Προς το περιεχόμενο

Indiana Jones and the Dial of Destiny (Lucasfilms/Disney, 2023)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Είναι η δουλειά του, είναι τόσο απλό. Οποίος νομίζει ότι ο ηθοποιός όταν υπογράφει έχει την παραμικρή ιδέα για το τελικό προϊόν είναι γελασμενος. Το μόνο που μπορεί να έχει είναι ενα draft του σεναρίου και τους συντελεστές. Τα οποία μπορούν να αλλάξουν.  Είναι η δουλειά του, πληρώνεται παίζει και αυτό ήταν. Η ευθύνη του ηθοποιού είναι αν παίζει σκατα... Οχι γιατί έπαιξε ενώ βγήκε έτσι η ταινία. Θυμάμαι ο walken είχε πει σε συνέντευξη του ότι "εγώ θέλω να δουλεύω, δεν θέλω να κάθομαι σπίτι μου και να μην κάνω κάτι. Οπότε θα παίξω και μικρούς ρόλους και ρόλους που μπορεί να μην είναι καλοί" έτσι έχουν τα πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η συγκεκριμένη πρωταγωνίστρια που δεν έχω ξαναδεί ποτέ ξέρουμε πως επελέγη; Προσωπικά με το να δώσει την σκυτάλη ο Ford (λογικό αν σκεφτούμε την ηλικία του) δεν έχω πρόβλημα αρκεί να είναι "σωστός" ο τρόπος με τον οποίο θα γίνει. Επίσης δεν έχω θέμα αν θα είναι γυναίκα αν και με χαλάει λίγο μιας και έχουμε την Lara.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 ώρες πριν, liakinen είπε

Η συγκεκριμένη πρωταγωνίστρια που δεν έχω ξαναδεί ποτέ ξέρουμε πως επελέγη; Προσωπικά με το να δώσει την σκυτάλη ο Ford (λογικό αν σκεφτούμε την ηλικία του) δεν έχω πρόβλημα αρκεί να είναι "σωστός" ο τρόπος με τον οποίο θα γίνει. Επίσης δεν έχω θέμα αν θα είναι γυναίκα αν και με χαλάει λίγο μιας και έχουμε την Lara.

Ήταν ήδη από το μετριότατο Crystal Skull προφανής η διάθεση να χτίσουν μια "διάδοχη κατάσταση", καθώς ο Φορντ είχε φτάσει σε ηλικία που κατέληγε φαιδρό να κάνει τούμπες και ακροβατικά, ενώ τόσα χρόνια μετά, είναι ακόμη περισσότερο.

Τότε, πόνταραν στο Λεμπέφ, στην πορεία αυτός κάηκε με τις διάφορες επιλογές του (εντωμεταξύ έχει εμπλακεί και σε καταγγελίες για abuse, αν δεν έφταναν τα διάφορα "do it!" άρα είναι τελείως καμένο χαρτί) κι έτσι τώρα εξαφάνισαν σύζυγο και γιο, κι έφεραν στο προσκήνιο τη βαφτιστήρα.

Σωστός τρόπος δεν υπάρχει να αντικαταστήσεις ένα θρύλο, γι' αυτό τους λέμε θρύλους κι όχι ρολάκια της σειράς.

Κάποια πράγματα (όπως το Άγιο Δισκοπότηρο, στην Τελευταία Σταυροφορία, που έπρεπε -όπως προοριζόταν- να είναι η αυλαία) πρέπει να τα αφήνεις στην ησυχία τους.

Δυστυχώς, τόσο ο Φορντ όσο και οι παραγωγοί εξακολουθούν να τεντώνονται για να φτάσουν πράγματα άπιαστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Snoob

Καλά ο Ford χρήμα θέλει. Εμείς μπορεί κάποιους ρόλους - ταινίες - ηθοποιούς να τους έχουμε για θρύλους αλλά ο ηθοποιός είναι επαγγελματίας που θέλει να μαζέψει ότι μπορεί ακόμα και στα γεράματα. Το τι λένε σε διάφορες συνεντεύξεις με αφήνει αδιάφορο. Καθαρά για διαφήμιση το κάνουν. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, liakinen είπε

@Snoob

Καλά ο Ford χρήμα θέλει. Εμείς μπορεί κάποιους ρόλους - ταινίες - ηθοποιούς να τους έχουμε για θρύλους αλλά ο ηθοποιός είναι επαγγελματίας που θέλει να μαζέψει ότι μπορεί ακόμα και στα γεράματα. Το τι λένε σε διάφορες συνεντεύξεις με αφήνει αδιάφορο. Καθαρά για διαφήμιση το κάνουν. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις. 

 

Επαγγελματίας είναι, και ως επαγγελματίας κρίνεται, για το πώς χειρίζεται ένα ρόλο πλήρως ταυτισμένο με τον ίδιο.

Επαγγελματίες είναι και στα στούντιο, και ως επαγγελματίες κρίνονται για τα σενάρια και τις διανομές.

Επαγγελματίας ήταν και ο Κόνερι, που αρνήθηκε να επιστρέψει, κρίνοντας ότι ο ρόλος που του πρότειναν δεν ήταν αξιόλογος, σε έκταση και ουσία.

Θέλω να πω, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το ότι είναι επαγγελματίας κάποιος θα έπρεπε να τον εξαιρεί από την άσκηση κριτικής για τη συμμετοχή του στην αποδόμηση πολυαγαπημένων χαρακτήρων.

Ούτε είναι κανένα παιδαρέλι ο Φορντ που, τι να κάνει μωρέ τώρα, πρέπει να αδράξει την ευκαιρία για να φτιάξει όνομα.

Στο δια ταύτα, ο Φορντ ταυτίστηκε με δύο ρόλους στη συνείδηση του κόσμου, και κατέληξαν και οι δύο να κακοποιηθούν. Θέλει κάποιος να τον απαλλάξει γιατί "είναι επαγγελματίας", δικαίωμά του, προφανώς. Για μένα, ακριβώς επειδή είναι επαγγελματίας, και μάλιστα άρρηκτα συνδεδεμένος με την επιτυχία των ρόλων αυτών, φέρει μερίδιο ευθύνης και για τη θλιβερή κατάληξή τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Snoob

Καταλαβαίνω τι γράφεις και έχεις δίκιο στην ευθύνη που φέρουν οι ίδιοι οι ηθοποιοί απλά υπάρχει και η έξω από την οθόνη ζωή τους. Μπορεί να μην μαζεύουν λεφτά για να πληρώσουν την ΔΕΗ αλλά κάνουν άλλη ζωή αυτοί και οι οικογένειες τους. Για παράδειγμα ο Ντε Νίρο έχει παίξει τα τελευταία 20 χρόνια σε ότι μπούρδα του προτείνουν μην μπορώντας να αρνηθεί σεβόμενος το παρελθόν του, γιατί πληρώνει και θα πληρώνει διατροφές κτλ σε γυναίκες παιδιά σκυλιά γατιά. Ακόμα και ο καημένος ο Μπρους Γουίλις που κάθε χρόνο γύριζε δέκα σκουπίδια ήμαστε σίγουροι ότι ήταν επιλογή του ή μήπως το περιβάλλον του βλέποντας την κατάσταση του προσπαθούσε να βγάλει μέσω αυτού ότι και όσα μπορούσε μέχρι ο άνθρωπος να μην μπορεί να ανταπεξέλθει καθόλου. Εμείς οι απέξω λέγαμε όμως τι έπαθε ρε ο Μπρους χάζεψε; Δεν λέω ότι όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες απλά ότι δεν γνωρίζουμε την πραγματική ζωή τους. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα φιλος μου παντως, φανατικος των indiana jones απο παιδι οπως και οι περισσοτεροι απο εμας, και και ανθρωπος με πολυ κριτικη σκεψη, το εχει θεσει εντελως ανατρεπτικα και αναποδα. Νομιζω το εχω αναφερει ξανα, αξιζει ομως να το πω.

Οτι ο Φορντ, σε αυτη την ηλικια, αποφασιζει να το κανει, ειναι το μονο βεβαιο οτι δεν το κανει για τα χρηματα!!! Αρα, ειναι κατι που εκρινε οτι αξιζει!

Προσοχη, δεν μιλαμε για εναν 60αρη, που λες εχει ενα προσδοκιμο ζωης ακομη κλπ, και οντως, μπορει να μαζευει χρηματα για διαφορους σκοπους.

Απο ενα σημειο και μετα, δεν εχει νοημα το χρημα.

Εγω πιστευω οτι αυτο που λεει ο φιλος μου, εχει σοβαρη βαση. Προφανως ο Φορντ, στην ηλικια του, δεν παει για μαζεψει χρημα για να πληρωσει υποχρεωσεις. Μην τρελαθουμε τωρα δηλαδη. Προφανως και θα πληρωθει βεβαια, αφιλοκερδης ηθοποιος θα γινονταν; Αλλα δεν μπορει νοημων ανθρωπος, να πιστεψει οτι το κανει για τα λεφτα. Αρα μαλλον εκρινε οτι αξιζει η ταινια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2023 στις 4:28 ΜΜ, mindreader είπε

Δεν μου ταιριάζει η νοσταλγία, λέει - και πάει και κανει μια ταινία που είναι μόνο αυτό και, απο διαρροές, χλευάζει την σειρά ταινιών από πάνω. Ο γερος Φορντ τα εχει παίξει για τα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2023 στις 4:35 ΜΜ, mindreader είπε

Εμενα φιλος μου παντως, φανατικος των indiana jones απο παιδι οπως και οι περισσοτεροι απο εμας, και και ανθρωπος με πολυ κριτικη σκεψη, το εχει θεσει εντελως ανατρεπτικα και αναποδα. Νομιζω το εχω αναφερει ξανα, αξιζει ομως να το πω.

Οτι ο Φορντ, σε αυτη την ηλικια, αποφασιζει να το κανει, ειναι το μονο βεβαιο οτι δεν το κανει για τα χρηματα!!! Αρα, ειναι κατι που εκρινε οτι αξιζει!

Προσοχη, δεν μιλαμε για εναν 60αρη, που λες εχει ενα προσδοκιμο ζωης ακομη κλπ, και οντως, μπορει να μαζευει χρηματα για διαφορους σκοπους.

Απο ενα σημειο και μετα, δεν εχει νοημα το χρημα.

Εγω πιστευω οτι αυτο που λεει ο φιλος μου, εχει σοβαρη βαση. Προφανως ο Φορντ, στην ηλικια του, δεν παει για μαζεψει χρημα για να πληρωσει υποχρεωσεις. Μην τρελαθουμε τωρα δηλαδη. Προφανως και θα πληρωθει βεβαια, αφιλοκερδης ηθοποιος θα γινονταν; Αλλα δεν μπορει νοημων ανθρωπος, να πιστεψει οτι το κανει για τα λεφτα. Αρα μαλλον εκρινε οτι αξιζει η ταινια.

Υπερτιμούμε νομίζω την ικανότητα ενός ηλικιωμένου να βλέπει καθαρότερα τα πράγματα. Όταν μια ζωη παίζει και βγάζει (πολλά) λεφτά, και όλοι των χειροκροτούν για αυτο, η αντίληψη της αξίας του αφορά πλέον αυτό. Να παίζει και να βγάζει λεφτά. Αυτό και θα κάνει μέχρι να πεθάνει, αν θέλει να συνεχίσει να νιώθει ότι έχει αξία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2023 στις 4:50 ΜΜ, achileesxi είπε

Δεν μου ταιριάζει η νοσταλγία, λέει - και πάει και κανει μια ταινία που είναι μόνο αυτό και, απο διαρροές, χλευάζει την σειρά ταινιών από πάνω. Ο γερος Φορντ τα εχει παίξει για τα καλα.

Προφανως δεν αντιληφθηκες αυτο που ειπε:

Δε του ταιριάζει η νοσταλγία λέει διοτι θέλει να εξερευνήσει νέα μέρη ανεξερεύνητα.

Νωρίτερα έχει αναφερθεί στην ηλικία του, κάνοντας αναφορά στο οτι ειναι ηδη μεγάλος ηλικιακά και ειναι ηδη μεγάλος και ο χαρακτήρας και συνδέει τα ανεξερεύνητα μέρη με το νέο σενάριο αλλά και τον θάνατο.

Οχι μονο δε τα έχει παίξει, αλλά μάλλον παίζει με το μυαλό των άλλων.

Εξαιρετικός.

Και εννοείται οτι στα 80 του δεν έχει καμία ανάγκη να παιξει πρωταγωνιστικό ρόλο για τα λεφτά. Αυτός μια διαφημηση να κάνει κονομάει, δεν έχει προβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Αυτός μια διαφημηση να κάνει κονομάει, δεν έχει προβλημα.

Εδώ cameo έκανε στο The Rise of Palpatine Skywalker, απλά λες και σηκώθηκε από το κρεβάτι και του έβαλαν τα ρούχα πάνω για να βγάλει χαρτζιλικάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ήταν τελείως θλιβερή η εικόνα στο Έπος της Παλπάταινας, τι να λέμε τώρα.

Και ο "ρόλος" χάλια, και το "παίξιμο" δράμα.

Έχει ευθύνη για την κατάντια και των δύο ρόλων, o επαγγελματίας. Όπως λέμε μπράβο στον επαγγελματία όταν απογειώνει ένα ρόλο, έτσι (θα έπρεπε να) λέμε ντροπή όταν τον χαντακώνει για να κάνει μια αρπαχτή.

Στα μπουγαδόνερα της νέας τριλογίας του SW είχα προσπαθήσει (ενώ δεν έπρεπε) να του δώσω μια δικαιολογία γιατί από την αρχική τριλογία θεωρούσε πως ο ρόλος έπρεπε να έχει κλείσει με αμετάκλητο τρόπο, υποτίθεται το "διαπραγματεύτηκε" στη νέα και έγινε αυτό που ήθελε (με τον πλέον anticlimactic/πρόχειρο τρόπο που θα μπορούσε να διανοηθεί κανείς) αλλά όταν έσκασε το cameo μετά με το γιόκα του, απλά αποδέχτηκα την αλήθεια: αρπαχτή περιοπής έκανε.

Στενάχωρο, για όσους από εμάς μας συντρόφευε από τα παιδικά μας χρόνια στους κινηματογράφους, αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

 

Y.Γ. Εξακολουθώ να πέφτω έξω στην πρόβλεψή μου, πάντως, για το δεκανίκι των "επαγγελματιών" reviewers, κάποια στιγμή έπιασε το 52%, λέω άντε θα αρχίσουν να το στηρίζουν μαζικά, πάλι στο 49% βολοδέρνει.

Αν δεν μπορούν ούτε αυτοί να του δώσουν μια ώθηση, δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα κάνει ο κόσμος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...