Προς το περιεχόμενο

Indiana Jones and the Dial of Destiny (Lucasfilms/Disney, 2023)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλύτερο Indiana Jones όλων των εποχών

Spoiler

NOT

Καλό ήταν πάντως, σβήνει από τη μνήμη το 4.

Το πρώτο 15-20λεπτο σίγουρα επαναφέρει μνήμες των πρώτων Indiana αν και ρε γαμώτο το de-aging δείχνει ψεύτικο σε πολλές περιπτώσεις και χαλάει το όλο feeling. Δεν ξέρω αν έχει χρησιμοποιηθεί και στον Mads Mikkelsen, αλλά εκεί τα πράγματα είναι πιο ρεαλιστικά. Είναι από τα καλύτερα που έχω δει σε ταινίες (νομίζω gemini man είναι καλύτερο) αλλά έχοντας δει τόσα deepfake, περιμένω όταν η ταινία βγει online να δω πάλι πως θα τα καταφέρει κάποιος άγνωστος καλύτερα από την ILM.

Κατά τα άλλα, το story έχει μπόλικη Ελλάδα και μ'αρεσε που δεν το παρακάνει ειδικά στο τέλος που θα μπορούσε να είχε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με στόχο τον εντυπωσιασμό. Χαρακτηριστικό το κλείσιμο της σκηνής του τσακωμού Indy με τη βαφτιστήρα του και το πέρασμα στην επόμενη (τελευταία) σκηνή. 

Επειδή στην παρέα αναφέρθηκαν γενικότερα στο τι έρχεται αντιμέτωπος ο Indy στο τέλος και τους φάνηκε υπερβολικό, μη ξεχνάτε στο τέλος στα 4 προηγούμενα, ειδικά στο χάλια Crystal Skull. Το "We're witnessing history" που λέει ο Indy, είναι από τις ατάκες που μου έμειναν.

Κατά τα άλλα, καλό κλείσιμο. To Last Crusade είναι το καλύτερο με διαφορά.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα υπέροχο ταξίδι κατά τη προσωπική μου άποψη έκλεισε εχθές. 

Με λίγα λόγια, καταιγιστική old school δράση, ηρεμία εκεί που είναι αναγκαία, πολύ ωραίο στορυ με μπόλικο άρωμα Ελλάδας και με ένα υπέροχο κλείσιμο που θα το εκτιμήσουν πολύ οσοι εζησαν τα 80s και γενικά οι φανς του Ίντι.

Ένας Ίντι εμφανώς γερασμενος κάτι που όμως δε χαλάει το στορυ αφού το χρησιμοποιεί υπέρ του με το κλασικο χιούμορ που χαρακτηρίζει τις ταινίες.

Σαφώς ανώτερο από το crystal scull, δε μπορεί να συγκριθεί με τη τελευταία σταυροφορία, ωστόσο πρόκειται για κλασικό Ιντιάνα Τζόουνς που θα το βλέπουμε και θα το ξαναβλέπουμε. 

Μπράβο που το τόλμησαν 😀

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικά αυτά που γράφετε για την ταινία (δεν περιμένω ούτως ή άλλως να φτάσει το επίπεδο των πρώτων) απλά θέλω να μην είναι σκουπίδι όπως η ταινία του 2008.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakinen said:

Θετικά αυτά που γράφετε για την ταινία (δεν περιμένω ούτως ή άλλως να φτάσει το επίπεδο των πρώτων) απλά θέλω να μην είναι σκουπίδι όπως η ταινία του 2008.

Τα σχόλια των από πάνω μας δίνουν το δικαίωμα να έχουμε προσδοκίες για μιά αξιοπρεπή ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Τα σχόλια των από πάνω μας δίνουν το δικαίωμα να έχουμε προσδοκίες για μιά αξιοπρεπή ταινία.

Πραγματικά αυτό και μόνο θέλω. Μία από τις ταινίες που μεγαλώσαμε μαζί να έχει ένα αξιοπρεπές τέλος. Δεν περίμενα κάτι περισσότερο για να είμαι ειλικρινής.

Φτάσαμε στο σημείο να παρακαλάμε μην μας πηδ@ξουν τις όμορφες στιγμές του παρελθόντος μας. Αν έμεινε και κάτι 😟

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Sorry to disappoint but...

 

Δεν εχει disappoint αυτο το ξέραμε χρονιά πλέον..

Να σκεφτείς ότι θα πάνε κάποιοι και θα χαραμίσουν λεφτά και πιο πολύτιμα, τον χρόνο τους, για αυτό το σκουπίδι..

NABr7f0.gif.4f893d16c4cc6c87dc0bd6987eb75666.gif

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Αναφορά σε κείμενο

"Harrison Ford is back in a Lucasfilm produced rehash, where Harrison returns to play one of his classic roles. But now that he's older, the only option is to make him a miserable loner. He lost his wife after losing a son, who gets shown how it's really done by a young brunette woman with an english accent, who needs a father figure but also doesn't need to be saved.
No, it's not Han Solo but I can see you could be mistaken as it's the exact same setup.

Hand Solo and Indiana Jones could arguably be two of the most popular characters in film history and when Kathleen Kennedy got her hands on them, she made them both losers."

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολες κριτικές του καναπέ από άτομα που δεν έχουν γυρίσει μισό καρέ στη ζωή τους. Μόνο και μόνο για το ηλίθιο, χιλίων καρδιναλίων ύφος του Σκοτσέζου, θα πάω να τη δω και θα μ' αρέσει. "Είμαι απ' τη Σκοτία" λέει. Στα @@ μας, τι σημαίνει αυτό, έχει κάποια παραπάνω βαρύτητα η κριτική του; Άσε μας κουκλίτσα μου...

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εύκολες κριτικές του καναπέ από άτομα που δεν έχουν γυρίσει μισό καρέ στη ζωή τους. Μόνο και μόνο για το ηλίθιο, χιλίων καρδιναλίων ύφος του Σκοτσέζου, θα πάω να τη δω και θα μ' αρέσει. "Είμαι απ' τη Σκοτία" λέει. Στα @@ μας, τι σημαίνει αυτό, έχει κάποια παραπάνω βαρύτητα η κριτική του; Άσε μας κουκλίτσα μου...

Στην θέση σου θα έκανα ένα search τον σκωτζέζο πριν εκφράσω γνώμη δημοσια για το ποσο άσχετος η σχετικός είναι. Επίσης άμα δεν καταλαβαίνεις καλά αγγλικά υπάρχουν και υπότιτλοι να σε βοηθήσουν. ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν πιστεύω ότι η επικείμενη εμπορική αποτυχία έχει να κάνει με woke elements της ταινίας (τα οποία δεν ξέρω σε τι βαθμό έχει) αλλά περισσοτερο με το ότι ένας γέρος πλεον Indiana δεν μπορεί να πείσει το κοινό ότι μπορεί να κάνει τις γνωστές του ταρζανιές και να είναι fun. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...