θάνατο.

Οχι μονο δε τα έχει παίξει, αλλά μάλλον παίζει με το μυαλό των άλλων.

Εξαιρετικός.

Και εννοείται οτι στα 80 του δεν έχει καμία ανάγκη να παιξει πρωταγωνιστικό ρόλο για τα λεφτά. Αυτός μια διαφημηση να κάνει κονομάει, δεν έχει προβλημα.

Φίλε μου, δεν νομίζω ότι το βλέπω αυτό που λες ότι είναι η πρόθεση του με αυτό που είπε.

Εγώ, το βλέπω ως λιπ σέρβις, όχι ότι ισχύει. Από διαρροές και κριτικές, είναι φανερό ότι αυτή η ταινία είναι εντελώς αντίθετη σε αυτό που είπε και δεν νομίζω παίζει κανένα τρισδιάστατο σκάκι με το κοινό.

Αυτές οι ιδέες για μια ταινία Ίντι είναι αρκετά ενδιαφέρον αλλά δεν παίζουν εδώ.

Δεν νομίζω με διαφωτίσες σωστά γιατί απλά δεν νομίζω να ισχύει. Είτε απλώς έχει αυτήν την γνώμη αλλά η σεναριογράφοι δεν μοίραζαν το ίδιο σκεπτόμενο, τότε σε παραδέχομαι αλλά αν είχε πίστη σε αυτήν την φιλοσοφία του τότε θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει την δύναμη του ως σταρ για να κάνει μια ταινία με την φιλοσοφία που αναφέρες.

Ποιος ξέρει σίγουρα? Άντε τώρα να βγάλεις νόημα από λόγια Χόλιγουντ σταρ χαχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2023 στις 8:51 ΠΜ, panther_512 είπε

To ξέρετε ότι θα δούμε νέα Indiana Jones με τον Ford στα νιάτα του μέσω της ΑΙ, έτσι?

Το μόνο που χρειάζεται είναι η υπογραφή του Ford για ψηφιακή αναπαραγωγή του εαυτού του, ακόμα και μετά το θάνατό του.

Έχει κάνει σχετική δήλωση και ο Τομ Χάνκς περί αυτού.

 

Στις 19/5/2023 στις 8:54 ΠΜ, Snoob είπε

Ναι, είχα βάλει και το σύνδεσμο από τη σχετική είδηση του BBC σε προηγούμενη ανάρτηση.

Χαμός θα γίνει, πλέον, το θεωρώ δεδομένο.

Απλά, επισημαίνω ότι, όποιος δεν ενθουσιάζεται με την προοπτική μιας τόσο πλαστής "ηθοποιΐας", αν θέλει να στρέψει τα βέλη του κάπου, σκόπιμο θα ήταν να μην εστιάζει μονάχα στους (ενίοτε προκλητικά ανέμπνευστους ή/και αστοιχείωτους) παραγωγούς, "δημιουργούς" κτλ.

Είναι ξεκάθαρες οι ευθύνες των ίδιων των ηθοποιών.

Έσπαγα το κεφάλι μου ότι το είχα δει αυτό το concept παλιότερα σε μια sci-fi ταινία και θυμήθηκα ότι έπαιζε η Robin Wright.

To The Congress ήταν τελικά https://www.imdb.com/title/tt1821641/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Speculoos said:

 

Έσπαγα το κεφάλι μου ότι το είχα δει αυτό το concept παλιότερα σε μια sci-fi ταινία και θυμήθηκα ότι έπαιζε η Robin Wright.

To The Congress ήταν τελικά https://www.imdb.com/title/tt1821641/

Ευχαριστώ, θα την τσεκάρω σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2023 στις 9:48 ΜΜ, Snoob είπε

Τον ηθοποιό αυτό, τον έβαλαν να υποδυθεί έναν αντιπαθέστατο τσογλαναρά που δεν ήξερε την τύφλα του αλλά με κάποιον τρόπο έσωζε σε διαδοχικές φάσεις τον Φορντ, ώσπου στο τέλος αποκαλύφτηκε πως είναι γιος του.

Έχω δει δυο φορές το crystal skull και δεν ήξερα ότι ο sia είναι γιος. Με έσωσε δυο φορές ο Μορφεύς αλλα τι να σου κανει αυτος ποσες μαλακιες να σε γλυτώσει να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mecanomecano είπε

[IMG]

Καλά ενταξει όσο το βλέπω τόσο περισσότερη ημικρανία μου προκαλεί. Ειδικά η βουρλοφεμινιστρια που θα κράζει τον Ίντι ..

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dial of Destiny Producer Breaks Down Indiana Jones' "Scientific" Brush With Time Travel

image.png.3e2ef93b698d20e57e0c01546480bb0a.png

"The Dial of Destiny is perfect for us because it's about time. It's math and time. We always try and have some sort of archaeological connection and there was certainly that -- there's a mythology to the Dial of Destiny that exists. It turned out to be the perfect thing for this movie. It works in the plot because it is scientific. Well, I guess it's scientific! It really works for what we are doing and it sets up a whole lot of great plot points. The question is, if you can control time, like in Back to the Future, would you change things? And what would that mean? That's a big question for everybody, and certainly is in the movie."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...